Екстерно тестирање-одговори

Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
Епа вака ќе ве замолам ако имате одговори на некои од прашањата од екстерното тестирање да ги споделите овде, ако не е проблем се разбира.
Поконкрето мислам на прашањата од наставниот план за 4та година.
Уште поконкрето мислам на прашањата за математика за економисти(стручно образование) и менаџмент(стручно образование).
Фала однапред :) :D
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Браво, вие сте иднината на оваа држава. Продолжете само вака! Секоја ти чест. :bravobe:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
20
Инаку ги имам сите освен овие, сигурно дека е во ред да побарам малку помош, помош за мене, а помош и за сите останати на кои им се потребни, зошто прашањата по овие предмети за информација се малку потешки. А кога се работи за иднината на нашата држава, сме, зошто да не, имаме доволно знаење и без екстерно. Екстерното тестирање е само вложување непотребен дополнителен напор...
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Браво, вие сте иднината на оваа држава. Продолжете само вака! Секоја ти чест. :bravobe:
Море овие бар се трудат колку толку да се извлечат од лајната во кои ги воведе пастирот кој слепиот народ го избра као "демек да ја опраи државава". Адеми колку труд вложил за да стигне до министерската фотеља? Јас мислам со двојки во средно и купена диплома.
И да, кога веќе се ЗА квалитет во средното образование, мислам дека со екстерново ништо нема да постигнат. Потребна е ПРАКСА со што учениците барем колку толку би се заинтересирале за одреден предмет/струка (а понатаму и цел во животот), со тоа ќе се добие на квалитет а не со 20 прашања со по 3 понудени одговори...
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Инаку ги имам сите освен овие...
Економија стручен ги имаш ли одговорите? Шо е до математика и менаџмент, до утре би требало да се одговорени, јас лично ги немам, се надевам дека ќе ги одговори една моја другарка и нема проблем да ти ги пратам. П.С игнорирај коментари во типот на @GordonGoldader, сигурно има завршено образование без екстерно, па се ку*опецава сега.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Економија стручен ги имаш ли одговорите? Шо е до математика и менаџмент, до утре би требало да се одговорени, јас лично ги немам, се надевам дека ќе ги одговори една моја другарка и нема проблем да ти ги пратам. П.С игнорирај коментари во типот на @GordonGoldader, сигурно има завршено образование без екстерно, па се ку*опецава сега.
:pos::pos::pos::pos::busi::aplauz::pos::pos::oleee::zloo:
Браво за другарката! И ти ќе завршиш образование чекајќи друг да ти одговара прашања па никомуништоштотрајсипрајсикрцкајсикоимабудали! Споено го напишав да се помачиш за една работа барем во животот!
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
:pos::pos::pos::pos::busi::aplauz::pos::pos::oleee::zloo:
Браво за другарката! И ти ќе завршиш образование чекајќи друг да ти одговара прашања па никомуништоштотрајсипрајсикрцкајсикоимабудали! Споено го напишав да се помачиш за една работа барем во животот!
moral fags everywhere,da e do mene ne bi se ni pojavil bi pustil drug mesto mene da gi polaga...
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Полагаат матура за 3-4 месеци, тоа им е 100 пати поважно од овие екстерни тестирања. Се праите нешто светци, а вие никад у живот немате препишувано така? Епа препишување е полошо од ова, ако гледаме така. А и не гледам што има лошо у ова, најубаво да си праат систем луѓето, ако имаат 13-14 прдмети, ќе се поделат по двајца, за некој предмет 3ца (тие со повеќе прашања, т.е. што се 3 и 4 пати неделно) и ќе си ги имаат одговорите. И после на 3-4 дена, не знам колку беше, пред полагањето ќе си ги научат прашањата од предметите што им се паднале и тојето. Ништо погрешно и нелегално. :D
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Полагаат матура за 3-4 месеци, тоа им е 100 пати поважно од овие екстерни тестирања. Се праите нешто светци, а вие никад у живот немате препишувано така? Епа препишување е полошо од ова, ако гледаме така. А и не гледам што има лошо у ова, најубаво да си праат систем луѓето, ако имаат 13-14 прдмети, ќе се поделат по двајца, за некој предмет 3ца (тие со повеќе прашања, т.е. што се 3 и 4 пати неделно) и ќе си ги имаат одговорите. И после на 3-4 дена, не знам колку беше, пред полагањето ќе си ги научат прашањата од предметите што им се паднале и тојето. Ништо погрешно и нелегално. :D
Тоа е убаво, но проблематичниот дел е 80% од генерацијата ќе препише и учи од тие 5-6 души што извадиле за учење. Така функционира во Македонија, никој не го проверува нахнадно тоа што е извадено, туку гледа да има пред него на готово.
Не сум светец и не верувам во светци, а дека немам препишано немам! Дека ме прави среќен тоа што не сум препишал и функционирам чесно, не ме прави! Ме нервираат фаци кои живеат како паразити и чекаат да поминат со трудот на останатите (читај македонскиот менталитет)!
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
:pos::pos::pos::pos::busi::aplauz::pos::pos::oleee::zloo:
Браво за другарката! И ти ќе завршиш образование чекајќи друг да ти одговара прашања па никомуништоштотрајсипрајсикрцкајсикоимабудали! Споено го напишав да се помачиш за една работа барем во животот!
А чекај зошто да се прам будала кога мене ми го намалуваат просекот што сум се мачел цела година, ај годинава пола нека биди, нека ги тестираат професорите, шо мора преку мене нив да ги тестираат. А ти сигурно си многу чесен, мува не тепаш во животот, така?
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
А чекај зошто да се прам будала кога мене ми го намалуваат просекот што сум се мачел цела година, ај годинава пола нека биди, нека ги тестираат професорите, шо мора преку мене нив да ги тестираат. А ти сигурно си многу чесен, мува не тепаш во животот, така?
Муви не тепам, ги прскам по обичај со пипс!
Просекот не е приказ и мерило на вистинското знаење според моите мерила во животот!
Совет од мене ти е да учиш за тебе и да научиш, ги имам видено прашањата од екстерното од минатата година и сите се основни работи кои ако си го учел предметот нема да ти биде проблем да ги решиш со мали потсетувања, ако неможеш 3 предмети да ги повториш и да одговориш на такви прашања во средно, како очекуваш да полагаш испити со учебници од над 300страни на факултет?
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Чекај малце бе, ако си го учел ти солидно матерјалот, ондак си го учел за подолго време и го паметиш, и без проблем ќе си поминеш на екстерното. А вака бараш одговори, а се курчиш демек имаш висок просек и се плашиш за него.

Матура вака ли ќе спремаш, со барање на одговорени прашања?
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Чекај малце бе, ако си го учел ти солидно матерјалот, ондак си го учел за подолго време и го паметиш, и без проблем ќе си поминеш на екстерното. А вака бараш одговори, а се курчиш демек имаш висок просек и се плашиш за него.

Матура вака ли ќе спремаш, со барање на одговорени прашања?
Како прво целта не ми е да се замарам за нешто што му текнало на министерон да спроведува, како второ дали воопшто си тестиран екстерно и ги имаш видено прашањата и всушност се многу покомплицирани дури и некој никогаш не ни се предаени ?

Муви не тепам, ги прскам по обичај со пипс!
Просекот не е приказ и мерило на вистинското знаење според моите мерила во животот!
Совет од мене ти е да учиш за тебе и да научиш, ги имам видено прашањата од екстерното од минатата година и сите се основни работи кои ако си го учел предметот нема да ти биде проблем да ги решиш со мали потсетувања, ако неможеш 3 предмети да ги повториш и да одговориш на такви прашања во средно, како очекуваш да полагаш испити со учебници од над 300страни на факултет?
Кога ќе се запишуваш на факултет не ти барет знаење, просек ти барет, знаењето ќе ти треби додека студираш, не велам дека не.Ти прајш муабет "Како прајш тестој/писмени кога немојш да одговориш 200 прашања на екстерно". Мешаш баби и жаби.

П.С ако мојте помагајте, ако не немора да мудрувате на туѓа мака.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Како прво целта не ми е да се замарам за нешто што му текнало на министерон да спроведува, како второ дали воопшто си тестиран екстерно и ги имаш видено прашањата и всушност се многу покомплицирани дури и некој никогаш не ни се предаени ?



Кога ќе се запишуваш на факултет не ти барет знаење, просек ти барет, знаењето ќе ти треби додека студираш, не велам дека не.Ти прајш муабет "Како прајш тестој/писмени кога немојш да одговориш 200 прашања на екстерно". Мешаш баби и жаби.
Мали не мешам јас баби и жаби, јас сум само против секој слепец да се запише и да заврши факултет. Со учење од прво одделение додека да ја одбранам магистерската ми е положен секој предмет, секоја ебана ситница прочитана, а идиоти кои до 8мо одделение имаа потешкотии да научат да читаат денес имаат факултетски дипломи, а што е потрагично и стануваат магистри.
Јас работам со тоа што го завршив и сум одлично платен, али трагичното е што мојата работа е поврзана со одредени институции во државичкава, па кога треба да завршам некоја работа чекам со недели и месеци и поради истите тие ми кочи мене работата. Тоа е она што сакам да ти го кажам али очигледно треба да ти нацртам да разбереш! ТРЕБА ДА СТЕКНЕШ НАВИКА ЗА УЧЕЊЕ, НАВИКА ЗА РАБОТА тоа не се добива со препис на одговорите од останатите, во иднина на работа колегите нема да ти ја бркаат и твојата работа туку самиот ти. ТОА СЕ УЧИ НАЈМНОГУ ВО СРЕДНО. Јас многу добро разбирам дека сега се е поинтересно од учењето, не сум до толку стар и јас али тука се прави и избор. Оние кои неможат да им одолеат на задоволствата може да си го прекратат образованието тука, ако јас се прашувам би имало завршни во секоја година средно, приемни на факултет, завршни на крај на секој семестар на факултет покрај испитите со што кој има во главата ќе продолжи и заврши, кој нема ќе работи работи каде нема потреба да размислува и внесува иновации.
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Мали не мешам јас баби и жаби, јас сум само против секој слепец да се запише и да заврши факултет. Со учење од прво одделение додека да ја одбранам магистерската ми е положен секој предмет, секоја ебана ситница прочитана, а идиоти кои до 8мо одделение имаа потешкотии да научат да читаат денес имаат факултетски дипломи, а што е потрагично и стануваат магистри.
Јас работам со тоа што го завршив и сум одлично платен, али трагичното е што мојата работа е поврзана со одредени институции во државичкава, па кога треба да завршам некоја работа чекам со недели и месеци и поради истите тие ми кочи мене работата. Тоа е она што сакам да ти го кажам али очигледно треба да ти нацртам да разбереш! ТРЕБА ДА СТЕКНЕШ НАВИКА ЗА УЧЕЊЕ, НАВИКА ЗА РАБОТА тоа не се добива со препис на одговорите од останатите, во иднина на работа колегите нема да ти ја бркаат и твојата работа туку самиот ти. ТОА СЕ УЧИ НАЈМНОГУ ВО СРЕДНО. Јас многу добро разбирам дека сега се е поинтересно од учењето, не сум до толку стар и јас али тука се прави и избор. Оние кои неможат да им одолеат на задоволствата може да си го прекратат образованието тука, ако јас се прашувам би имало завршни во секоја година средно, приемни на факултет, завршни на крај на секој семестар на факултет покрај испитите со што кој има во главата ќе продолжи и заврши, кој нема ќе работи работи каде нема потреба да размислува и внесува иновации.
Значит тука пријателе е друга работа, како прво не треба средното да е задолжително зошто имат деца што едвај ги поминуваат годините, има ќецој до немајкаде, треба тука да продолжет само ученици кој се способни да го завршет средното со солиден успех, а на денешницава за жал таквите завршуваат и факултет, тоа е проблемот. Пак самата грешка е во владата, па сега мислет дека со екстерново ќе присилет ученици да учет? Напротив тие што имаат единици ќе извает петки, И ОБРАТНО, тие што учеле цела година ќе се стресет, ќе извает 3 или 4 и после нормално, самите се криви. Да беше професор мислам ќе имаше различно мислење, некој да ти врши притисок над глава затоа што си се мачел цела година за некој лингур што со препишвење има 2-ка да на екстерно да извади 5-ка и да ти кратет од плата. Заминавме далеку со муабетов, али ете во кратко тоа е причината зошто јас не се замарам многу со екстерно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom