"Европски вредности"

  • Креатор на темата ФилипМакедон
  • Време на започнување

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Миреј Балестрази избрана за првата жена на чело на Интерпол

Текст: Макфакс
Свет | 09 ноември 2012
Французинката Миреј Балестрази е избрана за претседателка на Интерпол со што стана првата жена на чело на меѓународната организација за полициска соработка, објави France 24.

Педесет и осум годишната Балестрази на ова место е избрана на генералното собрание на Интерпол што во четвртокот се одржа во Рим, а досега ја извршуваше должноста потпретседателка на Извршниот одбор на Интерпол за Европа.
Позната по својот ангажман во борбата против организираниот криминал во Бордо и на Корзика, моментално е на втората хиерархиска позиција во полициските сили на Франција.
Интерпол, чиешто седиште е во францускиот град Лион, го објави овој историски избор на својот профил на Twitter.
Зборувајќи за своето именување во француските медиуми, Балестрази рече дека тоа е важен момент за Франција, посебно за жените.
„Секако дека сум среќна што ми ја укажаа својата доверба. Горда сум поради жените и горда сум поради Франција", изјави Балестрази за француското радио RTL откако именувањето беше официјално објавено.
Балестрази додаде дека во целост е предадена на темелната улога којашто Интерпол мора да ја има во глобалната полициска соработка.
Францускиот министер за внатрешни работи, Мануел Валс ја нарече Белстрази „прекрасна полицајка, една од оние со коишто француската полиција се гордее".
http://kajgana.com/mirej-balestrazi-izbrana-za-prvata-zhena-na-chelo-na-interpol

Во склоп на темава, многу интересна позиција до која за прв пат допре жена :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Во склоп на темава, многу интересна позиција до која за прв пат допре жена :)
Кога излезе сезоната на Стар Трек каде што капетанот беше жена, Кетрин Џенвеј, злите јазици прокоментираа дека е нормално бродот да биде изгубен илјадници светлосни години далеку од Земјата, кога капетанот е жена.

:D

Ќе се воздржам да направам паралела помеѓу тој коментар и оваа вест...

:sneaky:
 

Shemsa

Певаљка
Член од
2 октомври 2012
Мислења
174
Поени од реакции
285
Во склоп на темава, многу интересна позиција до која за прв пат допре жена :)
Ние имавме европски вредности пред Европа да ги има. Тој дечкото со бркчињата уште од поодамна е прва џандарица.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ние имавме европски вредности пред Европа да ги има. Тој дечкото со бркчињата уште од поодамна е прва џандарица.
(y):pos:Брколиндо ........... Брколинда де ........... :pos:
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Миреј Балестрази избрана за првата жена на чело на Интерпол

Текст: Макфакс
Свет | 09 ноември 2012
Французинката Миреј Балестрази е избрана за претседателка на Интерпол со што стана првата жена на чело на меѓународната организација за полициска соработка, објави France 24.

Педесет и осум годишната Балестрази на ова место е избрана на генералното собрание на Интерпол што во четвртокот се одржа во Рим, а досега ја извршуваше должноста потпретседателка на Извршниот одбор на Интерпол за Европа.
Позната по својот ангажман во борбата против организираниот криминал во Бордо и на Корзика, моментално е на втората хиерархиска позиција во полициските сили на Франција.
Интерпол, чиешто седиште е во францускиот град Лион, го објави овој историски избор на својот профил на Twitter.
Зборувајќи за своето именување во француските медиуми, Балестрази рече дека тоа е важен момент за Франција, посебно за жените.
„Секако дека сум среќна што ми ја укажаа својата доверба. Горда сум поради жените и горда сум поради Франција", изјави Балестрази за француското радио RTL откако именувањето беше официјално објавено.
Балестрази додаде дека во целост е предадена на темелната улога којашто Интерпол мора да ја има во глобалната полициска соработка.
Францускиот министер за внатрешни работи, Мануел Валс ја нарече Белстрази „прекрасна полицајка, една од оние со коишто француската полиција се гордее".
http://kajgana.com/mirej-balestrazi-izbrana-za-prvata-zhena-na-chelo-na-interpol

Во склоп на темава, многу интересна позиција до која за прв пат допре жена :)
Не сум запознаен со конкретниот лик,но искрено не сум запознаен ни со твојата поента на твојов пост??.... ако си ја бидува жената во ред,ако е ставена да задоволи некое его на една група определена според пол тогаш не е во ред,ни за Интерпол,ниту за неа бидејќи се става во улога на кукла,ниту за таа одредена група определена според пол....и на крај пак и незнам по кој пат во пост ке напишам,нека некој ги објасни феминистичките потреби/барања јасно(би пишал и гласно,ама ова е интернет форум)?....ако идеологија им претставува враќање на замислениот матријархарт(период за кој не е ни потврдено дека постоел),нека се изјаснат....само што пак ке има незадоволни,затоа што на врвот на замислениот матријархат се наоѓала претежно најзгодната,која често морала да биде во блиски односи со "највештите ловци"...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не сум запознаен со конкретниот лик,но искрено не сум запознаен ни со твојата поента на твојов пост??....
Зборевме за достигнувањето на жените по долгиот период на дискриминација. Јас само постирам достигнување и позиции до кој стигнуваат жените, одкога се тргна половата бариера. Оваа функција важеше само за маж, гледаме во 2012 на позиција шеф на Интерпол стигна жена. Си имаш квалификации во описот како стигнала до таа позиција, прочепкај и по нет ќе најдеш податоци за нејзините чекори до овде.
Незнам зошто ми блуеш во фаца со феминизам и незнам која ти е потребата да ме сместиш во некакви феминистички идеологии. Јас функцијата на мажот и неговото значење, квалификациите и карактеристиките никаде не ги оспорувам. Само ги напоменувам карактеристиките на жените кои цврсто и сигурно газат кон врвот. За успехот на мажите нема потреба јас да зборувам. Ако ти смета тоа, тогаш најди си начин и потисни го, не ми го сервирај пред нос.
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Зборевме за достигнувањето на жените по долгиот период на дискриминација. Јас само постирам достигнување и позиции до кој стигнуваат жените, одкога се тргна половата бариера. Оваа функција важеше само за маж, гледаме во 2012 на позиција шеф на Интерпол стигна жена. Си имаш квалификации во описот како стигнала до таа позиција, прочепкај и по нет ќе најдеш податоци за нејзините чекори до овде.
Незнам зошто ми блуеш во фаца со феминизам и незнам која ти е потребата да ме сместиш во некакви феминистички идеологии. Јас функцијата на мажот и неговото значење, квалификациите и карактеристиките никаде не ги оспорувам. Само ги напоменувам карактеристиките на жените кои цврсто и сигурно газат кон врвот. За успехот на мажите нема потреба јас да зборувам. Ако ти смета тоа, тогаш најди си начин и потисни го, не ми го сервирај пред нос.
Ако не те испровоцирам,нема да ги дознаам деталите ... :)
Но, тие бариери за кои збориш(однос маж-жена) постојат додека постои во главата на луѓето како идеја,што значи никогаш нема да се тргнат...за феминизмот денес проблем е што само се манипулира,односно се ствара илузија дека се тргнуваат некакви бариери само за да и даде суштина да постои како движење,а како што напишав бесмислено е да се збори за чистење од такви бариери кои секогаш егзистирале,можеби некои законски бариери се тргнати,но сето тоа е релативно...инаку за жени кои газеле кон врвот,можам да ти најдам колку сакаш примероци и од период кога половата бариера била најизразена од машкиот шовинизам(среден век)...
(и ке ми извиниш што те користам за да се докажам во некои делови,но далеку од тоа дека сакам тебе да те потенцирам како феминисткиња)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако не те испровоцирам,нема да ги дознаам деталите ... :)
Но, тие бариери за кои збориш(однос маж-жена) постојат додека постои во главата на луѓето како идеја,што значи никогаш нема да се тргнат...за феминизмот денес проблем е што само се манипулира,односно се ствара илузија дека се тргнуваат некакви бариери само за да и даде суштина да постои како движење,а како што напишав бесмислено е да се збори за чистење од такви бариери кои секогаш егзистирале,можеби некои законски бариери се тргнати,но сето тоа е релативно...инаку за жени кои газеле кон врвот,можам да ти најдам колку сакаш примероци и од период кога половата бариера била најизразена од машкиот шовинизам(среден век)...
(и ке ми извиниш што те користам за да се докажам во некои делови,но далеку од тоа дека сакам тебе да те потенцирам како феминисткиња)
Најголеми противници на феминизмот се самите жени. Понатаму не би сакала да зборувам за ова движење кое ги негира машките квалитети.
Одбраната на женската позиција и нејзините успеси не ме прави феминистка, ниту поддржувач на феминизмот, правете разлика. Јас никаде не негирам карактеристики на маж, ниту имам потреба од такво нешто. Јас само реагирам кога жената се потценува, ако тоа ме прави феминистка во ред.
Жените во светски рамки како резултат на својата желба и квалитет ги добива сите битни позиции кои досега не и беа достапни, односно се докажува на сите полиња. Значи најдобар поединец во сузбивањето на криминал е жена :D
 
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Јас само реагирам кога жената се потценува, ако тоа ме прави феминистка во ред.
Тоа те прави нормална,бар според мои критериуми...лошо се разбираме цело време,и јас сум за подеднакво почитување на машко/женски квалитети и улоги...против сум за било каков обид на неприродна доминација на било кој од двата пола...

Значи најдобар поединец во сузбивањето на криминал е жена :D
Тоа ми е добро познато,затоа што таков пример имам дома...:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Првата жена претседател во Јужна Кореја нека е честито.

Парк Гуен-Хај стана првата жена претседател во историјата на Јужна Кореја

За претседател на Јужна Кореја првпат во историјата на земјата е избрана жена - кандидатката на владејачката партија Сенури, Парк Геун-Хај, која го победи на изборите својот главен ривал Мун Јае-Јинг, кандидат на Обединета демократска партија, јави државната изборна комисија.

И покрај фактот дека не се пребројани уште повеќе од 20 отсто од избирачките материјали, јужнокорејската Централна изборна комисија соопшти дека Парк Геун-Хај веќе ја обезбедила победата на овие претседателски избори освојувајќи 51,6 отсто од гласовите од досега преброените гласачки ливчиња. Нејзиниот противкандидат, Мун Јае-Јинг освоил 48 отсто од гласовите.
Гласањето на претседателските избори во Јужна Кореја започна во 6 часот по локално време (22 часот во вторникот по македонско време) на повеќе од 13.540 избирачки места низ целата земја, а заврши во 18 часот по локално време (10 часот во средата по македонско време). Одѕивот на гласачите изнесувал околу 75,8 отсто, со што се надминати одѕивите на избирачите на претседателските избори во 2007 и 2002 година.
Мандатот на сегашниот претседател Ли Мјунг-Бак ќе истече во февруари 2013 година. Актуелниот јужнокорејски претседател веќе и' ја честиташе победата на Парк Геун-Хај. „Ви честитам на вашата победа. Вие минавте низ многу тешкотии", се наведува во писмената изјава на претседателот Мјунг-Бак.
Парк Гуен-Хај е ќерка на поранешниот диктатор Парк Чунг-Хе, којашто всушност го наследува на претседателската функција својот партиски колега Ли Мјунг-Бак кој се повлекува поради законското ограничување на петгодишниот мандат.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Чек...темава е европски вредности или западноевропски врендости?

За мене и Русија и Украина се дел од Европа.

Следствено:
Russia Bans Moscow Gay Pride Celebrations For 100 Years

Ukraine To Ban 'Homosexual Propoganda'


On Tuesday the Ukrainian Parliament adopted a draft law making it a crime to reference homosexuality or homosexual acts in the media or public domain.


Да избалансираме, се додека темава е "Европски вредности", додека не ја преиначат во "ЗАПАДНО Европски (квази) вредности".

Секој има право на свое мислење и свое гледање, нели....а Русија и Украине се европски држави со големи вредности.

За крај, ТИР, од фарски острови:

 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.766
Погледнете ги денешниве „ЕВРОПСКИ ВРЕДНОСТИ“ од овие денови...

evr vred.jpg

Европа Е ВО ШОК И ЗГРОЗЕНА, бидејќи доста луѓе ги осудуваат ваквиве работи... Така ќе изјави „Кабалистичката“ ЛГТБ секта, на која не и го знаеме дното до кое ќе деградира. „МРТОВ ПЕДЕР ДОБАР ПЕДЕР“, скандираа и во Белград и во Москва и имаше и претепани членови на ЛГТБ заедницата и цела Европа е во шок што цела недела не ќе може мирно да заспије...

Па дури и јас со месеци не можев да заспијам бидејќи претапале Српските и Руските хулигани во 2010 година членови на ЛГТБ заедницата...

Европски вредности, тоа се права на сите пореметени групи...

Но сите тие што ќе парадираат низ земјите од ЕУ за морални и семејни вредности ќе бидат исмејувани и ќе бидат луѓе со заостанат ум...

А што може да се очекува од луѓе кои во основа се борат за традиционализмот и семејните вредности??? Абе болна работа е тоа во ЕУ во 21 век да промовираш семејни и морални вредности...

Следно што ќе биде во земјите од ЕУ:

1. Паради на педофили

2. Паради на зоофили

3. Паради на објектофили

4. Паради на некрофили

5. Парада на инцестоиди: мајка си синот, таткото со ќерката, братот со сестрата, бабата со внукот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom