Ежеви

Член од
26 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
Дали некој тука некогаш чувал или па знае каде може да се купат ежовите?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.102
Поени од реакции
15.398
dobra tema... porano imav nekoja bolest,ne mi teknuva bas za sto bese (inaku gi imam bar niv i za izvoz) i mi predloziva nekoj da najdam EZ, i zaboraviv sto trebase ama mislam deka trebase djigerot da go jadam ili taka nesto. A imalo i dva vida EZOVI, svinski i kuceski mislam.
KOj znae poveke neka pise za lekovitite svojstva na EZOVITE.
A moze da otvorite i opsta tema za lekovi od zivotni na pr. sum slusal i za lekovitost na zelkite (krf od zelka da se pie).
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
dobra tema... porano imav nekoja bolest,ne mi teknuva bas za sto bese (inaku gi imam bar niv i za izvoz) i mi predloziva nekoj da najdam EZ, i zaboraviv sto trebase ama mislam deka trebase djigerot da go jadam ili taka nesto. A imalo i dva vida EZOVI, svinski i kuceski mislam.
KOj znae poveke neka pise za lekovitite svojstva na EZOVITE.
A moze da otvorite i opsta tema za lekovi od zivotni na pr. sum slusal i za lekovitost na zelkite (krf od zelka da se pie).
Не е ова за јадење на ежињата ама ајде да ти одговорам на прашањето.Домашните се навикнати да живеат во домашни услови и се многу мали и пријателски се однесуваат додека свинските се оние дивите што ги има насекаде низ Македонија,за лековитите дејства немам појма ете може некој друг ќе знае
Автоматски споено мислење:

Исто колку што знам домашни ежови се викаат African pygmy Hedgehogs
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.983
Некои животни едноставно не се за домашни миленици.
Што ќе му правиш, ќе го галиш?
Си има животното некој свој начин на живот кој не одговара со човечките навики и тоа е тоа. Ти ќе го пикнеш дома, он ќе преживува, ама дали ќе живее, тоа е прашање.
На пример, луѓе гледам по интернет, чуваат бувови. Ок, тоа се прекрасни, супер-интелигентни птици, ама истите живеат навечер. Навечер ловат, навечер движат. Самите сетила кои ги еволуциски ги направиле да бидат такви какви што се, им се прилагодени за такви услови. Имаат неверојатно добро сетило за слух кое им го тормозиш со буката.
Дури и одредени раси на кучиња што мои пријатели ги чуваат дома во стан, се расправам со нив затоа што ги малтретираат. Дога во стан од 40 квадрати е осудена на спора смрт.
Барајте си соодветни миленици за животниот стил што го живеете. Еж може да ти биде миленик ако живееш на село и да ти биде „комшија“, да те чува од змии и инсекти, без да го чуваш у кафез или куќарка, туку слободно да шета наоколу и да се гледате по негов избор.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.321
Поени од реакции
5.335
Некои животни едноставно не се за домашни миленици.
Што ќе му правиш, ќе го галиш?
Си има животното некој свој начин на живот кој не одговара со човечките навики и тоа е тоа. Ти ќе го пикнеш дома, он ќе преживува, ама дали ќе живее, тоа е прашање.
На пример, луѓе гледам по интернет, чуваат бувови. Ок, тоа се прекрасни, супер-интелигентни птици, ама истите живеат навечер. Навечер ловат, навечер движат. Самите сетила кои ги еволуциски ги направиле да бидат такви какви што се, им се прилагодени за такви услови. Имаат неверојатно добро сетило за слух кое им го тормозиш со буката.
Дури и одредени раси на кучиња што мои пријатели ги чуваат дома во стан, се расправам со нив затоа што ги малтретираат. Дога во стан од 40 квадрати е осудена на спора смрт.
Барајте си соодветни миленици за животниот стил што го живеете. Еж може да ти биде миленик ако живееш на село и да ти биде „комшија“, да те чува од змии и инсекти, без да го чуваш у кафез или куќарка, туку слободно да шета наоколу и да се гледате по негов избор.
Мислам дека имаше и "посебен" вид питоми ежиња за домашно чување.
Се сложувам со твојата теза, но барем сега имаме доста животинчиња што се наменети да бидат миленичиња. Нормално, секој со условите за чување што ги има ќе си одбере.

Бтњ, тотално небитно но да, ја иам галено еж на 3-4 пати. Диво еже, боцките му се премеки, ама малце ако мрднеш со нозете отидоа у рака. :)
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.983
Мислам дека имаше и "посебен" вид питоми ежиња за домашно чување.
Се сложувам со твојата теза, но барем сега имаме доста животинчиња што се наменети да бидат миленичиња. Нормално, секој со условите за чување што ги има ќе си одбере.

Бтњ, тотално небитно но да, ја иам галено еж на 3-4 пати. Диво еже, боцките му се премеки, ама малце ако мрднеш со нозете отидоа у рака. :)
Ако е за галење, има хрчаци, зајци, таков тип животни, исто се цицачи....не знам зошто би ризикувал да се наденам на игли без потреба.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
7
Поени од реакции
3
Мислам дека имаше и "посебен" вид питоми ежиња за домашно чување.
Се сложувам со твојата теза, но барем сега имаме доста животинчиња што се наменети да бидат миленичиња. Нормално, секој со условите за чување што ги има ќе си одбере.

Бтњ, тотално небитно но да, ја иам галено еж на 3-4 пати. Диво еже, боцките му се премеки, ама малце ако мрднеш со нозете отидоа у рака. :)
Да има раса на ежиња кои се доместицитани да бидат домашни миленици
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.234
Поени од реакции
16.045
Имав пријател што одамна чуваше еже ама не беше како овие по дворови и шуми со големи боцки туку имаше мали боцки и беше мало како овие :


FB_IMG_1594121252145.jpg
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.167
Поени од реакции
12.442
dobra tema... porano imav nekoja bolest,ne mi teknuva bas za sto bese (inaku gi imam bar niv i za izvoz) i mi predloziva nekoj da najdam EZ, i zaboraviv sto trebase ama mislam deka trebase djigerot da go jadam ili taka nesto. A imalo i dva vida EZOVI, svinski i kuceski mislam.
KOj znae poveke neka pise za lekovitite svojstva na EZOVITE.
A moze da otvorite i opsta tema za lekovi od zivotni na pr. sum slusal i za lekovitost na zelkite (krf od zelka da se pie).
Уште ти фалиш еж да изедеш и да му ебеш матер на светот ко тој кинезот со лилјакот.:D
Автоматски споено мислење:

Еден роднина чуваше еж, му се јави некоја кожна болест бидејќи ежовите на боцките имале некој "отров" или нешто слично и мораше да го даде.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.762
dobra tema... porano imav nekoja bolest,ne mi teknuva bas za sto bese (inaku gi imam bar niv i za izvoz) i mi predloziva nekoj da najdam EZ, i zaboraviv sto trebase ama mislam deka trebase djigerot da go jadam ili taka nesto. A imalo i dva vida EZOVI, svinski i kuceski mislam.
KOj znae poveke neka pise za lekovitite svojstva na EZOVITE.
A moze da otvorite i opsta tema za lekovi od zivotni na pr. sum slusal i za lekovitost na zelkite (krf od zelka da se pie).
Temava e za cuvanje ez kako milenik, a ne spodeluvanje recepti za gotvenje ez.


Nejse, ez kako milenice ne e dobra ideja, pred se tie se divi zivotni, tie se nokni zivotni, poaktivni se navecer a golemiot del od denot go spijat, i svoite fekalii si gi machkaat po teloto i kornat.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.137
Поени од реакции
26.975
Ама важно добра е темата. :pos: Го чита насловот и пишува. Што нема да прочитам на форумов.
Анчо ќе ти го изеде миленикот.

Зошто да не може еж да се чува дома? Африкански еж, а не овие што ги гледате по тревниците и шумите, мислам дека членот праша за таков. Не знам дали има да се најде во Македонија, но навистина не гледам аргумент зошто би бил лош миленик.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom