Еднаквост на половите во образованието

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Дали се половите еднакви во образованието?Неколкупати се има случувано некој да биде избркан од час поради својата фризура(поради должината,формата,бојата и сл),да биде избркан бидејки некој носи обетка...но во сите тие примери бркани се само ученици од машкиот пол...Зошто е тоа така?Нели се стремиме кон изедначување на половите па тогаш зошто на некого би му сметело јас да носам обетка,а не би му сметало да носи некое девојче?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ти збориш за модни додатоци :)

Јас сеуште во глава ми е професорката по германски во основно...
И ставија лепак на столчето,и кога виде,вика на сите машки укор сеа :(

И не знам некој стана,зашто само машките,и вика гарант некој од вас е...

После,ние шовинистички свињи сме биле :)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Да. И полесно петки добиваат и им попуштаат многу.:)
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Да. И полесно петки добиваат и им попуштаат многу.:)
Aко мислиш за медицина јас не би рекла:pipi:Имаше и професорки кај кои машките беа привилигирани дека беа малку.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Или пак на физичко зошто за загревање секогаш женските трчаат 3 круга а машките 5:)
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема еднаквост, многу едноставно е-жените се привилегирани. Ако имаш добра цицка у комбинација со добро деколте го упика средно, а ако плус тоа знаеш да глумиш невина и такви работи ќе биде суперодлична.
На факултет ако знаеш(а сите знаат, само која колку сака) да се ебеш добро(под добро подразбираме генгбензи као еден професор две судентки) тогаш имаш потенцијал магистерка да станеш за рекордно време и ко Мери Младеновска министерка да бидеш.

А машките...е машките треба да го потата гзот за такво нешто.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Aко мислиш за медицина јас не би рекла:pipi:Имаше и професорки кај кои машките беа привилигирани дека беа малку.
Можеби 1%

Ама 99% женските глумат и со еден смешак добиваат повеќе од заслуженото
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Нели се стремиме кон изедначување на половите па тогаш зошто на некого би му сметело јас да носам обетка,а не би му сметало да носи некое девојче?
Уште кога ќе се роди девојче му ставаат обетки на првата или втората година, во традиција си е останато женските да носат обетки. Во поново време се појави модата и машките да носат, па така нашите професори и работници кои се вклучени во образованието сметаат дека не е пристојно машко да носи обетка на час, дека е моден детал, како што на женските не им дозволуваат да носат кратки здолништа, да се шминкаат и слично. Тоа е во ред.

Или пак на физичко зошто за загревање секогаш женските трчаат 3 круга а машките 5:)
Генерално машките имаат поголема физичка сила и енергија од женските.
Не е само во школо така, на спортски тренинзи и било какви физички активности е исто. Дури и за оние што професионално се занимаваат со спорт. Од таа гледна точка тука речиси и не е возможна еднаквоста.

За учењето треба сите да бидеме еднакви, точно е дека има девојки што со една насмевка или нешто повеќе си добиваат гратис оценки или повисоки од заслужените, ама има и машки кои се миленици на професорите. Така што ќе заклучиме дека во образованието и нема некоја полова нееднаквост каква што се обидувате да најдете. По дифолт машките се побунтовни, потемпераменти и склони на тепачки и правење неред во училница, затоа понекогаш дури и кога не се виновни за некоја ситуација настрадуваат тие. Бидејќи од претходно им станале трн во око на професорите.
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Уште кога ќе се роди девојче му ставаат обетки на првата или втората година, во традиција си е останато женските да носат обетки. Во поново време се појави модата и машките да носат, па така нашите професори и работници кои се вклучени во образованието сметаат дека не е пристојно машко да носи обетка на час
па токму тоа сакам и јас да кажам...безразлика дали е традиција или не,ако на девојчињата им е дозволено треба да им е дозволено и на момчињата
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
па токму тоа сакам и јас да кажам...безразлика дали е традиција или не,ако на девојчињата им е дозволено треба да им е дозволено и на момчињата
Ако дозволат тоа ќе дозволат и со капчиња и очила за сонце да седиме на час, а со оглед на тоа дека на нашите желби им нема крај, кој знае што може да се случи. За 3/4 панталони прават проблем а не пак за такви работи, без разлика дали за машко или за женско си има одредени правила во училиштето кои го одредуваат кодексот на однесување и облекување, а ние би можеле да ги нарушуваме се` додека тоа ни се допуштува. Во спротивно принудени сме да ги прифатиме.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Учам во Јахја Кемал. Таму не смее да се носи никакви модни дотатоци. Имаш униформа и таа ќе си ја носиш. Јакните ќе ги ставаш на закачалка, ланчиња,обетки и колби им се дозволен на девојчињата се додека не содржат истакнати религиозни елементи.
Настрана од тоа, останува само да коментирам за косата, која мене не ми е отприлика накај долга. Во целата генерација бевме тројца машки со подолга коса, но останавме двајца откако едниот ја ишиша. Сме немале големи проблеми околу неа, но сепак дури и од еден километар можеш да ги осетиш негативните мислења околу истата поради самиот факт што со тоа што на секој втор час наставниците ќе ти се инатат, а и патем можат да го дофрлат фактот дека имаш долга коса како доказ дека си расупштен и размазен од твоите родители, и дека изгледаш непристојно за на училиште при што имав сочни кавги со професорите по хемија и биологија и помали дискусии со некои останати личности.
Но мене тоа не ме интересира премногу. Сваќам дека сеуште има личности на кои тоа не им е вкусно. И додека сум и за 3/4 панталони, во тоа има повеќе дискусија зошто не би бил во право. Но мене попрво ќе ми се извини наставникот што воопшто ми рекол да ја скратам, отколку јас да ја скратам поради тоа што тој ми рекол така.
Исто би рекол и за шатирање, боење на косата(во нормала, не зелена, црвена и папагал да се правиш),и било каква форма(повторно во нормала).
За обетки не коментирам бидејќи и немам 100% оформено мислење. Од една страна повторно не го гледам вулгарното, но ако истото наставниците го гледаат како предмет преку кој се одвлекува внимание, не гледам причина тие да не се носат. Бидејќи, косата е предмет кој не можеш да го ставаш и вадиш кога сакаш, додека обетките можеш да ги ставаш после школо.... :helou:
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Ако дозволат тоа ќе дозволат и со капчиња и очила за сонце да седиме на час, а со оглед на тоа дека на нашите желби им нема крај, кој знае што може да се случи. За 3/4 панталони прават проблем а не пак за такви работи, без разлика дали за машко или за женско си има одредени правила во училиштето кои го одредуваат кодексот на однесување и облекување, а ние би можеле да ги нарушуваме се` додека тоа ни се допуштува. Во спротивно принудени сме да ги прифатиме.
Точно дека има правила и кодекси на однесување но никаде не пишува ПРАВИЛА ЗА МОМЧИЊА или ПРАВИЛА ЗА ДЕВОЈЧИЊА туку едноставно пишува ПРАВИЛА а тоа значи дека се исти за секој.Што се однесува за капчињата и очилата за сонце тие се забранети и за машкиот и за женскиот пол
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Пристојноста не се нарушува ако девојче носи обетка, не гледам зошто би било забрането тоа, до душа мене ми е сеедно и за машките ама ете така одлучил некој „постаромоден“ како што би рекле ние.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Нема еднаквост, многу едноставно е-жените се привилегирани. Ако имаш добра цицка у комбинација со добро деколте го упика средно, а ако плус тоа знаеш да глумиш невина и такви работи ќе биде суперодлична.
На факултет ако знаеш(а сите знаат, само која колку сака) да се ебеш добро(под добро подразбираме генгбензи као еден професор две судентки) тогаш имаш потенцијал магистерка да станеш за рекордно време и ко Мери Младеновска министерка да бидеш.

А машките...е машките треба да го потата гзот за такво нешто.
Со ова се согласувам 100%. Едноставно нема што да се додаде, освен секоја чест на исклучоците (ако има такви) кои дошле на видни места со труд.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас сум девојче и признавам дека полесно им е на девојчињата. Ги гледам од мој клас, кога имаме час кај некој професор, ги гледаш истакнале деколте, облекле миничи, нашминкани , дотерани и уште непрозвани ги слушаш со нивниот лигав и нервирачки глас : "Професоре, се извинувам, не научив, ако може за следниот час?" Но, за тоа што им се допушта, виновни се и професорите, особено ако се некои закоравени педофили.

Имам коментар и за примерот со активноста по физичко образование.
Не дека машките трчаат по 5 круга, 3 ТРЕБА да трчаат сите, но професорот кај нас ги пушта другите девојчиња да дремат на часот по физичко. Физичката кондиција е нешто важно треба да ја има секој, без разлика на полот, срамота е да не можеш да потрчаш барем 50 метра. Не вежбаат на физичко, а се жалат биле дебели, полни, на диета требало да бидат, не јаделе, па ќе се онесвестуваат по автобуси и ќе слушаш митови : "Еј, од пушење се слабее, и јас ќе почнам да пушам."
Малку затерав офтопик, но факт е дека имаме некои дупки во образованието и треба што побрзо да ги затвориме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom