Емиграција во Канада

Дали ова ви беше корисно?

  • Да

    Гласови: 13 56,5%
  • Не

    Гласови: 4 17,4%
  • Undefined / Шо ме е гајле (лол ^_^ )

    Гласови: 6 26,1%

  • Вкупно гласачи
    23
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 декември 2017
Мислења
10
Поени од реакции
2
Dosta e da mu platis i samo 500 den za posreduvanje na dokumenti a takvi kako tebe ima edno 10 000 luge pa vidi ti a za nego napravi si matematika

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
За сите сонувачи ( just like me :D ) еве ви мал вовед во тоа како да емигрирате во Канада .. ( за некои ова ќе е успешно, за баксузи како сестрами не испадна успешно :/ )

Бидејќи она беше зафатена со факултетот, јас ги собрав сите документи што и беа потребни, она само потпиша и ги испрати ..целото патешевствие изгледаше вака:

Ден 1: Разгледување на страната на Citizenship and Immigration Canada ( cic.gc.ca ) и прибирање на основните податоци

Ден 2: правење на листа со работи кои можеш да ги сработиш ( од тип: кои документи можам тој ден да ги најдам/извадам кои не )

Ден 3: Вадење на документите
* документите кои се потребни се:
- потврда дека не сте осудуван ( се вади од најблиската полициска станица )
- уплата од $75 ( да, долари - не евра ) на сметка на амбасадата во виена
***** - апликационен лист пополнет со сите информации за родителите, браќа/сестри ( баба, дедо - тоа не ) ( се симнува од страната
погоре )
- потврда ( АКО/дека ) си редовен студент
- писмо со покана ( Invitation letter ) од оние кои те покануваат ( роднини, пријатели, треба да наведат сродство )
***** -потврда за расположливи средства ( ова од банката треба да го извадиш
колку средства имаш на твоја сметка)
- гаранција од работа ( од оној што те повикува ) каде работи, колку време, и сл.
- опционално: твое лично писмо, со причина зошто одиш во Канада, на колку време, која е смислата на твоето патување, итн.

***** кога ќе
пополнувате апликацијата, испечатете ја и пополнете ја истиот ден кога планирте да го праќате комплет писмото во Виена! што значи: СПРЕМАЈТЕ ГИ СИТЕ ДОКУМЕНТИ, ПА ТОГАШ АПЛИКАЦИЈАТА. многу е битна датата која ќе ја наведете во апликацијата, при пополнувањето.
( апликацијата треба да се пополни преку PC, не на рака )

***** - мал, "трик" да речеме: имате 1.000 евра, а ви се малку. Извадете потврда дека имате 1.000 на сметка во една банка, потоа извадете ги парите, ставете ги во 2ра банка, извадете потврда. Тие 2 потврди, ви вредат 2.000 евра, а не 1.000 колку што реално имате ..
^ оставете да помине некое време, да речеме 5-7 дена од префрлувањето на парите

исто и потврдите треба да ви се на Англиски, некои банки ги вадат директно на Англиски ( ако им побарате ) други не се замараат :)


е сеа, сето ова треба да го преведете судски на Англиски јазик, заверено со печат од нотар, и останатото е да се молите да се смилуаат и да ти одобрат :) следен чекор - спремање билет ( најлесното ) ..

good luck ‘fellas ..
ако има нешто, прашајте слободно, а ако сум заборавила ќе надополнам ..
Постов е стар но корисен сепак :) Мене ми треба информација дали сето ова истото важи и за емиграција во Австралија ?
Дали е подобро да се оди со туристичка виза или иселеничка ?
Дали јас и девојката да се земеме пред да одиме тука (како гаранција дека ќе се вратиме) или е подобро тоа да го сториме таму ?
Дали може да се има некаква гаранција од нејзин вујко кој во Австралија живее под кирија односно нема свој имот дали тоа би била некаква пречка ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom