ЕП 2016 - Група Е (Белгија, Италија, Ирска, Шведска)

  • Креатор на темата ob1
  • Време на започнување

Која репрезентација ќе заврши како прва во групата Е?


  • Вкупно гласачи
    24
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
Да, секако дека нема дете кое се запишува за да биде дефанзивец или голман :pos:

Мислиш сите во сите земји како Македонија е, само Роналдо и Меси ги знаат и сите сакаат како нив да се. Абре луѓе голем е светов, не вадете заклучоци од толку мал дел од истиот.

Инаку не ја ни пратам дискусијава, ама не може некој да каже дека во одбрана може било кој да игра, стави го и ќе рога топки. Квалитетен дефанзивец е многу тешко како прво да се оформи, а како второ да се увиде тоа како резултат на теренот. Ако се приметиле речиси сите напаѓачки ѕвезди, уште на многу млади години експлодираат и го покажуваат талентот. Се разбира тоа е многу полесно за истите бидејќи може цел меч да пробуваат еден дриблинг, цел меч да шутираат и еднаш да влезе доволно е. Дефанзивецот од друга страна ја нема таа привилегија, не може да ризикува и не може да прави експерименти на теренот. Затоа истите додека се млади, со многу поголема претпазливост се третираат од страна на тренерите и затоа не може да го добијат тој хајп.

Сепак квалитетен дефанзивец и многу потешко да се биде, бидејќи за напаѓач ако треба техника и талент, за одбранбен играч треба многу тренинг, тактички капацитет и многу мозок.

Малдини, Неста, Турам, Пујол, Канаваро и останати ти беа играчи со огромна интелигенција, со тактичка способност, со читање на игра и не може да се каже дека бил кој може да рога отпозади, бидејќи ако некој бранењето го сфаќа како рогање тогаш дефинитивно многу малку го разбира фудбалот.
Ако ставиш емотикон што се смее или ако ти кликнат неколку души ми се допаѓа тоа не значи дека си напишал нешто точно :)

Еве замисли ситуација некое дете како вика ``тато, сакам да играм фудбал, ќе бидам задњи везни``, глупо е. Сигурно во Бразил децата кои трчаат по плажи се занесуваат дека ќе бидат како Пепе или оној фрикот што им беше во 2002 од бундеслига, нема грешка. Или Англија или Гвинеја-Бисао или било каде. Може во Италија се раѓаат паметни, којзнае, може на шест години разбираат и задни везни и 3-5-2 и све.:)
Нема врска со Македонија, и во школата на Ајакс каде што ги запишуваат уште од 6-7 години сигурно не одат за да играат стопери, дете е тоа, сака да игра и да даде гол, после тоа доаѓа и нема врска со тоа како покасно ќе се развие, дали ќе биде на ниво на Малдини или селски касап. Повеќето ќе си останат касапи, да не речам 99 од 100. За јаки одбрамбен многу помала улога игра талентот, многу повеќе работа и рутина.

Не напишав никаде дека го разбирам фудбалот, би рекол дека имам скромни познавања од стручен акпект, стручноста ја препуштам на оние кои гледаат 90 минути за два и пол шута на гол, јас повеќе сакам голови, акции, неизвесност, јако темпо, толку ми сече фудбал гледам за голови пред се :)
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.737
Ако ставиш емотикон што се смее или ако ти кликнат неколку души ми се допаѓа тоа не значи дека си напишал нешто точно :)

Еве замисли ситуација некое дете како вика ``тато, сакам да играм фудбал, ќе бидам задњи везни``, глупо е. Сигурно во Бразил децата кои трчаат по плажи се занесуваат дека ќе бидат како Пепе или оној фрикот што им беше во 2002 од бундеслига, нема грешка. Или Англија или Гвинеја-Бисао или било каде. Може во Италија се раѓаат паметни, којзнае, може на шест години разбираат и задни везни и 3-5-2 и све.:)
Нема врска со Македонија, и во школата на Ајакс каде што ги запишуваат уште од 6-7 години сигурно не одат за да играат стопери, дете е тоа, сака да игра и да даде гол, после тоа доаѓа и нема врска со тоа како покасно ќе се развие, дали ќе биде на ниво на Малдини или селски касап. Повеќето ќе си останат касапи, да не речам 99 од 100. За јаки одбрамбен многу помала улога игра талентот, многу повеќе работа и рутина.

Не напишав никаде дека го разбирам фудбалот, би рекол дека имам скромни познавања од стручен акпект, стручноста ја препуштам на оние кои гледаат 90 минути за два и пол шута на гол, јас повеќе сакам голови, акции, неизвесност, јако темпо, толку ми сече фудбал гледам за голови пред се :)
А ти не си доктор по фудбалски науки за да утврдиш што е точно, а што не, ниту пак фудбалот е математика или физика за да има стриктно точни и неточни работи. Разграничувај малку.

И не знам какви ти се овие глупости. Каква врска имаат мотивите децата на 6-7 години кога започнуваат најчесто да тренираат фудбал со тоа која позиција во фудбалот е најтешка, дали воопшто постои потешка/поважна позиција и на крај краева, како тоа е поврзано со она за што овде се дискутираше?

Бидејќи самиот велиш дека немаш големи познавања од фудбал, еве ќе ти дадам неколку насоки. Децата кога започнуваат да тренираат, никогаш автоматски не им се утврдува позиција на теренот. Не може на човек кој има 7 години, да му кажеш ти ќе бидеш десен бек во 4-3-1-2 формација. Во тој случај може само да добиеш збунет поглед, кој може само негативно да резултира. Утврдувањето на позицијата е процес кој трае долго и кој се применува во малку подоцните етапи од тренингот на едно дете, а истиот е подложен и на промени. На крај краева тука се тренерите да видат кој за каде е и кој какви квалитети поседува, ако воопшто ги има.

Иначе ако веќе споредуваме класични напаѓачи во централни дефанзивци, многу лесно е да се утврди кој со повеќе фудбалски мозок располага, кој е тактички поспремен и кој играч е потешко да се оформи. Дали оној кој е доволно да ја чукне топката преку противничката гол линија(ова му доаѓа како аналогија на вашето рогање на топката) или оној кој е задолжен да брани 90 минути?
 
C

Castiel

Гостин
Тоа е проблемот на форумот..што се водат според еден натпревар а не генерала..Аргентина и Чиле реално не играат никаков фудбал и се дефанзивни екипи,тоа се виде на СП во 2014 каде играат цврсто,енергично и калкулантски без некои посебни воиграни акции..типична Италјанска школа се сите екипи од Јужна Америка освен Бразил и Колумбија..впрочем такви му се и првенствата..све 0-2 гола и касапење до без крај..ама кога не пратиш и кога не знаеш не коментирај.[DOUBLEPOST=1466350279][/DOUBLEPOST]

На кој пробваш да му објаснуваш?..на Џонтра и на Кастиел?..мислиш ќе те разберат нешто?..јас му пишам дека одбранбени добри фудбалери како и голман е многу полесно да најдиш отколку добри напаѓачи и крила..секогаш и во секоа време и во секој спорт офанзивната е потешка од дефанзивата и тоа е така во животот..секогаш е потешко ти да пристапиш прв отколку некој да очекуваш нешто да направи...

Со бранењето се прилагодуваш на нечии услови,а со напаѓањето треба ти да ги поставуваш условите и ти да го водиш темпото..мислам логично да размислиш ќе увидиш дека офанзивата е потешка..а поради недостаток на аргументи почнаа да ми ги спомнуваат Атлетико Мадрид,Виљареал,Бетис и Малага кои ги фалев цела сезона дека играат одлична одбрана што немаат врска едно со друго,бидејќи Атлетико и Виљареал не само што играат стручна одбрана туку имаат добар напад исто така односно имаат воиграни акции и знаат да изиграат...

Мислам искрено сам да застаниш да играш фудбал и кога ќе ти речат "оди назад" тоа значи дека најмалце имаат доверба во тебе бидејќи нормално сметаат дека најмалце знаеш да играш фудбал..тие што повеќе знаат да играат и што можат да трчаат играат понапред ,а тие што знаат помалце играат поназад..тоа е во најниските слоеви на фудбалот а камоли во професионалниот фудбал..јас не ги направив одбранбените неписмени и небитни туку имаат полесна работа од поофанзивните фудбалери бидејќи можат да бранат зона и да трчаат на чоек..а офанзивците треба секогаш да направат нешто повеќе за да постигнат Гол..

Ама џабе на кој ќе му објаснувам..на Џонтра?..ќе дојди сега и ќе истреска еден куп глупости и пак истото..први беа да напишат за слабите перформанси за Нолито ,а сега кога постигна гол и асистенција никаде ги нема да го пофалат..тоа е таа објективност на форумот..се зависи од тој натпревар што ќе се изигра па за понатаму сосем ново мислење..ете го Стефан чекаше Аргентина и Чиле 100 гола да постигнат и офанзивни биле готово:pos:..а тој ниту еднаш ги нема гледано каков никаков силеџиски фудбал играат ..Италија и Шпанија фудбалот што го играат е измислен за Аргентина и Чиле
Дека евполесно за дефанзива врие од квалитетни одбрамбени играчи. Дај наброј кој се тие пошто еве ние појма си немаме ти знаеш.

Sent from my SM-G531F using Tapatalk
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Дека евполесно за дефанзива врие од квалитетни одбрамбени играчи. Дај наброј кој се тие пошто еве ние појма си немаме ти знаеш.

Sent from my SM-G531F using Tapatalk
Значи види вака,не е работата само да се каже односно да се напиши за тоа колку квалитетни дефанзивци или офанзивци постојат на пазарот,работата е малце суштински да се согледаат работите од корен па подоцна да се суди што како...логично е да размислиш дека за да играш напред ти треба повеќе знаење,техника,снаодливост,шут,брзина..сите можни фудбалски сегменти и физички предиспозиции ти требаат за да станиш добар офанзивен фудбалер..за да бидиш добар одбранбен фудбалер ти треба интелегенција,искуство,воиграност,комуникација со останатите околу тебе(бидејќи не играш сам),добро физички подготвен и секако да не паничиш..секоја позиција си има своја тежина но ако ги ставиш на кантар двете работи потешко е да станиш добар напаѓач отколку добар дефанзивец што не значи дека секое копито можи да игра назад(веројатно вака ќе ми реплицира Џонтра).

Вие што правите со Џонтра?..ќе напишите дека имало нколку сакаш ванаби дриблерчиња а всушност е прашање и дискутабилно колку од нив се добри..еве го Кварезма ќе го земам за пример?..тој го сметаш за добар офанзивец?..затоа треба да се разграничант некои работи за да се суди...еве и за дефанзивец ќе земиме пример..објективно што мислиш за Смолинг од Ман Ју?..добар дефанзивец е според тебе?..или пак за Рами од Севиља?..значи има добри и лоши фудбалери а не добри офанзивци,лоши дефанзивци..драпајси глупостите..

Самиот факт што дефанзивците можат и на 33-34 години да играат на високо ниво и да одговараат на задачите на теренот ти кажува дека на дефанзивците му е полесно..Малдини до 40 години играше прилично добро..е сега кога ќе направиш компарација со некое крило дали било добро на 33 години еквивалентно како дефанзивецот тогаш ќе правиме муабет...Пујол,Киелини,Занети,Неста,Фердинанд,Турам,Хипиа..и многу други врвни дефанзивци што играле порано и сега на 33-34-35 години играле одлично ..а тоа кај поофанзивните фудбалери е невозможна работа бидејќи тие се напрегаат повеќе и даваат повеќе напон на телото односно повеќе се трошат физички.

Јас тргнувам од самиот себе..мал фудбал играм цел мој проклет живот и кога ќе играм напред односно кога јас треба да креирам за тимот и да бидам дел од офанзивниот појас тогаш се чуствувам преморен бидејќи давам се од себе односно го исцрпувам телото максимално физички..кога играм назад можеби сум нон стоп под притисок ама физички не сум исцрпен и не сум изложен на повреди и слично.....размислувај малце не само да пишувате глупости и да се инаетите..јас не се правам најпаметен туку ме нервира начинот на кој комуницирате а не сте во право..[DOUBLEPOST=1466450957][/DOUBLEPOST]
Пак даваш глупи примери и после ја сум трескал глупости.
Ко ќе играш фудбал на најслабиот му викале иди играј позади :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Ја до сеа неам сретнато ваков случај а играм фудбал секој втор ден 15 години веќе. Обично тие што највише разбираат остануваат позади да играат а на послабите им викаат иди напред мош и убодеш нешто.
И дај жити се не кажувај кој гледа а кој не гледа фудбал коа ти иако се праиш експерт за сите екипи ширум светов најмалце пратиш фудбал, 100 пати те иам начекано на фејсбук тагнат на ручек со девојката, на викенди, у кино во време коа има утакмици на тв. :D

Џони му кажува на Стекот дека РЕЗУЛТАТИТЕ МУ ДАВААТ ПОГРЕШНА ПЕРЦЕПЦИЈА, истиот тој лик што кога се караше со енглезите за тоа чија лига е појака го користеше следниов мега јак аргумент, ти у Шпанија знаеш ли каква одбрана се игра, сите екипи знаат докторски да се бранат не за џабе секој викенд ги фаќам 0-2 шпанците.

поз.

И да, за тој Нолито никад не сум рекол дека е слаб играч пошто не ни знам како изгледа дечкото, ни на Европсково го неам гледано сеуште.
А чекај малце што треба дома да седам и фудбали по цел ден да пратам?..па фудбалот и спортот општо е споредна работа и треба да ни служи за забава а не да се тепаме скраја да е :D..и тоа ако сум излезен некаде не значи дека не ги гледам натпреварите.па затоа немој да судиш според тоа што го гледаш по социјалните мрежи да си ебиш глата .

Значи јас ти пишувам според играта што ја прикажуваат Аргентина ,ене во Шпанија 2ра лига играат најкасапски можен фудбал и се бранат со 10 души па пак по 4 гола паѓаат и тоа во плеј офф натпреварите...јас нема што да се карам со енглезите..кој се тие енглезите во Англија живеат тие?....па демек не се игра најдобра одбрана во Шпанија?...ете го Италјанците ги гледаме во ЛШ и ЛЕ колку добра одбрана играат..во нокаут фаза испод 3-4 парчиња не се дека играат страшна одбрана..одбраната не е само да ја умртвиш играта и да се браниш со сите назад..таа почнува од нападот и целиот концепт на екипата треба да ти е поставен на такво ниво
 
Последно уредено:
C

Castiel

Гостин
Значи види вака,не е работата само да се каже односно да се напиши за тоа колку квалитетни дефанзивци или офанзивци постојат на пазарот,работата е малце суштински да се согледаат работите од корен па подоцна да се суди што како...логично е да размислиш дека за да играш напред ти треба повеќе знаење,техника,снаодливост,шут,брзина..сите можни фудбалски сегменти и физички предиспозиции ти требаат за да станиш добар офанзивен фудбалер..за да бидиш добар одбранбен фудбалер ти треба интелегенција,искуство,воиграност,комуникација со останатите околу тебе(бидејќи не играш сам),добро физички подготвен и секако да не паничиш..секоја позиција си има своја тежина но ако ги ставиш на кантар двете работи потешко е да станиш добар напаѓач отколку добар дефанзивец што не значи дека секое копито можи да игра назад(веројатно вака ќе ми реплицира Џонтра).

Вие што правите со Џонтра?..ќе напишите дека имало нколку сакаш ванаби дриблерчиња а всушност е прашање и дискутабилно колку од нив се добри..еве го Кварезма ќе го земам за пример?..тој го сметаш за добар офанзивец?..затоа треба да се разграничант некои работи за да се суди...еве и за дефанзивец ќе земиме пример..објективно што мислиш за Смолинг од Ман Ју?..добар дефанзивец е според тебе?..или пак за Рами од Севиља?..значи има добри и лоши фудбалери а не добри офанзивци,лоши дефанзивци..драпајси глупостите..

Самиот факт што дефанзивците можат и на 33-34 години да играат на високо ниво и да одговараат на задачите на теренот ти кажува дека на дефанзивците му е полесно..Малдини до 40 години играше прилично добро..е сега кога ќе направиш компарација со некое крило дали било добро на 33 години еквивалентно како дефанзивецот тогаш ќе правиме муабет...Пујол,Киелини,Занети,Неста,Фердинанд,Турам,Хипиа..и многу други врвни дефанзивци што играле порано и сега на 33-34-35 години играле одлично ..а тоа кај поофанзивните фудбалери е невозможна работа бидејќи тие се напрегаат повеќе и даваат повеќе напон на телото односно повеќе се трошат физички.

Јас тргнувам од самиот себе..мал фудбал играм цел мој проклет живот и кога ќе играм напред односно кога јас треба да креирам за тимот и да бидам дел од офанзивниот појас тогаш се чуствувам преморен бидејќи давам се од себе односно го исцрпувам телото максимално физички..кога играм назад можеби сум нон стоп под притисок ама физички не сум исцрпен и не сум изложен на повреди и слично.....размислувај малце не само да пишувате глупости и да се инаетите..јас не се правам најпаметен туку ме нервира начинот на кој комуницирате а не сте во право..[DOUBLEPOST=1466450957][/DOUBLEPOST]

А чекај малце што треба дома да седам и фудбали по цел ден да пратам?..па фудбалот и спортот општо е споредна работа и треба да ни служи за забава а не да се тепаме скраја да е :D..и тоа ако сум излезен некаде не значи дека не ги гледам натпреварите.па затоа немој да судиш според тоа што го гледаш по социјалните мрежи да си ебиш глата .

Значи јас ти пишувам според играта што ја прикажуваат Аргентина ,ене во Шпанија 2ра лига играат најкасапски можен фудбал и се бранат со 10 души па пак по 4 гола паѓаат и тоа во плеј офф натпреварите...јас нема што да се карам со енглезите..кој се тие енглезите во Англија живеат тие?....па демек не се игра најдобра одбрана во Шпанија?...ете го Италјанците ги гледаме во ЛШ и ЛЕ колку добра одбрана играат..во нокаут фаза испод 3-4 парчиња не се дека играат страшна одбрана..одбраната не е само да ја умртвиш играта и да се браниш со сите назад..таа почнува од нападот и целиот концепт на екипата треба да ти е поставен на такво ниво
Ти реков да ги наброиш моментално и ти да размислиш дали повеќе квалитетни дефанзивци ими офанзивци има. И ќе видиш како стојат работите. До вчера паѓаше во несвест за Атлетико сеа испаѓа успехот не им е ништо посебно пошто полесно е. Тоа што есинствена екипа која што освои титула со таков фудбал во последни 10 + години додека другите со офанзивен освојуваа нема врска.

Sent from my SM-G531F using Tapatalk
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Ти реков да ги наброиш моментално и ти да размислиш дали повеќе квалитетни дефанзивци ими офанзивци има. И ќе видиш како стојат работите. До вчера паѓаше во несвест за Атлетико сеа испаѓа успехот не им е ништо посебно пошто полесно е. Тоа што есинствена екипа која што освои титула со таков фудбал во последни 10 + години додека другите со офанзивен освојуваа нема врска.

Sent from my SM-G531F using Tapatalk
Различна перцепција имаме на работите тоа е проблемот. јас ти велам дека не постои добри офанзивци или лоши дефанзивци..дека постојат лоши и добри фудбалери и тоа во склоп со многу други фактори како што се клубот,екипата,позицијата,тренерот и слично...Атлетико игра стручна и докторска одбрана најдобра што ја имам гледано во мојот живот..едноставно посветени се секој можен натпревар и максимално му пристапуваат на секој противник без разлика дали се работи за Роналдо или Денис Суарез...дечките веќе 3 години континуирано играат цврсто и што е најбитно не се бранат со 10 души како Италјанските екипи и многу ретко испаѓаат на дупли пас скоро никогаш.
и не значи дека ако играат добра одбрана дека се дефанзивна екипа..тука е недоразбирањето

Атлетико се бранат по шеми и играат диктонски односно исто како моторот кога работи во колата..и Симеоне внимателно ги бира фудбалерите кои можат да се вклопат во тој систем, Савич да оди во друга екипа ќе изгледа многу послаб и понесигурен отколку во Атлетико затоа неможиме да најдиме компромис во квалитетот на дефанзивците..во секоја екипа би делувале различни бидејќи фудбалот е тимска игра.

А Атлетико претежно има мака од екипи како Барселона и Селта Виго кои имаат поливалентни играчи во составот што можат да пробијат бункер и да ја изместат шемата..затоа и во контиунитет Атлетико има полоши резултати со погорните тимови за разлика од Реал Мадрид каде полесно се справуваат. бидејќи Роналдо и Балето не се такви играчи што можат да ја пробијат таа шема..кај Реал Мадрид такви поединци се Марсело и Иско(дискутабилно) што се премалце па затоа имаат полоши резултати против Атлетико веќе неколку години
 
C

Castiel

Гостин
Различна перцепција имаме на работите тоа е проблемот. јас ти велам дека не постои добри офанзивци или лоши дефанзивци..дека постојат лоши и добри фудбалери и тоа во склоп со многу други фактори како што се клубот,екипата,позицијата,тренерот и слично...Атлетико игра стручна и докторска одбрана најдобра што ја имам гледано во мојот живот..едноставно посветени се секој можен натпревар и максимално му пристапуваат на секој противник без разлика дали се работи за Роналдо или Денис Суарез...дечките веќе 3 години континуирано играат цврсто и што е најбитно не се бранат со 10 души како Италјанските екипи и многу ретко испаѓаат на дупли пас скоро никогаш.
и не значи дека ако играат добра одбрана дека се дефанзивна екипа..тука е недоразбирањето


Атлетико се бранат по шеми и играат диктонски односно исто како моторот кога работи во колата..и Симеоне внимателно ги бира фудбалерите кои можат да се вклопат во тој систем, Савич да оди во друга екипа ќе изгледа многу послаб и понесигурен отколку во Атлетико затоа неможиме да најдиме компромис во квалитетот на дефанзивците..во секоја екипа би делувале различни бидејќи фудбалот е тимска игра.

А Атлетико претежно има мака од екипи како Барселона и Селта Виго кои имаат поливалентни играчи во составот што можат да пробијат бункер и да ја изместат шемата..затоа и во контиунитет Атлетико има полоши резултати со погорните тимови за разлика од Реал Мадрид каде полесно се справуваат. бидејќи Роналдо и Балето не се такви играчи што можат да ја пробијат таа шема..кај Реал Мадрид такви поединци се Марсело и Иско(дискутабилно) што се премалце па затоа имаат полоши резултати против Атлетико веќе неколку години



Не бе Атлетико не се бранат со 10 души и не се дефанзивна екипа. И не играат дефанзивен фудбал. Италија игра. Истиот фудбал е само што не се касапи Италијанците.

И не врти муабет сеа немало лоши добри офанзивци дефанзивци имало лоши добри фудбалери.Ти реков 2 пати еве ти викаш потешко е да се игра напред него ли назад. Добро ајде чим е така наброј ми моментално колку повеќе квалитетни играчи има што играат напред или назад? Не знам што се инатиш без везе кога и сам гледаш дека денес да најдеш квалитетен штопер е многу потешко од квалитетен шпиц. Ама нема врска полесно е да играш назад. Ете си играл мал фудбал цел живот. Тој што е најдрво го оставате назад да игра ? Не. Кога глеаш дека е камен го бркаш напред може ќе погоди на среќа некој гол а тој што има поголемо знаење го ставаш назад пошто ако не го стави назад ќе ве исрешетаат ко швајцарско сирење..Не знам ја бар кога сум играч и играм секад е така.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Не бе Атлетико не се бранат со 10 души и не се дефанзивна екипа. И не играат дефанзивен фудбал. Италија игра. Истиот фудбал е само што не се касапи Италијанците.

И не врти муабет сеа немало лоши добри офанзивци дефанзивци имало лоши добри фудбалери.Ти реков 2 пати еве ти викаш потешко е да се игра напред него ли назад. Добро ајде чим е така наброј ми моментално колку повеќе квалитетни играчи има што играат напред или назад? Не знам што се инатиш без везе кога и сам гледаш дека денес да најдеш квалитетен штопер е многу потешко од квалитетен шпиц. Ама нема врска полесно е да играш назад. Ете си играл мал фудбал цел живот. Тој што е најдрво го оставате назад да игра ? Не. Кога глеаш дека е камен го бркаш напред може ќе погоди на среќа некој гол а тој што има поголемо знаење го ставаш назад пошто ако не го стави назад ќе ве исрешетаат ко швајцарско сирење..Не знам ја бар кога сум играч и играм секад е така.
Пази што правиш..ми вадиш две слики на Атлетико Мадрид каде се бранат со 10 души против Реал Мадрид и Барселона на гостински терен:facepalm:..па секоја можна екипа на светот ќе се брани против Реал и Барса на гости посебно кога резултатот е тесен 0-0 или 0-1(во 77 минута)..сигурно нема Атлетико да застани против Селта и Севиља да се брани со 10 души назад.

Па со тоа квалитетни играчи што сакаш да ти ги набројам е дискутабилно колку се тие квалитетни бидејќи за да бидиш добар дефанзивец ти треба добар тим,а за да бидиш добар офанзивец секаде ќе можиш да се истакниш до границите на возможното и самиот тим се разбира..не знам како сакаш да ти набројам дефанзивци кога самиот критериум на форумот е изместен и се се менува во склоп на натпреварите па за повеќето дефанзивци ќе ме направите ретардиран ако ги спомнам..терминот класа се користи за секој играч а реално постојат само неколку класа офанзивни фудбалери а според мене тие се Нејмар,Суарез,Меси,Бале,Роналдо и Робен...другите сите се дискутабилни..значи зависи во кој сегмент ги сметаш офанзивни...напаѓачи?крила?средни играчи?..

Едноставно кога играме мал фудбал тие најмногу што знаат да играат односно најдобрите во екипата играат како организатори и напред..бидејќи се поспремни,побрзи,потехничари,поснаодливи,помалце простор имаат...а тие што играат назад се сметаат дека помалце знаат да играат и претежно се поискусни и се вадат на физикус односно телото ама техника јок...ти објаснав убаво дека ако дефанзива е потешко да играш немаше дефанзивците и на 33-34-35 години да играат на високо ниво и да бидат незаменлива алка во нивните клубови..1000 вакви случаеви има и ќе има..Барзаљи види го на 35 години карпа е ..кој офанзивен фудбалер на 33 години ќе биди мега звезда или некогаш бил?..невозможен случај бидејќи после 30-тата година губат на брзина и се три пати повеќе истрошени затоа се бескорисни ...напаѓачите и крилата порано завршуваат со кариерите за разлика од дефанзивците..и за тоа има илјада примери...Малдини и Занети на 40 години се откажаа од фудбал..а за некое крило или напаѓач кога ќе си го видам тилот ќе игра на високо ниво до 40 години во клубови како Милан и Интер
 
G

Goldie

Гостин
Еве не е ниту Барселона ниту пак Реал Мадрид па пак се бранат со 10 души Атлетико и тоа против ПСВ на 0-0

1.png

кој офанзивен фудбалер на 33 години ќе биди мега звезда или некогаш бил?..невозможен случај бидејќи после 30-тата година губат на брзина и се три пати повеќе истрошени затоа се бескорисни
Ибрахимович 35 години ќе има за некој месец, па пак тимовиве ќе се испотепаат за кој да потпише иако нели според тебе се бескорисни
50 гола и 20 асистенции само 15/16, предходните 4-5 сезони исто имаше по 40 гола просек а сега ќе отиде во ПЛ на 35 години и пак ќе биде најдобар стрелец ;)
 
Последно уредено од модератор:

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.737
Пази што правиш..ми вадиш две слики на Атлетико Мадрид каде се бранат со 10 души против Реал Мадрид и Барселона на гостински терен:facepalm:..па секоја можна екипа на светот ќе се брани против Реал и Барса на гости посебно кога резултатот е тесен 0-0 или 0-1(во 77 минута)..сигурно нема Атлетико да застани против Селта и Севиља да се брани со 10 души назад.

Па со тоа квалитетни играчи што сакаш да ти ги набројам е дискутабилно колку се тие квалитетни бидејќи за да бидиш добар дефанзивец ти треба добар тим,а за да бидиш добар офанзивец секаде ќе можиш да се истакниш до границите на возможното и самиот тим се разбира..не знам како сакаш да ти набројам дефанзивци кога самиот критериум на форумот е изместен и се се менува во склоп на натпреварите па за повеќето дефанзивци ќе ме направите ретардиран ако ги спомнам..терминот класа се користи за секој играч а реално постојат само неколку класа офанзивни фудбалери а според мене тие се Нејмар,Суарез,Меси,Бале,Роналдо и Робен...другите сите се дискутабилни..значи зависи во кој сегмент ги сметаш офанзивни...напаѓачи?крила?средни играчи?..

Едноставно кога играме мал фудбал тие најмногу што знаат да играат односно најдобрите во екипата играат како организатори и напред..бидејќи се поспремни,побрзи,потехничари,поснаодливи,помалце простор имаат...а тие што играат назад се сметаат дека помалце знаат да играат и претежно се поискусни и се вадат на физикус односно телото ама техника јок...ти објаснав убаво дека ако дефанзива е потешко да играш немаше дефанзивците и на 33-34-35 години да играат на високо ниво и да бидат незаменлива алка во нивните клубови..1000 вакви случаеви има и ќе има..Барзаљи види го на 35 години карпа е ..кој офанзивен фудбалер на 33 години ќе биди мега звезда или некогаш бил?..невозможен случај бидејќи после 30-тата година губат на брзина и се три пати повеќе истрошени затоа се бескорисни ...напаѓачите и крилата порано завршуваат со кариерите за разлика од дефанзивците..и за тоа има илјада примери...Малдини и Занети на 40 години се откажаа од фудбал..а за некое крило или напаѓач кога ќе си го видам тилот ќе игра на високо ниво до 40 години во клубови како Милан и Интер
Дел Пиеро календарската 2008 даде 27, 28 гола некаде, најмногу мислам во неговата кариера на 34 годишна возразст :) и притоа не само головите, туку играше маестрално. Него целосно му се пресече формата кога негде август или септември 2009 се повреди и никогаш не се врати да биде истиот. Недвед исто додека се пензионираше играше на доста високо ниво, се до 2009 година иако беше 37 ако не се лажам. Зидан до пензија, односно до 35 години си играше квалитетно, Пирло исто додека да замине од Јуве ептен малку му падна формата последната сезона, иако беше 36 години.

Иако логично е играчите од поофанзивниот дел од теренот да губат дел од квалитетите после 30 години, сепак тоа зависи многу од еден до друг играч. Не се сите исти и никогаш нема да бидат исти. Сепак тоа истото важи и за дефанзивците, бидејќи како помлади многу потешко доаѓаат до шанса и затоа можеби враќаат дел од кредитите во подоцнежни години.

Едноставно може да се заклучи дека ако генерално офанзивен играч најдоброто би требало да го покажува некаде од 21, 22 години до 30, играчите од дефанзивниот дел од теренот тоа го прават од 25, 26 години до кај 34 отприлика.

И тоа примерите за мал фудбал кога играме, понесоодветни не може да бидат :D
 
C

Castiel

Гостин
Пази што правиш..ми вадиш две слики на Атлетико Мадрид каде се бранат со 10 души против Реал Мадрид и Барселона на гостински терен:facepalm:..па секоја можна екипа на светот ќе се брани против Реал и Барса на гости посебно кога резултатот е тесен 0-0 или 0-1(во 77 минута)..сигурно нема Атлетико да застани против Селта и Севиља да се брани со 10 души назад.

Па со тоа квалитетни играчи што сакаш да ти ги набројам е дискутабилно колку се тие квалитетни бидејќи за да бидиш добар дефанзивец ти треба добар тим,а за да бидиш добар офанзивец секаде ќе можиш да се истакниш до границите на возможното и самиот тим се разбира..не знам како сакаш да ти набројам дефанзивци кога самиот критериум на форумот е изместен и се се менува во склоп на натпреварите па за повеќето дефанзивци ќе ме направите ретардиран ако ги спомнам..терминот класа се користи за секој играч а реално постојат само неколку класа офанзивни фудбалери а според мене тие се Нејмар,Суарез,Меси,Бале,Роналдо и Робен...другите сите се дискутабилни..значи зависи во кој сегмент ги сметаш офанзивни...напаѓачи?крила?средни играчи?..

Едноставно кога играме мал фудбал тие најмногу што знаат да играат односно најдобрите во екипата играат како организатори и напред..бидејќи се поспремни,побрзи,потехничари,поснаодливи,помалце простор имаат...а тие што играат назад се сметаат дека помалце знаат да играат и претежно се поискусни и се вадат на физикус односно телото ама техника јок...ти објаснав убаво дека ако дефанзива е потешко да играш немаше дефанзивците и на 33-34-35 години да играат на високо ниво и да бидат незаменлива алка во нивните клубови..1000 вакви случаеви има и ќе има..Барзаљи види го на 35 години карпа е ..кој офанзивен фудбалер на 33 години ќе биди мега звезда или некогаш бил?..невозможен случај бидејќи после 30-тата година губат на брзина и се три пати повеќе истрошени затоа се бескорисни ...напаѓачите и крилата порано завршуваат со кариерите за разлика од дефанзивците..и за тоа има илјада примери...Малдини и Занети на 40 години се откажаа од фудбал..а за некое крило или напаѓач кога ќе си го видам тилот ќе игра на високо ниво до 40 години во клубови како Милан и Интер
Значи не играат само против Реал и Барса така повеќе од натпреварите го играат истиот. Не дека се бранат 90 мин со 10 души ама пак. Ни италија никогаш не се бранела 90 мин со 10 души. Значи тргни на страна средина и везни играчи пошто реално они ја имаат најтешка работата на теренот помагаат и напред и назад и огранизација на игра не се споредува со ништо друго. Е убаво што ги наброја овие , али еквивалент на овие во дефанзива играчи нема или еве Рамос, Киелини, Барзаљи и Боатенг. Т.Силва беше исто во тој кош до пред некоја година ама страшно е опаднат дур е во ПСЖ. Баш дека е потешко и треба повеќе искуство затоа дефанзивците својот врв го достигнуваат во подоцнежни години. Тогаш ги играат најубавиот фудбал. Додека пак крилата и напаѓачите тоа го играат до 30тата година во главно. Се нормално има исклучоци како Тони, Клосе што и во плус 32-3 години уште редовно си тресеа мрежи.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Класика Џони, со првичниот став иде до екстремност и после коа ќе сконта дека истрескал еден тон глупости го ублажува својот став до некои прифатливи граници. :D
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.742
Поени од реакции
12.725
Италија до финале ќе треба да ги победи Шпанија, Германија и Франција, а Белгија ќе треба вториот од најмртвата група Ф, Велс/Турција и Хрватска/Полска :pos:
Еднаш ќе изиграат ко што треба во групи и го јадат стапот.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Класика Џони, со првичниот став иде до екстремност и после коа ќе сконта дека истрескал еден тон глупости го ублажува својот став до некои прифатливи граници. :D
Не,туку сконтав дека не вреди со вас да се расправам за нешто што не е така па затоа ублажувам..сепак ова е форум не ќе се караме за некои споредни работи :D..дефанзивата била потешка од офанзивата..глупости донемајкаде
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.205
Поени од реакции
7.990
Италија до финале ќе треба да ги победи Шпанија, Германија и Франција, а Белгија ќе треба вториот од најмртвата група Ф, Велс/Турција и Хрватска/Полска :pos:
Еднаш ќе изиграат ко што треба во групи и го јадат стапот.
И после сите сеир и маваат на Италија зошто по групи играла на три нерешени колку да помине. Епа еве ЗАТОА:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom