Емиграција во Канада

Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
Za dobivanje rabotna viza vo kanada najveke pomaga rabotno iskustvo.
I procesot na dobivanje rabotna viza e prilicno dolg. Mislam deka i se baraat da se polozi angliski ispit.
Баш сега проверував дали сум eligible за express entry, и ставив дека немам работно искуство, ми излезе резултат дека НЕ сум.
 

Magde.

Модератор
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.688
Поени од реакции
3.900
Ako заминам туристички Канада, дали има начин да ја продолжувам таму визата во недоглед ако можам да покажам дека имам примања од интернет кои ми овозможуваат да живеам во Канада на свој трошок? Знам дека малку е заебано прашањето, можеби знаеш дали е тоа возможно во Австралија.

Инаку, благодарам за советите. :)
Da, samo sto ne smeesh da zarabotuvash vo kanadski firmi bez rabotna viza.

Na rabota sum sega, ke ti pisam posle poveke detali
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.799
Поени од реакции
8.304
ke treba da pokazes odredena suma koja ne e bas mala za mk uslovi. vo aus toa se skoro 56k godisno. za kanada neznam.

zbori so agent stom stignes. zbori so 10tina... obavezno ke naletas na nekoj sto ke ima solucija za tebe, uglavno oni zarabotuvaat ako ti obezbedat viza... obicno ti si plakas trosoci plus da kazeme ima provizija od 2-3k ako ti obezbedi viza bar taka e tuka.

vrzi se so nekoj od nasite tamu, idi preku crkvata ke ti pomognat, ke te povrzat so luge za pocetok. ne e se kako sto se pisuva, vo zemji kade imame dobro organizirani zaednici dijasporata funkcionira kolku tolku. najlesno ke se snajdes taka za pocetok.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.875
Поени од реакции
19.569
Во Канада може да се оди туристички со Бугарски пасош без виза, во САД сеуште не. Види, специфична ми е ситуацијата, еве ако сакаш нормално да разговараме како луѓе ќе ти објаснам. Не сакам да одам во Канада или во САД да работам. Сакам едноставно да се иселам одовде. Мислам, ако одам, јас повторно ќе го правам ова што го правам и овде, ќе заработувам онлајн. Моментално имам аплицирано или сум во тек на апликација за PhD студии во САД и во Канада, на околу 30 универзитети. Само тие апликации ќе ме коштаат вкупно околу 3000 усд. Проблемот е што е прилично компетитивен влезот на тие Универзитети, па си ги проценувам шансите за успех на околу 20%. Затоа ми треба бекап план, сакам по секоја цена да бидам заминат одовде во рок од една година. Имам положено IELTS academic level со 7.5. Немам никакво работно искуство, не знам ништо да работам, и не сакам ништо да работам, освен на Универзитет.

Не сакам да одам некаде Европа најмногу заради јазикот, знам само англиски, и практично Ирска ми е единствена опција моментално во Европа. Тоа е ситуацијата генерално, ако имаш некоја идеја кажи слободно.
Освен на црно или да те земе некој наш таму со туристичка, па да бараш бекап варијанти на лице место не гледам како може да отидеш толку брзо.

Друга опција тие да имаш апла многу пари, за Австралија едни од првите визи ќе бидат бизнис визите се со цел да ја дигнат економијата (но за тука не би се надевал дека ќе отворат брзо за офшор визи освен ако ептен не им одговараш како кандидат, како што ти пишаа погоре бараат милионски суми).


За Канада не сум ги гледал тие бизнис опциите, али дури и да гледаш барај во тие поотепаните држави каде што никој не сака да живее пред се поради студот, а во глобала и поради полошиот стандард (Saskatchewan, Manitoba, Newfoundland and Labrador), овие поатрактивните: Онтарио, Алберта и Бритиш Колумбија бараат и многу повеќе за да ти одобрат виза, Квебек бараат гратис и Француски.
Автоматски споено мислење:

П.С види ги опциите за Австралија како студент, не сум се замарал до толку со ова, но на овие би требало најпрво да им го решаваат статусот за влез во државата.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
П.С види ги опциите за Австралија како студент, не сум се замарал до толку со ова, но на овие би требало најпрво да им го решаваат статусот за влез во државата.
Австралија за постдипломски студии има сличен систем како англискиот, потребно е да најдеш професор на некој австралиски Универзитет на кој ќе му испратиш предлог за докторска теза, и кој ќе ти се нафати да ти биде ментор. Имав еден таков пред некоја година, но работата ми се изјалови тогаш затоа што морав од семејни причини да останам Македонија. Сега тој е професор во САД. Генерално тешко се нафаќаат за такви работи кога се работи за странци. Во САД и во Канада си аплицираш најнормално, без никакви ментори.

И Австралија генерално ми е како опција понепривлечна од САД и Канада, најмногу заради жешкото време кое тешко го поднесувам.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.875
Поени од реакции
19.569
Австралија за постдипломски студии има сличен систем како англискиот, потребно е да најдеш професор на некој австралиски Универзитет на кој ќе му испратиш предлог за докторска теза, и кој ќе ти се нафати да ти биде ментор. Имав еден таков пред некоја година, но работата ми се изјалови тогаш затоа што морав од семејни причини да останам Македонија. Сега тој е професор во САД. Генерално тешко се нафаќаат за такви работи кога се работи за странци. Во САД и во Канада си аплицираш најнормално, без никакви ментори.

И Австралија генерално ми е како опција понепривлечна од САД и Канада, најмногу заради жешкото време кое тешко го поднесувам.
Не мислев на постдипломски туку класично да запишеш факултет, за поладно Тасманија.

Ако не ти се допаѓа климата гледај ги ЕУ опциите и Амерички континент, иако амбициозно ми изгледа со Коронава да успееш за толку кратко време, јас се влечам за skilled виза повеќе од 2 години и сум на финален чекор, но АУС тешко да одобрат и до крај на следнава година, Канада мислам е полабаво со визите, али колку не сум во тек.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
201
Поени од реакции
413
Баш сега проверував дали сум eligible за express entry, и ставив дека немам работно искуство, ми излезе резултат дека НЕ сум.
Конкретно за Канада тешко можам да ти помогнам, но... Во основа имам претстава што се бара низ западаот и иам видено некои работи.
Заврши школо за медицинска сестра. Виша е две години на пример. Тоа е сеа најбарана струка низ цел запад, а интелектуално убедливо најлесна да се заврши. Критериумите за влез се непостоечки скоро насекаде. Студиите се толку лесни, а струката толку барана што сите уз студии работаат и со тоа си ја плаќаат школарината. Just sayin...Слични струки се забен техничар, физиотерапија, логопед, итн. Тука има ненормална побарувачка и ќоро и сакато вработуваат, пресреќни се само човек да најдат од крв и месо шо има некое од тие звања одма му средуваат и виза и се. Какви дудуци иам видено кои без мака наоѓаат работа, се чудам како успеваат сами за себе да се грижат, а не пак за друго битие. Ама побарувачката си го прави своето.
Оваа ситуација беше пред Ковидот додуша, со ковидов се поднамали побарувачката пошо ги прекунаваат амбулантите, ама за брзо ќе се врати побарувачката по сите овие услуги. Мислам дека побарувачката на сестри сепак не згасна ни со Ковид
Ако имаш средно од овие мајсторските електрика бравар пробај нешто на таа основа да добиеш поени.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
5.799
Поени од реакции
8.304
Австралија за постдипломски студии има сличен систем како англискиот, потребно е да најдеш професор на некој австралиски Универзитет на кој ќе му испратиш предлог за докторска теза, и кој ќе ти се нафати да ти биде ментор. Имав еден таков пред некоја година, но работата ми се изјалови тогаш затоа што морав од семејни причини да останам Македонија. Сега тој е професор во САД. Генерално тешко се нафаќаат за такви работи кога се работи за странци. Во САД и во Канада си аплицираш најнормално, без никакви ментори.

И Австралија генерално ми е како опција понепривлечна од САД и Канада, најмногу заради жешкото време кое тешко го поднесувам.

ne me e jasno zosto si se fatil za post diplomskite... sekako imas faks od koj tesko se vadi leb. ako veke sakas da studiras ili toa go gledas kako pat za da ostanes tamu togas bolje zapisi nesto deficitno u nekoja akademija i obezbedi si viza na toj nacin. porano vo aus se baraa gotvaci, frizeri itn...znam edna nasa ovde sto imase akademija naplakase duplo (okulu 15k) za tie sto nekea da posetuvaat nastava a sakaa diploma... pak ke kazam najdi go praviot agent tamu ke te povzi so luge sto ke moze da ti sredat da ostanes...
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
ne me e jasno zosto si se fatil za post diplomskite... sekako imas faks od koj tesko se vadi leb. ako veke sakas da studiras ili toa go gledas kako pat za da ostanes tamu togas bolje zapisi nesto deficitno u nekoja akademija i obezbedi si viza na toj nacin. porano vo aus se baraa gotvaci, frizeri itn...znam edna nasa ovde sto imase akademija naplakase duplo (okulu 15k) za tie sto nekea da posetuvaat nastava a sakaa diploma... pak ke kazam najdi go praviot agent tamu ke te povzi so luge sto ke moze da ti sredat da ostanes...
Ако ме примат на постдипломски, а оваа година е животна шанса затоа што заради ковидот на бараат GRE никаде, па со тоа автоматски ми се зголеми бројот на факултети на кои можам да аплицирам, си ги решив сите проблеми во животот. Постдипломските по филозофија во САД се многу специфични по тоа што примаат многу малку кандидати, но СИТЕ примени довиваат полна стипендија. Тоа значи покриени fees, здравствено осигурување и сите животни трошоци за пет години. Потоа со PHD од американски факултет немам гајле во животот, ќе се снајдам.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Ако ме примат на постдипломски, а оваа година е животна шанса затоа што заради ковидот на бараат GRE никаде, па со тоа автоматски ми се зголеми бројот на факултети на кои можам да аплицирам, си ги решив сите проблеми во животот. Постдипломските по филозофија во САД се многу специфични по тоа што примаат многу малку кандидати, но СИТЕ примени довиваат полна стипендија. Тоа значи покриени fees, здравствено осигурување и сите животни трошоци за пет години. Потоа со PHD од американски факултет немам гајле во животот, ќе се снајдам.
Off topic e, no dali si razgleduval za Vels i Skotska?

Jas sum student na online studii na Edinburg, za mojata struka baraa prvo 7 pa 6 prosek na Ielts academic, taka da skotite se mnogu porazlicni od britancite.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.174
Поени од реакции
7.433
Off topic e, no dali si razgleduval za Vels i Skotska?

Jas sum student na online studii na Edinburg, za mojata struka baraa prvo 7 pa 6 prosek na Ielts academic, taka da skotite se mnogu porazlicni od britancite.
Исклучително е тешко да добиеш стипендија во Велика Британија, а и ако добиеш некаква, нема да биде таква за да ти ги покрие сите трошоци. Многу се скржави Британците, САД и Канада се светлосни години понапред за доделување стипендии.
 
Последно уредено:

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.921
Поени од реакции
2.506
Исклучително е тешко да добиеш стипендија во Велика Британија, а и ако добиеш некаква, нема да биде да ти ги покрие сите трошоци. Многу се скржави Британците, САД и Канада се светлосни години понапред за доделување стипендии.
Ah deka se skrzavi toa da, megjutoa zatoa ti rekov za Edinburg. Mozebi jas imam takvo mislenje, znam deka imaat stipendii sto pokrivaat ili polovina ili 70 posto od skolarinata. Za mojava struka nemase, megjutoa imav sretnuvano za opstrstveni nauki. I toa mislam deka i baraa studentni za doktorski. Ako si razgleduval vo red, no ako ne, pogledni go sajtot nivni, dobro e organiziran, a i okej se za komunikacija(sto ne bese slucaj koga pisuvava na Royal College)
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.783
Во САД и во Канада си аплицираш најнормално, без никакви ментори.

И Австралија генерално ми е како опција понепривлечна од САД и Канада, најмногу заради жешкото време кое тешко го поднесувам.
И во Канада треба да си најдеш ментор и тема блиска со тоа што менторот изучува/предава па дури и за магистратура. Многу ретко се случува да те шибнат негде туку така. Бар за природните науки е така, и тоа кај UofT, UWO.. Во Windsor порано можеше да те дадат кај било кого за социологии и слични области, колку што имам разбрано.

Ха, ако таму тие е жешко, тек зима во Канада.. :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom