Европска Унија

Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.030
Поени од реакции
7.416
Ова доаѓа од некој што постира вести кои имаат исечоци од изјави за да добијат поинаков контекст, некој што постира вести зашто прочитал само наслов и што не разбира добро англиски.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.048
Ова доаѓа од некој што постира вести кои имаат исечоци од изјави за да добијат поинаков контекст, некој што постира вести зашто прочитал само наслов и што не разбира добро англиски.
Не, тоа ти се само неинформирани заклучоци што си ги смислил за мене. Сите мои линкови што ги постирам се од репутабилни извори.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.766
Поени од реакции
3.950
Да, на тоа алудира ама барем во тој еден случај тоа и ѐ вистината. Што написот го прави далеку од „лажни вести“.
Освен тоа моралните вредности таму на запад очигледно отидоа доѓавола, така да „алузијата“ е далеку од невозможна.
pa ne e vistinata ni vo toj eden slucaj bidejki naslovot tvrdi deka zeni koi odbivaat da rabotat kako prostitutki ke bidat kazneti, a vo toj slucaj zenata ne bila kazneta. ne znam sto tolku se obiduvas da ja pravdas taja vest koga od pocetok do kraj e idealen primer za fake news.

ja razbiram agendata na ljuge koi produciraat i shirat takvi fake news, sfakam koja im e pozadinata, deka sakaat narodot da go shtitat od vrednosti vo koi gledaat opasnost, no mnogu se zabeguva mesto fokusot da bide na golemite problemi. previse vreme se gubi so raboti koi spored mene se tuka samo za da gi dvojat ljugeto i da gi defokusiraat.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.118
Поени од реакции
14.871
ja razbiram agendata na ljuge koi produciraat i shirat takvi fake news, sfakam koja im e pozadinata, deka sakaat narodot da go shtitat od vrednosti vo koi gledaat opasnost, no mnogu se zabeguva mesto fokusot da bide na golemite problemi. previse vreme se gubi so raboti koi spored mene se tuka samo za da gi dvojat ljugeto i da gi defokusiraat.
Зошто тогаш во десет постови дискутираме толкување на вистински настан? Полошо е толкувањето на авторот на написот, или тоа што настанот вистински се случил?

Лага е дека таму на децата им држат „сексуално воспитание“ и им носат драг квин ку*вештии и од мали нозе им го перат мозокот? Колку е тоа побизарно од настанов чие толкување го напаѓаш како поголемо зло од сите срања што реално се случуваат... Како поговорката кога од дрвата не може да се види шумата.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.766
Поени од реакции
3.950
Зошто тогаш во десет постови дискутираме толкување на вистински настан? Полошо е толкувањето на авторот на написот, или тоа што настанот вистински се случил?

Лага е дека таму на децата им држат „сексуално воспитание“ и им носат драг квин ку*вештии и од мали нозе им го перат мозокот? Колку е тоа побизарно од настанов чие толкување го напаѓаш како поголемо зло од сите срања што реално се случуваат... Како поговорката кога од дрвата не може да се види шумата.
tuka e edna golema razlika megu tebe i mene. jas nikogas ne bi pravdal laga bez vrska od kogo e ili dali e na linija so nesto sto jas go podrzuvam.

i laga e bidejki tuka nema nikakov prostor za tolkuvanje. razlika kako den i nokj e dali na edna zena i bilo ponudeno da raboti kako prostitutka (sto e legalno vo germanija) ili dobila kazna deka ne sakala da raboti kako prostitutka.

toa e kako ti na nekoj da mu udris shamar, a jas posle da napisam deka si go zakolil, pa posle da se vagam kao imalo nastan, pa ne e golema razlika dali si udril shamar ili so go ubil.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.118
Поени од реакции
14.871
na edna zena i bilo ponudeno da raboti kako prostitutka (sto e legalno vo germanija)
Фак, премногу релативизација. Ајде основниот факт: Дали цитираново е вистина или не? И дали е коректно и исправно на било која чесна жена да и се случи тоа?
Биди доблесен, одговори со ДА или НЕ.

Без вртење одокулу и без релавитизирање. Само да или не.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.048
Фак, премногу релативизација. Ајде основниот факт: Дали цитираново е вистина или не? И дали е коректно и исправно на било која чесна жена да и се случи тоа?
Биди доблесен, одговори со ДА или НЕ.

Без вртење одокулу и без релавитизирање. Само да или не.
Да, коректно е. Не треба да се третира проституција како некоја табу ствар.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.094
Поени од реакции
65.128
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.766
Поени од реакции
3.950
Фак, премногу релативизација. Ајде основниот факт: Дали цитираново е вистина или не? И дали е коректно и исправно на било која чесна жена да и се случи тоа?
Биди доблесен, одговори со ДА или НЕ.

Без вртење одокулу и без релавитизирање. Само да или не.
da, opravdano e spored mene da se ponudi bidejki vo germanija toa e legalna rabota i toj zakon e podrzan od mnozinstvoto na naselenieto. tvoe pravo e da kazes "ne".

iako sum protiv prostitucija jas ne bi imal nikakov problem vo slucaj da bi bil nevraboten da mi ponudat takva rabota (ako voopsto ima takvo nesto za maski), fino lepo ke kazam "ne" i kraj na prikaznata.

inace ne si ni razbral ubavo zosto toa vo germanija voopsto bese vest (i toa mala vest, nikoj ne se zamara so takvi gluposti). nekoj koga ke stane nevraboten ima intervju kade sto se zboruva za situacijata. za prostitucija ne se ni zboruva osven ako nekoja zena samata kaze deka e zainteresirana za toa. tuka greskata bese sto taja zena ne spomnala takvo nesto, a sepak i stignala takva ponuda. strasna rabota, od 1,5 milioni nevraboteni zeni na edna zena po greska i stignala ponuda. jaka rabota deka nekoj od administracija se zbunil, propaga cela drzava^^

"vest" ke bese random da im se nudi na site zeni pa da recis deka gi forsiraat zenite da rabotat takvo nesto. ovaka od greska na nekoj od administracija (eden od desetici iljadnici vo administracija za nevraboteni) napraven e fake news demek zenite vo germanija se prisiluvaat za takva rabota i gi kaznat ako ne prifakaat.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.118
Поени од реакции
14.871
Да, коректно е. Не треба да се третира проституција како некоја табу ствар.
На мајка ти, или сестра ти, дали би сакал да ја вработат како проститутка? Пошто нели - не е „табу“ тоа.

da, opravdano e spored mene da se ponudi bidejki vo germanija toa e legalna rabota i toj zakon e podrzan od mnozinstvoto na naselenieto...
...
Истото прашање од погоре, и за тебе.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.048
На мајка ти, или сестра ти, дали би сакал да ја вработат како проститутка? Пошто нели - не е „табу“ тоа.


Истото прашање од погоре, и за тебе.
Ова „да ја вработат“ ко некој би ја присилил. Ако самите сакаат и е легално, нека се вработат.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.766
Поени од реакции
3.950
На мајка ти, или сестра ти, дали би сакал да ја вработат како проститутка? Пошто нели - не е „табу“ тоа.


Истото прашање од погоре, и за тебе.
normalno ne bi sakal, i kazav deka sum protiv prostitucija, ama toa e moe licno mislenje i nema da im zabranam na drugi ako toa go sakaat. koj sum jas na drug covek da mu naredam sto da pravi so sebesi? ete spored mene i cigari treba da se zabranat, IMO edna od najretardiranite raboti na covestvoto, ama nema na nekoj od usta da mu ja vagam cigarata, sepak toa e negova licna odluka. spored mene i pusacite i prostitutkite se glupavi, ama toa e nivni biznis, neka se samounistuvaat ako mislat deka taka treba. mozam sovet da dadam, ili ako sum na odredena pozicija da donesam zakon, no tolku, nema nekogo da prisilam nesto da ne pravi ako e negova volja. ako nekoja zena misli deka vo drzava kako germanija e dobar biznis za 15.000€ mesecno da go "izdava" teloto mesto da raboti random rabota za pomalku pari togas toa ti e, tolku i e pametot.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
13.118
Поени од реакции
14.871
normalno ne bi sakal, i kazav deka sum protiv prostitucija, ama toa e moe licno mislenje i nema da im zabranam na drugi ako toa go sakaat.
Но овде не зборуваме за нечиј личен избор да се проституира. Овде зборуваме за систем на државата со кој се регрутираат чесни жени и од нив се прави курви.

Затоа извини ме ако те парафразирам (и што ќе те повикам на хипокризијата)... Значи не е во ред мајка ти и сестра ти да ги врбуваат да влезат во „бизнис прилика“ каде секакви смрдени лигуши ќе им се качуваат и ќе ги е*бат, ќе им се изживуваат за парична надокнада. Но во ред е тоа да им се случува на некои други жени?


Ова „да ја вработат“ ко некој би ја присилил. Ако самите сакаат и е легално, нека се вработат.
Значи во ред е мајка ти и сестра ти да ги е*бе кој стигне, но само ако им фрли некој денар? Ако е легално, нека им се мочаат во уста и тоа сѐ е кул?
А ти даваат ли барем некој денар за џепарлак?
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
1.766
Поени од реакции
3.950
Но овде не зборуваме за нечиј личен избор да се проституира. Овде зборуваме за систем на државата со кој се регрутираат чесни жени и од нив се прави курви.

Затоа извини ме ако те парафразирам (и што ќе те повикам на хипокризијата)... Значи не е во ред мајка ти и сестра ти да ги врбуваат да влезат во „бизнис прилика“ каде секакви смрдени лигуши ќе им се качуваат и ќе ги е*бат, ќе им се изживуваат за парична надокнада. Но во ред е тоа да им се случува на некои други жени?
kako be ne e licen izbor? i od kade sistem na drzava gi regrutira? kao demek nekoja zena saka da raboti kako medicinska sestra i drzavata ke ja privleci vo prostitucija.. glupost na jako, baska preeska ti objasnav deka za prostitucija samo se zboruva ako toa nekoja zena samata go pobara, ako ona kaze deka saka da i se nudat takvi mesta, pred toa nikoj ne bi spomnal takva rabota (osven vo toj slucaj po greska). znaci prvin e zelbata na zenata (togas i veke e jasno deka ne e bas cesna), pa posle ponudata.

i ubavo ti kazav, jas ne im se mesam na drugi ljuge vo zivotot, sekoj treba da si e svoj gazda dali rodnina ili bilo koj, toa sto ti sakas da bides diktator e tvoj problem.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
12.772
Поени од реакции
15.568
Ако ништо друго да се ситиме 'прозаично' на ретардираноста на ЕУ, карма ис да бич, европејците или ќе заборават на националност и ќе станат европејци или ќе пропаднат :D


Варуфакис: Јадна Германија

Германските граѓани почнуваат да ја откриваат големата лага што нивните лидери им ја кажуваат веќе три децении. Фискалните суфицити не беа резултат на добро осмислена економска политика, туку на неинвестирањето онаму кај што треба. Да, Фолксваген наскоро ќе продава повеќе електрични коли, само што, парите ќе одат во Кина.

Тешко е да признаеш дека економијата на твојата земја се распаѓа и дека твоите лидери со децении те мафтаат дека твојот тешко заработен животен стандард е заслужен и безбеден. Тешко е да ја предадеш својата иднина во рацете на рамнодушни странци и да сфатиш дека Европската Унија, на која цело време си ѝ и верувал, нешто крие од тебе. Дека европските партнери од кои очекуваш помош те третираат како мрза и штетник. Дека економските елити во твојата земја и надвор постојано го одложуваат закрепнувањето. Дека си принуден да правиш длабоки и болни пресеци кои не водат на подобро.Ние во Грција го разбираме тоа многу добро. Истото го доживеавме на почетокот на 2010 година. Денес Германија е изложена на слични понижувања. Иронијата е што во цела Европа, токму Грција е таа која најдобро разбира колку Германија не го заслужува ова, бидејќи нејзината тешка состојба е резултат на заеднички, европски неуспех. И дека никој, а најмалку напатената Грција, јужна Италија, Шпанија и Португалија (или PIGS, како што нè нарекуваа) - нема причина да се радува на нејзините маки.


Длабоките промени во Германија се производ на економски модел кој се засноваше на ограничување на растот на платите, евтин руски гас и напредни технологии во машинската индустрија - особено производството на мотори со внатрешно согорување. Таквиот модел ѝ обезбеди на Германија високи трговски суфицити во четири фази од повоениот развој: во Бретон Вудс економскиот систем воспоставен под надзор на САД кој воспостави фиксни девизни курсеви и отворен пристап до пазарите во Европа, Азија и Америка; потоа во периодот на единствениот европски пазар кој се покажа како многу профитабилен за германските извозници; па повторно по воведувањето на еврото, кога германските стоки и пари ја преплавија периферијата на Европа благодарение на кредитирањето на купувачите и конечно, кога гладта на Кина за готови производи и полупроизводи од Германија го неутрализираше падот на побарувачката во јужна Европа поради кризата на еврото.Германските граѓани почнуваат да се помируваат со пропаста на стариот економски модел и да ја откриваат големата лага што нивните лидери им ја кажуваат веќе три децении. Значителните фискални суфицити не беа резултат на добро осмислена економска политика, туку на пропустот да се инвестира во чиста енергија, критична инфраструктура и во двете клучни технологии на иднината: батериите и вештачката интелигенција. Зависноста на Германија од рускиот гас и кинеската побарувачка беше неоодржлива на долг рок. Ова не се ситни проблеми кои лесно може да се решат.


Тврдењата дека германскиот модел е компатибилен со европската монетарна унија исто така се покажуваат како лажни. Во отсуство на фискална и политичка унија, ЕУ очекувано ги оптовари медитеранските земји, банки и корпорации со долгови кои не можат да се вратат, принудувајќи ја Европската централна банка да избере помеѓу напуштање на еврото и трајно прикривање на банкротот.


Граѓаните на Германија почнуваат да го разбираат ова гледајќи ги маките на Европската централна банка, која ќе погреши и ако значително ги зголеми каматните стапки (поради што Италија и неколку други земји би имплодирале), а ќе погреши и ако не стори тоа (бидејќи нема да успее да ја стави инфлацијата под контрола). Германските граѓани сега сфаќаат дека политичарите ги лажеле кога тврдеа дека економскиот модел може да ја преживее кризата од 2008 година, под услов сите земји од еврозоната да практикуваат мерки за штедење. Исто така, се покажа дека фобијата на нивните лидери од стимулации произведе траен социјализам за јужноевропските олигарси, француските и германските банкари и закостените корпорации.


Некогаш, оние меѓу нас кои ја критикуваа идејата дека секоја земја од еврозоната треба да стане како Германија, истакнуваа дека германскиот модел функционира токму затоа што никој друг не го применува. Денес, во свет каде што веќе нема евтин гас и каде што започнува нова студена војна меѓу Америка и Кина, германскиот модел повеќе не е одржлив дури ни во Германија.


Точно е дека германскиот извоз донекаде ќе закрепне благодарение на падот на еврото. Фолксваген ќе продава повеќе електрични автомобили кога ќе се обноват синџирите за снабдување. БАСФ ќе се врати во форма кога ќе се најдат дополнителни извори на енергија. Она што нема да закрепне е германскиот модел: голем дел од приходите на Фолксваген ќе одат во Кина, од каде доаѓаат новите технологии за батерии, а огромен дел од вредноста ќе се пресели од хемиската индустрија во секторите поврзани со вештачката интелигенција.


Некои од моите германски пријатели се надеваат дека падот на вредноста на еврото ќе го оживее германскиот модел. Но, тоа нема да се случи. Земјите со ниска заштеда како Грција или Гана ќе имаат корист од девалвацијата. Земјите со високи заштеди, со структурни трговски суфицити, нема. Сè што ќе се случи е дека сиромашните домашни потрошувачи ќе ги субвенционираат богатите извозници, спротивно од она што ѝ е потребно на Германија.


Мојата порака до моите германски пријатели е едноставна: бадијала е да жалите за минатото. Надминете го порекнувањето, гневот и депресијата и почнете веднаш да работите на нов економски модел. За разлика од Грција, вие сè уште имате доволно суверенитет да го направите тоа без да барате дозволи од кредитори.


Но, прво треба да ја решите критично важната политичка дилема: дали сакате Германија да го зачува својот политички и фискален суверенитет? Новиот модел не може да функционира во рамките на постоечката еврозона. Ако не сакате враќање на германската марка, потребен ви е модел кој ќе биде вграден во целосно развиена, демократска европска федерација. Секоја друга опција е само продолжение на големата лага која штотуку ја откривте.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom