ЕУРО 2020 - Група Е (Полска, Словачка, Шпанија, Шведска)

Кои две репрезентации ќе се пласираат понатаму?


 • Вкупно гласачи
  19
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.598
Поени од реакции
52.428
Групата Е на Европско Првенство ја сочинуваат репрезентациите на Полска, Словачка, Шпанија и Шведска. Група во која Шпанија е фаворит, но сепак нивниот состав е далеку од оној шампионскиот по кој беа познати па ќе биде интересно да се види дали ќе има некое изненадување можеби некој друг да ја освои групата. Натпреварите се играат во Сент Петерсбург и Севиља од 14ти до 23ти јуни.

1622710491585.png

Состави

Полска:

 • Селектор: Paulo Sousa
 • Голмани: Lukasz Fabianski, Wojciech Szczesny, Lukasz Skorupski
 • Одбрана: Jan Bednarek, Bartosz Bereszynski, Pawel Dawidowicz, Kamil Glik, Michal Helik, Tomasz Kedziora, Kamil Piatkowski, Tymoteusz Puchacz, Maciej Rybus
 • Средина: Przemysław Frankowski, Kamil Jozwiak, Mateusz Klich, Kacper Kozlowski, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Jakub Moder (Brighton), Przemyslaw Placheta, Piotr Zielinski
 • Напад: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Karol Swiderski, Jakub Swierczok
Словачка
 • Селектор: Stefan Tarkovic
 • Голмани: Martin Dubravka, Marek Rodak, Dusan Kuciak
 • Одбрана: Peter Pekarik, Lubomir Satka, Denis Vavro, Milan Skriniar, Tomas Hubocan, Jakub Holubek
 • Средина: Marek Hamsik, Stanislav Lobotka, Patrik Hrosovsky, Juraj Kucka, Ondrej Duda, Robert Mak, Vladimir Weiss, Laszlo Benes, Lukas Haraslin, Tomas Suslov, Matus Bero, Erik Jirka
 • Напад: Michal Duris, Robert Bozenik, David Strelec
Шпанија
 • Селектор: Luis Enrique
 • Голмани: David de Gea, Robert Sanchez, Unai Simon
 • Одбрана: Aymeric Laporte, Jose Gaya, Jordi Alba, Pau Torres, Eric Garcia, Diego Llorente, Cesar Azpilicueta
 • Средина: Marcos Llorente, Sergio Busquets, Rodri, Pedri, Thiago, Koke, Fabian
 • Напад: Dani Olmo, Mikel Oyarzabal, Gerard Moreno, Alvaro Morata, Ferran Torres, Adama Traore, Pablo Sarabia
Шведска:
 • Селектор: Jan Andersson
 • Голмани: Karl-Johan Johnsson, Kristoffer Nordfeldt, Robin Olsen
 • Одбрана: Emil Krafth, Victor Lindelof, Marcus Danielson, Martin Olsson, Ludwig Augustinsson, Pontus Jansson, Filip Helander, Mikael Lustig, Andreas Granqvist
 • Средина: Emil Forsberg, Ken Sema, Viktor Claesson, Dejan Kulusevski, Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Kristoffer Olsson, Jens-Lys Cajuste, Mattias Svanberg, Gustav Svensson
 • Напад: Marcus Berg, Alexander Isak, Robin Quaison, Jordan Larsson
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Дури и во ваков состав очекувам Шпанија да биде прва во групата. После тоа не очекувам ништо посебно од нив ама во ваква група не би требало да се посрамотат.

Полска може да биде изненадување ова првенство, имаат добар состав, секако го имаат и најдобриот играч во групата. Еве од мене тип дека ќе завршат втори.

Шведска отсекогаш била променлива репрезентација, не знае човек што да очекува од нив. Можат да бидат незгодни а можат и скроз да разочараат. Така да мене нема да ме изненади и да испаднат во прва фаза.

Словачка за мене е најслабата репрезентација на ова ЕП. Со ништо не покажуваат знаци дека би можеле да изненадат и да се вмешаат во борба за првите две места во групата.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Очекувам ново ботење на Полците како на сите големи натпреварувања, и неуспех дури и во оваа група да осигураат едно од првите две места, трето за нив. Шпанија и Шведска сметам дека ќе се прво и второ, а Словаците да тргнат како незгодна екипа ама да се распаднат за кратко, и да си завршат четврто.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Уф што убав дриблинг направи Словаков, и ептен слатко си се израдува со мерак , алал :love:
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.260
Поени од реакции
29.238
Колку добра акција за голот на Полска...како на ПЕС :D
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.901
Поени од реакции
11.516
Можеби малце престрого. Поготово ако му се само тие два фаули.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.813
Поени од реакции
80.302
Малер.
Тројца изблокираа, ама се протна.
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.074
Поени од реакции
25.476
- Spain XI vs Sweden:

Unai Simón; Llorente, Laporte, Pau Torres, Alba; Rodri, Koke, Pedri; Ferran Torres, Morata, Dani Olmo.

Што е со Де Геа? Не е повеќе стартер?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom