Дуел на бендови (оваа недела: Fantomas vs Melvins)

Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Sex Pistols, тие се фундаментот на панкот. Барем јас се запознав со панкот во моите млади години првично преку нив. Потоа следеа Exploited, GBH, Ramones и останати.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Кога веќе се спомнаа можда пореален дуел ќе беше Пистолс - ГБХ.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Sex Pistols.
И двата се музички сиромашни бендови, по мој вкус. Само што, Ramones никогаш не сакаа да го признаат тоа додека Sex Pistols не престанаа да се фалат со истото.
Тотално ми е јасно зашто луѓе не ги сакаат и дури ги нервираат.
Само, на некој начин го дефинираа терминот панк. За песна како God save the Queen можеле комотно да ја завршат кариерата пред да ја почнат.
Хумористичен бенд се, и тоа е тоа што луѓе го забораваат. Црн, црн хумор.
Belsen was a gas е топла препорака за секој.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
И, што ќе кажат судиите, кој победи? Сакаме нов двобој! :cujte:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Победа на Рамонс :D

Нареден дуел, двајца генијалци, композитори од поновото време, кои е ептен опасни во музицирањето. Да видиме што повеќе сакате, иако истите си имаат некои разлики.

Ludovico Einaudi vs Yann Tiersen



vs

 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Дуел над дуелите..
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
За кој си? Јас намерно ги објавив оти ептен се задумав и уште не знам одговор да дам :)
не гласам фала богу, и двајцата се едни великани во модерната класика. Неутрален ќе сум оваа недела..
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Tiersen.

И смени наслов. :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Tiersen.

И смени наслов. :D
Зш бе Тирсен. Јас се думам то. Од Тирсен делото околу 2000-та, вклучувајќи саундтрак за Амели и Гудбај Ленин е ептен силно. Али братов опаѓа во константноста после 2004-та негде. Последниов албум му е ок, ама пак не ми е то то. Од друга страна Лудовико ми е некако поконстантен во албумите. Речиси да ми нема утка во песна, ваљда така некако ми легнал дур сум го слушал.

Али уште сум во фаза на думање.....
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Зш бе Тирсен. Јас се думам то. Од Тирсен делото околу 2000-та, вклучувајќи саундтрак за Амели и Гудбај Ленин е ептен силно. Али братов опаѓа во константноста после 2004-та негде. Последниов албум му е ок, ама пак не ми е то то. Од друга страна Лудовико ми е некако поконстантен во албумите. Речиси да ми нема утка во песна, ваљда така некако ми легнал дур сум го слушал.

Али уште сум во фаза на думање.....
Повеќе го иам слушано, по при срце ми е Тирсен. Не дека Лудовико е лош, далеку, ама Тирсен со Амели ме купи за сите. :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ајде и јас за Тирсен иако уште не сум сигурен..........
 
W

wicked_1

Гостин
Браво.
Лудовико е класичен пијанист, константен на исто ниво, не е динамичен како Тирсен, и сето оваа е резултат што работи доминантно со еден инструмент, делата му се у еден такт, од почеток до крај.
Кај Тирсен има повеќе new age елементи, дефинитивно поагресивен, поалтернативен, и покреативен, има некој меџикал тач во секој проект. Амели беше пример како да се редизајнираш, ама да останеш со ист квалитет.

Јан Тирсен
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Кога се работи за структурна комплексност и диверзитет на бои и инструменти тука мислам дека Јанко води. Ама јас сум многу субјективен на овие дуели. Тирсен не сум го слушал одамна, а во последно време многу ми лежеше Лудовико. И полесен е за свирење. И никој уште не гласал за него.

Лудовико Еинауди.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Каков дуел. :cuc: Ако може ден два плус, да се преслушам уште еднаш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom