Електронски пари против криминалот и корупцијата

Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.660
Поени од реакции
3.154
Мислев да ја ставам темава во економија ама некако повеке ми е политички моментот во неа па затоа еве ја отворам овде. Муабетов ми е, ако се укинат парите во физичка форма и се претворат целосно во електронски записи и целокупниот промет се одвива преку картички, дали тоа значително ке влијае на намалување на криминалот и корупцијата? Пример, како босовите би набавиле дрога од колумбија ако нема куфери со кеш? Како некои терористи ке набават оружје ако неможе да го платат со кеш? Како некој политичар ке земе мито и провизија ако не игра кешот? Како ке има нешто за вицето или плацеви за грујо ако не игра кешот? Како инспекторот ке ти заврши работа ако треба да го подмачкаш со картичка? Како би се криел данок ако се минува низ сметка? Како на работникот ке му дадеш дел од платата на рака без придонеси ако нема физички пари?.... Како ке направиш криминал ако нема физички пари а електронскот запис секако остава трага кој, кому, колку и зошто платил? Кога ке се укинат физичките пари, ке треба секој да ги однесе во банка и да му ги запишат како електронски па ке испаднат на виделина многу валкани пари....
Мое мислење е дека ако се укинат физичките пари, тоа ке биде голем удар за криминалот и корупцијата, нема да ги снема но секако значително ке се намалат. Ке има тоа и негативни последици во смисла на тоа дека на пример не ке можеш на певаљката да и свиткаш иљадарче во цицките... ама секако поголема ке биде користа оти сериозно ке се удри по криминалот. Мислам дека тоа требаше да се случи одамна во светот ама проблемот е што најмоќните држави (САД..) имаат пуштено премногу пари во оптек, тие пари се непокриени и се користат како платежно средство во целиоит свет но никогаш не се враќаат во ,на пример, во САД каде би предизвикале невидена инфлација....
 
Член од
21 април 2006
Мислења
7.626
Поени од реакции
4.566
Свесен си дека кога криминалците користеа биткоини,повеќето луѓе не знаеа дека постои такво нешто.

Криминалците се пионери во алтернативни и електронски начини за замена на пари.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.364
Мислев да ја ставам темава во економија ама некако повеке ми е политички моментот во неа па затоа еве ја отворам овде. Муабетов ми е, ако се укинат парите во физичка форма и се претворат целосно во електронски записи и целокупниот промет се одвива преку картички, дали тоа значително ке влијае на намалување на криминалот и корупцијата? Пример, како босовите би набавиле дрога од колумбија ако нема куфери со кеш? Како некои терористи ке набават оружје ако неможе да го платат со кеш? Како некој политичар ке земе мито и провизија ако не игра кешот? Како ке има нешто за вицето или плацеви за грујо ако не игра кешот? Како инспекторот ке ти заврши работа ако треба да го подмачкаш со картичка? Како би се криел данок ако се минува низ сметка? Како на работникот ке му дадеш дел од платата на рака без придонеси ако нема физички пари?.... Како ке направиш криминал ако нема физички пари а електронскот запис секако остава трага кој, кому, колку и зошто платил? Кога ке се укинат физичките пари, ке треба секој да ги однесе во банка и да му ги запишат како електронски па ке испаднат на виделина многу валкани пари....
Мое мислење е дека ако се укинат физичките пари, тоа ке биде голем удар за криминалот и корупцијата, нема да ги снема но секако значително ке се намалат. Ке има тоа и негативни последици во смисла на тоа дека на пример не ке можеш на певаљката да и свиткаш иљадарче во цицките... ама секако поголема ке биде користа оти сериозно ке се удри по криминалот. Мислам дека тоа требаше да се случи одамна во светот ама проблемот е што најмоќните држави (САД..) имаат пуштено премногу пари во оптек, тие пари се непокриени и се користат како платежно средство во целиоит свет но никогаш не се враќаат во ,на пример, во САД каде би предизвикале невидена инфлација....
А што си пак толку загрижен за терористите и перачите? Небаре тебе од лебот ти земаат. Ако нема кеш, ќе им плаќаш на мајсторите и данок и ДДВ.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.660
Поени од реакции
3.154
А што си пак толку загрижен за терористите и перачите? Небаре тебе од лебот ти земаат. Ако нема кеш, ќе им плаќаш на мајсторите и данок и ДДВ.
Ke im plakas, ke plakaat i oni tamu kaj sto ke gi trosat...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.660
Поени од реакции
3.154
Za rakijata ke bide zeznato... ali toa e siva ekonomija - kriminal i ke se stavi vo zakon, ke se plaka akciza.... A za da pozajmis pari fino ke pustis pozajmica na smetka uste podobro sto ako ne ti vratat ke imas dokaz za na sud..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.304
Поени од реакции
4.814
Корупцијааааа
- Одиш во државна за операција на око. Термин во Септември 2022
- Ама Докторке окото е 4та сезона. Ако се остави пердето да стои толку долго перманентно се губи видот!!!
- Јас што да правам тука?! Чекајте малку.... Влезете онаму
- После 3мин разговор. Оставете 200€ тука. (отвара фиока) Има термин за 2 недели. Да не јаде од вечер и ќе дојдете во 8 часот.
- Излегуваш надвор - Завршивте работа? - Да!
Добро е вака барем сте сигурни дека он ќе ве оперира. Во спротивно ќе ве оперира некој асистент стажант којзнае како ќе испадневте....

Да живее Македонија, пичкаи материна да и ја наебам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom