Електронски потпис на фактура

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Дали јас како правно лице можам да потпишувам фактури со електронски потпис со токен издаден од КИБС и да ги праќам до клинети по мејл или се уште мора да им шкртам потпис и да ги пракам по пошта?. Знам дека печатот веќе не е задолжителен, ама ова со електронскиот потпис на никој не му е јасно.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Овие некои фактури што стигаа кај мене на работа на поранешното место беа со таков потпис. посебно од овие што се за обезбедување фактури.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Дали јас како правно лице можам да потпишувам фактури со електронски потпис со токен издаден од КИБС и да ги праќам до клинети по мејл или се уште мора да им шкртам потпис и да ги пракам по пошта?. Знам дека печатот веќе не е задолжителен, ама ова со електронскиот потпис на никој не му е јасно.
Дали јас како правно лице можам да потпишувам фактури со електронски потпис со токен издаден од КИБС и да ги праќам до клинети по мејл или се уште мора да им шкртам потпис и да ги пракам по пошта?. Знам дека печатот веќе не е задолжителен, ама ова со електронскиот потпис на никој не му е јасно.
Немаш потреба веќе рачно да се потпишуваш и да праќаш по пошта. Електронскиот потпис не е веќе нова работа, се користи одамна. Секако дека како правно лице можеш да потпишуваш со електронски потпис само ти треба соодветен софтвер што ќе може да го прочита потписот, ако веќе си го користел сигурно си запознаен, ако не имаш инструкции на официјалната страна на КИБС.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Користсам JsignPDF, ама проблем е што голем дел од клиентите се уште ми бараат фактура со рачен потпис. А се што треба е да ја отвори електорнски потпишаната фактура и да види дека ја сум тој уствари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom