Електрични возила

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Square One, 11 октомври 2011.

 1. ohrid66

  ohrid66

  Член од:
  11 октомври 2014
  Мислења:
  888
  Допаѓања:
  445
  Електричните возила се супер ,само шо лажат со км невидено.
   
 2. SK-92

  SK-92

  Член од:
  11 октомври 2010
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  896
 3. Reddington

  Reddington

  Член од:
  26 јули 2014
  Мислења:
  83
  Допаѓања:
  82
  https://insideevs.com/news/355552/28000-tesla-400-mile-range/

  Интересен текст, во кратки црти промовира иднина во која електричните возила треба да не се трупаат со батерии за да го зголемат максималниот домет. Предлогот е да им се вградуваат батерии со околу 200 км домет и да се користи т.н. range enhancer-и или уреди кои го зголемуваат дометот. Во основа тоа е мал мотор кој работи на бензин и кој не го погонува возилито туку е врзан за генертор и ги полни батериите додека не се дојде до полнач на струја. Ове веќе практично се применува во BMW i3 возило кое постои 4-5 години.
   

Сподели преку: