Дупнато ушно тапанче: искуства, можни проблеми, превенција

V

Viktor`973

Гостин
Pred nekoj den,potocno vo sredata navecer,31.03.10,so cepkalka za usi go dupnav usnoto tapance na levoto uvo.Nastanot se sluci taka sto,pri mienje na nozete pred spienje,vo lavaboto od banjata,a cepkalkata mi bese zaboravena vo uvoto,krevajki ja levata noga(glavata mi bese navednata i taka`dobro`namestena),ja udriv cepkalkata i slusnav zvuk kako koga puka balon.Po nekoe vreme primetiv i krv od levoto uvo_Otidov vednas na dez.lekar i tie konstatiraa perforacija na usnoto tapance.Doktorot mi kaza deka ne treba da se sekiram,oti dupceto e malo i deka za 10-tina dena ke zarasne.Se vrativ doma i cela nok ne spiev,odnosno lezev na levata strana,bidejki uvoto mi krvavese,za da ne vleguva istata vnatre.Utredenta pak otidov na lekar,go iscistija uvoto,i mi kazaa deka ke bide se vo red,odnosno deka ne bi trebalo da imam posledici po sluhot i deka treba da izbegnuvam vreva,da go zastitam uvoto pri banjanje,da ne vleguva voda i da dojdam na kontrola za 7 dena.Mnogu sum zasegnat poradi ovoj nastan,posebno poradi faktot sto bi mozel da imam trajni posledici po sluhot,a po profesija sum muzicar(saksofon i gitara).Sekoj sovet za sega i kako da se odnesuvam vo idnina,kako bi go namalil ili eventualno vo potpolnost sprecil moznoto ostetuvanje na sluhot,bi mi dosol mnogu dobro_Odnapred BLAGODARAM na site dobronamerni i humani lugje(a na planetava mnogu malku ostanaa takvi),koi od se srce bi mozele i bi sakale da mi pomognat.Pozdrav+Христос Воскресе+Срекен Велигден на сите Христијани+
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака пред некој ден бев пијан и паднав дирекно на глава односно на увото, не забележав крв или нешто слично но неслушам најдобро со ушето, чуствувам како да имам вода или нешто слично во него. На пример кога ке се прозевнам или некако да повлечам воздух на 1-2секунди како да ми се врака ушето во нормала али еве веке 3ден сеуште ми е исто... Прашањето ми е што всушност ти се дешава со увото ако ти е дупнато тапанчето? фала
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Имам проблем со ушното тапанче уште од мал.

нешто чааре? операција?

Е сега некои викаат подобро да не го правам ,некои викаат прави го,


Али имам и инфекции и повремено не слушам не наслушнувам...

помош малку,совет?
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.032
Поени од реакции
945
Ми треба малку помош.

со чепкалката за уши ми остана памук во увото, неможам да го извадам и не слушам добро,а на ушно не ми се оди.


има ли некој искуство? фала однапред
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Имам проблем со ушното тапанче уште од мал.

нешто чааре? операција?

Е сега некои викаат подобро да не го правам ,некои викаат прави го,


Али имам и инфекции и повремено не слушам не наслушнувам...

помош малку,совет?
Istovo mi se desava i mene. Dali posle tolku vreme , naravno 10 god se izminati dosea od ovoj post ima nekoe care so operacija , lek za ovoa ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.572
Поени од реакции
38.702
Istovo mi se desava i mene. Dali posle tolku vreme , naravno 10 god se izminati dosea od ovoj post ima nekoe care so operacija , lek za ovoa ?
Иди на ушно ќе ти го исчистат, за овакви ситници ли замарате, па и операции ццц
 

Kajgana Shop

На врв Bottom