ЕКТС кредити-вработување

Член од
26 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Поздрав до сите.
Во врска со оглас за вработување
Дипломиран сум на правен факултет со 3 години значи 180кредити, во 2 циклус мастер студии ги имам завршено сите испите и имам земено потврда за тоа дека сум ги завршил сите испити и сум се стекнал со 106 кредити сега прашањето ми е следново :
Огласот како основ бара кандидатот да има истакнато 240 кредити според ЕКТС.Дали тоа значи дека јас го исполнувам овој основ пошто ако собираш вкупно имам 286 кредити.
Ве молам ако некој имал некое искуство признаен или одбиен како услов да сподели овде.
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Поздрав до сите.
Во врска со оглас за вработување
Дипломиран сум на правен факултет со 3 години значи 180кредити, во 2 циклус мастер студии ги имам завршено сите испите и имам земено потврда за тоа дека сум ги завршил сите испити и сум се стекнал со 106 кредити ама не дум ја бранел темата во постапка ми е и сега прашањето ми е следново :
Огласот како основ бара кандидатот да има истакнато 240 кредити според ЕКТС.Дали тоа значи дека јас го исполнувам овој основ пошто ако собираш вкупно имам 286 кредити.
Ве молам ако некој имал некое искуство признаен или одбиен како услов да сподели овде.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.737
Не би требало да го исполнуваш, затоа што кредитите без да биде завршено образование (т.е без уверение) мислам дека не ти важат. Тоа едноставно значи дека ти важат до оној момент до кој имаш добиено уверение, а тоа за тебе се 180те кредити. Додека не магистрираш ти си правник со стекнати 180 кредити.

Вакви дупки се јавуваат во повеќе случаеви. Пример одредени факултети немаат тригодишни програми (180 кредити), а други имаат. Е сега ако на оглас се бара некој со завршено високо образование, со минимум 180 кредити (V a степен мислам дека беше некако), подобен за позицијата е оној со завршено тригодишно образование и освоени 180 кредити, пред некој на четиригодишна програма пример со освоени 230 кредити и останато еден предмет/дипломски труд.

Ова го пишувам според одредена логика, не сум сигурен така да земај го со резерва. Многу повеќе може да ти кажат во МОН (contact@mon.gov.mk). Им пишав еднаш меил и ми вратија, така да проби си среќата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Поздрав до сите.
Во врска со оглас за вработување
Дипломиран сум на правен факултет со 3 години значи 180кредити, во 2 циклус мастер студии ги имам завршено сите испите и имам земено потврда за тоа дека сум ги завршил сите испити и сум се стекнал со 106 кредити сега прашањето ми е следново :
Огласот како основ бара кандидатот да има истакнато 240 кредити според ЕКТС.Дали тоа значи дека јас го исполнувам овој основ пошто ако собираш вкупно имам 286 кредити.
Ве молам ако некој имал некое искуство признаен или одбиен како услов да сподели овде.
Пријави се на огласот, не губиш ништо, ако те викнат на интервју ќе им објасниш дека ти фали само магистерската теза (претпоставувам дека уште тоа ти фали) и може да одлучат понатаму дали си компактибилен на нивните побарувања или не.
Моја препорака до тие што барате работа е да се пријавувате и на огласи каде што се бара искуство, често знаат да земат и човек без искуство со спогодба околу платата.
 
K

kicodarker

Гостин
Дипломиран барател на работа.
Истото и јас го правам само без факултет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom