Европска Унија

Член од
30 декември 2014
Мислења
349
Поени од реакции
436
Па здружената опозиција и имаше благо водство еден период се до Ноември минатата година кога го избраа Марки-Зај како кандидат за премиер. Оттогаш почнаа работите низбрдо за нив затоа што човекот е, односно сега веќе беше тотален промашај. Наместо да го кандидираа Карачоњи (како и да се изговара) градоначалникот на Будимпешта кој и те како му ги помати сметките на Орбан пред некоја година, они си пукаа во нога.
Добро, таму изборните услови беа слични како во Србија: медиумска доминација на Фидес медиумите, изборна корупција, гласање на унгарско национално малцинство од соседни земи итн. Само што Унгарија, за разлика од Србија е членка на ЕУ. Но и нелогичниот изборен модел каде со 50% гласови добиваш двотретинско мнозинство. Сигурно и војната во Украина си имала свој удел.

А најинтересно е што анти-ЛГБТ референдумот на Орбан му доживеа фијаско вчера. Ако за парламентарните избори излезноста беше околу 70%, за референдумот ебеше едвај 44% и со тоа истиот пропадна.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.241

Brussels has triggered a process in Hungary that threatens to link the payment of EU cash to respect for rule of law.

It comes two days after Viktor Orban, secured a fifth -- and fourth consecutive -- term as Hungary's prime minister.

Orban has clashed frequently with the European Commission over respect for key EU values, such as LGBT rights, rule of law and attacks on independent media.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ја незнам дали постои една белосветска битанга што оној кретенон Сорос не ја финансирал у студенски дани. Има чоекот њух за дебили изгледа. Орбан, Хорхе, Илче Димоски, Тоњо Милошоски...итн итн. Све прекалени десничари и традиционалисти.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.241

Брисел сфатил дека во некои „региони со посебни потреби“ луѓето можат не само да се побунат против поскапувањата и недостатокот на основни производи за живот туку и недајбоже погрешно да ги адресираат виновниците па да помислат дека за кризата кои ја преживуваат крив е Запад а не Русија.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.716
Поени од реакции
15.590
Od iduće godine, za ulazak iz BiH u Hrvatsku plaćat će se 7 eura i to svaki put. Za sve je kriv sigurnosni sustav EU.

влез на нонЕУ цитизен во ЕУ, најавуван од пред некоја година
само мислев дека еднаш годишно се плаќа, не за секој влез ???...
Ај да видиме Грција и Блгарија како ќе прават, а исто дали ќе има РЕЦИПРОЦИТЕТ...
На времето Косово воведе реципроцитет на возила со ЕУ таблички, 50 евра, па луѓе со ЕУ таблици одеа на Црногорско приморје преку Албванија
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Макаронката победи во Франција, ама реално не може да биде среќен, скоро се е објаснето подолу.
https://www.mkd.mk/svet/analizi/pobeda-shto-samo-ja-maskira-silata-na-desnicata
Сепак, изборната победа што во некоја друга земја може да се смета за убедлива - Макрон ја победи Ле Пен со 58,54 отсто од гласовите - само ја маскира реалноста дека националистичката, евроскептична, антиимигрантска екстремна десница е посилна од кога било по Втората светска војна.
https://www.mkd.mk/svet/analizi/francija-postarite-glasachi-go-poddrzhuvaat-makron-dodeka-mladite-se-glavno-za-le-pen
Кога станува збор за Ле Пен, таа лесно би ги победила и Макрон и Меланшон, кога би гласале само гласачи стари меѓу 25 и 64 години.
Ех тие пензионери.

Резултати од изборите 2022 и 2017 и можете да видите при скоро исто гласачи Ле Пен вториот круг е 2,5 милиони гласови подобра од 2017, а Макрон минус 2 милиони, што значи следните избори е за очекивање мртва трка, нешто што јас го имам зборувано претходните избори, десницата е во подем само и треба време.


 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.269
Последен пат кога Германија рушеше рекорди во инфлација, на влст дојде човече со доста радикални идеи, ваљда нема да се случи пак такво нешто.

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.269
Не знаев дека Шведска има расист и исламофоб за премиер. :mad:

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
INTERACTIVE-FRANCE-ELECTIONS-Round-2-results.jpg

...штом во ЕУ се случува ,,местенки" со гласачките ливчиња што остана пак за кај нас,

20220410120452-62530c043c9fbbc3659e7dbdjpeg.jpg

...во Франција, на не знам колку илјади гласачки ливчиња каде било пишано името на Лепен биле намерно во долниот дел сантим сечени, а ливчето со пишано име на Макрон не било сечено.

1_5856268.jpg

...со што при внес на посебно издвоени ливчиња на Лепен и Макрон во специјални апарати за броење и идентификација, искинатите ливчиња не можеле да бидат машински евидентирани и истите биле избацени од машината како невалидни изборни ливчиња!

scv20220503_002004.jpeg
 
Последно уредено:

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.741
Поени од реакции
8.241

Висок европски функционер за лондонски Тајмс порачува дека „Континентот мора да прифати дека двете неопходности за живот - храна и гориво - беа премногу евтини за цела една генерација, а лидерите на државите мора да бидат спремни да ризикуваат политичка штета и да им ја кажат вистината на гласачите.“

Цените на енергијата се под константен притисок од две страни: руската инвазија на Украина и упорната европска транзиција од стандардни на зелени извори на енергија. Резултатот од тоа директно се прелива на земјоделството и цените на храната, на кои дополнително влијае тоа што Украина е еден од главните извозници на житарки во светот или масло за готвење.

На пазарот во ЕУ ова се преслика со раст на цената на житните култури за 64,6% од март 2021, а на маслодајната репка за 77,8%.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.189
Поени од реакции
19.269
Литванија го призна Тајван и поради него влезе во трговска војна со Кина.



Да можеше емоџи кловн да се ставеше, одговара целосно на ситуацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom