Емиграција во Канада

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
@Magde. дали полагаше иелтс?
Јас полагав за АУС пред 2 години.
На линкот може да закажеш, јас кога полагав беше на хартија ама мислам дека требаше да се почне на компјутер.
Бидејќи имам полагано и Тоефл, мене ми се виде поедноставен Reading на хартија (ielts), а пишувањето далеку полесно на Тоефл. Listening е боза на двете, кај Ielts се британски/австралиски акцент и дијалекти кај General, а кај Тоефл е класичниот амерички од филмови.
За Австралија имаше опција за ПТЕ, тоа го има во Варна и Атина, ѓупците од Индија го прават масакр и вадат многу високи поени. Ielts особено пишувањето се оценува многу построго, дури и Тоефл е построг пд овој.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не пилагав, ама можеш да најдеш повеќе инфо тука
Автоматски споено мислење:



Jas pred da se preselam vo Kanada ziveev vo Svajcarija nekoi 3 godini. Probav da naucam germanski ama ne mi se sviga jazikot i ne mozev. Isto taka ne mi se svigashe kulturata, ne e moj stil i nemav interes da ostanam. Ne mozev da se pronajdam. Isto taka imav edno od najlosite iskustva vo zivotot. Ama svajcarija e prekrasna drzava i sigurna sum deka mnogu luge ke imaat poinakvi iskustva. Na mnogumina ke im bide idealno da ziveat tamu i ke bidat najsrekni.
Mnogu poveke mi ss sviga vo Kanada zatoa sto e multikulturalna, lugeto se otvoreni i e ogromna drzava kaj sto, sported mene, ima katce za sekoj. Kakov i da imash interes, ke najdesh istomislenici.

Ama samo zatoa sto jas ne mozev da se pronajdam vo Svajcarija, ne znaci deka ke im kazuvam na drugi da ne odat i da ne si ja baraat srekata tamu. Ne mozam da razberam luge sto ne im se sviga kaj sto imigrirale zstoa sto odbivaat da se prilagodat na novata sredina i teraat so kultura od Makedonija. Doma samo Makedonska muzika, televizija, samo so makedonci se druzat i taguvaat za Makedonija ko ne znam so. Sto zivot e toa? Ni vamu, ni tamu. Ni da ostane saka ni da se vati saka.

Ako se odlucite da se preselite bilo kade vo svetot, razmislete dali ke moze da se prilagodite na novoto opstestvo, dali ke ziveete kako tamu da pripagate ili planirate da se maicte cel zivot i da se lupate vo gradi patriotski.

Iskreno, moze jas ne sum vo pravo ama koga zaminav od Makedonija i znaev deka e za sekogash, ja zatvoriv taa vrata. Mi falat lugeto sto gi znam, mi fali da znam se od opstestvena gledna tocka, mi fali da go znam gradot na pamet zastk cel zivot sum tamu, ama be sedam i taguvam da se vratam i ne seram na novata drzava sto mi nudi i dava daleku podobar zivot od sto mozev da sonuvam vo Makedonija. Se prilagodiv na nacinot na zivot, liberalot, na otvorenosta da profatat luge od sekoja svera na zivotot. Se gordeam sto ziveam vo drzava sto saka da pomogne.
Ne kenkam deka prifakame begalci so otvoreni race poso se sekavam koga majka mi me sobra od skolo za vreme na vojnata vo MK i moeto semejstvo sakase da bega i ds bara spas vo druga drzava. Ne gledam na luge ko da se nesto pomalku od mene poradi rasa, nacionalnost i etnicka propadnost.

I ako ne mozete da gi prifatite ovie ednostavni nesta, ondak da, nema da vi se sviga kanada
Светот е интересен баш оти не има секакви!
Основно правило на однесување е да се придржуваш на правилата и манирите каде што си отиден. Ако не ти се допаѓа има врата т.е. повратен билет па чини си чаре.
Јас малку сум погоден од фактот што на моите внуци за две години почна да им снемува македонски зборови во разговор, ама па од друга страна мило ми е што се адаптирани на локалната култура и се прифатени како што треба.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Желба имам, културата ја сакам, јазикот го имам, искуство за работа го имам...е уште пари да имам и ќе биде супер. Ај ваљда ќе се деси нешто. Така @Magde. ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Желба имам, културата ја сакам, јазикот го имам, искуство за работа го имам...е уште пари да имам и ќе биде супер. Ај ваљда ќе се деси нешто. Така @Magde. ?
Nemoj toa da te sopre da pocnesh da barash, da apliciirash i da se obiduvash. Razbiram 100000000% deka koga nemash dovolno pari e problem da pocnesh da razmisluvash da emigrirash, ama baraj rabota kaj sto ke te sponzoriraat, ako stapish vo kontakt so rabotodavac ondak prasaj kako funkcionira toa, dali pomagaat so relokacija, dali obezbeduvaat smestaj i karta itn.
Ako procita moi prethodni postovi kaj so spomnav mesta na sever kaj sto se ocajni za luge, mozno e da sakaat da ti obezbedat avionska karta i prv mesec smestaj, może ke ti odbivaat od plata dur da dojdesh pri sebe.
Za devojki - ako apkicirate za live in nanny /au-pair togash ziveete so semejstvoto taka da smestaj ne e potreben.

Na forumov sum vo kontakt so luge sto dojdoa, dobija viza (so advokat) i rabotodavacot im dade smestaj.

Moj sovet ti e da probash barem da pocnesh da barash, da doznaesh koi se uslovite. Ako visih deka ne mozes da najdesh takvo nesto togash pocni da razmisluvash koi drugi opcii gi imash.
Vidi dali mozes da najdesh makedonci ili srbi na pr so imaat firma i ke sakaat da te sponzoriraat.


Se ova so vi imam kazano na temava e legalen nacin, ama da ne se lazeme ima mnogu finti ako sakate na primer da se pisete ko begalci, se i svasta imam slusnato tuka za luge so muva ne gi lazi kako ke dojdat, samo da dojdat :)
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Желба имам, културата ја сакам, јазикот го имам, искуство за работа го имам...е уште пари да имам и ќе биде супер. Ај ваљда ќе се деси нешто. Така @Magde. ?
се се може кога се сака :)
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
zdravo imam edno prasajne ve molam za odgovor ama samo upateni vo nestovo imam bugarski pasos zenet so edno dete zenata i deteto imat samo makedonski pasos prasav deneska vo agencija za turisticka viza samo za mene znam deka so bugarski e polesno za turiaticka viza mi rekoja deka za viza za turisticka 90% ke dobies nekade za posreduvajne zemale 1500 denari prasajneto mi e dali ima sansi koga ke ja dobijam vizata i zamina za kanada ima sansi so turisticka viza da najdam rabota ili firma sto ke mi napravi rabotna viza ili da rabotam na crno nesto vo tie 6 meseci ako ne moze da najdam firma za da napravam rabotna viza familija nemam poznanici isto taka sto zivejat tamu nema, imam samo sestra amerika i familina golema avstralija ama za tamu ne moze so bugarski se izvinuvam na dolgiot post vi blagodaram na site na sekoja pomos.
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
zdravo imam edno prasajne ve molam za odgovor ama samo upateni vo nestovo imam bugarski pasos zenet so edno dete zenata i deteto imat samo makedonski pasos prasav deneska vo agencija za turisticka viza samo za mene znam deka so bugarski e polesno za turiaticka viza mi rekoja deka za viza za turisticka 90% ke dobies nekade za posreduvajne zemale 1500 denari prasajneto mi e dali ima sansi koga ke ja dobijam vizata i zamina za kanada ima sansi so turisticka viza da najdam rabota ili firma sto ke mi napravi rabotna viza ili da rabotam na crno nesto vo tie 6 meseci ako ne moze da najdam firma za da napravam rabotna viza familija nemam poznanici isto taka sto zivejat tamu nema, imam samo sestra amerika i familina golema avstralija ama za tamu ne moze so bugarski se izvinuvam na dolgiot post vi blagodaram na site na sekoja pomos.


za vo amerika se ceka posle januari da se pusti isto kako za kanada da vlezis turisticki barem taka kazaa eve hrvatite mozat. za avstralia ima edno patesestvie za so bg da vlezis vo nov zelan isto turisticki so bg i da zivees tamu da dobies da se najdi rabotodavec za da dobies permanent stalen prestoj mora dve godini pa posle da migriras za vo avstralia :)

pozz
 
Член од
5 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
31
Fala ti druze za informacijata slusnav za amerika ama ne bev siguren dali e tocno ili samo muabet. Pozz
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
во сад уште нема влез со бугарски ?
 
Член од
17 јуни 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
сеуште колку што имам инфо не се чека после нова година сега мислам можат хрватска и романија
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
сеуште колку што имам инфо не се чека после нова година сега мислам можат хрватска и романија
Хрватска ќе може од 1ви Декември, а романците сеуште не се дел од безвизниот режим.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Хрватска ќе може од 1ви Декември, а романците сеуште не се дел од безвизниот режим.
не сме многу различни со нив, а сепак толку се далеку пред нас
 
Член од
7 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Nemoj toa da te sopre da pocnesh da barash, da apliciirash i da se obiduvash. Razbiram 100000000% deka koga nemash dovolno pari e problem da pocnesh da razmisluvash da emigrirash, ama baraj rabota kaj sto ke te sponzoriraat, ako stapish vo kontakt so rabotodavac ondak prasaj kako funkcionira toa, dali pomagaat so relokacija, dali obezbeduvaat smestaj i karta itn.
Ako procita moi prethodni postovi kaj so spomnav mesta na sever kaj sto se ocajni za luge, mozno e da sakaat da ti obezbedat avionska karta i prv mesec smestaj, może ke ti odbivaat od plata dur da dojdesh pri sebe.
Za devojki - ako apkicirate za live in nanny /au-pair togash ziveete so semejstvoto taka da smestaj ne e potreben.

Na forumov sum vo kontakt so luge sto dojdoa, dobija viza (so advokat) i rabotodavacot im dade smestaj.

Moj sovet ti e da probash barem da pocnesh da barash, da doznaesh koi se uslovite. Ako visih deka ne mozes da najdesh takvo nesto togash pocni da razmisluvash koi drugi opcii gi imash.
Vidi dali mozes da najdesh makedonci ili srbi na pr so imaat firma i ke sakaat da te sponzoriraat.


Se ova so vi imam kazano na temava e legalen nacin, ama da ne se lazeme ima mnogu finti ako sakate na primer da se pisete ko begalci, se i svasta imam slusnato tuka za luge so muva ne gi lazi kako ke dojdat, samo da dojdat :)
Tokmu poradi tie finti i caki koi mozat da ovozmozat pobrz nacin za dobivanje viza mislam deka e podobro da se odi preku nekoj tip na posrednik (advokat, konsultant). Svesna sum deka nisto ne e sigurno, no mora od nekade da se pocne i da se proba koga imas jasno postavena cel. Bi sakala da zamolam site koi imaat pozitivno iskustvo za dobivanje iselenicka viza za Kanada preku nekoj posrednik da spodelat na forumov.

Magde ti blagodaram za sovetite, za lugje kako nas koi baraat izlez od tuka sekoja informacija e korisna.
 
Член од
19 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
12
уште малку ќе не претркаат албанија,косово,србија, ќе бидеме дното во европа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom