Европско првенство за мажи - Данска 2014 | Франција шампион! |

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
нема само Скопје проблеми со маглата. :)
Еве и некој систем за магла што го поставиле во аеродром во Шпанија http://www.barcelona-girona-airport.com/anti-fog-equipment-Girona-Airport И тоа на 50 метри видливост само може да полетуваат и следуваат авиони.А како што гледам моментално видливоста е 1 километар во Скопје.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.208
Поени од реакции
35.778
Прво мене не ми јасно зашто они не се таму некој ден порано. Работава е идеме денес утре одма утакмица. Можело да се отиде еден или два дена порано.

Друго, точно ништо не може да ја спречи маглата и тоа е тоа, НО можеше да се предвиди барем еден ден порано и да се склопи ефективен резервен план. Веќе месец и пол на аеродром имаат проблеми со магла и луѓево од аеродром и федерација требало тоа во обзир да го имаат.

Единствена среќа е што натпреварот во недела реално не ни е битен и ни е чисто ревијален.
Може затоа и покасно одат...
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ироничен сум бе, примети ваљда. :)
Истата поента ми е и мене, за претходната гарнитура на РФМ коа се дешаваа вакви пехови се бараа оставки со дисклејмер: „Они се виновниците“. Епа сеа глеаме дека не се они и дека непрофесионалноста ни е ко вродена маана.
Лошото сега е што ќе имаат алиби и одговорност нема да превземат оние кои треба да превземат...
РФМ од секогаш биле тешки непрофесионалци. Нека не ве изненадува ништо oд нив. Тешко дека некој таму знае што е одговорност.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ќе биде јако утре да стигнат пред натпревар со Данска , и така не е битен барем ќе гледаме циркуз :icon_lol:
 
Член од
13 ноември 2010
Мислења
242
Поени од реакции
57
Еве и некој систем за магла што го поставиле во аеродром во Шпанија http://www.barcelona-girona-airport.com/anti-fog-equipment-Girona-Airport И тоа на 50 метри видливост само може да полетуваат и следуваат авиони.А како што гледам моментално видливоста е 1 километар во Скопје.
Тоа е Instrument Landing System или скретно ILS
Кај нас има ILS CAT I (категорија 1), тоа значи дозволено слетување до видливост од 400 метри, секогаш кога биделивоста ќе биде помала од 550 метри аеродромот е затворен за слетување, но не и за полетување.
На сите современи аеродроми , каков што е и нашиов нели :) има инсталирано ILS CAT III и може да се слетува со видливост не помала од 50 метри.
Ај веќе кога нема инсталирано ILS CAT III на нашиов аеродром и земено во предвид дека зимово повеќето од летовите беа откажаи поради магла, па нели можеше чартерот што ќе ги носи нашите ракометари , да биде изнајмен за 1 или 2 дена предходно , односно да пристигне порано и да седи на аеродромот а не да кружи пола ден над Скопје баш кога има магла.
И така фино денеска ќе му беше дозволено да полета :)
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.480
Поени од реакции
2.342
Значи, за ова нема никакво оправдување. Ова е чист непрофесионализам. Да беа професионалци, сто посто ќе направеа подобар план ако има магла, отколку да одат до Софија и од таму да одат до Данска.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Ај да не ја претеруваме сега. Дека требало да имаат спремна резервна варијанта и побрзо да реагираат требало, ама за друго искрено не ги обвинувам. Не е поентата само да плукаме за се и сешто колку да се плукало. Ова и на многу посериозна федерација им се случува (ако добро се сеќавам минатата година на светското првенство некоја од јаките селекции заради магла беше заглавена и доцна пристигна).

1. Ако има некој метеоролог нека ме поправи, ама магла ако не грешам не може повеќе од 24 часа порано да се предвиди. Барем не со доволно ниво на сигурност. Откако се среди маглата од пред 2 недели ок беа летовите на аеродромот. Ова ми се чини е прв ден пак да има проблеми.

2. Немојте да мислите дека на аеродром висат 24 часа играчите. Како и во сите случаи на откажани или одложени летови патниците претпоставувам дека ги сместуваат во хотел во близина на аеродромот. Тоа превозникот и аеродромот го организираат. Имаше и кај нас еден куп вакви случаи.

3. Можеби има исклучоци но вообичаено сите селекции на ракометните првенства (па и на други првенства) пристигнуваат петок вечер или сабота наутро, ако во недела почнува првенството. Порано немало зошто да заминат, не значи дека е подобро да губат време таму по хотели отколку тука да се подготвуваат. Прашање е и дали смеат да одат порано од тоа дали би имале пристап до салите...

4. Претходните "свесно" ги праќаа на 24 часовни патешевствиа со еден куп прекачувања и чекања со евтини летови. Овие со чартер лет од Скопје до најблискиот аеродром до Хернинг ги праќаат. Огромна е разлика и мислам дека е неспоредливо.

Крајната ситуација е лоша нормално, ама мене многу повеќе ме загрижуваат вчерашните "инфузии" отколку ова. Ова се случува и тоа е тоа.
 
Член од
3 декември 2013
Мислења
49
Поени од реакции
32
Браво за кадетите со оваа победа денеска се ептен блиско до пласман на европско, бидејќи Грузијците се убедливо најслаби и не треба да биде проблем да ги победиме утре.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
20-19 na 57 sek do kraj i igrac pomalku za nas

Konecen rezultat 20-19
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom