Еден Господ, една религија ?

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.274
Поени од реакции
4.617
Пак не те разбрав зошто ме прашуваш за „плачење“, пак користиш погрешен пол... сеуште мислиш дека сме се виделе на бензинска, иако јас те знам и знам дека не сме се виделе на бензинска и јас тука не можам никако да ти помогнам. :)
Исто како што не можам ад ти помогнам во однос на религиите и не можам да ти укажам дека христијанството не е ништо посебно во однос на исламот или евреите... ниту египет ниту во однос на хиндуизмот и будизмот и нивните секти (не во христијанска смисла секти каде што сешто фрлаат таму за да си го оправдаат постоењето).

Тоа што ти разбираш како што разбираш - не е мој проблем. Секој разбира според можноста која ја носи со себе и искуството.
Како си ме разбрал - така... :) Јас само велам погрешно си ме разбрал или намерно заради омраза некоја бесцелна пишуваш глупости колку да ми кажеш нешто...
Мислите се отров.

Човештвото оди кон учење или искуство или не знам како да го наречам веќе, каде сите ќе толерираат меѓу себе и нема да има „грешни“ во однос на религиите.
И ако мислите дека тоа ќе помине онака, со разбирање - нема... човештво, ништо не се учи на лесниот начин...

Уште повеќе ќе исчезне битноста на старите религии и нивната екслузивност и барање сите да бидат исто или ... смрт!
...идентификацијата на проблемот во човечкиот код уште долго не значи и решение за истата,нели?
...твојата материјализација на мојата изјава е интересна да се прочита како забавно четиво,а знаеш и сам дека тоа не ми беше поентата :)
...убави сме затоа што сме различни,генијални сме во шареноликоста на нашиот интелектуален склоп и неповторливи сме како души
...тоа сме ние човеколиките,ти одговарало тебе тоа или не
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.597
...убави сме затоа што сме различни,генијални сме во шареноликоста на нашиот интелектуален склоп и неповторливи сме како души
...тоа сме ние човеколиките,ти одговарало тебе тоа или не
Кога во секојнедвието ова ќе стане нормално - што ти го кажа, тогаш мене ќе ми одговара светот, до тогаш, човек по човек ќе го менувам светот. :)
Бидејќи сите сме едно и мора да припаѓаме на едно нешто кое што ќе дава слобода, љубов, живот и светлина во светот!

Другото е проклество.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
Алф

Много филозофираш а ептен су ти простоумни постови.Много си ограничен а начитан сс малоумну идеологију.Треба да си ултра слеп да не гу видиш целу слику на сфе овој около нас што се вика религија и логика у наше постојање.

Прашање.
Да се родеше у Сомалију, па ке беше рисјанин како што си ск?

Едноставно не бираш што си, него у какфу средину се родиш.
Најкриво за вас ограничени у поглед на ориџин, смислу на постоење, афтерлајф и слични работе... најкриво за вас ми е што си немате изградено сфое мислење за сфе овој, него едностано сте апдејт на затуцани предци кои ви пренасаф идеологију која е приказна за деца без никакфи факти, едноставно еден е госпо и крај,Исус воскреснаја, Мухамед халуцинираја и слично.
Грам логику немате у сфе тој, а толко сте радикални ако некој каже господ не постои.Доказ? Муда маријанови.
Џабе се замарате, џабе форсисате.

Биди добар и разуман, не ти треба никакфа морбидна књига и ритуали, кандило и мантија,сфеќа и постење.
Едноставно смо чудо и плод на природу,сс помош на физику и хемију, божица вода и бог слн'це, просто и едноставно, а не сс филозофие до јаја и назад.Џабе вернглаш километарски филозофие.
Каде тоа кажсв дека сум рисјанин?
Да повторам пак, не припаѓам на ниедна религија.

Постојано зборам за една иста работа, а тоа е човек.

Може те збунува што ете повеќе зборам за некоја книга кој други си ја спакувале и ја крстиле библија, но тоа не значи дека сум рисјанин.
И воопшто не повикувам никој ништо да следи, никаква религија, догма или филозофија. Никакво групирање по основ на духовност.

Ако знаеш што е човек, не христијанство или некоја друга групација, само човек, без нации, фолклор, боја на кожа или друга поделба повели во духовна смисла придружи се во дискусии.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Многу луѓе немаат ум за да го "видат".
Па не остана ништо друго освен да ги живеат неговите страдања и ништо повеќе.

А ти зошто "плачеше":D
Мора да ти признаам, кликнав и овде на зеленото смајли :)
 
  • Љубов
Reactions: alf

Kajgana Shop

На врв Bottom