Експлоатацијата во Македонија

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Џабе пишував дека факултетот е деградиран, денес факултетската диплома реално не вреди ни колку трет степен од пред десетина години.
А тоа што секој втор е со магистратура да не правиме муабет.
Економисти, Дипломирани професионални менаџери :pos:, Правници,Филозофи,Педагози колку ти душа сака. Нема машинисти, архитекти,техничари,електричари.
После цацко крив
 
Член од
7 август 2012
Мислења
14
Поени од реакции
17
Za mene ic ne se sekiraj,se zanimavam so uvoz na vozila i delovi,na takvi fakultetski naobrazovani kalimerovci kako sto si ti sekoj den im se smeam. Da ne e drzavnata administracija kade sto skoro site se butaat vnatre so vrski ke umrat za leb. I toa ednas ke zavrsi,jasno e kako bel den deka nema mesto za site.[/quote






Да? ЗАтоа што за мене трчање и унасање канти и старо железо е ептен ниска работа истотака и се смеам на сите што на 50 степени трчаат по граници и се мољакаат и лижат да не кажам што за да можат слободно да увезат од железата што им требаат...инаку од државна институција ништо никогаш не сум барал...и имав истотака фирма која ми носеше 6000 евра месечно...така да те молам, не не интересира што си ти барал, што си правел...ескплоатација се случува ако не на тебе, на твојата сестра,брат мајка и татко од чиј леб си пораснал..така да те молам, смеењето за себе зачувај го зашо ситуацијата е алармантна и е за плачење !
--- надополнето: 7 август 2012 во 14:12 ---
И ПАК ЕДНО НЕ МИ Е ЈАСНО, ЗОШТО ВООПШТО НЕКОИ ОД ВАС ВРАЌААТ НА ТЕМАВА КОГА ЈАС НИ ЗБОРЕВ ЗА МЕНЕ, ДАЛИ МИ Е ДОБРО ДАЛИ ИМАМ ПАРИ И СИ КУЛИРАМ И ТН. НЕ ТРЕБА ДА Е ВАША РАБОТА...ЗБОРАМ ЗА ПРОБЛЕМОТ КОЈ ГО ИМАМЕ И КОЈ СИТЕ ГО ГЛЕДАТЕ - МЛАДИ ЛУЃЕ СЕ СТРАШНО ЕКСПЛОАТИРАНИ ВО ДРЖАВАТА !!!! ШТО МОЖЕМЕ ДА НАПРАВИМЕ ВО ВРСКА СО ТОА ?!?!? А НЕ КАЈ СИ РАБОТЕЛ...ШТО СИ РАБОТЕЛ..КОЈ ТИ Е ТАТКО И КАДЕ Е МАЈКА ТИ...ВИЕ НЕ МЕ ИТНЕРЕСИРАТЕ...МЕ ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ ИМАТЕ ДОВОЛНО ПАМЕТ...ДА ДОНЕСЕТЕ РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМОТ КОЈ ЌЕ ГИ СТИГНЕ ВАШИТЕ НАЈБЛИСКИ...ВАШИТЕ ДЕЦА,РОДИТЕЛИ ИТН...
Инаку ова се однесува на малку посовесните неисфрустрирани граѓани во Македонија, не збориме за мафијашите, политичарите и оние што унсааат делови за автомобили..така да ве молам....има други теми на форумов...ова не е за вас, затоа што тука, како и во вашите животи мали..промена ВИЕ СИГУРНО НЕМА ДА ДОНЕСЕТЕ
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Како бе сите се со мастер студии кога за две години се плаќа 3000 евра за да ги студираш?
Не им се работи на младинава?! Им се работи, но не за 4000 денари месечно! Тоа е експлоатација! Еден келнер зема 200 евра плата за разлика од приправник чии месечни примања се движат до 4000-5000 денари во просек.

Наплаќање на обуки или се бесплатни кои траат цел месец. Пробни денови да видат дали знаеш облеката во кеса да ја ставиш или да диплиш, па после те откачуваат ради на жена му братучетка која магично се појавила да бара работа откако ти си веќе на "пробни денови".
Работа од 8 ипол часа дневно за 5 евра или 6. Флексибилно работно време со фиксна плата?!?! Ново отворени приватни фирми бараат работници со исклучиво високо образование з секојдневно неделно црнчење со додатни неплатени часови.

Ние им се ситиме на Грција дека банкнотира. Која иронија! Таму шанкер зема минимум 30 евра дневно. Да поскап е животот, но со штедење можеш и 500 евра да тргнеш на страна. Тука што? 50 денари?!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Џабе пишував дека факултетот е деградиран, денес факултетската диплома реално не вреди ни колку трет степен од пред десетина години.
А тоа што секој втор е со магистратура да не правиме муабет.
Економисти, Дипломирани професионални менаџери :pos:, Правници,Филозофи,Педагози колку ти душа сака. Нема машинисти, архитекти,техничари,електричари.
После цацко крив

Kako mozi da pisis deka diplomata ne vredi :S
Togas zosto tie koi se so diplomi imaat prednost za da se vrabotat i imaat pogolema plata od tie so nemaat diploma ?
90% od oglasite se so barame diplomiran.....
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
зошто газдите се глупи
haha ne bidi smesen
Sakas da kazis deka gazdite bi bile pametni ako bi vrabotuvale ne educirani rabotnici koi ne znaat gazot da si go izbrisat ? :D
Sega skoro site firmi gi testiraat rabotnicite so IQ testovi ,matematicki testovi i IT testovi
taka da preku ovie testovi se znae koj kolku znae ;)
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
haha ne bidi smesen
Sakas da kazis deka gazdite bi bile pametni ako bi vrabotuvale ne educirani rabotnici koi ne znaat gazot da si go izbrisat ? :D
Овде зборам за едно 60-70 проценти од газдите кои бараат за продавачка да има диплома или било која работа која се учи за 2-3 месеца .
Второ можеш да имаш луѓе кои ќе ти ја завршат работата 100 пати подобро и побрзо од оној со диплома од прости причини е што lets face it нашите факултети се ништо повеќе од регрутациони кампови за партиски војници и вртење пари .
Немој да ми кажеш дека од нашиве факултети се што искача сите до една се спремни да ја завршат работата како што треба ?
И врапците знаат дека 90 посто од дипломираните се поише мулиња од некои само со средно no offence.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Овде зборам за едно 60-70 проценти од газдите кои бараат за продавачка да има диплома или било која работа која се учи за 2-3 месеца .
Второ можеш да имаш луѓе кои ќе ти ја завршат работата 100 пати подобро и побрзо од оној со диплома од прости причини е што lets face it нашите факултети се ништо повеќе од регрутациони кампови за партиски војници и вртење пари .
Немој да ми кажеш дека од нашиве факултети се што искача сите до една се спремни да ја завршат работата како што треба ?
И врапците знаат дека 90 посто од дипломираните се поише мулиња од некои само со средно no offence.
hehe nikogas ne go podcenuvaj onoj koj e so diploma prvo zapisi se na fakultet vidi sto ucat pa poslem sporeduvaj gi so tie koi ne se educirani.
Za prodavacka da rabotis e lesno .....tesko e da bidis uspesna prodavacka da znaes kako da go ubedis kupuvacot da kupi proizvod i naredniot pat da povtorno dojdi i kupi.
Znaci treba da imas ekonomski fakultet kade tamu te ucat nekoi raboti za od koga ke zavrsis da mozis polesno da se snajduvas vo rabotata soodvetna so obrazovanieto taka da nemoj da me ubeduvas deka diplomite ne vredat.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
hehe nikogas ne go podcenuvaj onoj koj e so diploma prvo zapisi se na fakultet vidi sto ucat pa poslem sporeduvaj gi so tie koi ne se educirani.
Сонце сум била на факултет труст ме....
И сум видела ... учат непрактични глупости поентата на образованието е перење мозга и уште една причина за егоинфлација.

Btw прашај ги креаториве на кајгана колку дипломи имаат :D
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Сонце сум била на факултет труст ме....
И сум видела ... учат непрактични глупости поентата на образованието е перење мозга и уште една причина за егоинфлација.

Btw прашај ги креаториве на кајгана колку дипломи имаат :D
Toa sto go ucat na fakultet nikade na drugo mesto ne mozat da go naucat ,a ako si imala volja za ucenje i si procitala barem voved vo knigata ke si znaela nekoi raboti i lesno bi se nasocila kon toa kade sto bi mozela da bidis uspesna i napreduvas.Dzabe ke ti objasnuvam koga ti realno ne mozis da gi razlikuvas i svatis nekoi raboti.
PS: Za sekoj ne e fakultet ;)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Toa sto go ucat tamu nikade ne mozat da go naucat na drugo mesto a ako si imala volja za ucenje i si procitala barem voved vo knigata ke si znaela nekoi raboti i lesno bi se nasocila kon toa sto bi mozela da bidis uspesna i napreduvas.Dzabe ke ti objasnuvam koga ti realno ne mozis da gi razlikuvas nekoi raboti.
PS: Za sekoj ne e fakultet ;)
Ako prestanat so partiski vrabotuvanja vo državnata administracija i kaj državnite monopolisti realno diplomite vo Makedonija nema da vredat ama baš ništo. Osven nekoi traženi profili kako programer i ponekoj ekim. Ne e točno deka gazdite tražat diplomirani genijalci,tražat sposobni rabotnici sto znaat da si ja vršat rabotata. gabe mu e na nekoj 5 magisterii koga ne znae na kolata guma da si ja smeni. Ednaš odamna rabotev vo firma za servisiranje na medicinska oprema, umrev od smea koga dojdoa kandidati za rabota so diploma od elektro fakultet i ne znaeja da nacrtaat grecov spoj i da objasnat kako raboti. Neverovatno.
:tapp:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ako prestanat so partiski vrabotuvanja vo državnata administracija i kaj državnite monopolisti realno diplomite vo Makedonija nema da vredat ama baš ništo. Osven nekoi traženi profili kako programer i ponekoj ekim. Ne e točno deka gazdite tražat diplomirani genijalci,tražat sposobni rabotnici sto znaat da si ja vršat rabotata. gabe mu e na nekoj 5 magisterii koga ne znae na kolata guma da si ja smeni. Ednaš odamna rabotev vo firma za servisiranje na medicinska oprema, umrev od smea koga dojdoa kandidati za rabota so diploma od elektro fakultet i ne znaeja da nacrtaat grecov spoj i da objasnat kako raboti. Neverovatno.
:tapp:
Sakas da kazis deka podobro bi bilo nekoj da raboti sto ne e educiran i deka toj bi ja zavrsil celata rabota?Kazi mi od kade toj tolku znaenje za da ja zavrsi rabotnata zadaca koja ja dobil ?
Ima nekoi sto stvarno so znaenje diplomirale pa koga ke dojdat na rabotno mesto rabotat podobro i od tie sto rabotele 15 godini.I da ne znaat nekoi raboti brzo bi gi nauclle.
Zatoa poveketo firmi sega gi koristat tie IQ ,matematicki , IT i slicni testovi koi se potrebni za da dokazat kolku znaat kandidatie za rabotnite pozicii do u understand?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Си требало да учиш за шверцер, дилер на дрога, местач на тендери, продаден политичар, бизнисмен - затајувач на данок ...

Покрај сите овие профитабилни и општествено уважени дејности ти си одбрал да бидеш Магистер, тоа ти е грешката.
или за КОДОШ,бар да си учел,профитабилна професија,
која пара би собрал,а после 40 години нека те лустрираат
--- надополнето: 7 август 2012 во 17:17 ---
Да бидеш човек,со два факултета
да мислиш со глава,и да работиш со рака
во осигурителна компанија наша,
и пак да бидеш нешто мртво,бидеиќи
и ден и ноќ,цел свој живот да се трудиш и мачиш
и пак со тие 4000 да бидеш гладен и страден.
Па зар така мислиш Баадер,да живееш
од лулашка до гроб.
И да бидеш РОБ.
И од твојата пот и мака
да уживаат други !
О,Баадер ! Плукни се на таков живот !
Сега е време, не чекајте,
ти и твоите експлатирани браќа,
тргнете напред,со кренато чело и,
Сронете го овој свет,срушете ги тие услови
И нов направете-праведен
братски !
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Kako mozi da pisis deka diplomata ne vredi :S
Togas zosto tie koi se so diplomi imaat prednost za da se vrabotat i imaat pogolema plata od tie so nemaat diploma ?
90% od oglasite se so barame diplomiran.....
Сериозен си ? навистина ти треба одговор на тоа прашање , или самиот ке си одговориш?
--- надополнето: 7 август 2012 во 17:58 ---
Sakas da kazis deka podobro bi bilo nekoj da raboti sto ne e educiran i deka toj bi ja zavrsil celata rabota?Kazi mi od kade toj tolku znaenje za da ja zavrsi rabotnata zadaca koja ja dobil ?
Ima nekoi sto stvarno so znaenje diplomirale pa koga ke dojdat na rabotno mesto rabotat podobro i od tie sto rabotele 15 godini.I da ne znaat nekoi raboti brzo bi gi nauclle.
Zatoa poveketo firmi sega gi koristat tie IQ ,matematicki , IT i slicni testovi koi se potrebni za da dokazat kolku znaat kandidatie za rabotnite pozicii do u understand?
Дипломата не вреди ни за ГЗ бришење особено за извршување на работни задачи,зашто со таа диплома добиваш само парче хартија која не значи ништо, дипломата не ги извршува работните задачи ги извршува човекот, не сме од марс паднати па да не знаеме што е теорија а што пракса и дека на факултетиве не се научува ама баш ништо, и кога ке ти дојде некој со две магистратури у фирма и не знае да пополни ни една испратница како што треба,не знае да пресмета ддв,за цесии да не правиме муабет.
теорија владее дечкото у пичку матерна, знае како се справувале со економска криза во америка 1929 ама тоа му е џабе,кога незнае да направи една обична пресметка,нити знае процент да пресмета.Про фактура му е мисловна именка итн итн.Тогаш дипломата може само да ја свитка во ролна и целата да си ја набута у шупак.
Ако не сваќаш што е деградирана диплома тогаш си е твој проблем, едноставно премногу ги има лесно се доаѓа до нив и не се ценат,додека пред 20 години да дојдеш до диплом,а за електричар,бравар,дреар,лимар требало итоа убаво да го испечеш прво практично занаетот па после да добиеш диплома со звање.
Истото важи и со останатите струки,пред 10 години електроничар повеќе учеше одколку денешниве ИТ стручњаци.
Книговодител со средно економско завршено пред 15 години, е многу подобар и поспособен книговодител од оној кој што завршил економски пред 5 години и има две магистратури. премногу лесно се доаѓа до истите дете , не ви вредат ама баш ништо.
Штета само што сите мислат дека со дипломата си обезбедуваат супер работно место,лежи лебу да те јадам и веднаш ке бидат примени за шефови директори менаџери,само што не сваќаат дека кога праќаат цв и кога се чита истото покрај сите изнаредени дипломи курсеви кур се тресе, во искуство има напишано или немам или навел некој сомнителни фирми на позиции со звучни имиња а уствари е трчање по бурек,фотокопирање, редење на роба во магацин, дека јас кога ке го прочитам тоа цв иде право во корпа,или на дилит и највисоката работна позиција што можеби ке ја добие е метлата, или магацин со шанса чат пат да се вртка низ канцеларија околу комерција,или сметководство, да поднаучи нешто од занаетот со тек на време па потоа можеби ке има мала шанса некогаш да седне во канцеларија се разбира ако се покаже добар. Па нека има и 100 дипломи за Дипломиран и за Магистар, фирма не работи само со канцеларија, има и магацини, погони, возни паркови,портирници,складишта да не набројувам, е во тие таквите обично работат денешните магистри,менаџери ДИПЛОМИРАНИ,зашто мора некој и таму да работи,а знаењето и умешноста ви е само за таму.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Додро познат,чепна една добро позната работа,
за која сме расправале и во други теми.
Замисли дали си сретнал ваков случај:
Бравар - кој не знае да заварува
Водоводџија - кој не знае да нареже навој на цевка
Електричар - кој не знае да ти поврзе шпорет
Фурнаџија - кој не знае да испече леб
Бербер - кој не знае да те постриже
-------------------------------------------------
А ваков или вакви ќе сретнеш каде и да појдеш-читај подоле
Дипломирани „мозоци“-демек учени луѓе,а за ништо не ги бива,
прави дудуцу-дибек-дибеци,две кози да им дадеш ќе ги загубат
(ако не веруваш,пиши му на МКД-владе да ти објасни подобро)
А тоа е затоа што има на секој семафор факултет,и таму примаат
секого и било кого не за учење и за научување,туку за плата на Проф.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom