Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Книги од Рудолф Штајнер - тука.
Баш пред некој ден, жена ми најде една книга од него, што сум ја купил и прочитал кој знае кога. Сега она ја прочита.
Ама не ја гледам на списокон.
Да не се вика другачие таму?

Акаша-хроники е книгата.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Ми се појави ова како потсетник од блогот, па да го споделам - да не помине така :)
Целата книга е интересно четиво, ја има и на српски мислам...

“What is—to love?” replied the spirits.
“To love is to give oneself to others,” replied God. ”Those who love will suffer, but they will be loved.”
“We have the right to give nothing, and we wish to suffer nothing,” said the spirits, hating love.
“Remain in your right,” answered God, ”and let us separate! I and Mine wish to suffer and even to die, to love. It is our duty!”

The fallen angel is then he who, from the beginning, refused to love; he does not love, and that is his whole torture; he does not give, and that is his poverty; he does not suffer, and that is his nothingness; he does not die, and that is his exile. The fallen angel is not Lucifer the light-bearer; it is Satan, who calumniated love.

To be rich is to give; to give nothing is to be poor; to live is to love; to love nothing is to be dead; to be happy is to devote oneself; to exist only for oneself is to cast away oneself, and to exile oneself in hell.

Heaven is the harmony of generous thoughts; hell is the conflict of cowardly instincts.
The man of right is Cain who kills Abel from envy; the man of duty is Abel who dies for Cain for love.
And such has been the mission of Christ, the great Abel of humanity."

- Извадок од Key of Mysteries, Eliphas Levi

Интересно Леви (за кој Кроули вели дека бил во претходниот живот :) ) ги поврзува Луцифер и Христос во една ијдеа, толку незабележително за неизвежбаното око што поминува туку така :)
Добро се криел зад свештеничката католичка облека, криејќи ги иницијантските обележја добро за да не пострада.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Кроули и неговото патување низ астрал користејќи го енохијанскиот систем, додека шетал низ пустината на Алжир :)

„And there is a little child in a mist of blue light; he hath golden hair, a mass of curls, and deep blue eyes.
Yea, he is all golden, with a living, vivid gold. And in each hand he hath a snake; in the right hand a red, in the left a blue.
And he hath red sandals, but no other garment.

And he sayeth: is not life a long initiation unto sorrow? And is not Isis the Lady of Sorrow?
And she is my mother. Nature is her name, and she hath a twin sister Nephthys, whose name is Perfection.
And Isis must be known of all, but of how few is Nephthys known! Because she is dark, therefore is she feared.

But thou who hast adored her without fear, who hast made thy life an initiation into her Mystery, thou that hast neither mother nor father, nor sister nor brother, nor wife nor child, who hast made thyself lonely as the hermit crab that is in the waters of the Great Sea, behold! when the sistrons are shaken, and the trumpets blare forth the glory of Isis, at the end thereof there is silence, and thou shalt commune with Nephthys.

And having known these, there are the wings of Maut the Vulture. Thou mayest draw to an head the bow of thy magical will; thou mayest loose the shaft and pierce her to the heart. I am Eros. Take then the bow and the quiver from my shoulders and slay me; for unless thou slay me, thou shalt not unveil the Mystery of the Aethyr.“

- The Vision & Voice, Liber 418, The Cry of the 5th Aethyr
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Одлично видео за книгата (нов превод) како и споредба со онаа на Тајсон...
Солена цена за повеќето кога се работи за книги...

 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Учете од мудроста на Учителот; не обожувајте го ниту Учителот ниту неговите лекции.
“Убивањето на Буда” ве ослободува да продолжите по својата патека, а не да ја следите патеката на некој друг.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Кога некој ќе ми каже дека во „документарец“ или видео клип некој разоткрива тајни, мистерии - вака ми доаѓаат во мислите кога доаѓаат на крајот на секоја епизода/сезона! :)

1643052207043.png
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Мал Ритуал на Пентаграм, даден во Liber O vel Manus et Sagittae sub figurâ VI

Можете да побарате за ритуалите на пентаграм кај Леви... има интересни измени на четирите елементи. Нормално има разлика од малиот и големиот ритуал на пентаграм - различнo ниво или разинa :)

Во официјалните инструкции на A.'.A.'. стои празно место каде што тука е дадено името на Аиваз. Овде секој што стапнал на патеката треба да го користи името на својот HGA или Holy Guardian Angel. Ако не го знае сеуште, самиот магичар може во Тишина да медитира врз анахата чакра или да го користи Аиваз, за кој Кроули мислам дека го смета за HGA на целото Човештво :)
Ова се зборовите, изговор, превод и кој сака да „оди во длабокото“, гематриските вредности на самите зборови.

1643452861914.png

Иако за овој ритуал стои дека истерувачки, сепак не може да не забележите дека содржи елементи на призив! :)

P.S. Исто така 8-от збор, никогаш јавно не се кажал како се изговара. Некаде стои Јехова... но, се мислам дека тоа не е правилниот изговор.
 
Член од
17 декември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
10
Иако за овој ритуал стои дека истерувачки, сепак не може да не забележите дека содржи елементи на призив! :)
Да..приметив дека овој ритуал е истерувачки,само не ги приметувам призивните елементи и ми треба помош.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
"A System of Correspondences, therefore, consists in the knowledge of the astral, mental, and spiritual affinities of any given object on the material plane. From such knowledge come immediate and practical results; for if the relations and reactions of the subtle planes of the system can be discerned, it will follow that the relations and. reactions existing between their physical counterparts will be understood. "
- The Training & work of an Initiate, Dion Fortune (pdf линк)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom