Егзорцизам

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.498
:) Освен Хелло-уто, да ви кажам и плус дека лицето шо е опседнато, може и да си зборува сам со себеси, ние ќе си помислиме дека нели, халуцинира и е луд, а всушност е опседнато и навистина ги гледа или ги слуша па си збори со нив. Го тераат на тоа. Го тераат лицето да зборува со нив, било кај и да е.
Познавам еден дечко, сам со себе си прави муабет. И да е во друштво, ќе си се задлабочи и ќе си почне да гестикулира и да си прави муабет сам со себеси. Можам да замислам какви кавги паѓаат кога е сам дома...

Типов имаше 9.9 или 10.00 просек на прилично тежок факултет. Ако добиеше деветка - преполагаше. Се убиваше од учење.

Ме интересира, дали јас треба да му соопштам дека е опседнат од демони или треба самиот да дознае? Или па, да му викнам поп да му го форматира мозокот т.е да му изврши егзорцизам? Шо велиш?

Sekoj si ima pravo na izbor. Ima ateisti koi go pocituvaat veruvanjeto na drugite. Sekako deka religijata se iskoristuva za drugi, necesni celi, sekade go ima toa, toa e anomalija koja doadja od alcnosta na ludjeto za vlast, moc, kontrola nad drugite, zastranuvanje od praviot pat.
Токму затоа е измислена религијата, баш за тоа што го наброја. Исплашен народ најлесно се контролира. Убеди го дека ако не прави како што ќе му кажеш, ќе гори во пеколот и ќе биде осуден на вечни маки. И ете ти испран мозок, наивна марионета лесна за контолирање. :)

Postoi Gospod i ubavo e da se veruva i da se odrzuva verbata vo nego. Siguren sum i deka postojat i demonite, dosta imam citano i slusano za ovaa tema, i ima navistina mnogu primeri koi go potvrduvaat toa.
Зошто е убаво да се верува во господ!? Демек ако верувам, господ ќе ми помогне? Не пријателе, ти си креатор на сопствениот живот и среќа, од тебе сè зависи. Ако нешто не си успеал во животот, не е поради тоа што господ сакал така, туку е поради тебе, поради твојата неспособност.

The greatest trick the devil ever pulled was convincing the world he did not exist!
Да те поправам:
The greatest trick the religion ever pulled was convincing the world that the devil exists.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Познавам еден дечко, сам со себе си прави муабет. И да е во друштво, ќе си се задлабочи и ќе си почне да гестикулира и да си прави муабет сам со себеси. Можам да замислам какви кавги паѓаат кога е сам дома...

Типов имаше 9.9 или 10.00 просек на прилично тежок факултет. Ако добиеше деветка - преполагаше. Се убиваше од учење.

Ме интересира, дали јас треба да му соопштам дека е опседнат од демони или треба самиот да дознае? Или па, да му викнам поп да му го форматира мозокот т.е да му изврши егзорцизам? Шо велиш?.

Велам дека можеби , по ова што ми го кажа во овој случај се работи за шизофренија.
Обично луѓето со надпросечна IQ потпаѓаат на шизофренијата со тек на време.
Лично јас мислам дека треба да му соопштиш дека пати од шизофренија и уопште не е добар,
да му помогнеш да посети психијатриа, за да неговата состојба да не се влоши ептен. (доколку и не е влошена веќе)
Да не дојде до третата фаза. Па да му нема спас.
Се надевам дека можеби само слуша гласови, но не почнал уште и да гледа пред себе ликови.
 
D

Deleted member 54216

Гостин
Познавам еден дечко, сам со себе си прави муабет. И да е во друштво, ќе си се задлабочи и ќе си почне да гестикулира и да си прави муабет сам со себеси. Можам да замислам какви кавги паѓаат кога е сам дома...

Типов имаше 9.9 или 10.00 просек на прилично тежок факултет. Ако добиеше деветка - преполагаше. Се убиваше од учење.

Ме интересира, дали јас треба да му соопштам дека е опседнат од демони или треба самиот да дознае? Или па, да му викнам поп да му го форматира мозокот т.е да му изврши егзорцизам? Шо велиш?


Токму затоа е измислена религијата, баш за тоа што го наброја. Исплашен народ најлесно се контролира. Убеди го дека ако не прави како што ќе му кажеш, ќе гори во пеколот и ќе биде осуден на вечни маки. И ете ти испран мозок, наивна марионета лесна за контолирање. :)


Зошто е убаво да се верува во господ!? Демек ако верувам, господ ќе ми помогне? Не пријателе, ти си креатор на сопствениот живот и среќа, од тебе сè зависи. Ако нешто не си успеал во животот, не е поради тоа што господ сакал така, туку е поради тебе, поради твојата неспособност.


Да те поправам:
The greatest trick the religion ever pulled was convincing the world that the devil exists.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Зошто е убаво да се верува во господ!? Демек ако верувам, господ ќе ми помогне? Не пријателе, ти си креатор на сопствениот живот и среќа, од тебе сè зависи. Ако нешто не си успеал во животот, не е поради тоа што господ сакал така, туку е поради тебе, поради твојата неспособност.

А убаво е да се верува во Господ пошо постоиш, ти дал живот. Да не сакал тој ти да се родиш, се ќе напраеше за да мајка ти добие некаков спонтан абортус или да те изваделе тебе како бебе мртво.
:unsure: Ако нешто не си успеал во животот, тоа е дека така судбината ти беше зацртана. Така Господ кажал да не биде. А не дека си неспособен. Ама не те сфаќам тебе уопште..:unsure: Како можеш така да размислуваш...
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Познавам еден дечко, сам со себе си прави муабет. И да е во друштво, ќе си се задлабочи и ќе си почне да гестикулира и да си прави муабет сам со себеси. Можам да замислам какви кавги паѓаат кога е сам дома...

Типов имаше 9.9 или 10.00 просек на прилично тежок факултет. Ако добиеше деветка - преполагаше. Се убиваше од учење.

Ме интересира, дали јас треба да му соопштам дека е опседнат од демони или треба самиот да дознае? Или па, да му викнам поп да му го форматира мозокот т.е да му изврши егзорцизам? Шо велиш?


Токму затоа е измислена религијата, баш за тоа што го наброја. Исплашен народ најлесно се контролира. Убеди го дека ако не прави како што ќе му кажеш, ќе гори во пеколот и ќе биде осуден на вечни маки. И ете ти испран мозок, наивна марионета лесна за контолирање. :)


Зошто е убаво да се верува во господ!? Демек ако верувам, господ ќе ми помогне? Не пријателе, ти си креатор на сопствениот живот и среќа, од тебе сè зависи. Ако нешто не си успеал во животот, не е поради тоа што господ сакал така, туку е поради тебе, поради твојата неспособност.


Да те поправам:
The greatest trick the religion ever pulled was convincing the world that the devil exists.
Brat a da si teras rabotu ti, posto mnogo pocna da filozofiras nesto
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Познавам еден дечко, сам со себе си прави муабет. И да е во друштво, ќе си се задлабочи и ќе си почне да гестикулира и да си прави муабет сам со себеси. Можам да замислам какви кавги паѓаат кога е сам дома...

Типов имаше 9.9 или 10.00 просек на прилично тежок факултет. Ако добиеше деветка - преполагаше. Се убиваше од учење.

Ме интересира, дали јас треба да му соопштам дека е опседнат од демони или треба самиот да дознае? Или па, да му викнам поп да му го форматира мозокот т.е да му изврши егзорцизам? Шо велиш?
Не мора да е опседнат (мада зборот опседнат не ја одразува реално состојбата). Од кај ти таква идеја?

Нејзините зборови беа:
" ...дека лицето шо е опседнато, може и да си зборува сам со себеси..."

Нигде никој не спомена дека тој што си зборува со себе е опседнат.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Затоа што се и повеќе од модели на свеста, како што нагласив неколку пати.


Не. Шизофренијата е ментално пореметување.
Ne, ne se povekje od modeli na svesta. I samite praktikanti vikaat deka se samo toa i nishto povekje.

Da be, shizofrenijs e bolest, ama spagja u nekakva mentalna sostojba, pa nekoj demon ja pretstavuva. :)
Misli, dechko, slabo iskusen neshto. :D
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Затоа што се и повеќе од модели на свеста, како што нагласив неколку пати.


Не. Шизофренијата е ментално пореметување.
Ne, ne se povekje od modeli na svesta. I samite praktikanti vikaat deka se samo toa i nishto povekje.

Da be, shizofrenijs e bolest, ama spagja u nekakva mentalna sostojba, pa nekoj demon ja pretstavuva. :)
Misli, dechko, slabo iskusen neshto. :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Ne, ne se povekje od modeli na svesta. I samite praktikanti vikaat deka se samo toa i nishto povekje.
За какви ли практиканти станува збор, кој знае.....

Da be, shizofrenijs e bolest, ama spagja u nekakva mentalna sostojba, pa nekoj demon ja pretstavuva. :)
Misli, dechko, slabo iskusen neshto. :D
Не. Не ја претставува никаков демон.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.024
Поени од реакции
19.498


А убаво е да се верува во Господ пошо постоиш, ти дал живот. Да не сакал тој ти да се родиш, се ќе напраеше за да мајка ти добие некаков спонтан абортус или да те изваделе тебе како бебе мртво.
:unsure: Ако нешто не си успеал во животот, тоа е дека така судбината ти беше зацртана. Така Господ кажал да не биде. А не дека си неспособен. Ама не те сфаќам тебе уопште..:unsure: Како можеш така да размислуваш...
Пред да се родам, господ знаел дека нема да верувам во него, но сепак ми дозволил да се родам и да живеам убав живот, сигурно ме сака. Јас ќе продолжам да не верувам во него, бидејќи во спротивно ако престанам да бидам ваков каков што сум, неверник, можно е господ да се налути. А ако во меѓувреме се премисли, сигурно ќе ме извести.

Brat a da si teras rabotu ti, posto mnogo pocna da filozofiras nesto
Ме изнасмеа. :pos:Ваков одговор очекував од тебе. Класичен одговор од наивен верник. Кога нема што да ти врати, нема аргументи, веднаш те отерува у три лепе. И толку, завршува дискусија. :pos: Да си здрав и жив пријателе.

Велам дека можеби , по ова што ми го кажа во овој случај се работи за шизофренија.
Обично луѓето со надпросечна IQ потпаѓаат на шизофренијата со тек на време.
Лично јас мислам дека треба да му соопштиш дека пати од шизофренија и уопште не е добар,
да му помогнеш да посети психијатриа, за да неговата состојба да не се влоши ептен. (доколку и не е влошена веќе)
Да не дојде до третата фаза. Па да му нема спас.
Се надевам дека можеби само слуша гласови, но не почнал уште и да гледа пред себе ликови.
Не мора да е опседнат (мада зборот опседнат не ја одразува реално состојбата). Од кај ти таква идеја?

Нејзините зборови беа:
" ...дека лицето шо е опседнато, може и да си зборува сам со себеси..."

Нигде никој не спомена дека тој што си зборува со себе е опседнат.
Друга ми беше поентата. Се зезав. Детето нема ни шизофренија, не е ни опседнат, но некогаш премногу се задлабочува со размислување, и почнува "гласно" да размислува.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
За какви ли практиканти станува збор, кој знае.....
За практиканти на магика. Луѓе кои практикуваат магика. Симпл.

Не. Не ја претставува никаков демон.
Тогаш уште повеќе сум убеден оти не ги разбираш демоните у магиката.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70



Пред да се родам, господ знаел дека нема да верувам во него, но сепак ми дозволил да се родам и да живеам убав живот, сигурно ме сака. Јас ќе продолжам да не верувам во него, бидејќи во спротивно ако престанам да бидам ваков каков што сум, неверник, можно е господ да се налути. А ако во меѓувреме се премисли, сигурно ќе ме извести.


Ме изнасмеа. :pos:Ваков одговор очекував од тебе. Класичен одговор од наивен верник. Кога нема што да ти врати, нема аргументи, веднаш те отерува у три лепе. И толку, завршува дискусија. :pos: Да си здрав и жив пријателе.




Друга ми беше поентата. Се зезав. Детето нема ни шизофренија, не е ни опседнат, но некогаш премногу се задлабочува со размислување, и почнува "гласно" да размислува.
Slusaj da ti kazu nesto, nema ni sto da ti zimam ni sto da ti vracam, a naivan ili ne naivan tebe da ne te boli tuki, pocna da planinaris mnogo, a i tema e nesto drugo, ne dali si vernik ili ne, ako ne ti odgovara hodaj
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
За практиканти на магика. Луѓе кои практикуваат магика. Симпл..
Каква ли магика практицираат тие кои демоните ги сфаќаат само како модели на свеста? Сигурно им фали доста во учењето, а и во праксата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom