Емиграција во Канада

Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
И во Канада треба да си најдеш ментор и тема блиска со тоа што менторот изучува/предава па дури и за магистратура. Многу ретко се случува да те шибнат негде туку така. Бар за природните науки е така, и тоа кај UofT, UWO.. Во Windsor порано можеше да те дадат кај било кого за социологии и слични области, колку што имам разбрано.

Ха, ако таму тие е жешко, тек зима во Канада.. :icon_lol:
Не треба ментор за PhD philosophy во Канда, затоа што студиите не се research ориентирани. Единствена разлика во однос на САД е што тука за да се запишеш на PhD бараат да имаш магистратура, во САД не.
 
Член од
7 март 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Za naodjanje rabota vo Canada treba strukata da ti specijalizirana i sekako iskustvoto sto go imas za da mozat da te regrutiraat i zemat od nadvor... Se drugo e mnogu tesko i se sveduva na srekja.
A moze da se proba za sponzorstvo od nekogo. Eve jas imam ponuda :)
Ти имаш понуда или ти нудиш понуда ?
 

Зрното

Еден е Зизу.
Член од
17 септември 2007
Мислења
1.526
Поени од реакции
634
Дипломиран, лиценциран стоматолог, пријавена пред 1 година за работа, значи легално 1 година искуство. Диплома од Св. Кирил и Методиј, 8.9 просек, англиски флуиден во се (читање, пишување, слушање, говорење), упишав курс, со план да го полагам.
Дали знаете некој стоматолог од македонија да ми пушти некои информации што ми требаат?
Дали дипломата е признаена таму?
Исто така дали има некои страници кај што можам да разгледам дополнително за документација?
 

fcwiz@RD

Supreme Сasual Dating Real Women
Член од
30 јануари 2009
Мислења
459
Поени од реакции
376
Дипломиран, лиценциран стоматолог, пријавена пред 1 година за работа, значи легално 1 година искуство. Диплома од Св. Кирил и Методиј, 8.9 просек, англиски флуиден во се (читање, пишување, слушање, говорење), упишав курс, со план да го полагам.
Дали знаете некој стоматолог од македонија да ми пушти некои информации што ми требаат?
Дали дипломата е признаена таму?
Исто така дали има некои страници кај што можам да разгледам дополнително за документација?
Дупломата секако ти ја признаваат само треба да ја акредитираш, две најбитни ратоти што треба да ги направиш пред да аплицираш се да го положиш тестот по англиски со најмалце сите 6ки, и education credential assessment report би ти ја препорачал оваа институција за второво.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.782
Поени од реакции
4.011
Дипломиран, лиценциран стоматолог, пријавена пред 1 година за работа, значи легално 1 година искуство. Диплома од Св. Кирил и Методиј, 8.9 просек, англиски флуиден во се (читање, пишување, слушање, говорење), упишав курс, со план да го полагам.
Дали знаете некој стоматолог од македонија да ми пушти некои информации што ми требаат?
Дали дипломата е признаена таму?
Исто така дали има некои страници кај што можам да разгледам дополнително за документација?
Jas planiram da zapisam tuka skolo i faksot mi preporaca da ja koristam ovaa agencja

 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
4
Поени од реакции
5
Jas planiram da zapisam tuka skolo i faksot mi preporaca da ja koristam ovaa agencja

I jas ja koristev taa agencija pri apliciranje za permanent resident.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.840
Поени од реакции
3.293
Не треба ментор за PhD philosophy во Канда, затоа што студиите не се research ориентирани. Единствена разлика во однос на САД е што тука за да се запишеш на PhD бараат да имаш магистратура, во САД не.
Не знам која е поентата да се оди на PhD, а да се нема наклонетост према истражување. Инаку да во Канада за да запишеш докторат ти треба магистратура.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не знам која е поентата да се оди на PhD, а да се нема наклонетост према истражување. Инаку да во Канада за да запишеш докторат ти треба магистратура.
Не реков јас дека немам склоност кон истражување, едноставно така се устроени докторските студии во САД и во Канада. Во првите три години имаш предавања и менторкса работа, потоа работиш на докторска теза. Во Англија и Австралија е поинаку, треба да најдеш ментор уште на почетокот на студиите, и веднаш да одбереш докторска теза, или барем поле на истражување на кое ќе работиш.
 
Последно уредено:

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Не знам која е поентата да се оди на PhD, а да се нема наклонетост према истражување. Инаку да во Канада за да запишеш докторат ти треба магистратура.
нели е секаде така ?
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129

Луѓе на овој линкот да не проба некој да се регистрира?

Јас пробав да пополнам, но во полето за повикувачки број за државата, нашата држава не успеав да ја пронајдам во списокот. Ја нема ниту под МК ниту под НМК, не знам што е работата.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165

Луѓе на овој линкот да не проба некој да се регистрира?

Јас пробав да пополнам, но во полето за повикувачки број за државата, нашата држава не успеав да ја пронајдам во списокот. Ја нема ниту под МК ниту под НМК, не знам што е работата.
кај мене отвара
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Каде во тоа полето од држави ја најде нашата држава со повикувачкиот +389 број?

Пиши отприлика каде околу кои држави во таа листата ја има нашата?
Ја отвара страната, за понатака немам чепкано :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ја отвара страната, за понатака немам чепкано :)
И мене ми ја отвара страната, но понатаму кога ќе почнам со пополнување на лични податоци, има поле за телефонски број, и има еден дел каде што првин се одбира повикувачки број за секоја држава од светот, и барав но никако да најдам ниту нашата држава ниту +389 повикувачкиот број. За Србија има бројот исто и за Бугарија, и за други држави, но нас не нема никаде под ниту едно можно име под кое сме биле/ и сме присутни во светов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom