Европска Унија

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Последниве настани само ја зацврстуваат ЕУ. Со замирање на глобализацијата, имање на силен регионален пазар те прави силен глобален играч.

Сега веќе и големиве автократи не ни помислуваат на растурање на ЕУ. Орбан кај и да е ќе побара и поблиска интеграција. :)

Воедно никој нема спомнато, но во Шведска се води дискусија за зачленување во НАТО.
Silen pazar bez silna vojska toa da go zadrzis e pisi propalo. Ke dojdi nekoj pogolem, ke ti ja slepni edna I ke si zaminis so placenje sekako so prazni race. Mislis nekoj ke ja fermase SAD da ne bese tolku voeno mokjna, Kina, Rusija isto.
Ednoto bez drugo ne odi.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Народот сака во ЕУ за да може полесно да му ја спрашти од тука, додека политичарите ја сакаат ЕУ затоа што можат да го лажат народот дека баш тие ќе му го овозможат тоа. Само ако нели, гласаат за нив.
Полесно е на митинг за мантраш за ЕУ, оти ЕУ ја скратува приказната, ЕУ е еквивалент на земскиот рај кој што ги оправдува средствата до тој степен да можеш во име на таа земска утопија да си го менуваш уставното име, идентитетот, јазикот, историјата, со европски знаменца да носиш закони во собрание кои што немаат врска со ЕУ, туку повеќе имаат врска со твоите лични и партиски интереси. Во името на ЕУ и патот до таму, можеш да трошиш пари на реформи кои што никој од ЕУ не ти ги бара, а за она што реално ти се бара можеш да трошиш уште повеќе државни пари, под изговор дека правиш нешто. Па кога ќе ти дојдат извештаи од истата таа ЕУ дека ништо не си направил, за тоа можеш да ги окривуваш сите, од опозиција до соседи, па и самата ЕУ.
ЕУ е нашиот почеток и крај, без ЕУ ние би талкале изгубени во просторот, нашето постоење не би имало смисла. Барем така не убедуваат оние кои што најмногу профитираат од „лагата“ за нашето членство таму. Затоа никој не се откажува од ЕУ, па ни „Левица“.
И замисли да не примат во ЕУ и се да е исто...40 години лажење и после што со што ќе не лажат? Јас мислам дека полесно ќе гласаат за отворено геј политичар од антиЕУ.
Автоматски споено мислење:

Ќе се укине и што после ?
Поделби, војни, царини, играње сите против сите. Уназадување до макс.
Раздели па владеј може да им игра улога на сите освен европејците (меѓу кои сме и ние).

Сеа ваква таква тера некако, има раст економијата, солиден константен развој на членките, привлечно место за милијарда луѓе од цел Свет, отворен пазар, мир пред се. Народот е у најголем ќар.

Со тек на време со креирање на свои безбедносни сили ќе се реши и од НАТО, најголемиот проблем моментално на Европа. Еве покажуваат и некои знаци на независност од САД, играат и со озогласените Кина и Русија многу добро. Северн тек го бутаат до крај и покрај се, пред неколку дена со Кина потпишаа трговски договор на протест на САД. Не се сојузници на исламистичките држави за разлика од САД.
Вака кој ги прати последно време ЕУ игра одлично.
ЕУ посебно старите членови имаа најнизок раст од сите региони во светот. Само Јапонија е полоша.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.601
Поени од реакции
5.106
1,25 дека како реплика на ова ќе бидат спомнати мигрантите.
Незнам само у кој контекст. Ако е за самата ЕУ, нека им ги, они си имаат ќар од нив колку и од нас балканците, да им ги работат прљавите и нај неплатените, и нај непосакуваните работи за домицилните европејци. А сепак работи без кои неможе едно модерно општество, да не ги набројуваме :) али повеќето се "понижувачки" за младите европејци таму, па дури и кај нас последно време. Она ако кажеш дека работиш тешка, аргатска, прљава, или услужна работа си 0 за големите господа.

А ако мислиш за кај нас мигранти, да не се лажеме тоа нема ни за 30+ години минимум од сега да се случи. Не ради друго, туку бројките тоа го зборат. Со овие плати овде (300/400€) ќе неможат да го изгураат месецот ни на работ на преживувањето. За кирија да си платат за покрив над глава (200€), тековни месечни сметки (100€), храна (200€).
Едино ако има некој мазохиста да дојде и да се самоиживува врз себе, бујрум :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:

ЕУ посебно старите членови имаа најнизок раст од сите региони во светот. Само Јапонија е полоша.
Мислам дека те имам тебе заприметено дека се разбираш од економија, едино ако не сум те помешал :)
Затоа и сигурен сум дека добро знаеш дека нивото на економијата на која се моментално членките на ЕУ вс остатокот од Светот, не им ни дозволува логички да имаат огоромни годишни растови, како на пример афричките држави, Кина, Индија, Турција и сл. "економии во развој".
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Silen pazar bez silna vojska toa da go zadrzis e pisi propalo. Ke dojdi nekoj pogolem, ke ti ja slepni edna I ke si zaminis so placenje sekako so prazni race. Mislis nekoj ke ja fermase SAD da ne bese tolku voeno mokjna, Kina, Rusija isto.
Ednoto bez drugo ne odi.
Владе бе, сета ЕУ е во НАТО. Како што пишав и во Шведска почнаа десниве партии да заговараат влез во НАТО.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Владе бе, сета ЕУ е во НАТО. Како што пишав и во Шведска почнаа десниве партии да заговараат влез во НАТО.
Taka de, vo NATO e. Samo zaboravi da spomnes koj e NATO vsusnost. Nemoj sega I ti kako toj vicot so Crnogorcite. Tie I Rusite zaedno 200 milioni.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Незнам само у кој контекст. Ако е за самата ЕУ, нека им ги, они си имаат ќар од нив колку и од нас балканците, да им ги работат прљавите и нај неплатените, и нај непосакуваните работи за домицилните европејци. А сепак работи без кои неможе едно модерно општество, да не ги набројуваме :) али повеќето се "понижувачки" за младите европејци таму, па дури и кај нас последно време. Она ако кажеш дека работиш тешка, аргатска, прљава, или услужна работа си 0 за големите господа.

А ако мислиш за кај нас мигранти, да не се лажеме тоа нема ни за 30+ години минимум од сега да се случи. Не ради друго, туку бројките тоа го зборат. Со овие плати овде (300/400€) ќе неможат да го изгураат месецот ни на работ на преживувањето. За кирија да си платат за покрив над глава (200€), тековни месечни сметки (100€), храна (200€).
Едино ако има некој мазохиста да дојде и да се самоиживува врз себе, бујрум :ROFLMAO:
Автоматски споено мислење:



Мислам дека те имам тебе заприметено дека се разбираш од економија, едино ако не сум те помешал :)
Затоа и сигурен сум дека добро знаеш дека нивото на економијата на која се моментално членките на ЕУ вс остатокот од Светот, не им ни дозволува логички да имаат огоромни годишни растови, како на пример афричките држави, Кина, Индија, Турција и сл. "економии во развој".
Не е до големината на БДП туку до лоши економски политика на Западна Европа и Јапонија. Сад има поголем раст од нив иако е развиена економија проблемот е што имаат пререгулиран капитализам. И Западна Европа може да има раст како од земји во развој ама нема политичка воља. Левица ги упропасти и ги уништува под Левица подразбирам и десни партии во ЗЕвропа зошто и тие се реално леви. Например Меркел би била комуњарка во други земји иако е од христијанодемократска партија. Одлучиле да тераат социјална држава и затоа ќе ги стигнат многу земји.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592

Еве добар текст од Германски извор околу неможностите за проширување на З.Балкан.
 
M

Macedon1um

Гостин
Не е до големината на БДП туку до лоши економски политика на Западна Европа и Јапонија. Сад има поголем раст од нив иако е развиена економија проблемот е што имаат пререгулиран капитализам. И Западна Европа може да има раст како од земји во развој ама нема политичка воља. Левица ги упропасти и ги уништува под Левица подразбирам и десни партии во ЗЕвропа зошто и тие се реално леви. Например Меркел би била комуњарка во други земји иако е од христијанодемократска партија. Одлучиле да тераат социјална држава и затоа ќе ги стигнат многу земји.
Затоа во Германија најголем дел од народот е задоволен и има живеачка народски кажано за сите, додека низ богати места во Сад имаш илјадници бездомници, наркомани по улиците, огромен процент од луѓето презадолжени итн.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
just out of curiosity ...

kolku od clenovite koi se aktivni na temava ziveele/rabotele vo mkd i barem edna EU zemja,
za da mozat da pisat sopstveno iskustvo a ne rekla kazala i od na bratucedot komsijata iskustva?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
И замисли да не примат во ЕУ и се да е исто...40 години лажење и после што со што ќе не лажат? Јас мислам дека полесно ќе гласаат за отворено геј политичар од антиЕУ.
Ако не примат утре во ЕУ, вакви какви што сме, мислам дека никој нема да има мотив да гласа за никого, оти во тој случај би се скршиле прангите на политичките партии со кои што го држат народот во постојан притисок и уцени за гласање. Би ни се случило демографско сценарио веројатно двојно полошо од она со кое што се соочуваат Хрватска и Бугарија после нивното членство, на пример.
Независно од околностите, двојните стандарди кои што ЕУ ги практицира врз нас, блокадите од соседите и.т.н. во реалноста ние не сме ниту одблиску подготвени за членство во ЕУ и тоа по многу основи.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.161
Нема шлапнување едно 70 години. Нуклеарното оружје целосно го промени светот.
Taka de taka, nema zbor tuka. Tuku cim toa go zaklucivme daj ako sakas objasni mi zosto SAD imaat tolkav voen budjet i bazi po cel svet. Zosto pravat avioni od 5+ generacija. Isto i Rusite, Kinezite. Zosto im se novi podmornici, nosaci na avioni, novi pomorski bazi itn itn koga dovolnono im e od vreme na vreme da ja zabrisat toa prasinata od nuklearkite.
Ah be Teneke Teneke, mozokot da ti go imam da se odmoram malce. Ti barem rajat od umot si ako nisto drugo :(.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ако не примат утре во ЕУ, вакви какви што сме, мислам дека никој нема да има мотив да гласа за никого, оти во тој случај би се скршиле прангите на политичките партии со кои што го држат народот во постојан притисок и уцени за гласање. Би ни се случило демографско сценарио веројатно двојно полошо од она со кое што се соочуваат Хрватска и Бугарија после нивното членство, на пример.
Независно од околностите, двојните стандарди кои што ЕУ ги практицира врз нас, блокадите од соседите и.т.н. во реалноста ние не сме ниту одблиску подготвени за членство во ЕУ и тоа по многу основи.
Најголема трагедија е што толку многу се врши пропаганда за членство што веќе е табу да зборуваш дека си против. Нормално ќе има големо разочарување кога ќе се случи тоа. Многу мал ако не и никаков бенефит ќе немаат многу граѓани од членството. Проблемот е и до преференциите на граѓаните во врска со социјалата и регулацијата. Тоа е најголем хендикеп на МК. Самите грагани бираат опции кои се спротивни на нивните економски интереси тоа е всушност проблемот. Желбите не им се во согласност на потребите. Не ни битно секој сам си ја крои судбината ако не размислуваш ќе настрадаш и лошо ќе се чувствуваш.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Најголема трагедија е што толку многу се врши пропаганда за членство што веќе е табу да зборуваш дека си против. Нормално ќе има големо разочарување кога ќе се случи тоа. Многу мал ако не и никаков бенефит ќе немаат многу граѓани од членството. Проблемот е и до преференциите на граѓаните во врска со социјалата и регулацијата. Тоа е најголем хендикеп на МК. Самите грагани бираат опции кои се спротивни на нивните економски интереси тоа е всушност проблемот. Желбите не им се во согласност на потребите. Не ни битно секој сам си ја крои судбината ако не размислуваш ќе настрадаш и лошо ќе се чувствуваш.
Ако некоја влада спроведе вистински реформи, наместо популизам заоснован на постојано растечки социјални трансфери, со тоа би си пукала во нога, нема да издржат ниту еден мандат. Популизмот е она што ги одржува на власт сите овие години. Трупај паразити во јавен сектор, покачувај минималец и пензии пред избори, финансирај мултиетничка држава, лапај тендери и чекај грчко сценарио. На половина од народот оваа пост социјалистичка утопија му е добра, оти голем дел си продолжија да живеат во некаква скратена верзија на ЈУ, си ги задржаа бенефициите од тогаш, на сметка на продуктивноста. Остатокот по разни канали постепено ќе се иселува, независно од ЕУ исходот.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.966
Taka de taka, nema zbor tuka. Tuku cim toa go zaklucivme daj ako sakas objasni mi zosto SAD imaat tolkav voen budjet i bazi po cel svet. Zosto pravat avioni od 5+ generacija. Isto i Rusite, Kinezite. Zosto im se novi podmornici, nosaci na avioni, novi pomorski bazi itn itn koga dovolnono im e od vreme na vreme da ja zabrisat toa prasinata od nuklearkite.
Ah be Teneke Teneke, mozokot da ti go imam da se odmoram malce. Ti barem rajat od umot si ako nisto drugo :(.
Чим ова ми го зборуваш, тогаш врска немаш за воената технологија што ја произведуваат европејциве. Едни од најголемите извозици на оружје се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom