Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Главно купувам гримуари од пред 20ти век и одвреме навреме современа литература околу истите. Од Scarlet ја имам Grimorium Verum на Jake Stratton Kent а од Miskatonic ја имам Gateways Through Light and Shadow од Frater Ashen Chassan. 28 книги за сега, скромна библиотека во споредба со некои :oops:
Може слика да видам квалитет, ги фалат...?
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Може слика да видам квалитет, ги фалат...?
Grimorium Verum е обичен мек повез но со квалитетна кремаста хартија, моја копија е постара верзија (има нова на нивна страна со тврди и меки корици). Оваа е ново издание на Gateways (не е limited edition) и е со тврд повез со gold stamping, обвиен во faux leather, текст и слики се печатени во две бои црно-црвена на бела хартија, книгата е квалитетно направена кога ја држиш во раце, тешка со 630 страници. Едино што и фали е не е smyth-sewn тоест не е шиена туку е perfect binding со тврди корици. Foolish Fish има направено review за неа.

Убав стил на пишување кој нема да ти дозволи да ти се здосади од читање земајќи ја во предвид големината. Целата е едно уникатно дело во омилената традиција.

6F12477C-2689-4118-AD26-90D3D9A41536.jpeg

6A64A400-A774-4E31-AB1E-ABA96979F7F8.jpeg
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Инаку кој е заинтересиран за два дена ќе има интересен настан на Youtube, тоест заедничко гледање и коментирање во живо на филмот “A Dark Song”. Филмот е инспириран од ритуалот во книгата Book of Abramelin, и стана доста популарен. Сакан од едни и омразен од други, филм како филм е интересен за гледање ради забава, а не како документарец за ритуалот што го претставува. Коментатори ќе бидат доста почитувани имиња во заедницата: Dr. Justin Sledge, Aaron Leitch, Marco Visconti. Настанот почнува во 10 навечер во четврток на @TheEsotericaChannel на Youtube.

 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Има целосен interview со авторот.

Синоќа ја симнав книгата и почнав да ја читам.
Затоа те прашувам... Ми стои како Гантер и неговите визии во Pylons кои се кон Египет наклонети, тука многу мракови нешто, некромантија...
Ќе видиме до крајот :coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Ете нешто непознато и интересно, а таман се поклопи со празнувањето на Кирил и Методиј и азбуката :coffee:
Multiocular треба да се внесе во кирилична поддршка за да полесно се користи :)


1685053343791.png
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Наидов на текст за „The Book Of Thoth“, но не од Алистер Кроули туку оригиналната книга. Многу збунувачки е кој ја напишал бидејки истата е позната и како „The Book Of Ra“, „The Book Of God“, „The Book With Golden Leaves“, со 22 симболи на нејзините златни страници, кои влијаат на потсвеста и ја прошируваат.
Пронајдена е во Микереновата Пирамида од ограбувачи, кои оставиле трајни лузни на пирамидата.
Книгата е чувана во златна кутија каде ја ставил Ра заедно со неговата шипка и лута змија за да ја заштитат.
Освен на Кабала, ова ме потсетува и на ковчегот од стариот завет, а велат новиот завет бил кабалистичка книга.
Би сакал појаснување од Хепта....
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Сподели ја книгата за да може сите да ја прочитаме!
Еве:



Не очекував од Анонимуси видео на тема окултизам, мистицизам, спиритуализам....


Хепта... Позната ли ти е Ноетичката наука и имаш ли некое искуство со неа?
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Инаку кој е заинтересиран за два дена ќе има интересен настан на Youtube, тоест заедничко гледање и коментирање во живо на филмот “A Dark Song”. Филмот е инспириран од ритуалот во книгата Book of Abramelin, и стана доста популарен. Сакан од едни и омразен од други, филм како филм е интересен за гледање ради забава, а не како документарец за ритуалот што го претставува. Коментатори ќе бидат доста почитувани имиња во заедницата: Dr. Justin Sledge, Aaron Leitch, Marco Visconti. Настанот почнува во 10 навечер во четврток на @TheEsotericaChannel на Youtube.

Eden od retkite kvalitetni youtube kanali koi se bavat so ovaa tematika. Desetici kvalitetni videa. Po nekoja "slucajnost" - ma da nisto na svetov ne e slucajno- i jas go gleav filmot pred nekoja nedela i me zaintrigrira silno no nema sto mnogu da se najde bas za toj ritual, mene mi lici vo domenot megu realnosta i bajkite, no sepak, stom Crowley se bavel, ima nesto...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Книгата е преведена и чека добро време за да биде издадена... :)
Вака едно инфо за вас...

“O coffee!
By the mighty Name of Power do I invoke thee,
consecrating thee to the Service of the Magic of Light.
Let the pulsations of my heart be strong and regular and slow!
Let my brain be wakeful and active in its supreme task of self-control!
That my desired end may be effected through Thy strength, Adonai,
unto Whom be the Glory for ever!

Amen without lie, and Amen, and Amen of Amen.”

Invocation of Coffee from the diaries of Aleister Crowley
Liber DCCCLX, John St. John
,
The Equinox, Vol I No I.

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
„Всушност, со каква било работа човек да започне, таа го води до Големото Дело.
Тоа е логичен процес и дури ако човек бил намамен кон нелогичноста, па се свртел кон Црна Магија, тие големи сили, чии имиња (можеби поради незнаење) ги призвал, постојат невидливи околу него и го враќаат на патеката со еден удар – и бидете сигурни, ударот воопшто не е нежен.

Елифас Леви ја дефинира Црната Магија како резултат на истерување на волјата на апсурдот.
Човек не станува луд кога гледа ѓавол, зашто пред да го повика тој мора веќе да бил луд.“
- „Препород на Магиката” од Алистер Кроули
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Еве за сите талкачи низ окултизамот нешто експлицитно. Да знаете отприлика за што се работи:


-- EARTH & ET CONTACT: A BRIEF HISTORY --
From The RA Material (vol. I-IV) -- Recorded by Scott Mandelker, Ph.D.
A. PRE-HUMAN CIVILIZATION
705,000 BP -- Extensive Maldek Wars (creates Maldek souls’ metaphysical-astral ‘knot of fear’)
600,000 BP -- Confederation spiritual healing of Maldek population souls on inner 3D planes
500,000 BP -- Destruction of 3D Maldek (current ‘asteroid belt’), soul-transfer to Earth (Bigfoot)
 Earth hosting only 2D life (mineral, plant, animal kingdoms); no native 3D human soul-groups
 Eventually, highest 2D animal groups become bi-pedal  3D homo Sapiens (become ensouled)
B. EARLY HUMAN CIVILIZATION (75,000 - 25,000 BP)
75,000 BP -- Final destruction of Mars civilization/atmosphere, soul-transfer into 3D Earth bodies
 Beginning of human civilization/3D evolution: 50% Martian, 25% native, 25% other 3D souls
 Confederation/Yahweh aid to Martian souls (genetic cloning to sharpen senses/strengthen mind)
 Light-Quarantine intensified around Earth (re. Yahweh action) / Human life-span ~ 900 years
60,000 BP -- Orion group influence: (a) telepathic contact / (b) power-charged stone-formations in
Central America/Pacific Oceana (Nazca, Easter Island; unsuccessful attempt, no negativity achieved)
58,000 BP -- Confederation initial direct aid to early Lemurian/Mu civilization (prolonged contact)
53,000 BP -- Lemurian civilization fully established (primitive group-mentality, spiritually advanced)
 Later destroyed by Earth tectonic-plate readjustment/flooding; survivors  Russia, North/South
America (current ‘indigenous’ groups; originally from 2D planet in Deneb star system)
50,000 BP -- END OF 3D MAJOR CYCLE I / No harvest of Earth 3D souls; life-span ~700 years
46,000 BP -- Spiritual calling from Earth Maldek souls (Bigfoot)  Confederation aid (love/light)
31,000 BP -- Atlantean civilization begins development (slow-growing, agrarian, conglomerate)
25,000 BP -- END OF 3D MAJOR CYCLE II / No harvest; life-span 35-100 yrs. (pop. ~345,000)
 S. American group (Elder Race; pop. 150; life-span 900 yrs.) all 4D+ harvestable yet remain 3D
C. LATER HUMAN CIVILIZATION (18,000 - 2,300 BP)
18,000 BP -- RA contact w/Egyptians (crystal-powered bell-shaped craft); UFO-sightings only
15,000 BP -- Beginning of rapid, intensified Atlantean technological development in society
13,000 BP -- Confederation aid to Atlantis (pyramids, crystals, healing); life-span greatly reduced
 Initial usage of intelligent energy for negative polarization (cloning for genetic superiority)
11,000 BP -- RA contact w/Egyptians (direct landings for teaching Law of One); meaning distorted
 First major Atlantean wars, approx. 40% population death, partial migration to North Africa
10,821 BP -- Final destruction of Atlantis by nuclear/crystal-energy warfare, civilization ends
 Triple migration to safe, mountainous regions: Tibet, Peru, Turkey: root of mystery schools
9,600 BP -- Final Earth Changes and sinkings of Atlantean land-masses; direct result of warfare8,500 BP -- RA enters/returns to Earth inner planes, begins thought-construction of Great Pyramid
7,500 BP -- Confederation aid to S. America: Amazon landings/teaching, pyramids/hidden cities
6,000 BP -- Great Pyramid completed (by RA/thought, instant appearance); Ikhnaton contacted
 4,500 BP -- Additional pyramids constructed from physical, Earth-based materials



Ова е извадок од мало книжуле, памфлет можеби и заслужува големо внимание.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom