Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
А да не регрутирате вие бомбаши самоубијци во стилот „Allahu akbar“?
А дали ти сакаш да се регрутираш во исламските редови на бомбаши убијци за кои сите се неверници?
Ако си за тоа и со таков став, на друго место барај регрутирање.

Езотеријата е дијагонално спротивно од ваквите религиозни идеологии на непочитување на другата.

Тие религии се егзотерија, за жал.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
High Priestess & the Beast :)
Историја за двата лика, од каде потекнуваат, сличности и разлики...

 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
High Priestess & the Beast :)
Историја за двата лика, од каде потекнуваат, сличности и разлики...

Никој не го спомнува Allan Bennett во формативни години на Кроули, треба еден подкаст од овој аспект. Додуша ни јас не знаев за него. Дознав за името кога го прочитав во книга на Stephen Skinner која и ја посветил на Allan Bennett.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Никој не го спомнува Allan Bennett во формативни години на Кроули, треба еден подкаст од овој аспект. Додуша ни јас не знаев за него. Дознав за името кога го прочитав во книга на Stephen Skinner која и ја посветил на Allan Bennett.
Да не постоеше Алан Бенет немаше да има и Телема според мене...
Алан Бенет (Bhikkhu Ananda Metteyya) е причина што Кроули станува тоа што станува подоцна...

Liber D или Сефер Сефирот (издадена на македонски јазик заедно со Liber 777) е идеја на Бенет и е започната од него која подоцна ја надополнува со атрибуции самиот Кроули.
THIS dictionary was begun by Allan Bennet (Fra∴ Iehi Aour, now Bhikku Ananda Metteya) in the last decade of the nineteenth century since y-J.C. I

Дури и посвета има во самите „Исповеди“ на Кроули како еден од тројцата кои му дале инспирација на неговиот пат:

1677097806291.png
За Бенет ова го пишува Кроули:
„I met Allan Bennett, a mind pure, piercing and profound beyond any other in my experience.
....
In the spring of 1899, at some ceremony or other, I was aware of the presence of a tremendous spiritual and magical force. It seemed to me to proceed from a man sitting in the east, a man I had not seen before, but whom I knew must be Very Honoured Frater Iehi Aour, called among men Allan Bennett. The fame of this man as a Magician was already immense. He was esteemed second only to Mathers himself; and was, perhaps, even more feared. “ :love:
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Да не постоеше Алан Бенет немаше да има и Телема според мене...
Алан Бенет (Bhikkhu Ananda Metteyya) е причина што Кроули станува тоа што станува подоцна...

Liber D или Сефер Сефирот (издадена на македонски јазик заедно со Liber 777) е идеја на Бенет и е започната од него која подоцна ја надополнува со атрибуции самиот Кроули.
THIS dictionary was begun by Allan Bennet (Fra∴ Iehi Aour, now Bhikku Ananda Metteya) in the last decade of the nineteenth century since y-J.C. I

Дури и посвета има во самите „Исповеди“ на Кроули како еден од тројцата кои му дале инспирација на неговиот пат:

За Бенет ова го пишува Кроули:
„I met Allan Bennett, a mind pure, piercing and profound beyond any other in my experience.
....
In the spring of 1899, at some ceremony or other, I was aware of the presence of a tremendous spiritual and magical force. It seemed to me to proceed from a man sitting in the east, a man I had not seen before, but whom I knew must be Very Honoured Frater Iehi Aour, called among men Allan Bennett. The fame of this man as a Magician was already immense. He was esteemed second only to Mathers himself; and was, perhaps, even more feared. “ :love:
Не знам за Liber D претпоставувам дека е книгата за кореспонденција како 777. Не знаев дека Bennett ја почнал оваа ми дојде како интересен факт. Уште интересно е тоа што во неговата “Source works of Ceremonial Magic” колекција на Skinner, првата книга Practical Angel Magic of Dr. John Dee's Enochian Tables од 2005 е посветена на Bennett, а следната од 2006 The Complete Magician’s Tables е надминување и усовршување на 777, мислев дека по соодветно би било посветата да беше во ова монументално дело започнато од Allan али тој си знае :D Треба некој да се нафати да направи компилација на пишани дела на Bennett.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Sepher Sephiroth e друга книга.
The Complete Magician’s Tables не е надминување на Liber 777. Туку авторот сам си додава атрибуции на веќе изградениот систем во Liber 777 кои треба човек навистина да знае да ги провери дали навистина одговараат и како се поврзани(и зошто) тие атрибуции со остатокот од Liber 777. ;)

Компилација во која смисла? Да ги издаде како книга или во пдф формат? :)
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
“When Christianity proscribed the public exercise of the ancient worships, the partisans of the latter were compelled to meet in secret for the celebration of their mysteries. Initiates presided over these assemblies and soon established a kind of orthodoxy among the varieties of persecuted worships, this being facilitated by the aid of magical truth and by the fact that proscription unites wills and forges bonds of brotherhood between men.”
Éliphas Lévi, Transcendental Magic: Its Doctrine and Ritual

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
1678642390151.png

“To train the mind to move with the maximum speed and energy, with the utmost possible accuracy in the chosen direction,
and with the minimum of disturbance or friction. That is Magick. To stop the mind altogether. That is Yoga.”
― Aleister Crowley, Magick Without Tears
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152


“To train the mind to move with the maximum speed and energy, with the utmost possible accuracy in the chosen direction,
and with the minimum of disturbance or friction. That is Magick. To stop the mind altogether. That is Yoga.”
― Aleister Crowley, Magick Without Tears
Ars Notoria крие тајна за беспрекорна меморија, дел од The Lesser Key of Solomon (книга со магии). Зошто криење, па нели треба сите да имаме беспрекорна меморија, посебно во време на вештачка интелигенција.
Зошто скриени знаења, скриена историја, скриена технологија - ако сме сите исти пред бога?
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Ars Notoria крие тајна за беспрекорна меморија, дел од The Lesser Key of Solomon (книга со магии). Зошто криење, па нели треба сите да имаме беспрекорна меморија, посебно во време на вештачка интелигенција.
Не знам, можеби крие, не сум многу упатен во средновековните книги од ваков тип... нели треба сите да имаме беспрекорна меморија, што ќе ни е AI? Нема потреба од криење...
И книги треба читање, ама може некому насила да му дадеш книга да чита? Не :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom