Евровизија '09

  • Креатор на темата јовица11
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Норвешка и Феритејл а? Ок песничка. Исланд изненадува со пласманот (убава девојка бајдвеј) Азербеџан и Естонија изненадуваат исто. Чудно и ние не дадовме 12ка за Албанија него за Турција а за грција компир. Смотана евровизија се на се. Подобро СтатусКво и виктор пејат од овие.
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Норвешка и Феритејл а? Ок песничка. Исланд изненадува со пласманот (убава девојка бајдвеј) Азербеџан и Естонија изненадуваат исто. Чудно и ние не дадовме 12ка за Албанија него за Турција а за грција компир. Смотана евровизија се на се. Подобро СтатусКво и виктор пејат од овие.
Мене ме заборави де :))) За пеењето :РР

Инаку се радувам искрено Норвешка што победи, некако поразлично беше песничето од сите други, а и дечкото е таков сладок, како од цртан, само да го штипкаш за образи :pipi:

I'm in loveee with fairytalee
Even though it hurts
And I don't care if I lose my mind
Cause I'm already cursed... :)
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
И кој победи оваа година на шитовизија?:)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
А шо, скандинавците не заебале, а? Ц ц ц ц ц ц, срамота... А изненадени сте?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Пак не заебаа а?

Eх бе што малер ќе бевме се 10то место да сме. Ај тоа што Европа не не сака не ме чуди.
Него се на се досадна многу Евровизија годинава. Тапа песни освен Турската и Азербеџан мислам. Норвешка очекувано победи, песната е добра но ништо wow :)
Детенцето е слатко позитивно некако и мило ми е што победи.
Mило ми е воедно што БиХ и Хрватска немаа добри пласмани, затоа што имаа тапа песни.

 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Дефинитивно не треба да учествуваме на вакви местени такмичења.И така нема никад да победиме и да биде се нај нај па ќе наместат.Не се глупи италианците треба по нивните постапки да идеме Италиано даца мафиа шпагети
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192

Колку што можев да видам на World Stadiums, ова е најголемата indoor арена во Осло (Spektrum Arena), со капацитет од 7.000 гледачи. :S
Håkons арена во Лилехамер собира 11.500, па ништо чудно да се одржи и таму имајки предвид дека таму се одржа Јуниорскиот Евросонг 2004.

А има некаде кој гласал за нас?!
Има.Моментално официјалниот сајт не се отвара, појма немам зашто.Кога ке биде пак во употреба ке ги напишам поените.
Од тоа што запамтив сме добиле 10ка од Црна Гора, Босна и Бугарија и 6ка од Швајцарија.Ама не сум баш сигурен.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Не сме изненадени, ја за таква боМбона од дечко О.К. кредит од Стопанска банка ќе кренев и цел ќе го изгласав. Штета само што закаснив малце... :back::pipi:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Håkons арена во Лилехамер собира 11.500, па ништо чудно да се одржи и таму имајки предвид дека таму се одржа Јуниорскиот Евросонг 2004.
Негде прочитав дека Норвежаните веќе резервирале сала пред да заминат за Москва, само не пишеше која сала и каде. :)
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Незнам зашто коментирате за да се откажуваме ова она. Има земји кои 20 и нешто години не тепале а секоја година учествуваат. А има и земји кои ни полуфинале не поминале никогаш. Голема работа. Евровизија. Како напредокот на земјата да ни зависи па да се откажуваме ако не заебале од жирито. Иди, пеј си, забавувај се па и ако направиш нешто тогаш супер.
 
Член од
9 октомври 2008
Мислења
186
Поени од реакции
3
abe vie ne ste svesni sto zboruvte.kako sto ke ni donese pobeda. pa mnogu ke ni donese promocija na zemjata i na kulturta pa i turizamot.a i na javiot servis posto evrovizija e tv nastan na javnite servisi.i lugeto vo oblasta audio vizuleni umetnosti ke se promoviraat so gi nemame .samo ja bi postavil drugo prasanje dali imame kapacitet da go oranizirame seto toa mislam ne.zato ne treba voopsto da pobedi me .inace mogu ke donse i ne treba da se postavuva toa prasanje.ama za zal moze nekoj da se luti ama ispdnvme naj ne sposoben narod vo evropa dzbe se tepame aleksdra mak od tuka pocala kulturata i takvi gluposti so siri me.edistveen narod sme so ke ostanvme bez javn servis za malce.a da bevme pametni moze i ke mozevme da go organizirame. mego nema so kogo vise nema ekipa neli gledas so se slucuva so mrtv nema luge so znaat nesto.koga site cutime i dozvoluvame vaka da se slucuva se i da propagame.ok umesto da ne se dozvoli vakvko rasulo vo javniot servis oti nikoj oti nikoj ne svaka so e javen servis i kolku e znacaen i haosot vo radio difuzija.mesto da ide napred taa obast i da imame povece uceni luge.mesto da izgadime edna koncerna sala kako so treba. nego ni site cutime i samo vikame dobra vlada i taaka od koj ovaa e naj katastrofa na celo so grujo.nego nie ke gradi me spomenik na aleksadar.epa ne ne biva za nisto i koga ke recam taka da ne se vrega nekoj razocarn sum od sopstveniot narod i posakuvam da ne sum mak.samite vraboteni pokraj pokarj politika i direktorite koi samite dozvolile da se umesa ja iskrale mrtv i nema stategi so da pravat i kako se raboti tolkav.Tolkavo rasulo ne sum videl. pa i treba da pobedi me izgleda samo togas ke se osvesti me do kade sme i so ke pravi me. a moze i parite ne se problem ke se najdat i pari koi gi nemame i tesko da ke se najdat ama i da se najdat dzabe koga nemame javen servis i sistem i luge so znat nesto.taka da se ugedame na srbite kako se uspesni vo sekoj pogled i kavi itelektualci i kenialci imaat. Pocnuvajki od site umetnosti pa do sport pa i drugi obasti . Zaci krajno vreme e da se MENUVA NESTO INACE POSLE TESKO E DA SE NAPRVI BILO STO
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Победата е 70 проценти заради неговиот неодолив изглед, 20 посто заради песната и 10 проценти заради текстот. Во секој случај-очекувано. Не ми беше фаворит за на сцена, но веројатно на цела Европа им бил фаворит за во кревет. Тоа е пресудното во случајов. Ајде, next time, следната година пак ќе испишеме 80 страни...
 
Член од
13 март 2009
Мислења
59
Поени од реакции
6
Во полуфиналето сме биле 10-ти, а жирито наместо нас, ја пикнале Финска. Две години по ред вака ни прават. :nerv:

Исто така и Србија била 10-та, а ја пикнале Хрватска.

Сме добиле бодови од Швајцарија - 6, Турција - 6, Романија - 2, Босна - 8, Бугарија - 10, Чешка - 3, Црна Гора - 10

The results of the first semi final, 12th May:

  1. Iceland - 174 points
  2. Turkey - 172 points
  3. Bosnia & Herzegovina - 125 points
  4. Sweden - 105 points
  5. Armenia - 99 points
  6. Malta - 86 points
  7. Israel - 75 points
  8. Portugal - 70 points
  9. Romania - 67 points
  10. FYR Macedonia - 45 points
  11. Montenegro - 44 points
  12. Finland - 42 points [JURY WILDCARD] :tapp:
  13. Belarus - 25 points
  14. Switzerland - 15 points
  15. Andorra - 8 points
  16. Bulgaria - 7 points
  17. Belgium - 1 point
  18. Czech Republic - 0 points
The jury wildcard went to Finland. For the second year in a row. FYR Macedonia would have been the tenth qualifier by televoting alone.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom