ЕМБГ (Единствен Матичен Број на Граѓанинот) - прашање ?

D

Deleted member 19276

Гостин
Вака значи сите знаеме што е ЕМБГ - Единствен Матичен Број на Граѓанинот е сега нели се состои од ден (2-ве) бројки, месец (2-ве) бројки, година (3) бројки, шифра на пол машко/женско - 450/455 (3) бројки и остануваат (3) бројки. Што се последните 3 бројки во ЕМБГ гледам нешто на википедија ама не ми иде во глава јас со мојот матичен број според википедија испаѓа дека сум роден во Словенија, а уствари сум роден во Скопје. Ве молам за мало појаснување околу последните 3 бројки ;)
 
S

StormRage

Гостин
Вака значи сите знаеме што е ЕМБГ - Единствен Матичен Број на Граѓанинот е сега нели се состои од ден (2-ве) бројки, месец (2-ве) бројки, година (3) бројки, шифра на пол машко/женско - 450/455 (3) бројки и остануваат (3) бројки. Што се последните 3 бројки во ЕМБГ гледам нешто на википедија ама не ми иде во глава јас со мојот матичен број според википедија испаѓа дека сум роден во Словенија, а уствари сум роден во Скопје. Ве молам за мало појаснување околу последните 3 бројки ;)
мислам дека е бош муабет али ко шо знам е редниот број кога си роден на тој датум... пр мојот завршува со 003 мислам дека то значит дека сум 3
барем така сум слушал :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Во зависност дали си машко или женко бројките се различни и вo зависност кај си роден/а.Секој град си има различна бројка.Тоа е тоа ;)
 
D

Deleted member 19276

Гостин
мислам дека е бош муабет али ко шо знам е редниот број кога си роден на тој датум... пр мојот завршува со 003 мислам дека то значит дека сум 3
барем така сум слушал :)
Види не е бош муабет зашто затоа што сите различно кажуваат и кога ќе видиш никој незнае интернетот кажува сосема нешто друго ај кажи ми кај другар пишува 420 што значи тоа дека е 420 ти роден во денот ? толку да се родат во еден ден тешко. Јас сум 058 и вака пишува на википедиа од 50 - 59 Словенија демек роден во словенија, а мене сегде во документација ми пишува Скопје е ајде сега ?
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Еве ти братче, од Википедија, убаво е објаснето, ваљда знаеш англиски.

Macedonia uses a 13-number identification code Unique Master Citizen Number (Macedonian: Единствен матичен број на граѓанинот, acronym ЕМБГ).

The Unique Master Citizen Number is composed of 13 digits (DDMMYYYRRSSSC) arranged in six groups: two digits (DD) for the citizen's day of birth, two digits (MM) for the month of birth, last three digits (YYY) of the year of birth, two digits (RR) as a registry number, three digits (SSS) as a combination of the citizen's sex and ordinal number of birth, and one digit (C) as a control number.[7]

The two digit registry number depends on the citizens place of birth. There are 9 registry codes that define the place of birth: 41 for the municipalities of Bitola, Demir Hisar and Resen; 42 for the municipalities of Kumanovo, Kratovo and Kriva Palanka; 43 for the municipalities of Ohrid, Struga, Debar and Kičevo; 44 for the municipalities of Prilep, Kruševo and Makedonski Brod; 45 for the City of Skopje; 46 for the municipalities of Strumica, Valandovo and Radoviš; 47 for the municipalities of Tetovo and Gostivar; 48 for the municipalities of Veles, Gevegelija, Kavadarci and Negotino; and 49 for the municipalities of Štip, Berovo, Vinica, Delčevo, Kočani, Probištip and Sveti Nikole.

The combination of the citizen's sex and ordinal number of birth is presented as a 3 digit number - from 000 to 499 for the male, and from 500 to 999 for the female citizens.

The last digit is a computer generated control digit.

Еве ти пример, да зееме некој рандом матичен број
0406987450078
04- дата на раѓање
06- месец
987- година, значи лицето е родено 1987
45- овие цифри го покажуваат местото на раѓање, конкретно, лицето е родено во Ск,ако било родено во Охрид, Струга, Дебар или Кичево ќе стоело 43, за другите градови имаш погоре
0-го покажува полот, за мажи е 0, за жени е 5
07- ваљда кое по ред бебе си за тој ден во тој реон
8- рандом бројка
 
T

Tetro

Гостин
ЕМБГ, за Македонија е 13-цифрен. Америка имаат Social insurance Number, и Канада исто, и некои други земји имаат исто, слично и пак, Who Cares.

Скофилд погоре е во право со машко/женско. :)

Едит: Мачорка исто. :)
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Вака значи сите знаеме што е ЕМБГ - Единствен Матичен Број на Граѓанинот е сега нели се состои од ден (2-ве) бројки, месец (2-ве) бројки, година (3) бројки, шифра на пол машко/женско - 450/455 (3) бројки и остануваат (3) бројки. Што се последните 3 бројки во ЕМБГ гледам нешто на википедија ама не ми иде во глава јас со мојот матичен број според википедија испаѓа дека сум роден во Словенија, а уствари сум роден во Скопје. Ве молам за мало појаснување околу последните 3 бројки ;)
Другар, wikipedia не вика баш така.

Ај ѕирни ТУКА.

Википедиа вели дека имаш DD MM YYY RR BBB K број.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Член 2 од Закон за матичен број на граѓанинот:
Матичниот број се состои од тринаесет цифри распоредени во шест групи и тоа:
И група: ден на раѓањето (две цифри),
ИИ група: месец на раѓањето (две цифри),
ИИИ група: година на раѓањето (три цифри),
ИВ група: број на регистарот (две цифри),
В група: комбинација на полот и редниот број за лица родени на ист датум
(три цифри). Мажи од 000 до 499, жени од 500 до 999 и
ВИ група: контролен број (една цифра).
Број на регистерот е број на општината. За Скопје е 45. Контролниот број се определува компјутерски.
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Незнам некако не ми е јасно не ми иде во глава со последните 3 цифри што се еве пак еве википедиа

Composition

The number is made up of 13 digits in a form "DD MM YYY RR BBB K" (whitespaces are for convenience; digits are written without separation) where:
DD – day of birth
MM – month of birth
YYY – last three digits of the year of birth
RR – political region [8] of birth (for persons born before 1976, political region where they were first registered)
  • 01-08 – foreign citizens [9] without citizenship of former Yugoslavia or succeeding countries (foreign citizens that receive citizenship also receive a 'regular' JMBG, not this 'foreigners only' one)
    • 01 - foreigners in Bosnia and Herzegovina
    • 02 - foreigners in Montenegro
    • 03 - foreigners in Croatia
    • 04 - foreigners in Macedonia
    • 05 - foreigners in Slovenia
    • 06 - foreigners in Serbia
    • 07 - foreigners in Vojvodina
    • 08 - foreigners in Kosovo
  • 00 and 09 – naturalized citizens which had no republican citizenship[10]
  • 10-19 – Bosnia and Herzegovina



  • 50-59 – Slovenia (only 50 is used)
  • 60-69 – (reserved)



BBB – unique number of the particular RR (represents a person within the DDMMYYYRR section in the particular municipality)
K - checksum
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
И? Што не ти е јасно сега?Дај пиши си го матичниот ( измени некоја цифра, на пример датата на раѓање или месецот ако мислиш дека ќе ти го злоупотребуваме) и ќе ти кажам која цифра што значи.
Вака, до утре да ти објаснуваме, џабе.

http://en.wikipedia.org/wiki/National_identification_number#Macedonia
И еве ти јас од каде читав, а ти кај си читал неам поим.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
1506992450058 еве ти матичниот и објасни ми ајде ;)
15- дата на раѓање
06- месец, значи јуни
992- година, значи 1992
45-означува место на раѓање, во твојов случај Скопје, да беше друг град, ќе беше друга бројката( мислам ова тебе најмногу те бунеше)
0- пол, во случајов машки, за женски е 5
05- ваљда тој ден си бил петто по ред дете родено во Скопје
8- последниот број е случајно избран број, компјутерски

Ок ли е сеа?
 
D

Deleted member 19276

Гостин
Сега е ок а за женски кој број беше 5 ? кај машки е 0 значи
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Последните три бројки се од МВР, кога во денот те имаат пријавено, што значи 058 си 58 пријавен во тој ден, јас сум 001 јееее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom