Економски факултет (reloaded)

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Колеги уште едно прашање. Денес кога имав предавање на Трговско право, асистентката ни кажа дека ако се регистрираме на Zefir или како и да е името, ќе можеме да ги симнеме презентациите што она ги покажува.
Е сега ќе може ли некој да ми даде линк од тоа Zefir или како и да е официјалната страна, не можам да ја најдам.

Благодарам однапред.
 
Член од
27 февруари 2011
Мислења
297
Поени од реакции
227
Колеги уште едно прашање. Денес кога имав предавање на Трговско право, асистентката ни кажа дека ако се регистрираме на Zefir или како и да е името, ќе можеме да ги симнеме презентациите што она ги покажува.
Е сега ќе може ли некој да ми даде линк од тоа Zefir или како и да е официјалната страна, не можам да ја најдам.

Благодарам однапред.
Колега, еве ти го линкот: https://zephyr.ugent.be/secure/index.php

Само пази со регистрацијата, памти пасворд (т.е. зачувај одма во прелистувачот што го користиш), зашто после тоа нема шанси да се снајдеш за нов, ко што сајтот е на холандски, сосем малку на англиски нешто има преведено.

Инаку, инфо за понатаму, како да додадеш предмет, кој сакаш да го следиш. Најпрвин одиш во Subscribe to courses потоа на ECCF:E-business department и тука пребаруваш, најдобро е да пробаш со името на проф., ако не знаеш како е точниот назив на предметот.
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Колега, еве ти го линкот: https://zephyr.ugent.be/secure/index.php

Само пази со регистрацијата, памти пасворд (т.е. зачувај одма во прелистувачот што го користиш), зашто после тоа нема шанси да се снајдеш за нов, ко што сајтот е на холандски, сосем малку на англиски нешто има преведено.

Инаку, инфо за понатаму, како да додадеш предмет, кој сакаш да го следиш. Најпрвин одиш во Subscribe to courses потоа на ECCF:E-business department и тука пребаруваш, најдобро е да пробаш со името на проф., ако не знаеш како е точниот назив на предметот.
Се откажувам јас од ова. Фала ти во секој случај.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Ај некој колега нека споделит како да се поминит математика,со 6 ка и то. За некој ко мене вака,без математичка основа.Слушам на предавање,а абер неам шо кажвит :).. Знам дека е рано можеби,не сепочнати ни вежби ни ништо......прашав дали помагет приватни часој,молчет сите,никој не кажвит.Некој со сличен случај ко мојов шо е биден,нека кажит како да се постапвит...зш од сеа страф ме фаќат :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Ај некој колега нека споделит како да се поминит математика,со 6 ка и то. За некој ко мене вака,без математичка основа.Слушам на предавање,а абер неам шо кажвит :).. Знам дека е рано можеби,не сепочнати ни вежби ни ништо......прашав дали помагет приватни часој,молчет сите,никој не кажвит.Некој со сличен случај ко мојов шо е биден,нека кажит како да се постапвит...зш од сеа страф ме фаќат :)
Хахахахахаха брат врвка е работава.
Драге како машина е. Јас со професор ќе пробам иначе нема друго чаре.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Хахахахахаха брат врвка е работава.
Драге како машина е. Јас со професор ќе пробам иначе нема друго чаре.
Едноставно морат...кај ситепари за кирија и сметки,сега и професор по математика....али,шо се морат...се морат..
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.644
Поени од реакции
9.223
^^
Пробајте со време за математикава, следите напоредно да сте со материјалот зошто ако доцните лошо ви се пишува...од искуство ви зборувам. Збирката е лекот...Следите како се решавани задачите и решавајте ги тие што немаат решение па ако заглавите на вежби прашувајте што не ви е јасно.

Инаку Епикс среди со тоа онлајн индексот?
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
^^
Пробајте со време за математикава, следите напоредно да сте со материјалот зошто ако доцните лошо ви се пишува...од искуство ви зборувам. Збирката е лекот...Следите како се решавани задачите и решавајте ги тие што немаат решение па ако заглавите на вежби прашувајте што не ви е јасно.

Инаку Епикс среди со тоа онлајн индексот?
Ми стигна на мејл дека сум додаден во Online Студентската служба, и можам да се логирам на тоа Iknow системот, но на електронскиот индекс сеуште неможам, пишав мејл и ми вратија дека треба да одам на шалтер, па сега ќе видам деновиве.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Ај некој колега нека споделит како да се поминит математика,со 6 ка и то. За некој ко мене вака,без математичка основа.Слушам на предавање,а абер неам шо кажвит :).. Знам дека е рано можеби,не сепочнати ни вежби ни ништо......прашав дали помагет приватни часој,молчет сите,никој не кажвит.Некој со сличен случај ко мојов шо е биден,нека кажит како да се постапвит...зш од сеа страф ме фаќат :)
Остај ти на предавање, јас лани памтам цело предавање мислев дека решаваме задача а тој да ти изведувал формула :D На вежби кај Баже ќе одиш, од збирката прво ќе си решаваш задачи од темите а после испитните комбинации и то е то. Јас имам 7 тетратки испишани само сама што си решавав, и на крај положив со 6.
Најголем фактор за положување, кој не зависи од тебе, е групата. Или ќе имаш среќа и ќе ти се падне група без веројатност или маки ќе тераш. :)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Остај ти на предавање, јас лани памтам цело предавање мислев дека решаваме задача а тој да ти изведувал формула :D На вежби кај Баже ќе одиш, од збирката прво ќе си решаваш задачи од темите а после испитните комбинации и то е то. Јас имам 7 тетратки испишани само сама што си решавав, и на крај положив со 6.
Најголем фактор за положување, кој не зависи од тебе, е групата. Или ќе имаш среќа и ќе ти се падне група без веројатност или маки ќе тераш. :)
Леле денес беше Спаси ме Господе.
Имам слушано разни приказни за него.
Инаку може ли да се положи на колоквиум ? Има шанси ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Леле денес беше Спаси ме Господе.
Имам слушано разни приказни за него.
Инаку може ли да се положи на колоквиум ? Има шанси ?
Има бе, некаде 10% -20 % од цела генерација на колоквиуми го положуваат :D
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Има бе, некаде 10% -20 % од цела генерација на колоквиуми го положуваат :D
Ако даде Господ да положам на колоквиум, а се молам да положам на тој начин, ќе славам. Ама како што викаш ти 10 - 20 % од цела генерација аххххххх..
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.595
Леле денес беше Спаси ме Господе.
Имам слушано разни приказни за него.
Инаку може ли да се положи на колоквиум ? Има шанси ?
Може да се положи на колоквиум и малце го пумпаат предметот. Ако седнеш да вежбаш ќе положиш , тука нема утка. Ако имаш солидна основа од средно , и со присуство на вежби кај Игор Ивановски ќе положиш.
Значи , прво и основно , за математика МОРА вежбање.
 
Член од
31 јули 2011
Мислења
936
Поени од реакции
741
Може да се положи на колоквиум и малце го пумпаат предметот. Ако седнеш да вежбаш ќе положиш , тука нема утка. Ако имаш солидна основа од средно , и со присуство на вежби кај Игор Ивановски ќе положиш.
Значи , прво и основно , за математика МОРА вежбање.
Точно...ама требит и основа.....А ко ќе ми текнит дека цело основно и средно наместо на час на математика одеф на проекти,презентаци,представи..сеа ми се плачит...:(
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Точно...ама требит и основа.....А ко ќе ми текнит дека цело основно и средно наместо на час на математика одеф на проекти,презентаци,представи..сеа ми се плачит...:(
Види, за втор колоквиум имавме финансиска математика, ние од гимназија како телиња во шарена врата се гледавме, никаква основа немавме, мене на пример тоа ми беше многу тешко и паднав на вториот колоквиум. Ама затоа пак седнав, ти викам цели 7 тетратки имам извежбано и ете со 6 го зедов. Со вежбање се се постигнува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom