Егзорцизам

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
"Егзорцизам е верски ритуал на протерување демони или други духовни сили од некое лице или место за кое се верува дека е опседнато.Во зависност од духовните верувања на Егзорцистот (истерувач на духовни сили), егзорцизам може да се направи со нудење на лицето да изврши заклетва, вршење на целосен ритуал, или едноставно со наредба таа духовна сила да замине во името на повисока сила.Овој ритуал е доста стар и дел од системот на верување на многу култури и религии. Според Оксфорд егзорцизмот потекнува од dybbuk , демони, или зли духови; верувањето дека светиот човек може да нареди протерување на лошите духови што опседнале некое место или тело на некое лице е доста старо. Можат да се забележат многу видови на егзорцизми и ритуали во различни вери." Текстов го копирав од Википедија ме фати за око темата и мислам дека вреди да се направи ваква тема. Значи не се ова мој ставови и верувања за Егзорцизмот... Да не се разбереме погрешно... Темата е специфична верувам дека ке има разни мислења и да знаете предвреме дека на безобразни мислења не враќам !!! Чекам луѓе ваши мислења. :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Егзорцизмот и денес постои. Иако многу луѓе не веруваат во такви работи, сепак тоа е вистина која ја има и во денешницава.
Има многу луѓе кои маки си мачат, а кога одат на лекар им велат дека психички не се здрави, а уствари тие не се психички болни. Тие луѓе се опседнати од негативна енергија, од духови, од ѓаволот........, па затоа и единствен спас им е верата, помошта од Бога, Христа и светците.

Исто имам слушнато дека егзорцизмот може да го извршат само одредени попови/свештеници кои кажувајќи молитви и молејќи му се на Бога ја бркаат негативната енергија, го бркаат духот или пак ѓаволот кој го опседнал телото.

Целата таа постапка, а и случка навистина личи ептен страшно и језиво. Филмот ,,Егзорцизмот на Емили Роуз" исто така говори на оваа тема, говори за една вистинска случка, каде девојката е опседната од ѓаволот, а единствениот спас за да се спаси од него е егзорцизмот и верата.

:)
 
Последно уредено:

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Ние во медицинава таквите шизофреничари ги викаме... И не би се сложил со Боб зашо ако прогуглаш пубо ќе видиш дека во филмот всушност се вика „Егзорцизмот на Емили Роуз
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
Како да се убедат луѓето кои и денеска живеат дека не постојат духови, уроци, црни магии и воопшто магии?
Сериозно ме интересира, луѓето патат многу од овој феномен, но знаејќи какви здравствени институции имаме ич не е чудно...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Da i i pravele egzorcizmi, a ona imala sizofrenija. Sepak 21vek sme redno e da ne veruvame vo ovie raboti zatoa sto denes ima objasnenie, a porano ne se znaelo i lugjeto ne znaele kako da si go objasnat i mislele deka ja napadnale duhovi nekoja si negativna energija
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Кај атеистите одат тие демони (гледано како обични луѓе)?
just sayin' :)
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.838
Порано луѓето биле примитивци. Сегашниве болести и тогаш постоеле, само што тогаш немале стручен назив и објаснување.
Па затоа, ако Стојна, стопанката од Митре оболела од шизофренија, веднаш го викале попот да го истера лошото од неа т.е да изврши егзорцизам.

Кога Стојна се исклецала со соседот Ратко и останала трудна, Митре се чудел како е могуќе да затрудни Стојна кога тој со рака не ја пипнал. И оп... на Митре му светнало што е работата. Ѓаоли. Стојна ја опседнале ѓаоли.

И така Стојна 9 месеци (секој трет ден) ја носеле на баање во плевната на попот Темелко, 9 месеци ништо, чаре никакво. После 9 месеци се родил малиот Петре, мајка му го фрлила на буниште и ондак то.
 

Lil Lamb

Сакам да се родам одново.
Член од
7 април 2014
Мислења
258
Поени од реакции
282
Треба да има еден човек верба во Господ, потоа во себеси и крајно да си погледнете околу себеси. Тука се кријат одговорите, а дека не постојат па баш и не се согласувам со коментарот на Петре (поетска правда). И би сакала чисто еве да ме покани Поетска Правда у живо и со докази да му излезам пред него... Значи луѓе... Духови и Демони постојат, насекаде се околу нас... НИКОГАШ НЕ СМЕ САМИ... А тоа ќе го сфатиме, ако не во овој живот, во другиот сигурно и Ќе се каеме.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Треба да има еден човек верба во Господ, потоа во себеси и крајно да си погледнете околу себеси. Тука се кријат одговорите, а дека не постојат па баш и не се согласувам со коментарот на Петре (поетска правда). И би сакала чисто еве да ме покани Поетска Правда у живо и со докази да му излезам пред него... Значи луѓе... Духови и Демони постојат, насекаде се околу нас... НИКОГАШ НЕ СМЕ САМИ... А тоа ќе го сфатиме, ако не во овој живот, во другиот сигурно и Ќе се каеме.
Ме плаши аватаров твој ко да сака да ме убие,сигурна си дека не е опседнат?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.069
Поени од реакции
19.838
Треба да има еден човек верба во Господ, потоа во себеси и крајно да си погледнете околу себеси. Тука се кријат одговорите, а дека не постојат па баш и не се согласувам со коментарот на Петре (поетска правда). И би сакала чисто еве да ме покани Поетска Правда у живо и со докази да му излезам пред него... Значи луѓе... Духови и Демони постојат, насекаде се околу нас... НИКОГАШ НЕ СМЕ САМИ... А тоа ќе го сфатиме, ако не во овој живот, во другиот сигурно и Ќе се каеме.
Абе не ти е тебе до докажување, ти сакаш да те поканам да се запознаеме, сакаш дејт, признај?

Туку, какви се тие докази ме интересира? Ова "со докази да му излезам пред него" сакаш да кажеш дека со демони и духови ќе излезеш пред мене?

Може да излезете пред мене, но немој зад мене. Имам опасни рефлекси, да не испадне на крај да ја рецитирате Оче Наш на шпански и ти и демоните.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Егзорцизмот и денес постои. Иако многу луѓе не веруваат во такви работи, сепак тоа е вистина која ја има и во денешницава.
Има многу луѓе кои маки си мачат, а кога одат на лекар им велат дека психички не се здрави, а уствари тие не се психички болни. Тие луѓе се опседнати од негативна енергија, од духови, од ѓаволот........, па затоа и единствен спас им е верата, помошта од Бога, Христа и светците.

Исто имам слушнато дека егзорцизмот може да го извршат само одредени попови/свештеници кои кажувајќи молитви и молејќи му се на Бога ја бркаат негативната енергија, го бркаат духот или пак ѓаволот кој го опседнал телото.

Целата таа постапка, а и случка навистина личи ептен страшно и језиво. Филмот ,,Егзорцизмот на Емили Роуз" исто така говори на оваа тема, говори за една вистинска случка, каде девојката е опседната од ѓаволот, а единствениот спас за да се спаси од него е егзорцизмот и верата.

:)
Демони, духови вештерки не постојат, абе ти си бетер од еден мој другар, ај тој барем вика дека јадел заедно со Господ.
А тебе кажи ми кој Демон те натера да пишуваш на секоја можна и неможна тема ? секаде те има на форумот, ако постојат духови и демони јас сум сигурен дека ти си еден од нив не е могуче сегде да те има, на моменти помислувам дека сум земал нешто.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Егзорцизмот и денес постои. Иако многу луѓе не веруваат во такви работи, сепак тоа е вистина која ја има и во денешницава.
Има многу луѓе кои маки си мачат, а кога одат на лекар им велат дека психички не се здрави, а уствари тие не се психички болни. Тие луѓе се опседнати од негативна енергија, од духови, од ѓаволот........, па затоа и единствен спас им е верата, помошта од Бога, Христа и светците.

Исто имам слушнато дека егзорцизмот може да го извршат само одредени попови/свештеници кои кажувајќи молитви и молејќи му се на Бога ја бркаат негативната енергија, го бркаат духот или пак ѓаволот кој го опседнал телото.

Целата таа постапка, а и случка навистина личи ептен страшно и језиво. Филмот ,,Егзорцизмот на Емили Роуз" исто така говори на оваа тема, говори за една вистинска случка, каде девојката е опседната од ѓаволот, а единствениот спас за да се спаси од него е егзорцизмот и верата.

:)
I crnata magija spagja vo seto ova... ima i drugi nacini podobri za vadenje na site vie niski i temni energii. Se vadi so kristalo terapija i isto taka so pomos na kosmicka energija.[DOUBLEPOST=1409930816][/DOUBLEPOST]
Како да се убедат луѓето кои и денеска живеат дека не постојат духови, уроци, црни магии и воопшто магии?
Сериозно ме интересира, луѓето патат многу од овој феномен, но знаејќи какви здравствени институции имаме ич не е чудно...
Neka te cuva gospod od vakvi raboti tolku sakam da ti kazam. Ne mi e celta ni da te ubedam ni nishto. Nema igracka so ovie raboti...
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Треба да има еден човек верба во Господ, потоа во себеси и крајно да си погледнете околу себеси. Тука се кријат одговорите, а дека не постојат па баш и не се согласувам со коментарот на Петре (поетска правда). И би сакала чисто еве да ме покани Поетска Правда у живо и со докази да му излезам пред него... Значи луѓе... Духови и Демони постојат, насекаде се околу нас... НИКОГАШ НЕ СМЕ САМИ... А тоа ќе го сфатиме, ако не во овој живот, во другиот сигурно и Ќе се каеме.
Ti gi imas videno ?
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Ние во медицинава таквите шизофреничари ги викаме... И не би се сложил со Боб зашо ако прогуглаш пубо ќе видиш дека во филмот всушност се вика „Егзорцизмот на Емили Роуз
Vie vo medicinata gledate mnogu kuso i ograniceno potocno ste zaglaveni vo okvirite na naukata... Naukata e sozdadena od nas lugjeto... Svetot i samite nie sme sozdadeni od Boga. Temnite sili koi pravat narusuvanje na dusata poradi niski vibracii se isto taka sozdadeni od Boga. Koga pisuvam Bog mislam na stvoritelot na se toa e edno neshto lugjeto go vikaat so poveke nazivi. :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Vie vo medicinata gledate mnogu kuso i ograniceno potocno ste zaglaveni vo okvirite na naukata... Naukata e sozdadena od nas lugjeto... Svetot i samite nie sme sozdadeni od Boga. Temnite sili koi pravat narusuvanje na dusata poradi niski vibracii se isto taka sozdadeni od Boga. Koga pisuvam Bog mislam na stvoritelot na se toa e edno neshto lugjeto go vikaat so poveke nazivi. :)
Ti apce pies koa te boli glavata il se molis na glas? Smrtnosta od vremeto koga vladeese crkvata i denes ne e ista....blagodarenie na naucnata medicinata (onaa zaglavenata) a ne religijata...! Svetot ne e sozdaden od bog!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom