Економските придобивки при легализирањето на канабисот за рекреативната употреба

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Македонија и онака има опаднат туризам. Обидите за некои проекти како Скопје 2014 и слични мини проекти за заживување на езерскиот туризам се покажаа како безуспешни.
А добро сите знаеме дека од туризам се заработува добро, доста добро.


Еве еден пример за придобивките од легализирање на марихуаната.
Да не збориме на темата дека буквално секој може да одгледува и се што ви треба за растење е вода.

Амстердам е еден од примерите како успеваат да ги примамат туристите, особено младите.
Реално, поголемиот број од луѓето одат во Амстердам заради можноста да се доживее тоа искуство.
Амстердам е убав град, ама сигурен сум дека доколку не беа легализирани лесните опојни дроги, никогаш немаше да биде ова што е денес.
Превисоките цени за ноќевање во Амстердам е само доказ за придобвките од овој бизнис.
И не е дека само хотелите ќе профитираат.
Апче и Шехерезада ќе мора да ги преместуваат своите локали затоа што ќе има голема побарувачка за слатки.

Сигурен сум дека некој на балканот ќе го направи тоа и буквално ќе процвета економијата, а богами и туфките. Се надевам Македонија ќе е прва во тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Македонија и онака има опаднат туризам. Обидите за некои проекти како Скопје 2014 и слични мини проекти за заживување на езерскиот туризам се покажаа како безуспешни.
А добро сите знаеме дека од туризам се заработува добро, доста добро.


Еве еден пример за придобивките од легализирање на марихуаната.
Да не збориме на темата дека буквално секој може да одгледува и се што ви треба за растење е вода.

Амстердам е еден од примерите како успеваат да ги примамат туристите, особено младите.
Реално, поголемиот број од луѓето одат во Амстердам заради можноста да се доживее тоа искуство.
Амстердам е убав град, ама сигурен сум дека доколку не беа легализирани лесните опојни дроги, никогаш немаше да биде ова што е денес.
Превисоките цени за ноќевање во Амстердам е само доказ за придобвките од овој бизнис.
И не е дека само хотелите ќе профитираат.
Апче и Шехерезада ќе мора да ги преместуваат своите локали затоа што ќе има голема побарувачка за слатки.

Сигурен сум дека некој на балканот ќе го направи тоа и буквално ќе процвета економијата, а богами и туфките. Се надевам Македонија ќе е прва во тоа.
Кај нас најверојатно ќе има некој монопол каде само одбрани личности ќе може да профитираат, а сите останати со опашката под газ.

П.С Јас сум за легализација и за декриминализација иако лично не консумирам психотропни супстанци.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Амстердам можда за пола...уште го има делот за XXX....
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.895
Поени од реакции
17.517
Македонија и онака има опаднат туризам. Обидите за некои проекти како Скопје 2014 и слични мини проекти за заживување на езерскиот туризам се покажаа како безуспешни.
А добро сите знаеме дека од туризам се заработува добро, доста добро.


Еве еден пример за придобивките од легализирање на марихуаната.
Да не збориме на темата дека буквално секој може да одгледува и се што ви треба за растење е вода.

Амстердам е еден од примерите како успеваат да ги примамат туристите, особено младите.
Реално, поголемиот број од луѓето одат во Амстердам заради можноста да се доживее тоа искуство.
Амстердам е убав град, ама сигурен сум дека доколку не беа легализирани лесните опојни дроги, никогаш немаше да биде ова што е денес.
Превисоките цени за ноќевање во Амстердам е само доказ за придобвките од овој бизнис.
И не е дека само хотелите ќе профитираат.
Апче и Шехерезада ќе мора да ги преместуваат своите локали затоа што ќе има голема побарувачка за слатки.

Сигурен сум дека некој на балканот ќе го направи тоа и буквално ќе процвета економијата, а богами и туфките. Се надевам Македонија ќе е прва во тоа.
Македонија да биде прва во вакво нешто?
Па имаше еден лик, гарант си слушнал за Филип, на крај заврши со условна затворска казна, сакаше да направи нешто од оваа држава баш со канабисот ама не сепак ова е Македонија, лидерот си направи свои приватни фабрики, народот го палат демек да размислува критички а од друга страна ваму како никогаш до сега се апсат деца за марихуана.

Не може кај нас такво нешто да се случи, нема критична маса која размислува колективно а и сите имаат големо его, џабе е.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Македонија да биде прва во вакво нешто?
Па имаше еден лик, гарант си слушнал за Филип, на крај заврши со условна затворска казна, сакаше да направи нешто од оваа држава баш со канабисот ама не сепак ова е Македонија, лидерот си направи свои приватни фабрики, народот го палат демек да размислува критички а од друга страна ваму како никогаш до сега се апсат деца за марихуана.

Не може кај нас такво нешто да се случи, нема критична маса која размислува колективно а и сите имаат големо его, џабе е.
Нас не избришале од картата на психотропни уште со забраната на афионот! Возот е отиден, колку за ваша информација! Ова што зајко енд компани покушаваат е пи*кин дим, никад нема да им успее!
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Кај нас најверојатно ќе има некој монопол каде само одбрани личности ќе може да профитираат, а сите останати со опашката под газ.

П.С Јас сум за легализација и за декриминализација иако лично не консумирам психотропни супстанци.
Можно е и во Амстердам одредени личности да профитираат преку кофи шоповите, ама не е тоа целта на муабетот.
Покрај тие одредени ликови кои ќе се нафатат во бизнисот, ќе профитираат и таксисти, хотелиери, угостители,државата...едноставно со туризам, речиси сите ќе се во ќар.


И не е темава за Зајко или Мицко, они ќе си лапаат пари со или без легализирање на марихуаната. Ова е за економијата воопшто и придобивките од легализирањето и декриминализацијата на марихуаната.
Ама па сега се мислам, после МВР ќе нема со што да се пофали. Досега главни вести беа како уапсиле тинејџери со џокац на клупа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Можно е и во Амстердам одредени личности да профитираат преку кофи шоповите, ама не е тоа целта на муабетот.
Покрај тие одредени ликови кои ќе се нафатат во бизнисот, ќе профитираат и таксисти, хотелиери, угостители,државата...едноставно со туризам, речиси сите ќе се во ќар.


И не е темава за Зајко или Мицко, они ќе си лапаат пари со или без легализирање на марихуаната. Ова е за економијата воопшто и придобивките од легализирањето и декриминализацијата на марихуаната.
Ама па сега се мислам, после МВР ќе нема со што да се пофали. Досега главни вести беа како уапсиле тинејџери со џокац на клупа.
Поголем економски ќар би имало доколку нема монопол.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Поголем економски ќар би имало доколку нема монопол.
Нормално.
Ама вака кој е ќарот?
Ако би требал да бирам, подобро монопол отколку ништо.
Еве еден пример, Гробишта Бутел е монопол, ама луѓето кои продаваат цвеќиња надвор, па и тие што се наредија со спомениците на улицата која води таму заработуваат од тој монопол.
На ист индиректен начин значително би се зголемил приходот кај претходно споменатите дејности доколку нешто вакво се реализира,без разлика дали ќе е монопол.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Чекај ти сериозно го спореди АМСТЕРДАМ со било кој град на балканот па и европа? Мислиш дека некој рендом енглез ќе дојде да пуши џоинт во СК или провинција пред Амстердам? Па еве и да е 10 пати поевтино во МКД дали мислиш Џорџ, Бјорн и Дитер порано ќе дојдат во МКД? Како би дошле прво? Амстердам го има Шипол, светски хаб, со летови до секаде и тоа со смешни цени... Јас сум летал Лондон - Амстедам за 0.99 фундти + 10 фунти аеродромски услуги што ми беше поевфтино него аутобуската карта до Викторија стејшн.

Каде би ги сместил тие „туристи“? СК и МКД има или ефтини прчварници или хај енд хотели, далеку сме он некоја средина каде ете може баш тој тип туристи да се чуствуваат комотно (освен приватен смештај аирбнб али рачунај не секој сака тоа плус и таму се спрема хаос, туристички такси итн)...

Што друго би правеле тие „туристи“? Обично секој тоа го прави у комбинација со журање/ред лајт или некоја трета ствар... Журкање во СК во споредба со Амстердам ти е хммм.... Па немам споредба за тоа, а да не збориме за провинција. Ред лајт МКД и Амстедам? Спорт/музеи??? Едино што имаме подобро и поразнолико и што може да понудиме е природа ама тоа некако не иде со нарко туризам. Замисли се на печурки во кањон Матка. :pos:

Се на се ова е глупа идеја што само ќе ја уништи младината... Реално не верувам дека некој ни од комшилук би дошол не па некој од подалеку.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Чекај ти сериозно го спореди АМСТЕРДАМ со било кој град на балканот па и европа? Мислиш дека некој рендом енглез ќе дојде да пуши џоинт во СК или провинција пред Амстердам? Па еве и да е 10 пати поевтино во МКД дали мислиш Џорџ, Бјорн и Дитер порано ќе дојдат во МКД? Како би дошле прво? Амстердам го има Шипол, светски хаб, со летови до секаде и тоа со смешни цени... Јас сум летал Лондон - Амстедам за 0.99 фундти + 10 фунти аеродромски услуги што ми беше поевфтино него аутобуската карта до Викторија стејшн.

Каде би ги сместил тие „туристи“? СК и МКД има или ефтини прчварници или хај енд хотели, далеку сме он некоја средина каде ете може баш тој тип туристи да се чуствуваат комотно (освен приватен смештај аирбнб али рачунај не секој сака тоа плус и таму се спрема хаос, туристички такси итн)...

Што друго би правеле тие „туристи“? Обично секој тоа го прави у комбинација со журање/ред лајт или некоја трета ствар... Журкање во СК во споредба со Амстердам ти е хммм.... Па немам споредба за тоа, а да не збориме за провинција. Ред лајт МКД и Амстедам? Спорт/музеи??? Едино што имаме подобро и поразнолико и што може да понудиме е природа ама тоа некако не иде со нарко туризам. Замисли се на печурки во кањон Матка. :pos:

Се на се ова е глупа идеја што само ќе ја уништи младината... Реално не верувам дека некој ни од комшилук би дошол не па некој од подалеку.
Дај бре жити се не се филмај!!!
Кој го споредил Амстердам со некој град на балканот?
А демек Амстердам е неспоредлив со друг град во Европа? Стави кофи шопови и курви во било кој поголем град во Европа, ќе го добиеш истото што го имаш во Амстердам. Имаш необично искуство во тој град, не е дека е град од соништата.

За тоа дали ќе дојдат Џорџ, Бјорн и Дитер еве ти малку повеќе на таа тема.


Кај нас доаѓаат да направат видео како јаделе ќебапи и баклава, а не па да се снимат со џок.Па и да не дојдат енглезите, од другите држави има да врие, особено од посиромашните држави кои се географски близу и кои би го виделе Скопје како алтернатива за пушење џок и уживанција на туфките.

За сместување не бери гајле ти. Нека донесат ваков закон, па да видиш како ќе се тепаат да отворат нови хотели/хостели па и тие прчварите ќе ги реновираат. Биди сигурен во тоа.

Во право си за тоа дека моментално во Скопје нема нешто што би правеле, освен Водно, Матка, Градски Парк и некои други слични места.
Но, сигурен сум и дека во Амстердам претходно не било на овој левел како што е сега. Ако има туристи, ќе има и нови знаменитости, нови места за забава. Кога има парички, реализација на идеите е лесна работа.

И стварно не гледам како ова е глупа идеја што би ја уништила младината која се дрогира со амфоси и дува гане кое го сереле кравите во Тетово и Албанија!?

И не Кано, воопшто не очекувам дека вакво нешто би се реализирало во Македонија.
Т.е. Можно е, ако отворат насекаде во Европа, па ние да бидеме последни.
Темата овде е економските придобивки, а не дали имаме ноќен живот. Тоа на сите ни е јасно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Дај бре жити се не се филмај!!!
Кој го споредил Амстердам со некој град на балканот?
А демек Амстердам е неспоредлив со друг град во Европа? Стави кофи шопови и курви во било кој поголем град во Европа, ќе го добиеш истото што го имаш во Амстердам. Имаш необично искуство во тој град, не е дека е град од соништата.

За тоа дали ќе дојдат Џорџ, Бјорн и Дитер еве ти малку повеќе на таа тема.


Кај нас доаѓаат да направат видео како јаделе ќебапи и баклава, а не па да се снимат со џок.Па и да не дојдат енглезите, од другите држави има да врие, особено од посиромашните држави кои се географски близу и кои би го виделе Скопје како алтернатива за пушење џок и уживанција на туфките.

За сместување не бери гајле ти. Нека донесат ваков закон, па да видиш како ќе се тепаат да отворат нови хотели/хостели па и тие прчварите ќе ги реновираат. Биди сигурен во тоа.

Во право си за тоа дека моментално во Скопје нема нешто што би правеле, освен Водно, Матка, Градски Парк и некои други слични места.
Но, сигурен сум и дека во Амстердам претходно не било на овој левел како што е сега. Ако има туристи, ќе има и нови знаменитости, нови места за забава. Кога има парички, реализација на идеите е лесна работа.

И стварно не гледам како ова е глупа идеја што би ја уништила младината која се дрогира со амфоси и дува гане кое го сереле кравите во Тетово и Албанија!?

И не Кано, воопшто не очекувам дека вакво нешто би се реализирало во Македонија.
Т.е. Можно е, ако отворат насекаде во Европа, па ние да бидеме последни.
Темата овде е економските придобивки, а не дали имаме ноќен живот. Тоа на сите ни е јасно.

Пробав да ти објаснам зашто тоа нема да работи ама ти очигледно не сфаќаш. Амстердам неможеш да го споредиш со други градови затоа што едноставно нема (многу) градови каде фокусот на туризмот е журкање, Бангкок, Вегас и до некој степен Рио од поголемите метрополи. Тоа дека од други европски градови „можеш“ да направиш Амстердам е чиста глупост, зар мислиш им треба или сакаат еве да речеме Париз, Лондон, Рим или Барселона да се Амстердам?

Или ти мислиш стави кофи шопови и курви у Штудгарт и готово крај сите ќе идат? :pos:

За необични искуства не сум само јас, сите имаат, затоа и идат. Тоа е и целата поента на тој тип на туризам. Истото важи и за Меделин и Ла Пас каде место трава тргаш бело за 10тина долари ама не е исто и нема да е истиот филингот дури и во истата држава пример Картахина во Колумбија кој си има сосема друг филинг и вајб. Неможам тоа да ги објаснам, треба да го доживееш па ќе сфатиш зашто не е и неможе да биде исто и зошто тој што е „редовен“ во Амстедам нема да ти дојде во Скопје.

Доаѓаат колку? Дај бе не ме заебавај, МКД едвај 2 мил патници на скопскиот аеродром годишно има и тоа 90% ти се дијаспорски линии. Само Шипол лани имал на 71 мил, а каде се другите аеродроми... Види ја нивната локација и поврзаност види не нас.

Економски придовки ќе има но релано малку. Некаков туризам да развиеш од ова, тешко. Далеку сме ние од нешто такво, прво и основно немам инфраструктура, второ нема асален маркетинг за ништо, кажи една немора светска, еве нека е на европско ниво асална мак компанија што ја знае рандом малтез? Трето немаме ни пари ни локална поткрепа за нешто вакво да избуткаме, едноставно не гледам ни од околните држави да доаѓаат... Четврто немаме ни таков „опуштен“ менталитет за журки спореди рандом МКД журка со нешто во полудите градови низ светот. Пусто турско ни ебало матер, ти забораваш дека доаѓаш од град на на брачата свинско им смета а не пак нешто повеќе.

Уживај ја МКД за тоа што е, глупо е да правиме споредби со нешто што не сме.

ПС. Јас сум да се легализира и тоа све друго.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.402
Пробав да ти објаснам зашто тоа нема да работи ама ти очигледно не сфаќаш. Амстердам неможеш да го споредиш со други градови затоа што едноставно нема (многу) градови каде фокусот на туризмот е журкање, Бангкок, Вегас и до некој степен Рио од поголемите метрополи. Тоа дека од други европски градови „можеш“ да направиш Амстердам е чиста глупост, зар мислиш им треба или сакаат еве да речеме Париз, Лондон, Рим или Барселона да се Амстердам?

Или ти мислиш стави кофи шопови и курви у Штудгарт и готово крај сите ќе идат? :pos:

За необични искуства не сум само јас, сите имаат, затоа и идат. Тоа е и целата поента на тој тип на туризам. Истото важи и за Меделин и Ла Пас каде место трава тргаш бело за 10тина долари ама не е исто и нема да е истиот филингот дури и во истата држава пример Картахина во Колумбија кој си има сосема друг филинг и вајб. Неможам тоа да ги објаснам, треба да го доживееш па ќе сфатиш зашто не е и неможе да биде исто и зошто тој што е „редовен“ во Амстедам нема да ти дојде во Скопје.

Доаѓаат колку? Дај бе не ме заебавај, МКД едвај 2 мил патници на скопскиот аеродром годишно има и тоа 90% ти се дијаспорски линии. Само Шипол лани имал на 71 мил, а каде се другите аеродроми... Види ја нивната локација и поврзаност види не нас.

Економски придовки ќе има но релано малку. Некаков туризам да развиеш од ова, тешко. Далеку сме ние од нешто такво, прво и основно немам инфраструктура, второ нема асален маркетинг за ништо, кажи една немора светска, еве нека е на европско ниво асална мак компанија што ја знае рандом малтез? Трето немаме ни пари ни локална поткрепа за нешто вакво да избуткаме, едноставно не гледам ни од околните држави да доаѓаат... Четврто немаме ни таков „опуштен“ менталитет за журки спореди рандом МКД журка со нешто во полудите градови низ светот. Пусто турско ни ебало матер, ти забораваш дека доаѓаш од град на на брачата свинско им смета а не пак нешто повеќе.

Уживај ја МКД за тоа што е, глупо е да правиме споредби со нешто што не сме.

ПС. Јас сум да се легализира и тоа све друго.
Јас комплетно го разбирам твојот став, ама за разлика од тебе, мислам дека ќе успее сето ова доколку се изведе онака како што треба.
Нормално дека на градови како Рим, Лондон, Барселона не им треба вакво нешто, тие и без тоа имаат што да понудат.
Баш затоа и викам дека на Македонија и треба нешто вакво, зашто реално, нема многу што да понуди.
Имаме убава природа, ама па да примамиш туристи, речиси со ништо неможеме.
Охрид иде во погрешна насока, Матка кога однесов странци и кога видоа браќата како тераат пикник мажите разголени и жените скроз покриени,и не е нешто што би сакал странец да го види. Маврово е ок, ама за неколку часа или да имаш куќа таму. Нема ама баш никаква занимација за туристи таму освен снегот во зимо и скијањето. Останатите места не ми ни паднале на памет. Преспа, Дојран? Хах, па такви мочуришта има насекаде.

Аеродромот колку патници превезува е само доказ за нашиот туризам. Тоа нема врска со тие 70 милиони на Шипнол.

Друга ствар е што ги гледам преку внука ми денешниве деца, и за разлика од мое време и времињата пред, моментално децата се помодернизирани од проста причина што имаат интернет и се што гледаат од таму, го копираат во своето секојдневие. Во иднина и нема да има многу разлика во однесувањето на европјаните и американите. Само косооките ќе се разликуваат, ама тоа е веќе друга тема.

Или ти мислиш стави кофи шопови и курви у Штудгарт и готово крај сите ќе идат? :pos:
Не викам дека во моментот одма сите би почнале да одат во Штутгарт, ама не е и дека во иднина нема да одат.
Еве, ние на пример имавме потешкотии за наоѓање смештај првиот пат и се мислевме да идеме во хотел во Утрехт. Не отидовме тој термин само заради тоа што не успеавме да најдеме сместување во рамки на нашиот буџет, а Утрехт не ни се допадна како опција.
Да имаше програма во Штутгарт како во Амстердам, сигурен сум дека ќе отидевме таму.
Нешто како : “Се потроши Кока Кола во ресторанот ама имаме Пепси„ -Ајде што има везе и тоа е добро. Или во превод, знаеш дека не е добро како кока кола, ама е алтернатива.
Епа истото ова може да биде Скопје, еден вид на алтернатива. Јасно е дека нема да биде никогаш како Амстердам.

А браќата ќе ги стаиме како мароканците во Амстердам. Испред секој бар со монтка да дила. :)
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Скопје освен Водно и Матка Н Е М А друго што да понуди. И нормално спомениците што никнаа ко печурки... Напушен или наапан печурки да се шеташ низ плоштад има да се утепаш од трипови...

шала на страна,
Иако не сум фан на тревата/не ја употребувам рекреативно легализацијата би придонела ПРЕМНОГУ за економијата. Тоа тргаме од НАЈ ПРОСТА МАТЕМАТИКА
- Не е исто да купиш 1 кило ракија од кавадарци од некој што праи домашна или да купиш 1 кило Лозова од Тиквеш. Не е исто да купиш за 700 денари кило тутун од бит пазар и да купиш 30 грама стенли од бензиска за 220 денари. (ја виткам стенли ванила бтњ).
Нема да биде исто да купиш пакла за 500 на улица и да купиш пакла за 500 у трафка така ?
1. Ќе се отворат работни места за преработка/пакување/дистрибуцја
2. Ќе се плаќа ДАНОК на таа трева.
3. Ќе можат земјоделци да ја САДАТ таа треба ко Тутун што садат и да ја продаваат на „тутунски комбинат“ каде што ќе биде препакувана и пуштана во малопродажба.
4. ќе има КОНТРОЛА над тоа што се пуши низ државава.
Едно е ти да купиш пак ќе кажам Стенли тутун од бензиска и Тутун од Пазар. На пазар од ист човек цело време да зимаш пак тутунот не ти е секогаш ист. Кој пуши качак знае. Кај стенлито е друга прича. Тутунот е ист небитно кај да го купиш во Мк. Ист мирис, ист вкус. А и нема да се Трујат деца со лоша роба и со тешки Прсканици.

Е сега доаѓаме и до тие специјалитети со „канабис“. И на нив тешко ќе може да се профитира.
Со отварање на пабови/кофи шопови, со разни иновативни специјалитети ем нашиот (балкански) народ ќе ти надојде ем и некој странци ќе се одлучат да дојдат и да видат каде и што е тоа Скопје рецимо.
Размисли колку туристи од Србија, Хрватска, Албанија, Косово, Бугарија па и Романија/Унгарија итн би дошле тука пре него да идат до Амстердам. Косово и Албанија има редовно тури за Скопје, Србите уживаат да идат до Охрид. Легализирањето на марихуаната за рекреативна употреба само би привлекло повеќе и повеќе туристи. А и мноогу повеќе данок. За ефтин превоз, не се грижи друже. Тоа Многу лесно се решава. ТИ кога ќе имаш што да понудиш смештајот и превозот сами ќе си дојдат. Самите газди/бизнисмени ќе си организираат. И така и така имаме туристи од Азија низ Скопје цело време. Со оглед на тоа што Скопје освен Водно и Матка (колку толку подсредени) и Плоштадот нема друго НИШТО (искраено плоштадот мене лично не ми е мн вкусно напраен ама тоа не е тема на муабет). Дефинитивно таков чекор би не напраило по посакувана дестинација.
Зашто и да не би отворил некој и добри дискотеки, со добри журчиња? Доста добри места има и во центаров на градот каде што ако се реновираат и средат би биле баш она туристичка атракција. Особено за младата популација.
А што е со Западна, Централна, Источна, Јужна Македонија ? Кој само природни Убавини ги има таму тоа е ЧУДО. Замисли му понудиш ти на некој да пуши фиљан во урбан/Маунтин Кофи Шоп на маврово. Со некој нови топли чоколада, со браунис со бонгови, пајпови итн... Имаме доста места,којшто со добар влог би биле одлични туристички дестинации. А со легализирање на марихуана за рекреативна употреба тогаш многу повеќе луѓе би сакале да дојдат тука а и многу повеќе бизниси би сакале да вложат некој денар.

Само мислам дека Легализација кај нас е само Измислен поим.
Не верувам дека некој би се откажал од сувиот кеш што тревата на улица им го носи. А за државата? Тоа би било бонбона бизнис. Што од производство и медицински цели, до земјоделие, до малопродажба. Се со данок и се според закон. Макар и 50% да биде оданочено пак ќе биде огромна сума.


Извинете за долгиот пост.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Придобивки ќе има премногу не само туристички
- медицински придобивки
Читав некоја статија пред некоја година дека балканците сне лидери по пиење апчиња за смирување, сметај колку би било подобро наместо апчиња да се колкаат сите да си правеа колачиња со масло од канабис препорачани од доктор и со масло кое можеш да си го направиш дома или да го купиш од трафика.
Маслото од канабис плус дополнително помага во ублажување на симптоми на некои болести.
- развивање на уникатна текстилна индустрија
Пред ХХ години конопот бил распространет насекаде низ Макеоднија, а од самото стебло може да се направи тексилен материал кој се користи во земјоделството. Тој материал може да се искористи и за правење облека, баш овде во Холандија имам такви бутици на секој чекор. Материалот е лесен и е сличен на лен и е идеален за летно време
- земјоделство
Конопот како растение е доста ефикасно за вадење на токсини и тешки метали од почвата. Сметај цела област околу топилниците може да се ревитализира.

за туризмот точно дека неможиме да направиме втор Амстердам ама и немораме, кој би идел во евтина реплика. Дефинитивно мора да се понуди нешто поуникатно како селски туризам и reconnecting with mother nature и таков некој наратив. Да не го уништеа преспа идеално е за онака опуштен одмор покрај езерце и трава. Незнам шо си прајте филм дека трева иди со забави и ред лигт. Туристиве овде во Холаднијава што идат за трева да пушат дефинивно не планирааат истата вечер да одат на забава и на курви
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Истите тие луѓе кои би требало да ја легализираат марихуаната моментално ја продаваат на црно. Ваква работа во држава како Македонија е неизводлива. Исто е и со проституцијата. Ова може да се деси кај нас само во случај масовно да се легализира марихуаната низ цел свет, како што е со цигарите и алкохолот, па Македонија како кутрон држава да ја направи истата работа што веќе ја направила Србија, Бугарија, Грција и 99% од западниот свет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom