Дрога ( Наркотични дроги )

Член од
21 мај 2021
Мислења
653
Поени од реакции
1.404
Pak trgnuvas so pretpostavki. Nie dadovme licni primeri ama ne deka nemame opsta slika. Eve do ova leto se druzev klasika park pafkanje i nemase epten zagubeni likovi i dzabolebari koi gi imase porano ili barem slusavme za takvi. Koj vo IT, koj inziner, koja medicina... Znaci smeneta e kulturata vo golem procent odosto porano kade imase likovi so dzanacki predispozicii i glaven character trait im e deka pusat. Vakva slika sega moze da se primeti samo kaj nekoj art faci ama se drasticno poretki. Sam vikas da ne se zbori od licni primeri samo a toa go pravis. Ako dvizis samo vo takvi krugovi normalno ke mislis deka opstata slika e takva kako sto ja gledas. Przenje memorija i mene mi stanuva mit, ako nekoj i pred toa ima sprzena memorija its only logical...

Ne znam zosto nabavkata ja pises kako da moras niz compton, projects da dvizis so edno oko preku ramo celo vreme kako babite koa ne lazea deka u nivno vreme patuvale kilometarski planini sneg za da stignat do skolo - naprotiv, ja pisam na msn za kolku i za 2 saati imam home delivery. Ponekogas e potesko hrana da naracas.

Za memorijata ne bi zborel. Pamtam ko zena, eden argument u brak ne sum izgubil. Ama toa deka ima studii za memory loss, ima studii i za 5g i za vakcini i za se sto sakas da najdes. A ima i obratno. Ima studii i deka ne vlijaat na memorijata. Debata koja nikogas ne mi bila interesna.

Muabetot mi e - ne poznavam NIKOJ so REALNI marihuana problemi.
Не давам претпоставки пеер,ти кажувам примери од пракса.Безброј примери.
Живееме во различни градови,па можеби и тоа има некоја разлика.Многу фактори се во прашање.
Значи да се разбереме,под безделничење подразбирам и губење премногу време на замарање со марихуана.Познавам и јас луѓе кои имаат убави работи и плати,ама времето што го губат и финансиите што ги трошат се шокантни.
Кажи ми ти мене,дури и 40.000 денари да земаш плата,кој кур ако ги даваш 15.000(да,да,ги има и такви)на трава?
Башка тоа што само тоа го прават во животот,работа на компјутер и пушење марихуана.
Зарем не е тоа пасивност?
Нема веза,те сфаќам што сакаш да кажеш.Има и успешни примери.

А околу снабдувањево,ауууууууу брат колку само не си во право.Ситуацијата многу често знаела да биде хорор,колку само вечери сме останале без џоинт поради недостаток на пазарот.Колку пати сме вртеле на илјадници броеви,колку пати сме биле преварени.:D
Не заебавај,пазаров еден стабилен,упм...
Секој пафкач ги има поминато овие маки.

Те читам вака,ми стоиш како да немаш улично школо.
Некако кремски ми делуваш.:D
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Кажи ми ти мене,дури и 40.000 денари да земаш плата,кој кур ако ги даваш 15.000(да,да,ги има и такви)на трава?
Башка тоа што само тоа го прават во животот,работа на компјутер и пушење марихуана
А каква врска има тоа кој како си ја троши платата со ова досега што го муабетиме?
Досега оние редовните пушачи беа џаболебари без иднина а сеа оп, 40к плата.
Негови се парите. Бољи нека ги пуши место во сенатор на црвено-црно да ги фрли.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
All day, every day дување, физички и здравствено, едноставно не е ок. Да не се лажеме.
Ако пафкате сплифчиња, тогаш апла не е ок секојдневно.
Со чоколадце, тортица или било што во јадлива форма е друга приказната.

Не знам, многу е субјективна темата, и секојпат кога ќе видам разговор за ганџа мислењето (лично) ми се делумно менува.

Ко што кажа вот, и јас сум работел доста пати напушен, сум решавал проблеми, сум бил екстра брз и тн и тн.
Многу луѓе од ИТ индустријата си пафкаат, сум среќавал фаци што неколку пати неделно си пецкаат на работа, во канцеларија. Јас секогаш сум бил претпазлив и професионален и ретко сум го правел тоа, пак ќе кажам во канцеларија. Јеби га, социјална анксиозност и параноја ми ствара во таква средина каде што има judgemental луѓе, кои може таа информација да ја искористат за да ти наштетат :D

Значи имате нов тренд во ИТ индустрија каде што луѓе микродозираат на ЛСД и си функционираат и тн и тн. Има документирано и виеда и све... Е сега, да, постојат истражувања кои покажуваат дека и земјата е рамна и веќе ништо не може 100% да биде исперцепирано како аргумент и сите информации денеска се подложни на разно разни контроверзи.

Нејсе, ете до крајот на претходната недела (15ти) пушев навечер можеби секој ден некои си 20ина дена. Инстант прекинав, и тоа е тоа, немав никакви нус појави...
Од време на време ми дојдат мисли да пецнам, ништо повеќе од тоа, и соновите првите 2/3 дена откако пркеинав ми станаа доста вивидни.

Пак ќе кажам, канабисот е "панацеа за креативност".
Неговата позитивност/негативност зависи од оствареноста на индивидуата.
Ако си на почеток на кариера, не претерувај. Ако си "остварена особа", тогаш може да ти отвори нови видици за стварта која што ја работиш или учиш.
Ако работиш некој репетитивен процес и не треба да учиш некои нови технологии (односно ако штанцаш), тогаш канабисот знае таа активност да ја направи поинтересна и да ти отвори различни перспективи и да си даваш некои свои лични challenges поврзани со работата.

И да, мислам дека канабисот не влијае на long term memory, дури може во тие ситуации да ти дојдат некои слики и информации кои си ги прочитал пред 10 години а кога си трезен никад да не ти ни текнат.
Но, да не се лажеме дека нема импакт врз краткорочната меморија/концентрацијата (кај кого како). Барем кај мене, може кај други е поинаку, и зборам ако земам убав топ да сјебам сам. Тој момент на губење на short term memory/ концентрација (едно од овие двете влијае на другото), зависи од тоа колку ќе инхалираш. Ако пафнеш 3-4 плуќи, тогаш си енергичен, фокусиран... ставаш слушалки и you get shit done. Ако испушиш цел џоинт, тогаш џабе ти е... се сјебуваш и стануваш многу mellow.

Така да, да сумирам - тајната е во дозирањето. Тука е штосот и ако успеете тоа да го дознаете и да го откриете, тогаш може да ви зголеми продуктивност и енергичност во било што (не мора да е нужно работа пред пи си).
 
J

joli1

Гостин
Има право за некој ствари @Dopamine .

Тоа што има типци кои што секојдневно дуваат и се успешни и остварени у секое поле не значи дека нема типци кои што дуваат секојдневно и поради вутрата со години ако не децении тапкаат во место. Овие вториве верувај ми се повеќе од првиве.

Со разни луѓе сум седел у животов, од наркомани, до дилери, сам сум активен дувач повеќе од пола деценија, знам за што зборувам. Знам куп типци на моја возраст, па и постари кои што имаат веќе 30 што цел ден им се состои од тоа да се изгребаат за џоинт или да се склопат со некого по пола, да седат напушени по паркови и да вртат смешни моабети за нивни години. Добар дел од нив немаат ни партнер, ебено немаат со години, некои па ни женска немале цел свој живот затоа што по цел ден се напушени и не им се замара со ништо, а и мнозинството жени имаат предрасуди за травата.

Не можеш да споредиш пијанство со стонажа, многу јасно дека да си алкохоличар е дупло полошо од тоа да пафкаш секојдневно, но подобро е да се испијанчиш еднаш неделно него цела недела да си константно напушен.

Пак ќе кажам, канабисот е "панацеа за креативност".
Неговата позитивност/негативност зависи од оствареноста на индивидуата.
Ако си на почеток на кариера, не претерувај. Ако си "остварена особа", тогаш може да ти отвори нови видици за стварта која што ја работиш или учиш.

Така да, да сумирам - тајната е во дозирањето. Тука е штосот и ако успеете тоа да го дознаете и да го откриете, тогаш може да ви зголеми продуктивност и енергичност во било што (не мора да е нужно работа пред пи си).
(y)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.627
Сабајлево ми стигна слика од ова, и понуда:

IMG-5caa039a853506b28aa63318f759da08-V.jpg


Наводно давало еуфорија, енергија, смиреност, бла бла. Мене умот веднаш ми отиде на тоа што го викаат spice. Дали е ова тоа уствари?

IMG-92d5bfd36d640bc9319c2b08eab54d66-V.jpg

500 денари пакетче. Демек многу по терени се продавало.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Сабајлево ми стигна слика од ова, и понуда:

Прегледај го приврзокот 308761


Наводно давало еуфорија, енергија, смиреност, бла бла. Мене умот веднаш ми отиде на тоа што го викаат spice. Дали е ова тоа уствари?

Прегледај го приврзокот 308762

500 денари пакетче. Демек многу по терени се продавало.
Да,мама ебава ова
https://youtu.be/DGsApZJR6ZU
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Тревата во Малта од денес е легална за рекреативна употреба.

- Дозволени се до 7 грама во себе. Доколку имаш од 7г до 28г плаќаш казна.
- Максимум 4 стебла по куќа за растење во домашни услови.
- Секој кој претходно имал проблем со законот, односно бил осудуван за трева сега ќе може да побара да му се тргне од досие. (Нормално не за оние кои се бавеле со продажба туку тие кои биле фатени во посед на трева повеќе од дозволеното кое беше 2.5 г досега)
- Пушењето во јавност и натаму е строго забрането. Казната е 250€, а доколку се пуши пред деца или во нивна околина - 500€

Кој го занима повеќе еве два линка каде е подетално објаснето:


Cannabis bill approved in parliament, in first for Europe


Through the smoke: What you need to know about new cannabis rules


 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
До каде е овој наш cannabis law, чекаат на други места да се олабави за да изгубат и муштерии и пара појќе во каса.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Абе, што е работава што секој втор-трет ден читам како полицијата уапсила лица заради поседување на прашкаста материја или трева во угостителски објект?
Ептен има рации низ Скопје?
Читав и на форумов некој се жалеше дека пред МКЦ треселе секој без разлика на годините. До толку Македонија е станата Бахреин па те апсат и само ако си консумент? Или не смеат да ги апсат дилерите па ајде удри на потрошувачите...
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Абе, што е работава што секој втор-трет ден читам како полицијата уапсила лица заради поседување на прашкаста материја или трева во угостителски објект?
Ептен има рации низ Скопје?
Читав и на форумов некој се жалеше дека пред МКЦ треселе секој без разлика на годините. До толку Македонија е станата Бахреин па те апсат и само ако си консумент? Или не смеат да ги апсат дилерите па ајде удри на потрошувачите...
Па нивната треба да се продаде неможе фриленсери на терен да праат пари.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Па нивната треба да се продаде неможе фриленсери на терен да праат пари.
Абе не е тоа поентата туку дека се апсат консументи.


Денес - https://www.mkd.mk/crna-hronika/policijata-vleguvashe-vo-ugostitelski-objekti-uapsi-12-lica-koj-koi-najde-droga?fbclid=IwAR35jfdzMedVKNDUMM4cGgWOhAmFZx4mKy4ZQ_npXs51OijLPAQERbn88ls

9ти Април - https://www.mkd.mk/crna-hronika/droga-pronajdena-vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-sedum-lica

8ми Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-12-lica-kaj-koi-bila-pronajdena-droga

1ви Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-skopski-lokali-privedeni-14-lica-kaj-koi-e-najdena-droga

Ова набрзинка, да се потрудам сигурно ќе најдам уште повеќе рации кои завршиле со апсаана.

Значи од сите овие уапсени дали еден-двајца се дилери. Што има да се апсат 14 лица одеднаш? Ко божем они не знаат кој дила а кој консумира.

Ти викам и тука на форумов се жалеше некој дека на 30 години уште го тресат пред да иде во клуб (мкц во случајов).
Многу тапа за ноќниот живот е ваквото однесување на полицијата. Јбг, дрога има и ќе има. Бркај дилери а не оние кои трошат пари за провод.
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.265
Поени од реакции
964
Абе не е тоа поентата туку дека се апсат консументи.


Денес - https://www.mkd.mk/crna-hronika/policijata-vleguvashe-vo-ugostitelski-objekti-uapsi-12-lica-koj-koi-najde-droga?fbclid=IwAR35jfdzMedVKNDUMM4cGgWOhAmFZx4mKy4ZQ_npXs51OijLPAQERbn88ls

9ти Април - https://www.mkd.mk/crna-hronika/droga-pronajdena-vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-sedum-lica

8ми Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-12-lica-kaj-koi-bila-pronajdena-droga

1ви Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-skopski-lokali-privedeni-14-lica-kaj-koi-e-najdena-droga

Ова набрзинка, да се потрудам сигурно ќе најдам уште повеќе рации кои завршиле со апсаана.

Значи од сите овие уапсени дали еден-двајца се дилери. Што има да се апсат 14 лица одеднаш? Ко божем они не знаат кој дила а кој консумира.

Ти викам и тука на форумов се жалеше некој дека на 30 години уште го тресат пред да иде во клуб (мкц во случајов).
Многу тапа за ноќниот живот е ваквото однесување на полицијата. Јбг, дрога има и ќе има. Бркај дилери а не оние кои трошат пари за провод.
Па ќе тастаат ако не ќе им залепат за производство и пуштање у промет. Со тоа ќе имаат на радар кој фриленса.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Од време на време ми дојдат мисли да пецнам, ништо повеќе од тоа, и соновите првите 2/3 дена откако пркеинав ми станаа доста вивидни.
И потење можда зголемено си имал при спиење. У тој период кога си прекинал.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
653
Поени од реакции
1.404
Абе не е тоа поентата туку дека се апсат консументи.


Денес - https://www.mkd.mk/crna-hronika/policijata-vleguvashe-vo-ugostitelski-objekti-uapsi-12-lica-koj-koi-najde-droga?fbclid=IwAR35jfdzMedVKNDUMM4cGgWOhAmFZx4mKy4ZQ_npXs51OijLPAQERbn88ls

9ти Април - https://www.mkd.mk/crna-hronika/droga-pronajdena-vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-sedum-lica

8ми Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-ugostitelski-objekti-vo-skopje-privedeni-12-lica-kaj-koi-bila-pronajdena-droga

1ви Мај - https://www.mkd.mk/crna-hronika/vo-skopski-lokali-privedeni-14-lica-kaj-koi-e-najdena-droga

Ова набрзинка, да се потрудам сигурно ќе најдам уште повеќе рации кои завршиле со апсаана.

Значи од сите овие уапсени дали еден-двајца се дилери. Што има да се апсат 14 лица одеднаш? Ко божем они не знаат кој дила а кој консумира.

Ти викам и тука на форумов се жалеше некој дека на 30 години уште го тресат пред да иде во клуб (мкц во случајов).
Многу тапа за ноќниот живот е ваквото однесување на полицијата. Јбг, дрога има и ќе има. Бркај дилери а не оние кои трошат пари за провод.
Na FB mi stasuvaat sekoj den(ama bas bukvalno sekoj den)od oficijalnata strana na MVR informacii za uapseni konzumenti i tek-tuk po nekoj diler.
Kaj 90% od uapsenite se pronajdeni smeshni kolichini na droga,najchesto po dva grama trava,eden gram amfa itn,itn...
Policijata apla izigrava eve kao demek kolku sme aktivni na teren,postojano rabotime,a vo sushtina nishto ne se postignuva.

Vo Veles obichni policiski sluzhbenici mame ebavaat posle 12.00 nokjeska,tresat random kaj ke im tekne i koj ke im tekne.Nekolku pati imame vleguvano vo verbalen konflikt so niv,te tresat,gledaat deka nema nishto vo tebe i pochnuvaat da zamaraat A TI DECHKO KAJ SHETASH VAKA KASNO,KAJ BESHE? :facepalm::facepalm::facepalm:
Ako ne im odgovorish,pochnuvaat arogantno da se odnseuvaat,ebate toa debilite.

Pred mesec dena eden moj drugar go uapsija so petka amfetamin za negova lichna upotreba i sega kje lapa krivicna prijava.
Drzhavava samo pika lugje po zatvorive za smeshni raboti,ne sfakjajki deka mnogu povekje steta pravi otkolku korist.

Smeshna e borbava so drogava,ne samo vo Makedonija,tuku opshto i na svetsko nivo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom