ЕВН Македонија

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Некој да се има вработено, или да има праксирано во ЕВН, или ако знае некој шо пробувал за таму, ако бил на интервју, да сподели искуства. Мој братучед аплицираше таму па ме праша да не сум знаел нешто, што како, па еве се обратив овде :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Еве јас да ти кажам,при крајот на 60-тите од минатиот век
јас одев таму на пракса,во „Дизел“-или поточно Дистрибуција
ја викаа - а сега ЕВН. Праксата беше од време траење три години. За брзо време се научив да работам,да не речам веднаш, од заварување ми се лупеле рацеве,од голем мерак за таа работа,на еден мајстор заварувај па на друг.
Научив и на сите алатни машини да работам,бев највреден,кога отиде единствениот дреар во војска,јас една година ја преземав целата работа,се разбира скоро џабе,бидеиќи бев на пракса.
Дојде време да завршиме и да се примаат работници,си ги примија само нивните деца,а бидеиќи јас немав таму никој моето заврши,само ми остана знаењето и занатот М.Бравар.
А тие што ги примија се разбира легачи и кривинаши до смрт.
------------
не верувам дека е и сега сменето нешто-мислам помогнав
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Информацијава е прастара, ама ај....подобро нешто отколку ништо :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Јас сакав да праксирам пред 2 години. Комшијата работи таму па му побарав совет. Ми рече, ако сакаш да те малтретираат и патем ништо да не научиш, за послем 3 месеци да си дојдеш дома стерилен. Слободно. Освен на директорите до 3то колено, други нема вработени.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Јас сакав да праксирам пред 2 години. Комшијата работи таму па му побарав совет. Ми рече, ако сакаш да те малтретираат и патем ништо да не научиш, за послем 3 месеци да си дојдеш дома стерилен. Слободно. Освен на директорите до 3то колено, други нема вработени.
:(
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Абе не се разочарувај, оди види кажи. Вака од ојлевци дојлевци како мене информации не примај здраво за готово. Може ќе ти се погоди. Да му ебам мајката па нема пичка да видиме ако бараме информации во врска дали таа ќе ни дае или не. Индивидуално.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.591
Абе не се разочарувај, оди види кажи. Вака од ојлевци дојлевци како мене информации не примај здраво за готово. Може ќе ти се погоди. Да му ебам мајката па нема пичка да видиме ако бараме информации во врска дали таа ќе ни дае или не. Индивидуално.
Абе шо да видам јас, тој треба да оди, да знам шо да му речам, дали да го охрабрам или не :D
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Абе шо да видам јас, тој треба да оди, да знам шо да му речам, дали да го охрабрам или не :D
Речи боље нема. Од бандера на фотеља те ставаат само да ти помине праксата.
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Ако има друго место кај да оди на пракса нека оди, со цел да научи нешто, ако не нека појде ваму, може ке се ебава ке врши работа на друг, ама барем ке научи нешто. Дома со ку*рот во рацете три месеци нема ништо да постигне.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
и тогаш..... ахххх не :D
И тогаш....и порано... и денес.... и утре.... и секогаш..... и секаде....
Јулије Цезар, веројатно не би станал Император, ако на почетокот на кариерата не му помогнал неговиот тетин ( сопруг на сестрата на таткото на Цезар ) Гај Марие.
А мој совет е - навикнете се дека тоа е така Стварноста мора да се прими таква каква што е.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Во понеделник сум на интервју таму, ако има некој поново инфо за начинот на водење на интервјуто нека пише
 

Kajgana Shop

На врв Bottom