Емиграција во Канада

Дали ова ви беше корисно?

  • Да

    Гласови: 13 56,5%
  • Не

    Гласови: 4 17,4%
  • Undefined / Шо ме е гајле (лол ^_^ )

    Гласови: 6 26,1%

  • Вкупно гласачи
    23
  • Гласањето е завршено на .
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ја добив од 3 држави у Канада понуди за работа (експлоатација) за работа у Британска Колубмија, Алебрта и Онтариа АЛИ немев мани за до таму поошо бев оптимиста и се мислев дека нашава македонија ќе ме интегрира у општеството и системо, али се заебав и сежа шо?????????
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Ја добив од 3 држави у Канада понуди за работа (експлоатација) за работа у Британска Колубмија, Алебрта и Онтариа АЛИ немев мани за до таму поошо бев оптимиста и се мислев дека нашава македонија ќе ме интегрира у општеството и системо, али се заебав и сежа шо?????????
сеа ку*ац со извинение ..
пробај преку некои локални страни за рекламирање, има даваат понуди, т.е бараат луѓе ..
незнам колку можам овде да постирам линкови, ако ти треба нешто ПМ ..

пс: од овие споменатите погоре, Алберта ти е нај салам ..исто и Онтарио, т.е Торонто, таму има ехее Македонци :) вклучувајќи наша црква Св.Климент Охридски & Св.Димитрија, како и улица ( мислам Кирил & Методиј се викаше ) ..
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Ми треба само да побегнам одавде пошто ние сме за нив цареви а башка инглиш знам океј и неам стра од физичка работа баш напротив лечи депресија така да ако има некоја која сака лесно да земе некој сентименталец со 20 сантима ( за ова нека провери) нека повели и нека ме зем одавде таму да си умрам раат.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
ти одиш како посетител. за да отидеш како таков, ти треба invitation letter од роднина/пријател, кој гарантира дека ти во тој предиод ќе останеш кај него..

затоа што има мн за објаснување, затоа е и долго ..лол..

да не сакаше со 5 збора да објаснам? можам и така, еве:
KEEP DREAMING ABOUT IT BRO! ;)

неам намера да се карам, ама ако немаш/несакаш да одвоиш 3 мин. од твоето скапоцено време, оо ваша ценета екселенцио, тогаш незнам која е поентата на коментирањето? :notworthy:

има луѓе кои го бараат ова, а неможат да го најдат, а кога го имате сервирано, несакате ни да загризете? quo vadis Македонецу бре .. :tapp:
па можеш пократко да објасниш имаш непотребни детали без веза, ама што да ти правам кога те мрзи да читаш да видиш што е без врска а не само така се копи паст праиш и после теми отварате без врска
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
ти одиш како посетител. за да отидеш како таков, ти треба invitation letter од роднина/пријател, кој гарантира дека ти во тој предиод ќе останеш кај него..
Е да ама штосот е како за оние што немаат роднина таму?

Оти темата носи наслов "Емиграција во Канада",а ова испадна дека темава требало да се вика "на гости кај роднините во Канада":icon_lol:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Meh

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
па можеш пократко да објасниш имаш непотребни детали без веза, ама што да ти правам кога те мрзи да читаш да видиш што е без врска а не само така се копи паст праиш и после теми отварате без врска
кажи ми барем еден детал што не е потребен.. и не е копи пасте, туку сум седнала и сум одвоила 15мин. за да напишам ..

Е да ама штосот е како за оние што немаат роднина таму?

Оти темата носи наслов "Емиграција во Канада",а ова испадна дека темава требало да се вика "на гости кај роднините во Канада":icon_lol:
тоа беше за туристичка :) има аплицирање и за иселеничка виза, како и за skilled worker ( искусни работници ) - за овие не ти треба писмо со покана, ама ти требаат мин. 67 бода од IELTS :)
ќе надополнам за нив после :)
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Еве ви и полесен начин како да дојдете до овие ветени земји.
Најдете си работа на брод, било каква и онака не е важно, со самата таа работа добивате американска виза, самите се финансирате и заминувате во америка, штом стапнете на американско копно изгубете се меѓу народот и пријавете се за жителство т.е во социјално нема да добиете пасош но ќе добиете зелена карта со која може да живеете и работите таму, а ако сакате државјанство и пасош пријавете се во армијата одкако ќе ја добиете зелената карта, со пристапувањето во армијата автоматски ви даваат државјанство и пасош, а ако не сакате чекајте обично процесот трае 3 до 5 години.

Нема да ве депортираат назад, таков им е законот, секој што ќе стапне на американска почва и сака да биде американец ќе добие право да се докаже во тоа, а освен нив таков закон имаат уште две држави Англија и Австралија.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Еве ви и полесен начин како да дојдете до овие ветени земји.
Најдете си работа на брод, било каква и онака не е важно, со самата таа работа добивате американска виза, самите се финансирате и заминувате во америка, штом стапнете на американско копно изгубете се меѓу народот и пријавете се за жителство т.е во социјално нема да добиете пасош но ќе добиете зелена карта со која може да живеете и работите таму, а ако сакате државјанство и пасош пријавете се во армијата одкако ќе ја добиете зелената карта, со пристапувањето во армијата автоматски ви даваат државјанство и пасош, а ако не сакате чекајте обично процесот трае 3 до 5 години.

Нема да ве депортираат назад, таков им е законот, секој што ќе стапне на американска почва и сака да биде американец ќе добие право да се докаже во тоа, а освен нив таков закон имаат уште две држави Англија и Австралија.
Оди стапни во Англија да те видам, ќе те депортираат додека си рекол:
Oh, blimey!
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Оди стапни во Англија да те видам, ќе те депортираат додека си рекол:
Oh, blimey!
Кој е тој што влегол во англија и го депортирале .???
Не постои таков, си доаѓаат самите, прочитај им го законот па после коментирај, не кажувај нешто на памет за кое немаш врска.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Кој е тој што влегол во англија и го депортирале .???
Не постои таков, си доаѓаат самите, прочитај им го законот па после коментирај, не кажувај нешто на памет за кое немаш врска.
Пробај. :icon_lol:
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Абе што е проблемот со тебе, неможеш да сватиш нешто или .?
Убаво ти реков, седни прочитај го англискиот закон па дојди коментирај, немој да паметуваш кога врска немаш од нешто.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
Under immigration law, illegal immigrants can be removed from the UK by a process known an ‘administrative removal’.
The following people can be removed from the UK under this process:
  • Those who have failed to observe conditions attached to their leave
  • Those who have stayed in the UK longer than their leave permits (commonly referred to as ‘overstayers’)
  • Those who have obtained leave by deception
  • Illegal entrants
Бујрум.Се надевам дека разбираш.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Under immigration law, illegal immigrants can be removed from the UK by a process known an ‘administrative removal’.
The following people can be removed from the UK under this process:
  • Those who have failed to observe conditions attached to their leave
  • Those who have stayed in the UK longer than their leave permits (commonly referred to as ‘overstayers’)
  • Those who have obtained leave by deception
  • Illegal entrants
Бујрум.Се надевам дека разбираш.
Кога принесуваш доказ. принеси и извор за истиот, вака е невалиден.
Немој само да ми кажеш дека си го нашол на википедиа.
 
Член од
5 март 2010
Мислења
26
Поени од реакции
0
Сакам да аплицирам за иселеничка виза за Канада. Имам електро факултет , и скоро сум верен . Сто документи ми треба или на кој линк мозам да дојдам најлесно до информации или која агенција може да ми помогне да се информирам .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom