Емиграција во Канада

Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
не треба прво да ми одговора дали сум примен или не ?
Ako prodolzuvas ponatamu so procedurata sledno nesto e medicinski pregledi .... proveruvaj si cesto mejl i gledaj i vo spam delot[DOUBLEPOST=1432690913][/DOUBLEPOST]
Ako prodolzuvas ponatamu so procedurata sledno nesto e medicinski pregledi .... proveruvaj si cesto mejl i gledaj i vo spam delot
A i zaboraviv kazi koga ke se spremis da ides navamu da spremime fanfari i znaminja kanadsko makedonski.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
174
Поени од реакции
139
Paragraph 117(1)(h) of the Immigration and Refugee Protection Regulations states that a foreign national is a member of the family class if, with respect to a sponsor, the foreign national is a relative of the sponsor, regardless of age, if the sponsor does not have a spouse, a common-law partner, a conjugal partner, a child, a mother or father, a relative who is a child of that mother or father, a relative who is a child of a child of that mother or father, a mother or father of that mother or father or a relative who is a child of the mother or father of that mother or father

(i) who is a Canadian citizen, Indian or permanent resident, or

(ii) whose application to enter and remain in Canada as a permanent resident the sponsor may otherwise sponsor.

Your sponsor submitted an application with a co-sponsor, her husband, who is also a Canadian citizen. Consequently, you are not a foreign national for whom the sponsor does not have a spouse who is a Canadian citizen. As a result, you do not meet the definition of a family member as per paragraph 117(1)(h) of the Regulations.

Before I make a final decision, you may submit additional information relating to this issue. You have 60 days from the date of this letter to submit additional information to me. Please ensure that you quote the application number indicated at the top of this letter on any information you submit. If you choose not to respond with additional information I will make my decision based on the information before me, which may result in the refusal of your application.

I look forward to receiving your additional information. Thank you for the interest you have shown in Canada.


Ова ми го пишаа како причина што сум одбиен? некој знае што може да се направи ? фала
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ti pisuvaat deka imas 60 dena da dokazes deka si vo rodninski vrski so tvojot sponsor. Odonosno so tvojot izvod na rodeni I nivniot da go najdes zaednickoto srodstvo. Plus kopija od nivno Canadsko drzavjansto ili resident viza. Ova e dobar znak i mora vo rok od ti 60 dena da im pratis dokumenti so referenca na sto e na vrvot od pismoto. Ako ne im pratis ke te odbijat sekako.
 
Член од
7 октомври 2009
Мислења
310
Поени од реакции
151
Da ne slucajno nekoj ima kontaktirano ili go ima poseteno Centarov za viza aplikacii za Kanada sto e u Skopje ?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Da ne slucajno nekoj ima kontaktirano ili go ima poseteno Centarov za viza aplikacii za Kanada sto e u Skopje ?
Office Address : (CVAC operated in partnership with OIM/IOM)
Canada Visa Application Centre
International Organization for Migration (IOM) — Macedonia, FYR
Str Jordan Mijalkov 50 a,1000 Skopje;

Days of Operation:
We are open from Monday to Friday (excluding declared holidays)

Hours of Operation: CVAC Opening time : 09:00 – 17:00

Application Submission: 09:00 – 16:00

Passport Collection: 14:00 – 16:00

Helpline number:+389 2 3154 810
+389 2 5512 571
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Canadian Experience Class
After you have lived in Canada for some time, you may have good English or French skills, the right kind of skilled work experience, and be used to Canadian society. The Canadian Experience Class (CEC) was created to help people like this take part in the Canadian economy.

If you are a foreign worker or a foreign student, and have skilled work experience in Canada, you may be in a good position to move from temporary to permanent residence under the (CEC).

http://www.cic.gc.ca/English/immigrate/cec/index.asp

Значи прво треба да најдеш работа или да упишеш некакво образование во Канада, па после дури можеш да мислиш на фул емиграција. Све остало е превара.
немој вакви заклучоци... грешно го перцепираш муабетот... прво и основно разбери поубаво што пишува па после давај конкретни заклучоци и турај етикети што е превара а што не...

познавам луѓе што добија канадски исселенички визи (зелена карта) без 1 минута пројдено во канада.. последните што заминаа на тој начин се од пред 3-4 недели...

има начин... ама кошта... не не... не нудам никому ништо, не се рекламирам и не рекламирам никого... само кажувам дека грешиш, а како граѓанин кој емигрирал и се вратил, се чуствувам должен да исправам ваква грешка, затоа што грешно ке биде некој информиран...
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
14
Поени од реакции
5
Дали некој знае како се аплицира за канадска виза преку интернет нешто како лотаријата што е за америка би сакала да аплицирам ама не можам да најдам страна кај се аплицира?
 
Член од
8 октомври 2010
Мислења
144
Поени од реакции
103
немој вакви заклучоци... грешно го перцепираш муабетот... прво и основно разбери поубаво што пишува па после давај конкретни заклучоци и турај етикети што е превара а што не...

познавам луѓе што добија канадски исселенички визи (зелена карта) без 1 минута пројдено во канада.. последните што заминаа на тој начин се од пред 3-4 недели...

има начин... ама кошта... не не... не нудам никому ништо, не се рекламирам и не рекламирам никого... само кажувам дека грешиш, а како граѓанин кој емигрирал и се вратил, се чуствувам должен да исправам ваква грешка, затоа што грешно ке биде некој информиран...
Кој е начинот? Сите се снаоѓаат некако тоа знајме но никој не кажува како.
Јас пред година и нешто бев длабоко заангажиран да најдам начин имам и роднино кога ја пуштија новата програма за емиграција пробав да аплицирам. Стапив во контакт и им оспратив податоци, дип ел инзинер сум и добро го познавам англискиот. Еден од услвите беше да работодавец ми направи договор и аплицирам за работна виза. Тоа не го исполнував. Друг за потреба на стручен кадар, неможев пошто немам искуство односно неможам и тоа што го имам да го докажам пошто не сум бил псигуран па бараат доказ со тој образецот од труд или како се вика точно, и ми понудија да аплицирам за студенска виза. Се откажав.
Начини им али секој со среќата :)
Извинете за текстот од телефон пишам.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 февруари 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. И јас како и многу други би сакал да емигрирам некаде во светот, подалеку од ова место. Моја желба е Канада. Исполнувам дел од условите: имам 27 години, работно искуство како сметководител 3 години, просек 6 на иелтс. Дали знаете со која програма би можел да емигрирам освен Express Entry зошто таму недоволно поени добивам.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
И има некој што успеал од тие што пишуваат овде, а што аплицирале?
Пробав јас на таа страната за миграција, каде има линк до некое биро на некој консултант, да видам чисто информативно како стојам со бодови.
Тој ми напиша дека врз основа на досегашните селекции во Еxpress entry би можел да успеам но без договор за работа не е сигурно, и дека би можел да побара работа бидејќи мојата струка е на листата на дефицитарни професии, а во тој случај шансите би биле навистина реални (но сегде нагласуваше дека не може 100% да гарантира дека ќе добијам виза). Нормално услугата ја наплаќа 2000 долари.

Можно ли е човек сам да побара и да најде работа? Сам да си ги среди документите и да аплицира.
Во врска со парите што треба да ги имаш на сметка, тие треба да бидат од твои лични приходи или може и некоја донација?))
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
67
Поени од реакции
3
Ќе може некој да ми објасни како и кој е начинот и преку која канадска амбасада можам да аплицирам за туристичка виза? Дали преку Србија да аплицирам или преку Австрија??
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
14
Поени од реакции
5
Амбасада нема во Македонија има само Виза Офис и тие ги препраќаат документите до Виена. Можеш да се распрашаш кај нив слободно, меѓутоа колкави се шансите да добиеш виза никој не може да ти каже. Се зависи на која нога е станат виза офицерот.
Сега не знам на кое ниво англиски си, меѓутоа не ти требаат двата јазика, доволно е само еден.
Како и да е, ако можеш некако контактирај го кумот, ако попримил нешто од канаѓаниве би требало да ти помогне. Од тоа што го читав најважно им е да покажеш пари односно дека нема да бидеш на питачки стап кога ќе стигнеш у Канада. Ако немаш доволно пари барем да има кој да гарантира за тебе. Ако ги немаш и двете тешко веројатно е да добиеш виза.
а каде се наоѓа тоа Виза Офис во Скопје ?
 
Член од
14 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Јас и мојот сопруг сме заинтересирани да емигрираме во Канада. Целата фамилија (баба, дедо, вујко, тетки и повеќе од 10 први братучеди) на мојот сопруг се во Канада повеќе од 20 години. Ги исполнуваме скоро сите услови за емиграција, единствено нешто што ни остана е полагање на IELTS тестот. Познато ни е дека е потребно минимум 6 оцена за двајцата. Полагавме еднаш меѓутоа не ја добивме посакуваната оценка (Јас 5,0, а сопругот 5,5). Ако може некој да ми даде некој совет за некое училиште за странски јазици, или пак приватни часови. Или пак доколку имате материјал за подготовка, ако можете да ми испратите во порака.

Секој совет е добредојден.
Фала ви однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom