Екстрапирамидални симптоми од антипсихотици

Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Минатата недела ми се случи да ги имам овие симптоми пиев Рисперидон 6мг и Есциталопрам 10мг.Дали му се има случено на некого?Дали е причина кобинацијата на антидепресиви и антипсихотици или големата количина на Рисперидон,и дали може да се повтори со други лекови?После случката докторката ме префрли на Оланзапин 2.5мг .
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.917
Koi potocno simptomi? Cuvstvuvase ukocenost? Mendileks ne li pies so risperidonot?
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Koi potocno simptomi? Cuvstvuvase ukocenost? Mendileks ne li pies so risperidonot?
Почнав со Мендилекс одкако ми се случи ова ми помина одма уште првиот ден,иначе симптоми укоченост,поспора реакција од нормално нарочито кога комуницирав (ми требаше време да одговорам) збунетост,треперење на очите кога пробував да заспијам замижам,паника и погледот ми одеше нагоре како да ме влечеше нешто за вратот,исто неможев да покажам емоција било каква не ни трепкав воопшто.Прашањето ми е дали е комбинацијата на лекови или само од антипсихотиците и дали е можно да се повтори со други антипсихотици,бидејќи ми беше најлошо искуство во животот.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
Минатата недела ми се случи да ги имам овие симптоми пиев Рисперидон 6мг и Есциталопрам 10мг.Дали му се има случено на некого?Дали е причина кобинацијата на антидепресиви и антипсихотици или големата количина на Рисперидон,и дали може да се повтори со други лекови?После случката докторката ме префрли на Оланзапин 2.5мг .
... си почнал со доза од 0,25 mg двапати на ден, па те следеле како реагира на тебе лекот, па ти покачиле на 0,5 mg два пати на ден, пa 1 mg дневно, па 2 mg, па 3 mg, па 4 mg, да дадат на крај препорака на најсилната доза од 6 mg?
- или веднаш ти ја дале максималната доза од 6 mg на risperidone?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.084
Поени од реакции
15.917
Почнав со Мендилекс одкако ми се случи ова ми помина одма уште првиот ден,иначе симптоми укоченост,поспора реакција од нормално нарочито кога комуницирав (ми требаше време да одговорам) збунетост,треперење на очите кога пробував да заспијам замижам,паника и погледот ми одеше нагоре како да ме влечеше нешто за вратот,исто неможев да покажам емоција било каква не ни трепкав воопшто.Прашањето ми е дали е комбинацијата на лекови или само од антипсихотиците и дали е можно да се повтори со други антипсихотици,бидејќи ми беше најлошо искуство во животот.
Ne razbiram, go prodolzi mendileksot? Ne e moe da kazam, no obicno odi mendileksot vo terapija bas poradi namaluvanje na ekstrapiramidalni simptomi. Risperidon ima nizok profil na nuspojavi kako pretstavnik na vtora generacija na antipsihotici, no pak se pie so nesto sto ke te "otkoci" - mendilex /akineton. Sepak porazgovaraj ubavo so psihijatarot.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
... си почнал со доза од 0,25 mg двапати на ден, па те следеле како реагира на тебе лекот, па ти покачиле на 0,5 mg два пати на ден, пa 1 mg дневно, па 2 mg, па 3 mg, па 4 mg, да дадат на крај препорака на најсилната доза од 6 mg?
- или веднаш ти ја дале максималната доза од 6 mg на risperidone?
Од 3мг пола сабајле цело навечер на 6мг 1 сабајле 2 навечер.
Ne razbiram, go prodolzi mendileksot? Ne e moe da kazam, no obicno odi mendileksot vo terapija bas poradi namaluvanje na ekstrapiramidalni simptomi. Risperidon ima nizok profil na nuspojavi kako pretstavnik na vtora generacija na antipsihotici, no pak se pie so nesto sto ke te "otkoci" - mendilex /akineton. Sepak porazgovaraj ubavo so psihijatarot.
Менидлекс само две се напив дента кога ми се случи тоа,потоа ги прекинав.Така и ми беше кажано од докторката.
Страв ми е само да не ми се случи пак,ништо друго, тоа што беше помина и океј сум сега,но пак морам да пробам со други антипсихотици за да си го решам првичниот проблем.Моментално 2.5 мг Оланзепин и 0.25мг 2 пати Хелекс.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
... дозите што се предвидени со упаствата на самите антипсихотици не значи дека за сите исто делуваат, безбедноста на повисоките дози токму на таков начин треба да се спроведе почнувајќи од најмала можна доза со што ќе се внимава дали нема да има несакани ефекти кога ќе се покачи постепено јачината на антипсихотикот што скоро сите даваат како спореден несакан ефект токму тие екстрапирамидални несакани ефекти, тоа е и „уметноста“ на добар психијатар или пак барање барем на „второ мислење“ за твојата состојба пред да се зголемат така дозите на антипсихотици.

Screenshot 03-21-2023 23.44.17.png

... во моментот на таква висока доза на risperidone за тебе и за твојот допамин во тој мозок, но не и кај другите на таа доза си предизвикал „тардивна дискинезија“ со сите тие симптоми што ги опиша токму тоа е тоа,

Screenshot 03-21-2023 23.37.57.png

...со додавање на Mendilex (biperiden) уште повеќе се влошила ситуацијата, затоа што е токму контраиндицирано за таква состојба на „тардивна дискинезија“, затоа требаше да ја утврдат точно причината, па да се намалат тие несакани ефекти со намалување на дозата на risperidone или со додавање на лекови кои ете некако ги контролираат тие симтоми на тардивна дискинезија како што е Clozapin (клозапин).

... внеси по некој суплемент чист Вит Е , онака секој втор ден еднашка на ден, се покажал за ефикасен при сузбивање на такви состојби на екстрапирамидален несакан ефект.
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
... дозите што се предвидени со упаствата на самите антипсихотици не значи дека за сите исто делуваат, безбедноста на повисоките дози токму на таков начин треба да се спроведе почнувајќи од најмала можна доза со што ќе се внимава дали нема да има несакани ефекти кога ќе се покачи постепено јачината на антипсихотикот што скоро сите даваат како спореден несакан ефект токму тие екстрапирамидални несакани ефекти, тоа е и „уметноста“ на добар психијатар или пак барање барем на „второ мислење“ за твојата состојба пред да се зголемат така дозите на антипсихотици.

Прегледај го приврзокот 372624

... во моментот на таква висока доза на risperidone за тебе и за твојот допамин во тој мозок, но не и кај другите на таа доза си предизвикал „тардивна дискинезија“ со сите тие симптоми што ги опиша токму тоа е тоа,

Прегледај го приврзокот 372623

...со додавање на Mendilex (biperiden) уште повеќе се влошила ситуацијата, затоа што е токму контраиндицирано за таква состојба на „тардивна дискинезија“, затоа требаше да ја утврдат точно причината, па да се намалат тие несакани ефекти со намалување на дозата на risperidone или со додавање на лекови кои ете некако ги контролираат тие симтоми на тардивна дискинезија како што е Clozapin (клозапин).

... внеси по некој суплемент чист Вит Е , онака секој втор ден еднашка на ден, се покажал за ефикасен при сузбивање на такви состојби на екстрапирамидален несакан ефект.
Не ми е јасно сега како може Мендилексот да ги влоши симптомите кога напротив тој ми беше даден и ми помогна за симптомиве,уште првото кога го испив одма можев нормално смирено да ги затворам очите и движењето нагоре прекина.Како и да е мене ме интересира и ме плаши дали има шанси да се случи пак со новава терапија...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
Не ми е јасно сега како може Мендилексот да ги влоши симптомите кога напротив тој ми беше даден и ми помогна за симптомиве,
...а дали претходно си примил инјекција апаурин (diazepam)?

Како и да е мене ме интересира и ме плаши дали има шанси да се случи пак со новава терапија...
...не би требало да се плашиш од новата терапија се додека ти се ниски дозите на olanzain 2,5 mg , а постои од јачина од 5 mg и од 10 mg, сите високи дози на антипсихотици, а и долга примена МОЖАТ да дадат такви екстрапирамидални симптоми или „тардивна дискинезија“ закаснети неволни движења.

...знаеш кој е правилото на лечење? прво треба трпение ништо набрзина и ништо повисоки дози без следење на ситуацијата, лекарот треба да се спои со тебе со душата и да знае све што се случува со тебе и внимателно да те води и да ти го менува лекот по потреба, да го најде тој вистинскиот за тебе, а да не те доведе вака до несакани реакции во кои со право се плашиш, повисоки дози не значи и соодветна стрефната терапија ако има појаки несакани дејства, кај секого различно, секој за себе е посебна приказна со дејството на антипсихотикот т.е неуролептик како лек.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
...а дали претходно си примил инјекција апаурин (diazepam)?


...не би требало да се плашиш од новата терапија се додека ти се ниски дозите на olanzain 2,5 mg , а постои од јачина од 5 mg и од 10 mg, сите високи дози на антипсихотици, а и долга примена МОЖАТ да дадат такви екстрапирамидални симптоми или „тардивна дискинезија“ закаснети неволни движења.

...знаеш кој е правилото на лечење? прво треба трпение ништо набрзина и ништо повисоки дози без следење на ситуацијата, лекарот треба да се спои со тебе со душата и да знае све што се случува со тебе и внимателно да те води и да ти го менува лекот по потреба, да го најде тој вистинскиот за тебе, а да не те доведе вака до несакани реакции во кои со право се плашиш, повисоки дози не значи и соодветна стрефната терапија ако има појаки несакани дејства, кај секого различно, секој за себе е посебна приказна со дејството на антипсихотикот т.е неуролептик како лек.
Ништо од инјекции,прво рисперидонот 3мг дневно па 6мг плус есциталопрамот од 10мг.Сега есциталопрамот го прекинав бидејќи докторката се посомнева да не се случило и од комбинацијата,инаку есциталопрам имам пиено пред некоја година и не ми правеше никаков проблем.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.518
Поени од реакции
34.661
Ништо од инјекции,прво рисперидонот 3мг дневно па 6мг плус есциталопрамот од 10мг.Сега есциталопрамот го прекинав бидејќи докторката се посомнева да не се случило и од комбинацијата,инаку есциталопрам имам пиено пред некоја година и не ми правеше никаков проблем.
... не смее таа така нагло да ти го прекине есциталопрам, треба постепено со намалување на дозата, ако се посомневала во интеракција на двата лека, само со намалување постепено на дозите, па после префрлување на друг лек исто со најмала доза да се почне.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ништо од инјекции,прво рисперидонот 3мг дневно па 6мг плус есциталопрамот од 10мг.Сега есциталопрамот го прекинав бидејќи докторката се посомнева да не се случило и од комбинацијата,инаку есциталопрам имам пиено пред некоја година и не ми правеше никаков проблем.
Смени начин на живот:
Исфрли од исхрана:
Месо,млечни продукти,леб,рафинирани и преработени продукти,масло, шеќер и намали со сол ако конзумираш многу.
А можеш и глутен да исфрлиш од исхрана но не е толку проблем ако е во состав на здрави и комплекси јаглехидрати !

Јади исклучиво

Зеленчук све
Овошје исклучиво (боровинка,малина,капина, јагоди,рибизла) но секако може све.
Мешункасти плодови
Семенки
Јаткасти плодови
Зачини
Ферментирани продукти од растително потекло.
Пиј многу вода.

Од физичка активност:
Пешачење,возење велосипед, орбитрек,јога ако си во лоша физичка состојба

Ако не
Вежби со сопствена тешина со или без додавање тежина,HIIT, јога, теретана.

Пример 2 дена вежби со сопствена тежина/теретана, 2 два дена јога, 2 дена. HIIT.

ПС. Пред било која физичка активност загревај се !

Друго можеш да си слушаш релаксирачка музика побарај на интернет.
Или пробај со Bahove kapi Rescue ( 39 broj) i 38.
Излегувај,шетај дружи се не со идиоти секако.
Пронајди ја работата што ти се свиѓа и внеси се во неа но не пре многу.
Побарај поддршка од семејството, фамилијата.
Фати си женска ако си сингл.
Пробај масажа

Од суплементи пожелно би било да земаш
Пробиотик
Дигестивни ензими
D3, K2
Magnesium
B vitamini
Omega-3
Чај од маточина
Пред спиење можеш да јадеш и вишни во нив има мелатонин.
Не јади барем 3 сати пред спиење
И не гледај тв или во телефон барем 3-6 сати пред спиење

Пробај со ова земајќи ја терапијата и би требало со тек на време да ја исфрлиш и никогаш повеќе да не ти затреба.

Болеста те повикува и ти кажува дека нешто треба да менуваш и дека нешто не чини во твојот живот.
Ако не смениш тоа лековите не лечат само држат под контрола.Додека се вратиш во нормала.

Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
за кое растројство ги пиеш?
Делузивно
Автоматски споено мислење:

... не смее таа така нагло да ти го прекине есциталопрам, треба постепено со намалување на дозата, ако се посомневала во интеракција на двата лека, само со намалување постепено на дозите, па после префрлување на друг лек исто со најмала доза да се почне.
Есциталопрамот го пиев само 4 дена
Автоматски споено мислење:

Смени начин на живот:
Исфрли од исхрана:
Месо,млечни продукти,леб,рафинирани и преработени продукти,масло, шеќер и намали со сол ако конзумираш многу.
А можеш и глутен да исфрлиш од исхрана но не е толку проблем ако е во состав на здрави и комплекси јаглехидрати !

Јади исклучиво

Зеленчук све
Овошје исклучиво (боровинка,малина,капина, јагоди,рибизла) но секако може све.
Мешункасти плодови
Семенки
Јаткасти плодови
Зачини
Ферментирани продукти од растително потекло.
Пиј многу вода.

Од физичка активност:
Пешачење,возење велосипед, орбитрек,јога ако си во лоша физичка состојба

Ако не
Вежби со сопствена тешина со или без додавање тежина,HIIT, јога, теретана.

Пример 2 дена вежби со сопствена тежина/теретана, 2 два дена јога, 2 дена. HIIT.

ПС. Пред било која физичка активност загревај се !

Друго можеш да си слушаш релаксирачка музика побарај на интернет.
Или пробај со Bahove kapi Rescue ( 39 broj) i 38.
Излегувај,шетај дружи се не со идиоти секако.
Пронајди ја работата што ти се свиѓа и внеси се во неа но не пре многу.
Побарај поддршка од семејството, фамилијата.
Фати си женска ако си сингл.
Пробај масажа

Од суплементи пожелно би било да земаш
Пробиотик
Дигестивни ензими
D3, K2
Magnesium
B vitamini
Omega-3
Чај од маточина
Пред спиење можеш да јадеш и вишни во нив има мелатонин.
Не јади барем 3 сати пред спиење
И не гледај тв или во телефон барем 3-6 сати пред спиење

Пробај со ова земајќи ја терапијата и би требало со тек на време да ја исфрлиш и никогаш повеќе да не ти затреба.

Болеста те повикува и ти кажува дека нешто треба да менуваш и дека нешто не чини во твојот живот.
Ако не смениш тоа лековите не лечат само држат под контрола.Додека се вратиш во нормала.

Поздрав
Ова се што го пиша е добро само што немам мотивација,ретко осеќам задоволство од работи а и ова антипсихотициве ме бунат ако ми е низок допаминот тие нели блокираат дел од него.
 
Последно уредено:
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Делузивно
Автоматски споено мислење:


Есциталопрамот го пиев само 4 дена
Автоматски споено мислење:


Ова се што го пиша е добро само што немам мотивација,ретко осеќам задоволство од работи а и ова антипсихотициве ме бунат ако ми е низок допаминот тие нели блокираат дел од него.
Колку години имаш?
Ако имаш незадоволство во животот све ке ти биде, тоа е нормално.
Што работиш, дали си женат.
Осамостои се, научи све сам да правиш и никој ништо не ти може.
ПС. Висина/Тежина.
Дали имаш проблем со шеќер и притисок.
Огледај се на нашите политичари, додека се на власт мамат,крадат,кољат,бесат све прават и ништо не им е, а кога ке дојде време да им се суди одма се разболуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom