Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
јас од некаде добив информација дека дури и со 96поени не примале па затоа се исплашив. Инаку со 96 и на медицина примаат во државна а камоли на економски :vozbud::salut:
Ќе влезеш :) Инаку и јас сакав медицина, и во задњи моменат се запишав на економски... Now when i look back at it...hmmm


Еј и да не знае некој од колегите како се вика овој продеканов за настава? И како и каде да го најдам?
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
е то е веќе нешто друго...од медицина да отидеш на економски...два различни поими, браво браво. :) Инаку на кој смер си на економски и какви се импресиите? :)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Може ли некој да ми пушти прашања за статистика или задачки нешо ако има???? :vozbud:
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
е то е веќе нешто друго...од медицина да отидеш на економски...два различни поими, браво браво. :) Инаку на кој смер си на економски и какви се импресиите? :)
Јас сум на финансиски, инаку смеровите.. Секој си е приказна за себе, и си имаат своја тежина, и по некој специфичен професор :)
За мојов можам да ти кажам дека ако не ти одат пресметки, да не го запишуваш.. Покрај статистика за бизнис и економија, и математика во прва година..(многу тешки и се полагаат на сите смерови)
Во другите години имаш Економска статистика, финансиска математика, Осигурување.(а тоа предава Јанев).. :( Ама затоа да не мислиш дека се другите лесни. На пример на менаџмент смерот - Шуклев ти предава 1325 предмети :) А предметите се... крај (некој од тој смер може да ти каже повеќе)
Да не ти кажувам и за другите, ама има како што кажав секој своја тежина и професори..

Еве можам како полесен да го издвојам е-бизнис.. Ако ништо друго барем професорите ( а тука мислам на Сашо Јосимовски) и асистентите се малди и комуникативни, и највеќе од се коректни. Тоа значи дека нема да ти се случи професор да те викне на кафе, или да ти бара 600 евра за 6ка
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Фала на одговорот. Имав план првин да одам на финансиски ама сфатив дека математиката не ми е баш најјака страна а затоа пак англискиот одлично ми оди и затоа имав план на е-бизнис да одам или во краен случај(а тоа зависи од оценките на матура) на маркетинг бидејќи и таму нема многу математика. Инаку ти како се запишуваше пред колку години, дали полагаше матура и како иде со конкуренцијата на е-бизнис?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Што е ова бе, никој ли нема на Е-бизнис да и каже на девојчето со колку бодови сте се запишале :toe:
 
Член од
31 мај 2010
Мислења
35
Поени од реакции
0
Фала на одговорот. Имав план првин да одам на финансиски ама сфатив дека математиката не ми е баш најјака страна а затоа пак англискиот одлично ми оди и затоа имав план на е-бизнис да одам или во краен случај(а тоа зависи од оценките на матура) на маркетинг бидејќи и таму нема многу математика. Инаку ти како се запишуваше пред колку години, дали полагаше матура и како иде со конкуренцијата на е-бизнис?
Појма неам стварно... Кога се запишував , бев во странство па моите ме запишаа. Инаку ко што знам конкуренција таму - секогаш имало! Ама еве сега со проширените квоти, а како што гледам и добри оценки имаШ - нема да имаш проблем. А и смерот е топ, продужи си таму..
 

gunnerfan

I am Kick-Ass
Член од
10 мај 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми пушти прашања за статистика или задачки нешо ако има???? :vozbud:
fala na beneamata za prasanjata, no da ne ima nekoj prasanja od tret kol ili za na popravniov kol sto moze da se padnat?
bilo kakva informacija ke mi pomogne :D
 

~angela~

mladiot matematicar
Член од
29 август 2008
Мислења
226
Поени од реакции
25
Jas se mislam megu smetkovodstvo i revizija, i marketing................ne sum 5.00 ali sepak imam 55 poeni od oceni, i od maturava ke vidime sto kako.............a za upisi slusnav deka se na 17 i 18ti avgust........nez kolku e tocno........patem aj kazete mi vie sto mislite za dvata smera?! Fala
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Jas se mislam megu smetkovodstvo i revizija, i marketing................ne sum 5.00 ali sepak imam 55 poeni od oceni, i od maturava ke vidime sto kako.............a za upisi slusnav deka se na 17 i 18ti avgust........nez kolku e tocno........patem aj kazete mi vie sto mislite za dvata smera?! Fala
ќе влезеш и на двата, таму нема толку голема конкуренција. Ако ти оди математиката оди си на сметководство и ревизија, ако не тогаш подобро на маркетинг.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
ќе влезеш и на двата, таму нема толку голема конкуренција. Ако ти оди математиката оди си на сметководство и ревизија, ако не тогаш подобро на маркетинг.
Многу многу погрешно, сметководство и математика се 2 различни поима :)
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
Многу многу погрешно, сметководство и математика се 2 различни поима :)
Да, ама едно без друго не идат. Неможеш да положиш сметководство ако немаш појма математика :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Да, ама едно без друго не идат. Неможеш да положиш сметководство ако немаш појма математика :)
Да, ама ти уште не си дошла на економски и не знаеш што уствари е сметководство...
За сметководство треба да имаш најосновни познавања математика, т.е. треба да знаеш собирање, одземање, делење и множење... и да, мора да знаеш да користиш дигитрон :)
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
6
Да, ама едно без друго не идат. Неможеш да положиш сметководство ако немаш појма математика :)
Хахахаха ... јас се извинувам ама кога јас положив сметководство без проблем (а во средно имав тапа професорка) со висока оценка а математика уште го влечам па сега заклучи дали едното без другото неможе :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom