Електронска цигара

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од DonRistovski, 19 февруари 2011.

 1. micho73

  micho73

  Член од:
  15 јануари 2015
  Мислења:
  269
  Допаѓања:
  189
  Пушев 30 години и еве веќе 1,5 година немам цигара видено. Немам никаква потреба од цигари, никотински кризи и слично не сум имал. Немам користено електронски цигари и слични средства за одвикавање и мислам дека истите не ја постигнуваат целта.
  СЕ Е ВО ГЛАВАТА !!!
   
  На whatto и PIRATIC им се допаѓа ова.
 2. vapster

  vapster

  Член од:
  21 ноември 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ako saka nekoj VAPE SMOK GT150 neka pishi doneseno od USA so 5 greaci . 2500 den , 2 meseci koristeno
   
 3. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.539
  Допаѓања:
  4.322
  Pusev cigari 12 godini po 2 kutii na den i toa relativno eftini i jaki cigari York so po 9-10 mg nikotin i katran ... potoa se prefrliv i nekoi 6-7 meseci bev na elektronska cigara od Umbrella ... veke cela godina ne konzumiram voopsto nikotin, znaci ne koristam nitu obicni cigari, nitu pak elektronski ... samo edno ke kazam elektronskite cigari se duri i pogolemo sranje od onie obicnite ... sodrzat duri i poveke kancerogeni hemikalii i laga e toa deka se 100% bezopasni za zdravjeto na onoj koj gi konzumira !
   
 4. WestBE

  WestBE

  Член од:
  19 мај 2012
  Мислења:
  1.518
  Допаѓања:
  347
  Ти верувам..

  https://www.gov.uk/government/news/...armful-than-tobacco-estimates-landmark-review

  Sent from my MI 5s using Tapatalk
   
  На jovankrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. leonid3321

  leonid3321

  Член од:
  12 јануари 2018
  Мислења:
  14
  Допаѓања:
  1
  Samo shisha brakja
   
 6. Botko

  Botko

  Член од:
  6 мај 2018
  Мислења:
  237
  Допаѓања:
  313
  Електронски цигари не се баш најздрави, ама у секој случај боље се од цигари. Ја више 4 месеца „вејпам“, неам откажано скроз цигари, кога ќе излезам негде знам да запалам или да си зеам кутија од 10 цигари, ама ипак, пушам едно 3-4 кутии месечно вкупно. Другото е вејпање. Плус поевтино е вејпање. Иначе, само овие тобако флејворите (не американот) ми праат мерак, другите не ми се по вкус. И научив да го праам Бејн френч инхејлот (не оти е тежок многу). :D
   
 7. Zhan

  Zhan

  Член од:
  22 јануари 2012
  Мислења:
  510
  Допаѓања:
  249
  Pred 10 meseci prestanav da pusam elektronski cigari a i so toa i obicni cigari. Uspea kaj mene vejpot zatoa sto vozejki nakaj grcija pushev 3 casa bez prestan pa dobiv nikotinsko trovenje, so toa prestanav da pusam uopsto. Taka da mi pomogna na nekoj nacin haha
   
  На jovankrstevski1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. valentino1

  valentino1

  Член од:
  28 мај 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  1
  Da li elektonska cigareta može zamjeniti pravu prilikom odvikavanja.
   
 9. jovankrstevski1

  jovankrstevski1

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  573
  Допаѓања:
  298
  Не може да биде исто ама брзо се навикнува човек. Мене ми требаше една недела
   
  На valentino1 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.022
  Допаѓања:
  3.844
  Имам пишано тука дека не пушам но мислам брат ми еднаш кога бевме во Србија купуваше Maлборо цигари и во секоја кутија приметив имаше реклама за некој си IQOS електронски уред.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Интересно е уредот се полни со USB полнач како на мобилните.


  Наидов и на текст на македонски сајт за ова ама мислам дека го нема ова кај нас
  https://denar.mk/129398/biznis/cigarite-ke-stanat-minato-za-philip-morris
   
 11. jovankrstevski1

  jovankrstevski1

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  573
  Допаѓања:
  298
  1. Прво ги продава Филип Морис, најголемата тутунска компанија во светот
  2. Даваш гарант бар 50тина евра за цигарата и пак пушиш тутун само без чад за разлика од електронски цигари каде париш.
  3. Не знаеш дали ќе ти ја задоволи психичката зависност бидејќи има многу малку чад а бидејќи пушиш на пониска температура не знаеш дали ќе ти ја задоволи и физичката зависност од никотин (помалку гори-помалку се ослободува никотин)
  4. Патрони/кертриџи прашање е дали и колку ќе има кај нас, а и да има ќе бидат многу скапи заради тоа што пак сите (Филип морис, државата, препродавач 1, препродавач 2...) ќе сакаат дел од колачот.
  5. Електронските цигари веќе постојат години наназад, а оваа ако не успее ќе биде само уште еден уред кој ќе фаќа прашина а нема да сакаш да го фрлиш
  6. Катастрофален живот на батеријата
  7. Ако го изгледа клипот, типот рече дека е катастрофа неколку пати
   
  На ЈуријАркадиевич му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MARCELLO

  MARCELLO Модератор

  Член од:
  15 јули 2007
  Мислења:
  9.022
  Допаѓања:
  3.844
  Го гледав видеото. Фала богу не сум пушач па не ми требаа електонски цигари за да намалувам или се тргнам од класичните цигари. Се надевам нема да се навлечам на цигари а бидејќи сум веќе 27 години убеден сум нема да се деси тоа.
   
 13. donbobi

  donbobi

  Член од:
  30 јули 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  34
  знае некој колку може да го продадам ова? го пробав еднаш ама не ми се свиѓа па да не ми фаќа прашина дома?
  поздрав IMG_20181027_130909.jpg IMG_20181027_131056.jpg
   
 14. jovankrstevski1

  jovankrstevski1

  Член од:
  2 декември 2012
  Мислења:
  573
  Допаѓања:
  298
  Изгуглај електронски цигари и објави го на другиот форум. Повеќето што се посветиле на електронски цигари успеале. Сигурен ли си дека не грешиш нешто?
   
 15. donbobi

  donbobi

  Член од:
  30 јули 2012
  Мислења:
  117
  Допаѓања:
  34
  па нде баш цигара , vape е и некако не ми паше...
   

Сподели преку: