Д ФЕСТИВАЛ 2018

Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
U melburn napravija take out alkohol ko kafe sto zimas u plastika... Pa napravija pub crawl, zimas pivo setas na glavna ulica do drug pub pa zimas pivo itn... Na kraj ni lupnaa policiski zasto nemaa nacin da go sprecat toa. Taka da...
Мора некако да се прави пари ама овие влади не само македонскава не разбираат,сакаат без работа да сме
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.535
Мора некако да се прави пари ама овие влади не само македонскава не разбираат,сакаат без работа да сме
mater ke im ebat na cel ugostitelski sektor. tesko e da se opstane ako si vo toj del sega, edino da se prefrlis na take out, ama u princip narodot vo MKD saka druzenje, ne mu e tolku do jadenje...

zborot mi bese, ako sakate da se pijancite u parkovi slicno mora da go pravite toa na strana od javnosta, da ne ve gledaat i za zal pak toa da ne ide preku kafici i slicno nego da si nosite/kupuvate od prodavnica.

momentite sto ke gi imate "slobodni" mora maksimalno da se iskoristat i da ste maksimalno fleksabilni. vreme e za trans zurki u priroda u underground organizacija, preku poraki prakani do proverni luge na samata vecer... jebi ga toa e novata realnost
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.238
Поени од реакции
22.425
mater ke im ebat na cel ugostitelski sektor. tesko e da se opstane ako si vo toj del sega, edino da se prefrlis na take out, ama u princip narodot vo MKD saka druzenje, ne mu e tolku do jadenje...

zborot mi bese, ako sakate da se pijancite u parkovi slicno mora da go pravite toa na strana od javnosta, da ne ve gledaat i za zal pak toa da ne ide preku kafici i slicno nego da si nosite/kupuvate od prodavnica.

momentite sto ke gi imate "slobodni" mora maksimalno da se iskoristat i da ste maksimalno fleksabilni. vreme e za trans zurki u priroda u underground organizacija, preku poraki prakani do proverni luge na samata vecer... jebi ga toa e novata realnost
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Што бара техно журка во црквата во Дојран? Сега видов видео и чудно ми дојде.

Не е лошо што и во црквата има музички настани но нека си биде интимно нешто акустика. Пред некоја година нели имало таму настап на Ману Чао, па потоа друга година и настап на Влатко Стефановски. Е тоа и си одговара колку толку.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што бара техно журка во црквата во Дојран? Сега видов видео и чудно ми дојде.

Не е лошо што и во црквата има музички настани но нека си биде интимно нешто акустика. Пред некоја година нели имало таму настап на Ману Чао, па потоа друга година и настап на Влатко Стефановски. Е тоа и си одговара колку толку.
Секоја година има Church stage. Во право си, настапуваа Ману Чао и Влатко. Секогаш се трудеа да биде пристојно и да одговара на амбиентот. Годинава мислам Драган Даутовски го најавуваа, што е сосема во ред. Не знам од каде излезе техно журката.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Кој идиот дозволи техно жирка у црква,племе им ебам ненормално.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Зошто толку врева се дигна за техното во црква? И техно музиката е музика, а не памтам претходните години некој да се бунеше за тоа што во таа црква има журка/свирка/концерт (без разлика каква музика)...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Зошто толку врева се дигна за техното во црква? И техно музиката е музика, а не памтам претходните години некој да се бунеше за тоа што во таа црква има журка/свирка/концерт (без разлика каква музика)...
Не знам за пред тоа, ама верувам дека ако имало концерти било нешто посвечено со посмирена атмосфера. И јас сакам техно, ама сепак местото на техно журка не и е во црква. Драпање, мдма и алкохол до бесвест едноставно не припаѓа таму.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Taka e, tehnoto e muzika na struja, a se znae deka strujata e delo na satanata
Ако ти беше одговоров за мене, јас убаво си кажав дека поштувам техно, ама местото на ниедна журка не и е во црква.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
Не знам за пред тоа, ама верувам дека ако имало концерти било нешто посвечено со посмирена атмосфера. И јас сакам техно, ама сепак местото на техно журка не и е во црква. Драпање, мдма и алкохол до бесвест едноставно не припаѓа таму.
Генерализирање и стереотипи не е доволна причина за забрани и поделби. Без разлика дали некој ќе свири на харфа, ќе тропа на тенџериња или ќе пушта музика од компјутер - ако сите 3 работи ги сметаме за музика не може на некој да му забраниш да ја презентира својата музика затоа што луѓето што ќе дојдат ја слушаат таа музика не ти се допаѓаат.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
И тоа проблем мислам дури е настанато откога имало реакции пошто со купачи иделе нагоре женски, а не пошто имало журка некаква во црква. Јас дури сега дознавам дека и други години имало, дека не сум одел на фестивалот, ама според мене не треба да се дозволи никаков концерт или журка во црква, независно каква е музиката. Црквата служи за луѓе да си го најдат мирот внатре, мене ми смета секакво крекање кога сум внатре или зборење на телефон, а не па журка организирање каде што луѓето се драпаат, дрогираат, им се истура пиво на подот итн. Не го кажувам ова како некој религиозен човек, одам во црква 1-2 пати годишно, но сепак мислам дека има милион локации каде што може да се организира журка/концерт и дека верските објекти не треба да се дел од тие локации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom