Егзорцизам

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.853
И Зоки Поки да му ја читаш на човекот, исто ќе реагира.

Мозокот е навистина комплексен орган со многу функции. Нашето движење, расположение, свест, чувства... сè е под негова контрола. Овие функции зависат од комуникацијата помеѓу невроните, односно испраќањето на електрични сигнали помеѓу невроните. Доколку невронската активност е нарушена или доколку се испратат повеќе сигнали одеднаш, иде до напади кои се манифестираат на начин како што гледаш на видеото.

Причините се различни, зависи дали се работи за симптоматична или идиопатска епилепсија (не мора да биде епилепсија, постојат многу видови нарушувања проследени со напади).

Исто така, има различни видови напади. Секој напад со автоматизми карактеристични за него, во зависност од тоа кој лобус на мозокот е зафатен. Така да, човекот може и да вика, и да се смее, и да плаче, да се грчи, неконтролирано да мрда со раце/нозе, да биде збунет... сè е тоа благодарение на нарушената невронска активност. Истото може да се случи и кај животните (КЛИК ОВДЕ).

Во видеото што си го постирал, конкретно се работи за Status Epilepticus. И наместо да го однесат во болница, овие ретардиве му пеат Куран, плус го легнале на грб, за побрзо да се удави. При ваков напад, човекот треба да лежи странично, не на грб.

И наместо да читате литература за бркање ѓаволи и ТОП 10 НАЧИНИ КАКО ДА ГО ИСТЕРАШ НАТЕМАГО СО ПОМОШ НА КУРАНОТ, земете прочитајте нешто за мозокот, како функционира, од што се состои, лева-десна хемисфера, северна-јужна трибина и тн.
Ubavo si napisal od naucen aspekt. Sega jas ke si kazam nesto. Znaci sekoja emocija ima svoja vibracija postojat postojat niski i visoki vibracii. Vibraciite pa cuvstvata idat od dusata mozokot nas samo gi reflektira. Znaci site ovie najteski navodno pshicki zaboluvanja se bolesti na duhovno nivo (znaci ide psihicko nivo, ide podsvesno pa duhovno) i nikako ama nikako medicinata nemoze da gi izleci.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Ubavo si napisal od naucen aspekt. Sega jas ke si kazam nesto. Znaci sekoja emocija ima svoja vibracija postojat postojat niski i visoki vibracii. Vibraciite pa cuvstvata idat od dusata mozokot nas samo gi reflektira. Znaci site ovie najteski navodno pshicki zaboluvanja se bolesti na duhovno nivo (znaci ide psihicko nivo, ide podsvesno pa duhovno) i nikako ama nikako medicinata nemoze da gi izleci.
Црноризец, дојди јас ќе те извршам егзорцизам. :sneaky:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Ubavo si napisal od naucen aspekt. Sega jas ke si kazam nesto. Znaci sekoja emocija ima svoja vibracija postojat postojat niski i visoki vibracii. Vibraciite pa cuvstvata idat od dusata mozokot nas samo gi reflektira. Znaci site ovie najteski navodno pshicki zaboluvanja se bolesti na duhovno nivo (znaci ide psihicko nivo, ide podsvesno pa duhovno) i nikako ama nikako medicinata nemoze da gi izleci.
Тоа што ти како дуалист го нарекуваш душа, јас би го нарекол ум. Умот е само електро-хемиски процес во мозокот, негов производ. Доколку мозокот престане да функционира, ќе престане да постои и умот т.е душата (по твое).
Емоциите, чувствата, сонот, халуцинациите, среќата, љубовта, она што ти го нарекуваш астрална проекција, фантазијата и тн., се мозочни процеси, сè е тоа производ на мозокот, од него потекнува сè.

Доколку одреден дел од мозокот е оштетен, оштетувањето влијае на мозочните процеси и предизвикува ментални дисфункции кои се манифестираат во реалноста.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.853
Тоа што ти како дуалист го нарекуваш душа, јас би го нарекол ум. Умот е само електро-хемиски процес во мозокот, негов производ. Доколку мозокот престане да функционира, ќе престане да постои и умот т.е душата (по твое).
Емоциите, чувствата, сонот, халуцинациите, среќата, љубовта, она што ти го нарекуваш астрална проекција, фантазијата и тн., се мозочни процеси, сè е тоа производ на мозокот, од него потекнува сè.

Доколку одреден дел од мозокот е оштетен, оштетувањето влијае на мозочните процеси и предизвикува ментални дисфункции кои се манифестираат во реалноста.
Bezobrazno e da te ubeduvam i da ti objasnuvam deka dusata postoi. Veruvam deka ke imas prilika da osetis a togas drug muabet ke pravime. Pozdrav.[DOUBLEPOST=1411981580][/DOUBLEPOST]
Црноризец, дојди јас ќе те извршам егзорцизам. :sneaky:
Nedaj boze da ima potreba da mi se vrsi egzorcizam ako nekoj ima maka od ovoj tip od sega pa natamu te baram tebe da si znaes. ;) A ako mislese na egzorcizam od tipot isteruvanje na visok energija preku pozi na spalna soba mozam da se obidam da go napravam... So izvinenie ali podsmev pod podsmev pagja...
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
Bezobrazno e da te ubeduvam i da ti objasnuvam deka dusata postoi. Veruvam deka ke imas prilika da osetis a togas drug muabet ke pravime. Pozdrav.
Искрено, и јас не ни планирав да продолжам со дискусија. Спротивни ставови имаме, џабе ќе се убедуваме, ни јас ќе те убедам тебе, ни ти мене.
Поздрав.
 
Член од
9 февруари 2013
Мислења
68
Поени од реакции
41
Леле темаваа, дај не заебавајте бе луѓе.
Опседнатост од демони? Владеење со човек од страна на Ѓаволот? :confused:
Јесте да, верувам дека светов не може да биде до толку едноставен па да нема никаква друга движечка "енергија" освен човекот, ама до толку, секако дека не.
Во Егзорцизмот на Е.Роуз (Филмот) се прикажани толку брутални сцени што е неможно да се последици на шизофренија како што некој спомнал погоре, меѓутоа јас тие сцени ги препишувам на фантазијата на тој што ги направил, сигурно не на "злите сили". :unsure:
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Абе не ти е тебе до докажување, ти сакаш да те поканам да се запознаеме, сакаш дејт, признај?

Туку, какви се тие докази ме интересира? Ова "со докази да му излезам пред него" сакаш да кажеш дека со демони и духови ќе излезеш пред мене?

Може да излезете пред мене, но немој зад мене. Имам опасни рефлекси, да не испадне на крај да ја рецитирате Оче Наш на шпански и ти и демоните.
Ccc poetska pravdo smirise malce, treba vrz tebe da se uzvrsi eden dobar egzorcizam da
Абе не ти е тебе до докажување, ти сакаш да те поканам да се запознаеме, сакаш дејт, признај?

Туку, какви се тие докази ме интересира? Ова "со докази да му излезам пред него" сакаш да кажеш дека со демони и духови ќе излезеш пред мене?

Може да излезете пред мене, но немој зад мене. Имам опасни рефлекси, да не испадне на крај да ја рецитирате Оче Наш на шпански и ти и демоните.
Ccc poetska pravdo vrz tebe treba da se izvede eden egzorcizam koj ke te oslobodi od demonot AROGANTEN FURAC.. :icon_lol::vozbud::pos: Pa smirise malku ne gi poreknuvaj drugite mislenja stavovi i dokazi mozebi. ;);):rolleyes:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.507
@beautifull liar
Абе си правиме муабет. Јас застапувам една страна, други друга. Не може сите исти ставови да имаме, нели е така? Дискусија. :)

А тој демонот не излегува пред мене, се крие, пошто знае мамето ќе му го расплачам. :icon_lol:
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
@beautifull liar
Абе си правиме муабет. Јас застапувам една страна, други друга. Не може сите исти ставови да имаме, нели е така? Дискусија. :)

А тој демонот не излегува пред мене, се крие, пошто знае мамето ќе му го расплачам. :icon_lol:
Ni jas licno ne veruvam vo egzorcizam :) ti bik ili lav da ne si vo horoskop sto si tolku cvrst i besstrasen pred svoite demoni:):pipi::icon_mrgr:
 
Член од
4 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
"Егзорцизам е верски ритуал на протерување демони или други духовни сили од некое лице или место за кое се верува дека е опседнато.Во зависност од духовните верувања на Егзорцистот (истерувач на духовни сили), егзорцизам може да се направи со нудење на лицето да изврши заклетва, вршење на целосен ритуал, или едноставно со наредба таа духовна сила да замине во името на повисока сила.Овој ритуал е доста стар и дел од системот на верување на многу култури и религии. Според Оксфорд егзорцизмот потекнува од dybbuk , демони, или зли духови; верувањето дека светиот човек може да нареди протерување на лошите духови што опседнале некое место или тело на некое лице е доста старо. Можат да се забележат многу видови на егзорцизми и ритуали во различни вери." Текстов го копирав од Википедија ме фати за око темата и мислам дека вреди да се направи ваква тема. Значи не се ова мој ставови и верувања за Егзорцизмот... Да не се разбереме погрешно... Темата е специфична верувам дека ке има разни мислења и да знаете предвреме дека на безобразни мислења не враќам !!! Чекам луѓе ваши мислења. :)
Сакам да ви кажам од моја гледна точка
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.095
Поени од реакции
3.464
Полицијата и брзата помош не можеле да влезат во црквата бидејќи девојката била како „луд куршум“ кој летал на сите страни, се качувала на мебелот и ја удирала мајка си, која дошла со неа во црква. Откако свештениците ја блокирале и го повикале егзорцистот на црквата, добиле потврда дека девојката е опседната. Линк
 

Kajgana Shop

На врв Bottom