"Европски вредности"

  • Креатор на темата ФилипМакедон
  • Време на започнување
Ф

ФилипМакедон

Гостин
Незнам за вас,но скоро неколку децении приметувам како ни се сервираат некакви европски вредности,кои доколку не ги прифатиме автоматски стануваш најлошото што некој може да го замисли.(фашист,сексист ,расист итн итн)
Сервирањето го гледам насекаде,преку медиумите за крупни маси,важни настани кои имаат популарност и гледаност и сл...
Иаку се немаат точно дефинирано кои се тие европски вредности,према сервирањето мислам дека и самите ке ги препознаете кои се тие ,бидејќи тие "вредности" што ни ги наметнуваат и сервираат ни навлегуваат во најинтимното,најличното,најперсоналното...
Пример,мора да ги признаваш/почитуваш геј заедниците и браковите,под закрило дека тоа е демократско и нормално право на секој човек ...во ред,тоа е демократско право,но тоа ке го почитувам се додека тоа што го прават од ист пол си го прават интимно,а не јавно,и незнам која им е функцијата и смислата да создаваат брак-заедница,кога тој брак автоматски е непродуктивен во човечка смисла и ги нема оние функции кои ги имаат браковите од различен пол...
Потоа мора на жената да им се дава некакви поголеми слободи и права(за кои искрено ни јас незнам за какви поточни слободи и права станува збор,а верувам ни самите промотори на ова незнаат),исто под закрила дека низ историјата е вршена неправедна дискриминација на жената во времето кога функционирал патријархалниот тип на семејства...во ред,признавам дека е вршена дискриминација на жената низ историјата,но сите овие феминистички идеологии и размислувања некако ми одат кон тоа не да се создаде независна интелектуално развиена жена,која еднакво со мажот ке биде продуктивна и за семејството и за општеството,туку се оди кон тоа дека жената треба да игра на оној "курвински начин" за да постигне нешто,притоа со таквиот начин кој нормално ке биде на штетата на семејството..
Друг пример е со форсирањето на другите националности во една држава,каде што таканаречената позитивна дискримација се дискриминира сопствениот народ на сметка на друг народ,по закрило дека се врши угнетување од мнозинството во таа држава,па со цел да се намали и истреби таквото размислување се употребува оваа формула....во ред,точно е и тоа дека во повеќето држави се вршело угнетување врз малцинствата,но толкава форсираност во севкувниот секојдневен живот создава слика на неприродност,пример нека има вработувања,администрација и сл,но таквото форсирање се повеќе завзема мера и во онаа сфера каде што не би требало,односно би требало да се случуваат работите спонтано(во секој популарен настан, црнец,муслиман чиниш европјанците се такви)што искрено мислам дека ваквата употреба на оваа формула создаваат контраефект од посакуваното,односно уште повеќе расте омразата кон одредено малцинство..(пример Брејвик и сл.)


Сума сумару,моето размислување за сите овие сервирања и создавање на вештачки трендови(не спонтани како оние на Битлси,хипик-културата и сл) создаваат контраефект,и истите не се измислени за да им помогнат и олеснат на некого,туку заради одредени политички користи(пример,кај таквите популации најлесно се освојуваат гласови)
Јас лично,доколку морам да ги превземам овие вредности за да станам некаков си Европеец,тогаш попрво би одбрал да си ги зачувам оние вредности што тие Европејци ги нарекуваат закоравени балкански вредности отколку да ги прифатам горенаведените....
Ваше мислење ??
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Мое мислење дека нема потреба од патријархални семејства, никогаш повеќе.
Мене пред се, ми е важна мојата среќа, и никому не би дозволила да биде моја глава, освен самата јас.
Ич не ми е гајле дали е тоа европска, америчка, афричка или балканска вредност, го правам тоа што ми е убаво.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Види, тие ја кријат својата политичка идеологија зад лицето на демоктратијата. Нормално, демоктратијата не постоела и никогаш нема да постои.. тоа е само еден ефект при обид да се скроти незадоволството кај ниските слоеви од капитализмот.
Неможеш да зачуваш некаква вредност (камоли балканска) бидејќи многу едноставно - нема глобална вредност. Никој не сака да вреднува нешто што не е негово... Мораш да си влијателен и моќен за да поставиш и одржуваш една цена.. една вредност..
Не може да има иста вредност нафтата пред и после првата атомска бомба што ќе ја произведе Иран.. То е то.
Не гледаш цел свет е под влијание на тешки шпекулации и манипулации со цел да се избегне реалната слика. Де факто секој знае што се случува и какви сили го движат ова опшество, но тука нема алтернативи. Замижи и биди учесник во делењето на погачата... Нема алтернатива од типот - ќе бидам поштен и ќе јадам леб и сол.
Генот кој не тера да се плашиме од контраефектите на ваквата политика - се активира после 60 години успешно лоповење. Еднаш се живее така беше?
Што сме ние? Колатерална штета.. Барем знаеме. Има уште многу други, ама не се свесни за то.
Сме се родиле и живееме во ова време.. Еден ден ќе не пишат во историја учебниците дека сме биле пра-човекот кој преминал од хомосапиенс во лопов хомосексуалец - геј.
Глобалнава транзиција организира погреб на капитализмот. И што.. Веч видено?
Гробот од комунизмот го знае некој? Го видел?
Мислам... тоа е тоа.. Мултиетничкото уредување или начинот на кој се дава либерализација во сексуалната определба/заедница - е само алатка да се одржава жарот.. Кога тогаш ќе се испразни како вулкан - гневот на тие што психички не го издржале тоа што ги опкружува.. Ако не Брејвик, друг ќе е.

Него, што дека јас, ти, или некој друг ќе даде мислење на оваа тема? Тоа цело време се прашувам... :pipi:
 
S

Sagan

Гостин
Продуктивноста на геј-бракот најверојатно е во тоа што допринесува за подобро психичко здравје на партнерите, а тоа индиректно е и те како важно за општеството у целина.

Со исклучок на неколкуте професии кои се стриктно машки или женски (заради некои од разликите во работењето на машкиот и женскиот мозок), во другите е нормално, по логиката на нештата жените и мажите да се подеднакво застапени.

Не знам земја од ЕУ која има договор како нашиот Рамковен.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Од европски вредност ми текна само на лицемерие и двојни стандарди.
За двојка можит?:unsure:
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Јас си имам свој систем на вредности! Немам потреба од овие!.....
Не сакам „демократија“, не сакам геојој, и се што е поврзано со некаква си квази унија што прифаќа западњачки начин на живот како нормален!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас си имам свој систем на вредности! Немам потреба од овие!.....
Не сакам „демократија“, не сакам геојој, и се што е поврзано со некаква си квази унија што прифаќа западњачки начин на живот како нормален!
Па нивниот живот Е нормален за нив. Како што за Американциве е нормално нешто што за нас во никој случај не би било. И ние не сме за нив нормални, секако.
;)
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
Сето ова шо го наброј карактеристично е за балканов, за разлика од европа каде жените се стварно самостојни и си го цепа живото, на балканов битно е да ти објасна дека се самостојни, иако се издржувани, за разлика од европа И балканов, каде на малцинствата им се знај кај им е местото,во Македонија.. некако ко експеримент да сме мајката, ако си малцинство се вработуваш во администрација само заради тоа, да му го кажиш ова на некој британец че ти се дупни од смеење, нема да ти верува. Шо се однесува за геј заедниците, иако имаме јавен полиберален став од србиве на пример, кај нас уште минимум 5 години нема да се организира геј парада, незнам зошто.
 
А

Антоние

Гостин
Немојте да ја правите грешката и да ги сметате вредностите на "политичката корективност" како "европски".
Ваквата култура е се освен европска.
Името на оваа култура се нарекува "културолошки марксизам".

Научете ја разликата.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
геогравски сме во Европа....така да нашите Балкански вредности се исто така Европски....и цело време тролаат во Европа....во Европа.....треба веќе еднаш да се научиме да правиме дистинкција меѓу Европа и Европска Унија....ние сме во Европа и дел од Европа но не сме во Европска Унија (финансиска и политичка творба)
 
М

Мартин`

Гостин
Па нивниот живот Е нормален за нив. Како што за Американциве е нормално нешто што за нас во никој случај не би било. И ние не сме за нив нормални, секако.
;)


Американците според мене се нај лицемерната држава во светот, со никаква култура и вредности ..
Не би отишол ни како турист таму на неколку дена а не пак да живеам таму, искрено.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Па нивниот живот Е нормален за нив. Како што за Американциве е нормално нешто што за нас во никој случај не би било. И ние не сме за нив нормални, секако.
;)
Абе ти отиде за УСА и одма ми мењаш ставови..:icon_lol:
--- надополнето: 15 јуни 2012 во 13:00 ---
иако имаме јавен полиберален став од србиве на пример, кај нас уште минимум 5 години нема да се организира геј парада, незнам зошто.

А зашто па да организираме? На некој буљаш кејф да му правам.. Не фала,не ме интересира што прави он у кревет,ама нејќам ни да ме замара со неговиот "проблем".
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.214
Поени од реакции
7.272
А зашто па да организираме? На некој буљаш кејф да му правам.. Не фала,не ме интересира што прави он у кревет,ама нејќам ни да ме замара со неговиот "проблем".
agreed. и јас не ја глем поентата во тие „паради на гордоста“
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Мислам дека сакале или не сакале постепено ги прифаќаме и се акомодираме на ваквите вредности, посебно ова важи за нас младите кои сме лесно подложни на секакви влијанија. Од лично искуство кажувам порано за една иста работа имав сосема различен став за разлика од оној којшто го имам сега.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Иаку се немаат точно дефинирано кои се тие европски вредности,према сервирањето мислам дека и самите ке ги препознаете кои се тие ,бидејќи тие "вредности" што ни ги наметнуваат и сервираат ни навлегуваат во најинтимното,најличното,најперсоналното...
Пример,мора да ги признаваш/почитуваш геј заедниците и браковите,под закрило дека тоа е демократско и нормално право на секој човек ...во ред,тоа е демократско право,но тоа ке го почитувам се додека тоа што го прават од ист пол си го прават интимно,а не јавно,и незнам која им е функцијата и смислата да создаваат брак-заедница,кога тој брак автоматски е непродуктивен во човечка смисла и ги нема оние функции кои ги имаат браковите од различен пол...
Што па тебе те задира лично и персонално кај геј браковите да ми објасниш?

Што тебе ќе те кошта да толерираш нешто? Слобода? Финансии? Живот? Што!?

Она што е најлошо од целава работа, е што мора некој да ве буцне за тие "вредности", а не сами да ги негувате без некој да ви го каже тоа.

Како некој кој може да биде морален и етички асален човек и без Библијата да мора да му каже дека така треба да биде.

Потоа мора на жената да им се дава некакви поголеми слободи и права(за кои искрено ни јас незнам за какви поточни слободи и права станува збор,а верувам ни самите промотори на ова незнаат),исто под закрила дека низ историјата е вршена неправедна дискриминација на жената во времето кога функционирал патријархалниот тип на семејства...во ред,признавам дека е вршена дискриминација на жената низ историјата,но сите овие феминистички идеологии и размислувања некако ми одат кон тоа не да се создаде независна интелектуално развиена жена,која еднакво со мажот ке биде продуктивна и за семејството и за општеството,туку се оди кон тоа дека жената треба да игра на оној "курвински начин" за да постигне нешто,притоа со таквиот начин кој нормално ке биде на штетата на семејството..
Секогаш вие традиционалистите трн во око ви е феминизмот, зошто ги губите јаздите за јавање на жената во кој смер сакате она да оди.

Друг пример е со форсирањето на другите националности во една држава,каде што таканаречената позитивна дискримација се дискриминира сопствениот народ на сметка на друг народ,по закрило дека се врши угнетување од мнозинството во таа држава,па со цел да се намали и истреби таквото размислување се употребува оваа формула....во ред,точно е и тоа дека во повеќето држави се вршело угнетување врз малцинствата,но толкава форсираност во севкувниот секојдневен живот создава слика на неприродност,пример нека има вработувања,администрација и сл,но таквото форсирање се повеќе завзема мера и во онаа сфера каде што не би требало,односно би требало да се случуваат работите спонтано(во секој популарен настан, црнец,муслиман чиниш европјанците се такви)што искрено мислам дека ваквата употреба на оваа формула создаваат контраефект од посакуваното,односно уште повеќе расте омразата кон одредено малцинство..(пример Брејвик и сл.)
Не се јади. Во однос на малцинства и мулти-култи моделот, светлосни години сме пред Европа, остај шти таа јаде гомна. Таа треба да не стаса, па да ни сере. Така што горе доле за овој дел од твојот пост се сложувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom