Емиграција во Канада

Член од
23 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
Zdravo na site, dosta komentari procitav od vas za kakov e zivotot vo kanada. Konecno po dolgo vreme soprugata i jas dobivme sansa da ideme za kanada da rabotime i ziveeme. Bese dolg i naporen pat. Odime vo Radium hot sping BC. Ona menager hk vo hotel jas server. Doagame za 2 nedeli. No Me uplasija nekoj komentati od moj bliski deka zivotot vo kanada ne e takov kako sto sme mislele, deka e mnogu los, ne sme bile pocituvani i sto uste ne... me interesira poso gledam ima dosta obrazavani luge ovde i iskreni da mi dadat nekoja po cista slika dali e ova taka ili ne? Sepak imam dosta setano i raboteno po svet ( ship life ) i imam razbiranje za mn raboti, no lugevo me uplasija i me zamislija dali voopsto da doagam. Jas bi vi bil blagodaren na sekok odgovor. Imam uste nekoa prasanje ali da ostajme za podocna. Inace so Mk pasos sum :) ubav den
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
Zdravo na site, dosta komentari procitav od vas za kakov e zivotot vo kanada. Konecno po dolgo vreme soprugata i jas dobivme sansa da ideme za kanada da rabotime i ziveeme. Bese dolg i naporen pat. Odime vo Radium hot sping BC. Ona menager hk vo hotel jas server. Doagame za 2 nedeli. No Me uplasija nekoj komentati od moj bliski deka zivotot vo kanada ne e takov kako sto sme mislele, deka e mnogu los, ne sme bile pocituvani i sto uste ne... me interesira poso gledam ima dosta obrazavani luge ovde i iskreni da mi dadat nekoja po cista slika dali e ova taka ili ne? Sepak imam dosta setano i raboteno po svet ( ship life ) i imam razbiranje za mn raboti, no lugevo me uplasija i me zamislija dali voopsto da doagam. Jas bi vi bil blagodaren na sekok odgovor. Imam uste nekoa prasanje ali da ostajme za podocna. Inace so Mk pasos sum :) ubav den

brat ne doagaj uopste epten loso e... zimi teski, sneg treba pred vrata sam da si iscistis, lugevo losi parkiraat na parking mesto trotari do prodavnica, na rabota ocekuvaat da rabotis za vreme na rabotno vreme i zamisli se lutat koga treba da se raboti poveke od ona sto ti e u dogovorot... plata na vreme i sva sreka so usa e blisku inace kanada ko kanada, dosadna i golema, nema na sto da gi trosis dolarite. samo doma si e doma bre
 
Член од
23 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
brat ne doagaj uopste epten loso e... zimi teski, sneg treba pred vrata sam da si iscistis, lugevo losi parkiraat na parking mesto trotari do prodavnica, na rabota ocekuvaat da rabotis za vreme na rabotno vreme i zamisli se lutat koga treba da se raboti poveke od ona sto ti e u dogovorot... plata na vreme i sva sreka so usa e blisku inace kanada ko kanada, dosadna i golema, nema na sto da gi trosis dolarite. samo doma si e doma bre
Muabetot mi bese deka, se zalat so ovoj premier i slicno, kao ne idi zaebi momentalno e isto kako mk, i red drugi raboti. Sakam da se konsultiram so vas sepak imate iskustvo ste tamu i znaete. Edno mislenje i 10 ne e isto. Mislam nema potreba od cinicnost i slicno. Na toj sto sega doaga sekoj komentar i sovet e od korist. Dali misite deka za pocetok e dobar17$ saat za BC radium se raboti ?dali moza posle pristigbuvanje za kupam kola i dali vazo nasata vozacka ? Blagodaram
Автоматски споено мислење:

brat ne doagaj uopste epten loso e... zimi teski, sneg treba pred vrata sam da si iscistis, lugevo losi parkiraat na parking mesto trotari do prodavnica, na rabota ocekuvaat da rabotis za vreme na rabotno vreme i zamisli se lutat koga treba da se raboti poveke od ona sto ti e u dogovorot... plata na vreme i sva sreka so usa e blisku inace kanada ko kanada, dosadna i golema, nema na sto da gi trosis dolarite. samo doma si e doma bre
I dali imate nekoja fb strana kade spodeluvate problemi ili kade postavuvate prasanja kako drugive primer za germanija, anglija ??
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Muabetot mi bese deka, se zalat so ovoj premier i slicno, kao ne idi zaebi momentalno e isto kako mk, i red drugi raboti. Sakam da se konsultiram so vas sepak imate iskustvo ste tamu i znaete. Edno mislenje i 10 ne e isto. Mislam nema potreba od cinicnost i slicno. Na toj sto sega doaga sekoj komentar i sovet e od korist. Dali misite deka za pocetok e dobar17$ saat za BC radium se raboti ?dali moza posle pristigbuvanje za kupam kola i dali vazo nasata vozacka ? Blagodaram
Автоматски споено мислење:


I dali imate nekoja fb strana kade spodeluvate problemi ili kade postavuvate prasanja kako drugive primer za germanija, anglija ??

еве какви се цените во Ванкувер, од искуство за други места горе-доле е точно, и да има разлика не е повеќе од 10%.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Muabetot mi bese deka, se zalat so ovoj premier i slicno, kao ne idi zaebi momentalno e isto kako mk, i red drugi raboti. Sakam da se konsultiram so vas sepak imate iskustvo ste tamu i znaete. Edno mislenje i 10 ne e isto. Mislam nema potreba od cinicnost i slicno. Na toj sto sega doaga sekoj komentar i sovet e od korist. Dali misite deka za pocetok e dobar17$ saat za BC radium se raboti ?dali moza posle pristigbuvanje za kupam kola i dali vazo nasata vozacka ? Blagodaram
Автоматски споено мислење:


I dali imate nekoja fb strana kade spodeluvate problemi ili kade postavuvate prasanja kako drugive primer za germanija, anglija ??
17$ се разбира се малку, ама нема да умрете за јадење. Кола ќе си земеш, ама мислам дека ќе мораш да преполагаш, чиста процедура, не е ништо страшно! Ако сакаш ФБ страна оди на таа со Мамички, они све знаат и за све имаат лек( се зезам) ој таму во БК и не мрмори многу. Ако имаш време отиди до West Kelowna, поздрави ми ги колегите!
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Zdravo na site, dosta komentari procitav od vas za kakov e zivotot vo kanada. Konecno po dolgo vreme soprugata i jas dobivme sansa da ideme za kanada da rabotime i ziveeme. Bese dolg i naporen pat. Odime vo Radium hot sping BC. Ona menager hk vo hotel jas server. Doagame za 2 nedeli. No Me uplasija nekoj komentati od moj bliski deka zivotot vo kanada ne e takov kako sto sme mislele, deka e mnogu los, ne sme bile pocituvani i sto uste ne... me interesira poso gledam ima dosta obrazavani luge ovde i iskreni da mi dadat nekoja po cista slika dali e ova taka ili ne? Sepak imam dosta setano i raboteno po svet ( ship life ) i imam razbiranje za mn raboti, no lugevo me uplasija i me zamislija dali voopsto da doagam. Jas bi vi bil blagodaren na sekok odgovor. Imam uste nekoa prasanje ali da ostajme za podocna. Inace so Mk pasos sum :) ubav den
Луѓево што ти ги прават муабетиве од искуство ти кажуваат или така си замислуваат?

Ако веќе сте добиле документи да одите и имате работа, зошто да не пробате? Тука може 50000 луѓе да ти кажат како е, ама додека не пробаш нема да знаеш зашто сите имаат различни искуства, очекувања итн. Немој да се заебеш да ти пропадне шансата, ако не ви се свиѓа секогап може да се вратите во Македонија.

Колку што гледам, местото е многу мало (778 жители?) и твоето искуство ќе биде многу поинакво од некој што живее во Торонто со ~3 милиони жители.

Јас лично ќе ти кажам дека немам искуство некој да не ме почитува затоа што сум од Македонија. Секоаш прашуваат нешто, интересно им е пошто не знаат некој од МАкедонија, сакаат да ги научиш некој збор, ја спомуваат Грција, спомнуваат некој тип на храна или пијалак. Канада е мултиетничка држава, има многу голема почит меѓу заедниците и луѓето си помагаат. Има и Македонски заедници, јас случајно се запознав со една жена од Македонската црква во Миссиссауга. Одма разменивме број, ми понуди работа на настаните во Црквата. Отидов на еден и сите Македонци беа супер, и муабети и ме однесоа дома и ми се понудија дека ако ми треба нешто било кога да ги барам. Се држат тука повеќе него дома.
Луѓето тука нема да те почитуваат и сакаат ако си кретен, се понашаш лошо, ако си расист, националист, сексист и ако им правиш проблеми на комшиите итн. Ќе видиш дека брзо ќе се прилгодиш на културата тука. Мене ми се свиѓа дека културата на Канадијците е да се фини, да си помагаат, да бидат културни и мили према други. Заебанцијата е дека ако канадиец ти отвори врата има мало “расправање“ кој да помине прв, т.е. кој е покултурен. “извинете“ им е многу употребуван збор (во америка ако се извиниш при, да речеме, сообраќајка - тоа е признание на вина. Во Канада е многу користен збор и не го гледаат како признавање на вина).


Ако си лош работик нема да те сакаат пошто очиглено си лош рабтник, ама ние од балканот имаме репутација на добри работници така да само треба да се покажеш.
Ако си добар работник (искрено според мене канадијците се многу разгалени) ќе те унапредат многу брзо пошто тоа го ценат. Од сопствен пример на оваа тема - јас почнав на ново место во Декември после Божиќ. Ме унапредија во супервизор во февруари и во ассистент менаџер во април. Планот е да ме унапредат во менаџер во следните неколку месеци? Зошто? Зошто работам ко што работат мрзливи луѓе во Македонија, барем мене така ми се чини.


17 на саат мене ми се чини супер ама тоа е зашо во Торонто минимална е 14. Рачувај дека 17 не се чисти пари, од тоа уште ти земаат даноци.

Здравството е супер во Канада, се надевам нема да имаш потреба да одиш на лекар ама кога ќе отидеш ќе се чудиш како може се да биде просто, едноставно и бесплатно.
Денес баш зборев со матичниот. Ми препиша апчиња и ќе го прати рецептот во аптека по мој избор, аптеката ќе ми пише смс коа ќе бидат готови да ги земам, одам и плаќам 10% што ми доаѓа накај 5 долари. За мене тоа е супер, Канадијците мислат дека е ненормално што морам да платам 5долари.

Секако секоја држава има и позитивни и негативни страни.
Факт е дека Канада е огромна и ти треба кола за секаде (колите се ефтини и секое семејство има по 2-3 коли, бензинот е ефтин), паркингот е скап (особено во Торонто, ама имаш јавен превоз што те носи кај сакаш и е прилично ефтин).На други места кај што имам патувано е многу ефтин, така да зависи каде си. Зимите се ладни (во центарот на Торонто имаат подземи патчиња и подземен град така да не мораш да одиш надвор. Исто така штом почне да врне одма чистат улици. Зимата не ги изненадува. Додуша вчера снегот не изненади и натажи).
Летата се жешки. Никој не ме предупреди дека летата се жешки, сите и збореа за тоа колку е ладно. Ама поради огромното езеро имаме голема влажност во лето и тоа е проблем ако работиш надвор. Инаку секаде има клима и вечер е супер.


Можам само да ти кажувам за Торонто/Онтарио пошто тука живеам. Знам дека луѓе што имаат отидено ко тебе во мали места одат таму дур да добијат докуменѕи и после си бегаат во гоелмите градови зашто има повеќе работа.
Тоа исто ми се сфиѓа што можеш да најдеш работа лесно без разлика колку добро збориш Англиски зашто тука има огромен број на луќе што не зборат англиски. Државата исто така нуди часови по Англиски на новодојденци, банките нудат некој добри зделки итн.



Се распишав. За група на ФБ знам за една ама само постираат политика од Македонија така да не знам колку тоа ќе ти помогне.

Дојди си и не му ја мсили многу многу, убав е животот тука, а и доажате во убав период на пролет/лето и ЕСЕН :love: Есен во Канада е нешто прекрасно! Ако планирате да патувате низ провинцијата - планирајте во есен! Најубав период и трае долго! Зимата доаѓа касно тука.

Anyway. Контактирај ме ако ви треба нешто.
Среќен пат!
 
Член од
24 август 2017
Мислења
310
Поени од реакции
723
Muabetot mi bese deka, se zalat so ovoj premier i slicno, kao ne idi zaebi momentalno e isto kako mk, i red drugi raboti. Sakam da se konsultiram so vas sepak imate iskustvo ste tamu i znaete. Edno mislenje i 10 ne e isto. Mislam nema potreba od cinicnost i slicno. Na toj sto sega doaga sekoj komentar i sovet e od korist. Dali misite deka za pocetok e dobar17$ saat za BC radium se raboti ?dali moza posle pristigbuvanje za kupam kola i dali vazo nasata vozacka ? Blagodaram
Автоматски споено мислење:


I dali imate nekoja fb strana kade spodeluvate problemi ili kade postavuvate prasanja kako drugive primer za germanija, anglija ??
Абе брат, Канада е подобра каде каде од Америка, јас имам полно другари и роднини што се странство и кој и да прашаш од нив само се жалат како не бивало тамо и како Македонија било подобро а никој од нив не сака да се врати назад па ти сам размисли,,,иначе факт е дека на почеток каде и да одиш ке ти е потешко.
 
Член од
23 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
Абе брат, Канада е подобра каде каде од Америка, јас имам полно другари и роднини што се странство и кој и да прашаш од нив само се жалат како не бивало тамо и како Македонија било подобро а никој од нив не сака да се врати назад па ти сам размисли,,,иначе факт е дека на почеток каде и да одиш ке ти е потешко.
Pentavava e bratu toa sto, pred da dobieme se vikaa: Ova e Drzava, sistem, zdravstvo, respekt, moznost za zivot, praenje para, ubav zovot miren , nema nervozi , nema gazenje od sefot na rab, nema mobing, AMA , AMA, AMA koa sea DOBIVME SE vikaat se obratno od ova , znaci se se se seobratno, duri komentar u faza ovde e veke beter od mk, ne ni ostaniva nis,ziveeme na kredit, premierot sranja, i red drugi raboti. Ne mi e jasno u rok za 3 meseca da se smeni mislenje vakvo , za mene bese sok.
Kako i da e ako ima nekoj sto saka da zamine i znate nekoj so saka jas bi mu dal kontakt od covekot koj mene me spremi zaedno so zenami. Advokat vo Calgari, inace srbin iselen dolgo vrme.od srbija, deckoto.e.cista 10ka.
Daj boze sto.poveke da se iselat i spasat od ovaa bedna drzavicka ...
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Pentavava e bratu toa sto, pred da dobieme se vikaa: Ova e Drzava, sistem, zdravstvo, respekt, moznost za zivot, praenje para, ubav zovot miren , nema nervozi , nema gazenje od sefot na rab, nema mobing, AMA , AMA, AMA koa sea DOBIVME SE vikaat se obratno od ova , znaci se se se seobratno, duri komentar u faza ovde e veke beter od mk, ne ni ostaniva nis,ziveeme na kredit, premierot sranja, i red drugi raboti. Ne mi e jasno u rok za 3 meseca da se smeni mislenje vakvo , za mene bese sok.
Kako i da e ako ima nekoj sto saka da zamine i znate nekoj so saka jas bi mu dal kontakt od covekot koj mene me spremi zaedno so zenami. Advokat vo Calgari, inace srbin iselen dolgo vrme.od srbija, deckoto.e.cista 10ka.
Daj boze sto.poveke da se iselat i spasat od ovaa bedna drzavicka ...
Абе ојте си гајле да немате! Ете ако не Ви се допадне, јас пред сите ветувам дека од мој џеб ќе ви платам карта назад! Премиерот :facepalm: , нашиот е поарен у секој случај:ROFLMAO:
Тоа дека живеат на кредит точно, ама одма имаат две коли, куќа и се што треба за нормален живот, епа и овде ако сакаш се одма ќе бидеш до гуша во кредити. Плус таму кај што идеш е мало место, без гужви и потреби од коли и слично.
П.С. Подалеку од македонци таму, недај боже да успееш повеќе од некој што е порано таму, ќе го умреш човекот без време :D
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Pentavava e bratu toa sto, pred da dobieme se vikaa: Ova e Drzava, sistem, zdravstvo, respekt, moznost za zivot, praenje para, ubav zovot miren , nema nervozi , nema gazenje od sefot na rab, nema mobing, AMA , AMA, AMA koa sea DOBIVME SE vikaat se obratno od ova , znaci se se se seobratno, duri komentar u faza ovde e veke beter od mk, ne ni ostaniva nis,ziveeme na kredit, premierot sranja, i red drugi raboti. Ne mi e jasno u rok za 3 meseca da se smeni mislenje vakvo , za mene bese sok.
Kako i da e ako ima nekoj sto saka da zamine i znate nekoj so saka jas bi mu dal kontakt od covekot koj mene me spremi zaedno so zenami. Advokat vo Calgari, inace srbin iselen dolgo vrme.od srbija, deckoto.e.cista 10ka.
Daj boze sto.poveke da se iselat i spasat od ovaa bedna drzavicka ...
Па нека се вратат штом не им чини, што не им рече? Нели бетер било од тука?
 
Член од
23 април 2021
Мислења
4
Поени од реакции
16
Dobbiv mnogu poraki, vaka ke napisam se ovde pa se nadevam ke vi pomogne
Soprugata dobiva viza rabota a jas preku nea otvorena rabota viza. Odime na varijanta na golemo iskustvo rabotno,internacionalno,(rabota na brod), mnogu sertifikati i preporaki. skils worker.
Iskreno cekav 2 god od momentot od koga aplicirac do denes, ama toa e zatoa sto nasata svera i ne e taka barana, ima sveri sto imaat pobaruvnje sekoja den,plus da napomenam odime kako menager na hk vo hotel vo BC, ovaa pozicija e vo tie skils worker.
celata procedura i dolga bara trpenie, mnogu trcanje po dokumenti.
Vo odnos na toa kolku kosta. Mojata programa e 7000 canadski dolari, plakas na rati 1500 prva za sreduvanje na dok, vtora po dobivanje na pozitivni LMIA, tuka spaga i uplata za viza i se. I ostanuvaat uste 3 rati gi plakas u prvite 3 meseca od plata vo Canada.
Lica za kontakt e Nikola Misina
nikola.misina@civs.ca
CANADA IMMIGRATION AND VISA SERVICES - vaka se na fb.
Prakajte cv i cekajte bidete trpelivi
So sreka na site se nadevam ke uspeete
 
Член од
29 август 2009
Мислења
130
Поени од реакции
20
Dali nekoj vo skoro vreme ima aplicirano preku express entry?. .. Me interesira kolku od prilika kosta cela procedura i kolku vreme trae cela procedurai kako odi procedurata, ako nekogo ne go mrzi da mi objasni...
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Dali nekoj vo skoro vreme ima aplicirano preku express entry?. .. Me interesira kolku od prilika kosta cela procedura i kolku vreme trae cela procedurai kako odi procedurata, ako nekogo ne go mrzi da mi objasni...
Ne znam dali ke najdesh nekoj na forumov specificno za expres entry, ama ima super forum za immigracija vo Kanada

Od toa sto znam ova e prilicno lesen nacin ako ispolnivash uslovi.
Razbrav deka za tie so apliciraa bash pred kovid, ja simnaa granicata na poeni na 75, sto e obicno 400+.

Sigurna sum deka so advokat ili konsultant e polenso zaso gi znaat site trikovi, ama ima tolku mnogu forumi i grupi na Facebook i whatsapp kaj so luge ti davaat soveti so moesh sam se da napraish
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Pentavava e bratu toa sto, pred da dobieme se vikaa: Ova e Drzava, sistem, zdravstvo, respekt, moznost za zivot, praenje para, ubav zovot miren , nema nervozi , nema gazenje od sefot na rab, nema mobing, AMA , AMA, AMA koa sea DOBIVME SE vikaat se obratno od ova , znaci se se se seobratno, duri komentar u faza ovde e veke beter od mk, ne ni ostaniva nis,ziveeme na kredit, premierot sranja, i red drugi raboti. Ne mi e jasno u rok za 3 meseca da se smeni mislenje vakvo , za mene bese sok.
Kako i da e ako ima nekoj sto saka da zamine i znate nekoj so saka jas bi mu dal kontakt od covekot koj mene me spremi zaedno so zenami. Advokat vo Calgari, inace srbin iselen dolgo vrme.od srbija, deckoto.e.cista 10ka.
Daj boze sto.poveke da se iselat i spasat od ovaa bedna drzavicka ...
Neka se vratat ako ne e ubavo
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
239
Поени од реакции
905
Imase spomnato decko na druga tema, dali ima nekakvi studii barem 2 godisni za nekoi 10k dolarii? Nemam voopsto nisto videno ili praveno planovi, ali mi se ima bendisano kanada kako opcija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom