Електричен скутер

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Da Doctor, 14 јануари 2015.

 1. Da Doctor

  Da Doctor

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Дали знае некој колкави се давачките ако си купам електричен скутер од странство.На пример во европските држави се минимални или воопшто нема заради еколошкиот момент.Конкретно ке земам електричен скутер со помошни педали од Алибаба и ке ми го пратат по брод до Солун и се вкупно ке ме коста 560$ до Солун.Е сега нашите давачки не ми се јасни или пак дали ке се регистрира тоа чудо?Или ако некој има некое искуство со бродски шипинг нека ми помогне.Еве и спецификации од скутерот

  Battery: 48v 12ah Lead-acid battery
  Motor: Rear brushless hub motor 350w
  Max speed: 32km/h
  Range: 35-40km
  Charging time: 6-8 hours
  Material: Al alloy
   
 2. JETKUNDO

  JETKUNDO

  Член од:
  15 јануари 2014
  Мислења:
  2.705
  Допаѓања:
  1.613
  Ако си од Скопје,жити се најмило немој да го купуваш ! боље земи точак и вози си,и онака во Скопје летоска е гунгула,уште ти и твоето електрично моторче ни требаш,со максимум 32 на саат...немој жити се ! :nesumjas::neetaka:
   
 3. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.015
  Допаѓања:
  4.930
  па имаше тука на времето убави мотоцикли снага околу 350в и не беа поскапи од 550-600евра, мислам кај трговскиот до Мајчин Дом во Аеродром а и Вучко имаше...Во Охрид или Струга луѓе купија и од 1,5кВ моторцикли, ама за нив треба поскапи батерии. Ако веќе сакаш јас ти препорачувам од Хрватска да видиш, интерересна е "конверзија" на 18МБ бајк.
  ..http://artas.hr/vozila/elektricni_bicikli_dijelovi.htm
   
 4. AndrejGagale

  AndrejGagale Феномен

  Член од:
  1 февруари 2010
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  4
  Малце е стара темата но мислам дека ќе има некој што може да ми помогне. Дали сте запознаени со поновите да речам електрични скутерчиња со дебели гуми.
  Конкретно ми е понудено MINI HARLEY 1000w 60v 12ah, но неможам никако да најдам од кај може да се земат дали кај нас има продавници кои продаваат или се само препрадавачи?
  Дали некој знае каде може да се најде во МК ваков вид на скутер, и дали некој има да сподели како е задоволен?
  Еве и слика:
  [​IMG]
   
  На Божино му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  1.630
  Досега само едни видов да нудат, дали е фирма незнам имаше два типа различни во седиштето
  Мислам дека по огласи гледав ама не сум сигурен неможам да најдам

  Која цена е овој?
   
 6. AndrejGagale

  AndrejGagale Феномен

  Член од:
  1 февруари 2010
  Мислења:
  24
  Допаѓања:
  4
  Мислам околу 800 евра беше, има со 2 седишта и со 1.
  Неможам да најдам ни по огласи јас сега затоа прашувам овде доколку некој е запознаен со човек кој продава.
   
 7. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  1.630
  Ако успеам да најдам ќе ти пратам линк
   
  На AndrejGagale му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Божино

  Божино 4815162342

  Член од:
  27 јуни 2007
  Мислења:
  8.088
  Допаѓања:
  11.707
  bump.

  Да не знае некој кај има продажно место за електрични скутери како тој погоре ко Харли што личат.
   
 9. Mr.Deni

  Mr.Deni Животна грешка си ми ти...

  Член од:
  4 мај 2007
  Мислења:
  2.796
  Допаѓања:
  503
  Kaj Plasticarskata Ulica mislam kaj Eurocom prodavaat ovakvi elektricki skuteri i cenata im e mislam 850 evra....

  Imam drugarce ima ovakvo go fali mnogu....So polnenje od dva casa pominuva edno 50km....Mnogu e startno.....So alarm so led sijalicki napred svetloto so displej sto pokazuva se....I koga se zaklucuva i gumite mu se blokiraat.....

  Sent from my SM-J320FN using Tapatalk 2
   
 10. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.647
  Допаѓања:
  1.630
  На Божино му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Дали само мене ми е грдо моторчево ? :свиркам: Да не зборам за безбедно .Ми наликува на тори [​IMG]
   
 12. Робсо

  Робсо

  Член од:
  1 септември 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Каква е регулацијата на електричниве моторчина? Некаква возачка, определено место за возење...?

  [​IMG]
   

Сподели преку: