Еванѓелиа Ванѓа Димитрова - Мистерија или?

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Здраво на сите мило ми е што е отворена темава !! До сега ја немав видено!! Значи сакам да кажам дека мојата пра-баба и баба ванѓа биле први братучетки и се родени во разлика од 10 дена !! Баба Ванѓа живеела во Струмица се до 41 година на сегашната улица 5 Ноември!
Баба ми и тетка ми имаат одено кај неа во Петрич и веднаш ги повикала иако имало некои што чекале со денови !! и тоа ги повикала без да и каже некој дека се дојдени. се што предвидела се остварило ...несакам да ги кажувам предвидувањата сепак се приватни работи! Сите кои кажуваат дека лажела дека не е точно дека предвидувала грешат....барем спорд мене
толку имав да кажам за подетално може да прашате знам многу работи за неа!!
Ова ме поттикна на нешто. Имено, на мајка ми роднини(тетки или нешто така, не ме фаќајте за збор), отишле кај нејзе во 80тите. Имало преголем ред, се чекало со саати, да не кажам и денови. Незнам како и зошто, Ванѓа само ги повикала овие родниниве преку ред.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Често се случуваше во времето на Југославија во Струмица да идат луѓе од цела Југославија за да одат да ја посетат Баба Ванѓа во Петрич. Така запознавме една фамилија од Словенија кои беа дојдени за да прашат за ќерка им што и како да прават зошто девојчето имаше ментален инвалитет и овие ја носеле од таму до таму барале чајре. После десетина дена пробување да дојдат на ред Баба Ванѓа ги викнала и им рекла дека девојчето му нема спас и дека инвалидитетот не и е од раѓање како што дотогаш им кажувале докторите туку дека тоа е поради вакцина. Им рекла да го однесат девојчето во манастир (точно им навела во кој) за да се смири таму бидејќи била многу внатрешно немирна и дека нема потреба веќе нема поента да ја носат по доктори.
Како и да е Баба Ванѓа беше во Струмица многу позната и тогаш. Зошто за нејзе кај нас никогаш немало повеќе медиумски интерес со оглед ека дури до Монголија е позната тоа незнам.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Македонката Ванѓа беше таа што изјавила дека Македонија не е држава, туку бугарска територија?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Македонката Ванѓа беше таа што изјавила дека Македонија не е држава, туку бугарска територија?
Каде го изјавила тоа,дај да видиме ?

И таа Баба Ванѓа е онаа која што на сите клипови по јутуб,е избришан делот каде што татарот сака да ја направи бугарка и и вика-вие сте бугарка,а она му возвраќа-не,јас сум Македонка.

Знаеш за тоа или поинтересно ти е да плукаш и да се сметаш за над просечно интелигентна поради тоа што го плукаш своето ?
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Ова ме поттикна на нешто. Имено, на мајка ми роднини(тетки или нешто така, не ме фаќајте за збор), отишле кај нејзе во 80тите. Имало преголем ред, се чекало со саати, да не кажам и денови. Незнам како и зошто, Ванѓа само ги повикала овие родниниве преку ред.
па така и со моите било на жената што и помагала и рекла да ги викне по име и презиме
 
Член од
3 март 2009
Мислења
795
Поени од реакции
702
Умирам от смеене. :pos:Тука навистина ли спорите дали баба Ванга е македонка или бугарка. :tapp: Ако е бугарка е измамница, ако е македонка е велика пророчица.
 
Член од
13 јуни 2014
Мислења
114
Поени од реакции
55
Умирам от смеене. :pos:Тука навистина ли спорите дали баба Ванга е македонка или бугарка. :tapp: Ако е бугарка е измамница, ако е македонка е велика пророчица.
родена македонка е и секогаш ке биде македонка и тоа никој неможе да го смени а бугарите може само да си зборат тоа што не треба...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
Искрено, не е воопшто битно како што се изјаснувала Ванѓа. Кажите ми како е тоа битно во контекст на нејзините пророштва?
 
Член од
23 јуни 2006
Мислења
39
Поени од реакции
9
Jas znam za nea samo od baba mi pred 30-40 godini otisla so nejzina prijatelka na koja nikako ne i se odelo kaj Vanga i celo vreme po avtobusot ja vregala Vanga i slicno, koga stignale ja viknala baba mi po ime a prijatelkata nejzina se vikala eve da kazam Vesna a ona rekla, Marija sho e so tebe ne sakam da vleguva mnogu loso misli za mene, baba mi i rekla ne se vika Marija, Vesna se vika, ne ne ona od malecka sama si go smenila imeto ona si e Marija. Ne znam sho i pogodila na baba mi ali po pat nazad prijatelkata na baba mi usta ne otvorila od shok i i priznala deka e tocno za imeto kako mala si go smenila a nikoj ne znael za imeto.
 
Член од
25 јануари 2015
Мислења
21
Поени од реакции
2
Она е родена македонка, мажена е во Бугарија, тоа не значи дека не е македонка, и јас да сум се мажила во Јапонија ќе бев македонка а не јапонка. Друго и не ми се верува баш во Ванѓа, ааа од друга страна пак, од кај ќе ги знае тие работи за некои планети, за Марс, и тако далје, дали некој друг и кажува па таа само цетира незнам, во прашалник сум....

Sent from my GT-S5300 using Tapatalk 2
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
dedo mi pred triesetiana godini bil kaj baba vagja so cicko mi koj sto e mentalno zaostanat za da prasa dali moze so operacija vo glavata da mu se pomogne. taa mu rekla deka nemoze i deka lekot mu e vo ljubljana. dedo mi i pokraj toa sto mu go rekla prodolzil da go nosi kaj najdobrite doktori po cela evropa no nemalo nikakvo podobruvanje. po nekoe vreme dedo mi izgubil nadez a cicko mi stanuval se poagresiven i pocnal da pusi cigari. dve godini pred da umre dedo mi, majka mi go zede cicko mi vo slovenija i negovata agresivnost poleka pocna da se namaluva i cigarite pocna da gi namaluva. dedo mi umre i cicko mi ostana kaj majka mi vo slovenija i negovata agresivnost nepostoi za cigari nesaka da slusne znaci rabotite se zavrtea za 180 stepeni odkako e vo slovenija. da napomenam deka ne e vo ljubljana kako sto rekla vangja no mi se cini deka nema vrska toa
 
I

INFECTED

Гостин
Кога сме кај девојчето од Франција што Ванѓа го најавила...
 
Член од
17 февруари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Зошто се распадна СССР,Чернобилската катастрофа,победата на Борис Јелцињ,датумот на смртта на Сталин,потонувањето на подморницата Курск и за многу други предвидуванја е заслужна жената која е позната под името Баба Ванѓа.
Ванѓа е позната во Бугарија и пошироко како најголема пророчица,мистична фигура која ја споредуваат со Нострадамус.
Ванѓа е родена во 1911 .Живееше во Петрич близу до областа Рупите во планините јужно од Мелник.
Приказната започнува уште кога Ванѓа беше дете таа беше подигната од виулица и фрлена 10 метри од куќата при што го изгубува видот на двете очи а воедно ја добива и дарбата да предвидува настани кои не можеме да си ги објасниме.
По смртта во 1996 таа предвиде дека нејзината моќ ќе ја наследи некое слепо девојче во Франција,времето ке покаже кога?
Како ја објаснувате оваа мистерија и дали воопшто верувате,да ги чујам вашите коментари во врска со оваа мистерија?
Искрено, по опширно пребарување низ мрежата - најдов само еден легитимен извор кој е целосно посветен на Баба Ванѓа - https://www.baba-vanga.com

Блогот цитира познати бугарски и светски научници, уметници, поети, музичари, политичари, спортисти итн. кои имале лична средба со Баба Ванѓа во 70-тите, 80-тите и 90-тите години. Така, јас сум многу повеќе склон да верувам во информациите што доаѓаат од изворот, отколку во нешто што штотуку е објавено на интернет.

Сите други таблоиди и големите блогови на весници создаваат содржина за да привлечат посетители на нивните сајтови.

Како и да е - на блогот Баба Ванѓа ги напишаа следните предвидувања кои всушност се остварија:
• Почетокот на Втората светска војна и последиците
• Датумот на кој умре цар Борис 3 (бугарски крал од 1918-1943)
• Распадот на Чехословачка
• Немирите во Либан (1968)
• Војната во Никарагва (1979)
• Кипарскиот конфликт во 1974 г
• Изборот на Индира Ганди и нејзината краткотрајна смрт
• Распадот на Советскиот Сојуз
• Распадот на Југославија
• Унијата на Источна и Западна Германија
• Изборната победа на Борис Елцин
• Нуклеарната катастрофа во Чернобил (Украина)
• Датумот кога умре Сталин
• Нападите на САД на 11 септември 2001 година
• 44-тиот претседател на САД ќе биде црнец
• Катастрофата на руската подморница „Курск“.
• Конфликтите во Сирија
• Враќањето на Симеон Саскобурготски II во Бугарија



Еве одличен цитат на Жени Костадинова - таа ги напиша некои од најдлабоките и најинформативните книги за делата на Баба Ванѓа.

„Навистина е многу тажно што има толку многу публикации кои погрешно ги цитираат предвидувањата на Баба Ванѓа. Секој си прави свои бизарни предвидувања, или би ги измешал нејзините вистински зборови со нивните фиктивни приказни, а сето тоа е само искривувачко во многу На негативен начин, вистинската слика на нашата пророчица, како и нејзините феноменални дарови и мудрост, но тоа не е невообичаено за големите луѓе - нивните митови обично го надживуваат самиот човек и она што го оставил на овој свет.


За повеќе од 20 години истражување за животот и делата на Баба Ванѓа, никогаш не сум сретнал ниту еден човек да раскаже за некое од горенаведените предвидувања. Од каде ги зедоа? Кои се нивните извори? Секогаш кога зборувам за предвидување дадено од Баба Ванѓа, ја наведувам личноста на која таа го кажала и кога е кажано. Баба Ванѓа беше исклучително внимателна кому ќе сподели какви било нејзини предвидувања бидејќи многу добро знаеше дека многу луѓе ќе злоупотребуваат со тоа. Имаше такви луѓе кои шират погрешни информации во име на пророчицата дури и кога таа беше жива. Денес, за жал, кога Баба Ванѓа повеќе не е присутна во физичкиот свет, таа не може да се брани од апсурдни изјави кои имаат за цел да шират страв меѓу луѓето. Ова е причината зошто Баба Ванѓа одбива да дава многу глобални предвидувања. Кога го направила тоа, инсистирала луѓето тоа да го чуваат во тајност. Има некои работи што требаше да се чуваат скриени“.

Се надевам дека фрлив малку светлина на вашите прашања дали овие предвидувања што ги најдовте на интернет се вистинити или не!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.816
краткотрајната смрт на Индира Ганди :lolzz:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.021
Искрено, по опширно пребарување низ мрежата - најдов само еден легитимен извор кој е целосно посветен на Баба Ванѓа - https://www.baba-vanga.com

Блогот цитира познати бугарски и светски научници, уметници, поети, музичари, политичари, спортисти итн. кои имале лична средба со Баба Ванѓа во 70-тите, 80-тите и 90-тите години. Така, јас сум многу повеќе склон да верувам во информациите што доаѓаат од изворот, отколку во нешто што штотуку е објавено на интернет.

Сите други таблоиди и големите блогови на весници создаваат содржина за да привлечат посетители на нивните сајтови.

Како и да е - на блогот Баба Ванѓа ги напишаа следните предвидувања кои всушност се остварија:
• Почетокот на Втората светска војна и последиците
• Датумот на кој умре цар Борис 3 (бугарски крал од 1918-1943)
• Распадот на Чехословачка
• Немирите во Либан (1968)
• Војната во Никарагва (1979)
• Кипарскиот конфликт во 1974 г
• Изборот на Индира Ганди и нејзината краткотрајна смрт
• Распадот на Советскиот Сојуз
• Распадот на Југославија
• Унијата на Источна и Западна Германија
• Изборната победа на Борис Елцин
• Нуклеарната катастрофа во Чернобил (Украина)
• Датумот кога умре Сталин
• Нападите на САД на 11 септември 2001 година
• 44-тиот претседател на САД ќе биде црнец
• Катастрофата на руската подморница „Курск“.
• Конфликтите во Сирија
• Враќањето на Симеон Саскобурготски II во Бугарија



Еве одличен цитат на Жени Костадинова - таа ги напиша некои од најдлабоките и најинформативните книги за делата на Баба Ванѓа.

„Навистина е многу тажно што има толку многу публикации кои погрешно ги цитираат предвидувањата на Баба Ванѓа. Секој си прави свои бизарни предвидувања, или би ги измешал нејзините вистински зборови со нивните фиктивни приказни, а сето тоа е само искривувачко во многу На негативен начин, вистинската слика на нашата пророчица, како и нејзините феноменални дарови и мудрост, но тоа не е невообичаено за големите луѓе - нивните митови обично го надживуваат самиот човек и она што го оставил на овој свет.


За повеќе од 20 години истражување за животот и делата на Баба Ванѓа, никогаш не сум сретнал ниту еден човек да раскаже за некое од горенаведените предвидувања. Од каде ги зедоа? Кои се нивните извори? Секогаш кога зборувам за предвидување дадено од Баба Ванѓа, ја наведувам личноста на која таа го кажала и кога е кажано. Баба Ванѓа беше исклучително внимателна кому ќе сподели какви било нејзини предвидувања бидејќи многу добро знаеше дека многу луѓе ќе злоупотребуваат со тоа. Имаше такви луѓе кои шират погрешни информации во име на пророчицата дури и кога таа беше жива. Денес, за жал, кога Баба Ванѓа повеќе не е присутна во физичкиот свет, таа не може да се брани од апсурдни изјави кои имаат за цел да шират страв меѓу луѓето. Ова е причината зошто Баба Ванѓа одбива да дава многу глобални предвидувања. Кога го направила тоа, инсистирала луѓето тоа да го чуваат во тајност. Има некои работи што требаше да се чуваат скриени“.

Се надевам дека фрлив малку светлина на вашите прашања дали овие предвидувања што ги најдовте на интернет се вистинити или не!
Има кажано пред камери дека првата мајка и била фараонка (мисли на Клеопатра), затоа што според нејзе постоела и реинкарнација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom