Електронско пријавување на факултет 2012

Дискусија во форумот 'Образование' започната од Teenage girl, 24 јули 2012.

 1. trajches

  trajches

  Член од:
  12 август 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  3
  Имам проблеми со системот за електронско пријавување на уписи за Факултетот Земјоделски науки и храна во страната за пријава за прв циклус (додипломски) студии во последното јазиче "Поднесување" страната е празна и не ги пишува документите кои се потребни за пријавувањето и неможам да генерирам уплатница или да ги испечатам Интерниот пријавен лист, Универзитетскиот пријавен лист, Изјава за неподигање на документи како и другите документи, односно ги има само копчето "Назад" и "Прати". На прикачената слика може да видите како тоа изгледа.

  Дали некој го има овој проблем?
   

  Прикачени податотеки:

  • 1eupisi.jpg
   1eupisi.jpg
   Големина:
   106,3 KB
   Прегледи:
   22
 2. Fiksen

  Fiksen

  Член од:
  4 август 2012
  Мислења:
  126
  Допаѓања:
  22
  Кај тебе пишува дека пријавата е веќе (успешно) пратена. o_O

  Мој совет да пробаш уште еднаш. Јас аплицирав и ми го даде и последното јазиче. :pipi:
   
 3. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.042
  Допаѓања:
  897
  Не си единствен со таков проблем, истиот го имаат и неколку мои другари, изгледа документите не се достапни за сите факултети.
   
 4. trajches

  trajches

  Член од:
  12 август 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  3
  Сите кои имавте ваков проблем пробајте сега, грешката е исправена.
   
 5. Charlie Brown

  Charlie Brown

  Член од:
  5 декември 2009
  Мислења:
  439
  Допаѓања:
  65
  можи на три различни факултети на УКИМ да аплицирам онлајн?
   
 6. wok14ok

  wok14ok

  Член од:
  2 јули 2012
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  17
  Извинете господа од УКИМ, ама пријавувањето ниту е целосно електронско, како што велите, ниту системот ви функционира. Веќе создадовте општа конфузија, бидејќи системот час ги дава, час не ги дава потребните документи, а за факултетите со приемен, како архитектонскиот, исфрла погрешна уплатница (која патем, ќе се појави ако електронскиот систем е расположен). Универзитетската пријава се појавува и во електронска форма (ако се појави) и истовремено се наложува (исто така ако се појави) истата да се купи во книжара, но овојпат со уплата за такса 50 ден. На видео упатството на страната на УКИМ, се дава пример на внесување моминско презиме за машки кандидат - претпоставувам манифестација на духовитост. Електронскиот систем веќе се блокира, поради навалата на апликантите за мал временски период, диктирана од задоцнетото давање на матурските дипломи, два-три дена пред пријавувањето. Значи, електронски е само хаосот, а студентите пред себе имаат неколкудневна одисеја по пошти, банки, шалтери и сл. Што е најинтересно, службите на факултетите ден пред пријавувањето не знаат да кажат од колку до колку часот е пријавувањето - чекале усогласување со УКИМ. УЖАС!!!!!
   
  На zelenko, MyloXyloto и Shutter-.- им се допаѓа ова.
 7. MyloXyloto

  MyloXyloto

  Член од:
  23 јуни 2008
  Мислења:
  3.880
  Допаѓања:
  4.048
  Многу ми е страв да не не ме примат поради ова електронското. Иначе сите документи ги доставив и таа рече дека тоа што на компјутер ме прочитаа непотполна апликација немало врска, но сепак потсвесно нешто ми е страв, а интерниот пријавен лист од интернет ми беше скроз потполнет немаше ништо непотполнето. :(
   
 8. sani6

  sani6

  Член од:
  21 јануари 2012
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  2
  Зашто кога ке ја отворам страната за да се приавам електронски неможам да се регистрирам туку само да се најавам .. Сакам во втор рок да се запишам
   
 9. psyTrance

  psyTrance

  Член од:
  30 септември 2008
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Јас го имам истиот проблем, сакам да се запишувам на трет уписен рок а неможам да се регистритам на уписи.уким.мк .... оти нема воопшто такво копче....А исто имам прашање.... На 17.09.2012 се третите уписи сигурно или ???? фала однапред
   
 10. честа

  честа Спор

  Член од:
  25 септември 2008
  Мислења:
  1.305
  Допаѓања:
  976
  Да, да на 17 ти се. :)
  И јас го имам истиот проблем, може ќе пуштат денови да можеш да се регистрираш.:)
   

Сподели преку: