Електрични тротинети

Член од
1 септември 2018
Мислења
248
Поени од реакции
642
Нема ни еден битен пост. Само глупердите распалија.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
167
Поени од реакции
132
Фејк се затоа што прават копии и имитации на други брендови, а капацитетот е помал од тоа што го пишува. За квалитет да не станува збор.
Јас зборам за брендовите, не тротинет од алиекспрес или битпазар.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
дава град Скопје некој субвенции, 50% но до 10,000мкд..
Но цаката е дека сите електрични тротинети се само на онлајн продажба, нема да го видиш.
А постои мислење дека тие литиумски кинески батерии 18650 се неквалитетни.
Други дилеми се дало ел.тротинет со големи пумпани тркала или помал кој полесно ќе го качиш по скали, а евентуално и во багажник, дури ако се склапа и не е гломазен и тежок, добро е склопен да може да се внесе и во градски автобус ?? ( Модел ЗЕРО 2,0 ??)
Е сега ме збунија за индискиот ефтин скутер Разор 100 што е за носивост 55кг демек тоа е махимум, тој бил само за деца, бргу ќе цркнеле батериите ако го вози возрасен од 55 кг ?? ( тој е со Никел кадмиум батерии ??, а на интернет наоѓам дека е со затворени оловни ??).. а веројатно има разни верзии, зависи за кој пазар, ама скептик сум за НиКд батерии..
Инаку пред 10-на години имаше голем избор, увезе фирма од Охрид и не беа скапи, мислам под 100 евра, ... сега тротинетите се поналицкани и се со повеќе електроника..
Како и да е, мој избор е ако се зема скутер тој да може во гепек да се стави а и да се качи склопен на автобус. Во спротивно, наместо гломазен тротинет подобро е да се купи 26 инчно тркало за велосипед со вграден квалитетен ел.мотор, се вградува како предно тркало,
има во Хрватска само уште никој не ги донел тука..
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
дава град Скопје некој субвенции, 50% но до 10,000мкд..
Но цаката е дека сите електрични тротинети се само на онлајн продажба, нема да го видиш.
А постои мислење дека тие литиумски кинески батерии 18650 се неквалитетни.
Други дилеми се дало ел.тротинет со големи пумпани тркала или помал кој полесно ќе го качиш по скали, а евентуално и во багажник, дури ако се склапа и не е гломазен и тежок, добро е склопен да може да се внесе и во градски автобус ?? ( Модел ЗЕРО 2,0 ??)
Е сега ме збунија за индискиот ефтин скутер Разор 100 што е за носивост 55кг демек тоа е махимум, тој бил само за деца, бргу ќе цркнеле батериите ако го вози возрасен од 55 кг ?? ( тој е со Никел кадмиум батерии ??, а на интернет наоѓам дека е со затворени оловни ??).. а веројатно има разни верзии, зависи за кој пазар, ама скептик сум за НиКд батерии..
Инаку пред 10-на години имаше голем избор, увезе фирма од Охрид и не беа скапи, мислам под 100 евра, ... сега тротинетите се поналицкани и се со повеќе електроника..
Како и да е, мој избор е ако се зема скутер тој да може во гепек да се стави а и да се качи склопен на автобус. Во спротивно, наместо гломазен тротинет подобро е да се купи 26 инчно тркало за велосипед со вграден квалитетен ел.мотор, се вградува како предно тркало,
има во Хрватска само уште никој не ги донел тука..
И јас прочитав негде дека ќе има субвенции за тротинетиве. Дали знаеш од кога ќе почнат со субвенциите и дали ќе има воопшто?
И како е тоа до 10.000 денари субвенција?
Важи само за тротинетите што се до 10.000 денари или...?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
И јас прочитав негде дека ќе има субвенции за тротинетиве. Дали знаеш од кога ќе почнат со субвенциите и дали ќе има воопшто?
И како е тоа до 10.000 денари субвенција?
Важи само за тротинетите што се до 10.000 денари или...?
веројатно исто како за точаците, до 50% од цената или до 10,000мкд, за точаците беше мислам 3000 мкд ??
Наводно од субвенциите за инвалидски возила останало пари и ќе ги делеле за 2018, треба да се види на веб сајтот на град Скопје, формулар дали има и рокови...
шубе е ако се купи сега а не земеш субвенција само гаранцијата проваѓа бадијала ( на батерии), не е сезона..
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
9
Поени од реакции
8
http://www.skopje.gov.mk/Uploads/Јавни Повици/Jавен повик за електрични тротинети.pdf

Еве почнаа субвенциите. Само ме буни тоа што вика до 10.000 денари. А не вика точно 10.000 денари. Значи може и 100 денари да ти вратат само.
Субвенциите се 50% од вредност на тротинет, до максимална вредност од 10.000, што би значело: Ако купуш тротинет за 18.000, ќе добиеш 50%, односно 9.000, а ако купиш од 30.000, ќе добиеш 10.000.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
За оваа намена Градот Скопје предвиде 1.090.000 денари.
ова е премалку, колку се ова 100-150 тротинети
за глупости има пари, а за овакви корисни работи секогаш нешто ситно се одделува
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
ова е премалку, колку се ова 100-150 тротинети
за глупости има пари, а за овакви корисни работи секогаш нешто ситно се одделува
Значи јас ќе си го купам и после тоа одам да ми вратат пари и ќе ми кажат извини дечко ама толку беше. Ни се потрошија парите и сега нема да ти вратиме...
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Толку од субвенциите за електро тротинети- средствата исцрпени
https://kurir.mk/republika/skopje/tolku-od-subvenciite-za-elektro-trotineti-sredstvata-iscrpeni/

109 и толку беше нема пари за повеќе. ај одгодина со огромниот буџет можеби повеќе ќе понудат. 110 :D
Ова што го читам е 14.11.18 и значи нема повеќе субвенции ?
Ако е така многу бедна работа ова. Кој прв ќе пријави тој ќе товари, без врска. А што правиме доколку 10.000 се пријавиле ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom