Еве како англосаксонците гледаат на тоа..

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.179
Поени од реакции
34.361

Are you planning to emigrate?

Are you in the process of emigrating to Australia?

The Australian government has announced plans for a large-scale recruitment drive for 20,000 skilled immigrants.

The immigration department has said the nation needs more engineers, doctors, car mechanics and accountants and is planning exhibitions across Europe and India to promote the scheme.

In the 1950s and 60s, Australia mounted a major campaign to attract immigrants from Britain, but this time the migration will be more targeted to fit specific labour requirements.

Австралиската влада „регрутира“ емигранти?
Штета што не сум доктор, сметководите, ниту пак механичар. Инаку одма фаќам пат под нозе.
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Acid напиша:
Австралиската влада „регрутира“ емигранти?
Штета што не сум доктор, сметководите, ниту пак механичар. Инаку одма фаќам пат под нозе.
Австралија???
Не зезај... Трк по апликациони форми за во Канада!:)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
A eve kako gledaat na nelegalno vlezeni emigranti, konkretno od Albanija koi se pretstavile deka se od Kosovo i pobarale politichki azil. Kje gi isteraat site koi shto izlazhale za svojot status pri vleguvanje vo Velika Britanija. Megju 80.000 Albanci (25.000 vo London) koi shto vlegle vo Britanija za vreme na vojnata i po nea, sega vladee panika:

http://www.dailymail.co.uk/pages/liv...70&ito=newsnow
 
T

The Blob

Гостин
Море колку што сака нека даваат пари, комотност, слобода и сл. Не се „делам” од Македонијава. Дипломиран сум, имам 22 години, и (барем) сеуште имам елан и оптимизам за вработување во Македонија (односно Битола). Не велам дека можеби тоа нема да се мени по 5 години безуспешна потрага по работа (недај боже тоа да се деси), ама сега засега поубаво нешто од тоа да го поминам животот во Битола не гледам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom