Еденската градина?

  • Креатор на темата dARK_ElementaL
  • Време на започнување

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
На ова прашање не можете да најдете точен одговор во егзотеријата, бидејки Едемската Градина се наоѓаво внатрешноста на земјата.

Едем со четирите реки.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
На ова прашање не можете да најдете точен одговор во егзотеријата, бидејки Едемската Градина се наоѓаво внатрешноста на земјата.

Едем со четирите реки.
Ne e Edemska,tuku Edenska(narekuvana i Rajska i Bozja) Gradina.Jas veruvam deka ovaa gradina postoi,no site vie koi zapnuvate so vnatreshnosta na Zemjata,epten zabeguvate.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Поголема е веројатноста дека се наоѓа во земја. Пошто вика дека извираат од неа 4 големи реки. Ако ги бараме тие реки на карта, не извираат од едно место. Така да подземните извори може да бидат од едно место.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Поголема е веројатноста дека се наоѓа во земја. Пошто вика дека извираат од неа 4 големи реки. Ако ги бараме тие реки на карта, не извираат од едно место. Така да подземните извори може да бидат од едно место.
Можеби била затрупана со текот на времето (или нашиот народ вели заборавена од Бога) па затоа би била под земја. Но ако има навистина во неа нешто натприродно тогаш не би требало да се изгубат тие енергии. Би требало научниците да истражуваат и во врска со енергетските полиња.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Можеби била затрупана со текот на времето (или нашиот народ вели заборавена од Бога) па затоа би била под земја. Но ако има навистина во неа нешто натприродно тогаш не би требало да се изгубат тие енергии. Би требало научниците да истражуваат и во врска со енергетските полиња.
Во право си. Би требало научниците да баталат се што е корисно и паметно и да тргнат да ја бараат бавчава.

И тоа под земја.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Во право си. Би требало научниците да баталат се што е корисно и паметно и да тргнат да ја бараат бавчава.

И тоа под земја.
Никој не рече да баталат научниците се останато. Ништо нема да му биде на светот ако пет шест физичари се приклучат на археолозите на одредено време.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Никој не рече да баталат научниците се останато. Ништо нема да му биде на светот ако пет шест физичари се приклучат на археолозите на одредено време.
Така де, само проблемот е во тоа што повеќето физичари не се отидени со умот.
 

Zassin

Star Platinum
Член од
30 август 2017
Мислења
45
Поени од реакции
23
Moeto mislenje e deka Edenskata gradina e kako metafora vo mestot Kade sho covekot prvpat stanal to sho e, I deka Adam I Eva se nasite predci(Avstralopitekus) I deka seto to progonstvo ja opisuva emigracijata koja ovozmozila lugjeto da naselat drugi oblasti, potocno Evropa I Azija. Megjutoa, togashnite lugje ne znaele za evolicija I toa kako organizmi se menuvaat vo zavisnost od sredinata, pa mislele deka Adam I Eva licele identicno na niv. No toa e sama spekulacija.Stariot zavod mozebi e ili metafora,sho sugestira deka lugjeto vo anticki vreminja bile popametni odkolku sho si mislevme, I'll kniga koja nee ogranicuva ko retarda vo zooloska.[DOUBLEPOST=1504139482][/DOUBLEPOST]
Можеби била затрупана со текот на времето (или нашиот народ вели заборавена од Бога) па затоа би била под земја. Но ако има навистина во неа нешто натприродно тогаш не би требало да се изгубат тие енергии. Би требало научниците да истражуваат и во врска со енергетските полиња.
Ne znam dali znaes,no I'm eden mit sho se vika Atlantis ili Atlantida. Vikaat deka toa navidno bil mestoto kade zapocnalo covestvoto. Vikaat deka taa civilizacija bila tolku napredna, sho durinresila da napravi nov covek, t.e nas. I deka poradi tektonskit dvizenja bill predizvikqn zemjotres koj go potopil cell kontinent, no nie cobwcite sme preziveale deka golem del od nas bil prefrlen vo mestata kade nastanale prvite civilizacii( Egipet, Meaopotamija, Kina itn.) Jasnsum tezik skeptik vo taa prikazna so hispid, gkedajki deka I jas porano veruvav vo toa, no ova ho spomnuvam so pricina deka mozebi sme bile poseteni of E.T I sme nivna general kreacija.[DOUBLEPOST=1504140280][/DOUBLEPOST]
Можеби била затрупана со текот на времето (или нашиот народ вели заборавена од Бога) па затоа би била под земја. Но ако има навистина во неа нешто натприродно тогаш не би требало да се изгубат тие енергии. Би требало научниците да истражуваат и во врска со енергетските полиња.
Druze, jas ne sum bil vernik vo tie bibliski raboti, nikogas I ne sum bil, no sakam da spodelam edna whacky theory sho ja vidov na YouTube pred nekolku godini. Eden cuknat vikase navidno deka Edenskata Gradina bila Lemuria, Kade ne postoele polovi, no naselenieto bill femino, I deka navodno imalonlugje so tolku napredna svest sho bile sposobni da ja proektiraat nivnata astralna proekcija, I patuvale niz dimenzii, I deka posle dosle maraovci evrei koi bile po mazenstveni I deka sakale da ja osvojat Zemjata za da zagospodarile so multiverzumot I deka posle nekoe vreme Lemuria potonala, a lugjeto bile spaseni od Thoth, bogot na knizevnost na Egipkjanite I deka gi pretvoril vo misli, pa go izdignal Atlantis kako Edenska Gradina Kade lugjeto I maraovcite ke ziveele kako dva pola, pa posle im sozdal tela, pa Obie pak se skarale, pa pak go potopile, pa oie eenive stanale edni, a ovie drugi. Kolku I ova da zvuci glupavo I deka sum na taking drogi, nekoj na YT se pomacil da ja oformi taa teorija I nagovoril iljadnici lugje deka to e vistina. Msm deka kanalot see vikase Spirit Science ili nesho slicno. Zimi see ovoj primal Black tar heroin pa ispomesal I Atlantis I Edenskata gradina I triata trakaranci...
 
Последно уредено:
D

dARK_ElementaL

Гостин
Moeto mislenje e deka Edenskata gradina e kako metafora vo mestot Kade sho covekot prvpat stanal to sho e, I deka Adam I Eva se nasite predci(Avstralopitekus) I deka seto to progonstvo ja opisuva emigracijata koja ovozmozila lugjeto da naselat drugi oblasti, potocno Evropa I Azija. Megjutoa, togashnite lugje ne znaele za evolicija I toa kako organizmi se menuvaat vo zavisnost od sredinata, pa mislele deka Adam I Eva licele identicno na niv. No toa e sama spekulacija.Stariot zavod mozebi e ili metafora,sho sugestira deka lugjeto vo anticki vreminja bile popametni odkolku sho si mislevme, I'll kniga koja nee ogranicuva ko retarda vo zooloska.[DOUBLEPOST=1504139482][/DOUBLEPOST]
Ne znam dali znaes,no I'm eden mit sho se vika Atlantis ili Atlantida. Vikaat deka toa navidno bil mestoto kade zapocnalo covestvoto. Vikaat deka taa civilizacija bila tolku napredna, sho durinresila da napravi nov covek, t.e nas. I deka poradi tektonskit dvizenja bill predizvikqn zemjotres koj go potopil cell kontinent, no nie cobwcite sme preziveale deka golem del od nas bil prefrlen vo mestata kade nastanale prvite civilizacii( Egipet, Meaopotamija, Kina itn.) Jasnsum tezik skeptik vo taa prikazna so hispid, gkedajki deka I jas porano veruvav vo toa, no ova ho spomnuvam so pricina deka mozebi sme bile poseteni of E.T I sme nivna general kreacija.[DOUBLEPOST=1504140280][/DOUBLEPOST]
Тука си во право можеби само станува збор за метафора поради недостаток на научни сознанија, бидејки библијата сама по себе е доста метафорична. А за тоа дека биле паметни во минатото укажува и постоењето на врачовите кои се декларирале како некои доктори. Демек ај сега ќе те лечам со повикување духови а се тоа било уствари превара.

Атлантис нормално дека сум чул тоа ми е еден од омилените митови. А особено во помодерново време каде се дадоа и теориите за високо развиена цивилизација дека живеела таму и дека после пропаста на континентот како што кажа се населиле по светот накај Египет, Кина, Месопотамија... Имаше и еден босански научник кој еднаш даде теорија дека човештвото живеело во циклуси. Се развивало и потоа поради војни се пропаѓало во вода па пак од почеток почнувал нов циклус. Така што можеби Еденската градина да е метафора за Атлантис додека се живеело убаво таму па после кога пропаднал континентот и кога се разбегале луѓето го нарекле Атлантис Еденска (рајска) градина а Бог дека ги избркал може било метафора за дека поради тонењето морале да избегаат за да најдат спас.
 

Мацо_Д()

Бизнисмен
Член од
23 ноември 2015
Мислења
365
Поени од реакции
152
Повеќето физичари и научници се иноктринирани со истите лаги како и вие, просечни форумџии. Затоа не можат да ја откријат природата на реалноста во која се наоѓаме. А и да ја откријат, се дава ли такво знаење на секого. Прво мора да помине низ филозофска проценка на последиците кои ќе ги создаде.
Трагачите по вистината, кои се и теоретичари на заговори, се подобри учители за мене, или можеби само по интересни.
 
Член од
18 јули 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Jas sum religiozna licnost.Veruvam vo Gospod,vo Isus i vo Svetiot Duh.Veruvam i deka postojat angjeli.Veruvam i vo ona shto go pishuva vo Biblijata.Mislam deka ne treba se da sfakjame vo bukvalna smisla.Da,mozebi nekade postoi Edenskata Gradina.E,sega za jabolkoto,mozebi ne stanuva zbor za ovoshjeto,mozebi e samo metafora za nekoj predmet.....Bozja rabota.....Bitno e nie lugjeto da ne zastranuvame od patot,da ne se unishtuvame sebesi i drugite.Shto se odnesuva do besmrtnosta,daleku sme od toa,i ne go ni zasluzuvame.Mozebi ako se podobrime,Gospod kje ni go podari toa.
Со правење на добри дела - (подобриме) не можеме да го добиеме подарокот - вечниот живот. Вечниот живот се добива по милост Божја. Доказ 'Но тогаш Бог, нашиот Спасител, ни покажа колку не сака и колку ни е благонаклонет, кога не спаси, не затоа што со нашите постапки тоа го заслуживме, туку затоа што Тој е милостив. Со силата на Светиот Дух не изми, не прероди и направи од нас нови суштества.' (Библија Нов Завет - Тит 3:4-5). Значи да веруваме во Исус Христос, бидејќи: "Зашто Бог толку ги засака луѓето од овој свет, што Го даде Својот Единороден Син, за да не загине ниту еден што верува во Него, туку да има вечен живот.( Јован 3:16 )

Ако нешто друго те интересира, ти стојам на располагање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom