Екстерно тестирање-одговори

Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Значит тука пријателе е друга работа, како прво не треба средното да е задолжително зошто имат деца што едвај ги поминуваат годините, има ќецој до немајкаде, треба тука да продолжет само ученици кој се способни да го завршет средното со солиден успех, а на денешницава за жал таквите завршуваат и факултет, тоа е проблемот. Пак самата грешка е во владата, па сега мислет дека со екстерново ќе присилет ученици да учет? Напротив тие што имаат единици ќе извает петки, И ОБРАТНО, тие што учеле цела година ќе се стресет, ќе извает 3 или 4 и после нормално, самите се криви. Да беше професор мислам ќе имаше различно мислење, некој да ти врши притисок над глава затоа што си се мачел цела година за некој лингур што со препишвење има 2-ка да на екстерно да извади 5-ка и да ти кратет од плата. Заминавме далеку со муабетов, али ете во кратко тоа е причината зошто јас не се замарам многу со екстерно.
Секој со маката, професорот нека мисли на екстерното додека седнува во кафана со пријателите на тие со по 10 единици и на првиот час за 2 одговорени прашања кои ги дефинирале на масата во кафана, му стави од единица на 4 и 5. А ти си фати книгата и учи и помалку мешај се во политика!
Во оваа ебана земјичка како и во секоја што пропаѓа, во политиката се меша секој што не треба и не му е работа, а тие што треба си тераат бизнисите и калапат пари настрана.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Другари зошто ги напаѓате средношколците ?
Демек они се криви што е вака креирано екстерното тестирање ?
Не знам зошто би биле они криви за ова, кога уствари на ова ги охрабруваат батките од Влада и магарињата од Собрание. За да нема вакви работи и за стварно да се проверува знаењето на ученикот, нема да се даваат однапред прашањата...
Еве ова нека биде доволен показател колку прво екстерното во средно и основно ја изгуби смислата, а и колку смешно и идиотско ќе изглеа државниот испит, само што кај дражвниот испит е пострашно зошто тие студенти утре ќе треба да бидат доктори/адвокати/судии/јавни обвинители/инжињери, а од нив ќе се бара само да запомнат 50-100 или колку и да бидат одговори, а не да ја знаат областа за која се образувале :)
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Математика за четвртта година смер ОА ако ги имате одговорени прашањата пуштете ги навака :pipi:



Чекај малце бе, ако си го учел ти солидно матерјалот, ондак си го учел за подолго време и го паметиш, и без проблем ќе си поминеш на екстерното. А вака бараш одговори, а се курчиш демек имаш висок просек и се плашиш за него.

Матура вака ли ќе спремаш, со барање на одговорени прашања?
А што ако не сум го учел солидно материјалот и имам едвај двојка м? Зошто во сведителство да имам две двојки по истиот предмет и да ми го ебат просекот ?
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Математика за четвртта година смер ОА ако ги имате одговорени прашањата пуштете ги навака :pipi:

А што ако не сум го учел солидно материјалот и имам едвај двојка м? Зошто во сведителство да имам две двојки по истиот предмет и да ми го ебат просекот ?
Затоа шо не си го учел солидно матерјалот затоа имаш двојка.
Шо не ти е јасно?

И шо сеа, тука сигурен ќе ги најдеш одговорите ќе набубаш и ќе извадиш двојка пак на екстерно, превише си сигурен за тоа и изгледа преамбициозен за двојка да ти е највисока оцена шо можеш да ја добиеш.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Математика за четвртта година смер ОА ако ги имате одговорени прашањата пуштете ги навака :pipi:




А што ако не сум го учел солидно материјалот и имам едвај двојка м? Зошто во сведителство да имам две двојки по истиот предмет и да ми го ебат просекот ?
Глупо е што имаш и двојки, ако си дрво немора ни двојка да имаш.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Глупо е што имаш и двојки, ако си дрво немора ни двојка да имаш.
Не бе, пак не им чини системот шо им дава со 2ки да поминат без да научат нешто. Сами си кажуват дека не учат, дека се мрзи и после пак не чини системот пошо ги тера да учат.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.726
Затоа шо не си го учел солидно матерјалот затоа имаш двојка.
Шо не ти е јасно?

И шо сеа, тука сигурен ќе ги најдеш одговорите ќе набубаш и ќе извадиш двојка пак на екстерно, превише си сигурен за тоа и изгледа преамбициозен за двојка да ти е највисока оцена шо можеш да ја добиеш.
Математика сум учел за двојка и таа ми е заслужена. Јас не ти зборам за двојката што ја добивам од професорот толку сум заслужил и не барам повеќе. Тебе изгледа ништо не ти е јасно. Доколку на екстерно јас ја добијам реалната оцена (2) во просекот ќе ми влезат и оцената од професорот и оцената од Адеми. Јас те прашува зошто повеќе пати во просекот ми влага оценка од истиот предмет.
Реалниот просекот без екстерно ми е 4.63 ама со екстерното доколку ги потврдам оцените ќе ми биде 4.46.



Глупо е што имаш и двојки, ако си дрво немора ни двојка да имаш.
Многу е глупо. Не знам зошто уопште измислиле оцени од 1 до 5. Можеле само да стават 5 и 1. Ако не ти иде математика додека не научиш за 5 нема завршување на средно :toe:
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Математика сум учел за двојка и таа ми е заслужена. Јас не ти зборам за двојката што ја добивам од професорот толку сум заслужил и не барам повеќе. Тебе изгледа ништо не ти е јасно. Доколку на екстерно јас ја добијам реалната оцена (2) во просекот ќе ми влезат и оцената од професорот и оцената од Адеми. Јас те прашува зошто повеќе пати во просекот ми влага оценка од истиот предмет.
Реалниот просекот без екстерно ми е 4.63 ама со екстерното доколку ги потврдам оцените ќе ми биде 4.46.




Многу е глупо. Не знам зошто уопште измислиле оцени од 1 до 5. Можеле само да стават 5 и 1. Ако не ти иде математика додека не научиш за 5 нема завршување на средно :toe:
Незнам кое средно учиш али реално ако ти ја дале математиката да ја учиш таа и треба да ја научиш. Обично во секоја струка ти треба таа математика што ти ја дале да ја учиш, реално освен математички клас (кој ако не ти оди математика не го бираш) секоја друга е боза.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
4
Поени од реакции
2
Пошто гледам никој нема ставено прашања еве ви менаџмент за 4 год (економски техничар)
Ако има некој прашанја одговорени за Организација 4 год (економски техничар) нека ги објави фала однапред :):P
 

Attachments

Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Јас сум од генерацијата која беше опфатена од екстерното тестирање, поточно го полагав во 3 и 4 година.Што да кажам јас, првото тестирање(во 3 година) се изведе без однапред познати прашања.Немаше страна каде се објавени прашањата, туку random од цела книга што се падне тоа.Можете да замислете колку бевме ние под стрес ? Буквално се тресевме од страв дали ке го поминеме тестирањето, и дали тестот ке ни го расипе просекот.За среќа го положив со солидни резултати без реперкусии по просек.Во четврта година пак беше подруго.1 месец однапред беа објавени прашањата, и имавме доволно време да се подготвиме.Се поделивме по неколку ученици за секој предмет, и со заеднички сили ги одговоривме сите прашања.
Јас лично сум против екстерното тестирање бидејки тоа не е соодветно мерило со кое ке се определи дали некој професор/наставник, го оценил ученикот објективно.Тој проект е креиран со цел да се казнуваат наставниците, и ништо повеќе.Не гледам начин преку кој се подобрува квалитетот во образованието само 1 чекор напред, и 1000 назад.Во моето училиште имаше случаи каде ученици со 2 вадеа 5, и како последица сега професорите земаат 15, или 20% помала плата.За жал така функционираат работите во нашата држава.Би препорачал ВИЕ кои моментално сте засегнати не се замарајте многу со екстерното,за 5 месеци е многу поважен тест пред вас Државна матура.Од тоа ке зависи кој каде ке го продолжи образованието.
 
M

MysteryMan23

Гостин
Ги имам одговорено за 4та година по граѓанско (КТИА) кој ги сака инбокс.
 
Член од
19 јуни 2014
Мислења
4
Поени од реакции
2
Јас сум од генерацијата која беше опфатена од екстерното тестирање, поточно го полагав во 3 и 4 година.Што да кажам јас, првото тестирање(во 3 година) се изведе без однапред познати прашања.Немаше страна каде се објавени прашањата, туку random од цела книга што се падне тоа.Можете да замислете колку бевме ние под стрес ? Буквално се тресевме од страв дали ке го поминеме тестирањето, и дали тестот ке ни го расипе просекот.За среќа го положив со солидни резултати без реперкусии по просек.Во четврта година пак беше подруго.1 месец однапред беа објавени прашањата, и имавме доволно време да се подготвиме.Се поделивме по неколку ученици за секој предмет, и со заеднички сили ги одговоривме сите прашања.
Јас лично сум против екстерното тестирање бидејки тоа не е соодветно мерило со кое ке се определи дали некој професор/наставник, го оценил ученикот објективно.Тој проект е креиран со цел да се казнуваат наставниците, и ништо повеќе.Не гледам начин преку кој се подобрува квалитетот во образованието само 1 чекор напред, и 1000 назад.Во моето училиште имаше случаи каде ученици со 2 вадеа 5, и како последица сега професорите земаат 15, или 20% помала плата.За жал така функционираат работите во нашата држава.Би препорачал ВИЕ кои моментално сте засегнати не се замарајте многу со екстерното,за 5 месеци е многу поважен тест пред вас Државна матура.Од тоа ке зависи кој каде ке го продолжи образованието.
Во право си за државна матура но сепак екстерното тестирање влева во дипломата/сведителството што ти го даваат и делува на успехот ја сум еден од тие што ме кутна екстерното за една оценка од одличен на многу добар кога беше изведено прв пат затоа не е убаво да го игнорираш, но сепак не терба да бидеш говедо да имаш 2ка а да му извадис 5ка на професорот извади 3/2ка а не да претерувас 5ка.
 
M

MysteryMan23

Гостин
и дај не филозофирајте зашо има екстерно кој е глуп оти неможе да ги одговоре и слично убаво си пише на наслово ОДГОВОРИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom