Дрога ( Наркотични дроги )

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.596
Поени од реакции
11.485
Зависи до личноста, околината, друштвото- ти како што велиш не создава зависност, мене во моментот ми паѓаат на памет 5 луѓе кои ми имаат признаено дека се зависни и сега за сега неможат без дување, ако недуваат ги фаќа нервоза, депресија, бегаат од реалноста, мубает не им се прави, како и да е браво за тебе што така не е кај тебе, но за зависност ствара зависност!!!
Чудно, јас пак такви немам сретнато. Пак станува збор за некоја ментална навика, начин на забава. Како на дете кога ќе му забраниш да се забавува со видео игри, ќе плаче, ќе му биде досадно, нервозно ама за кратко време ќе му помине, ништо страшно и сериозно.

Животот се состои од навики, сите сме зависни од одреден начин, шаблон на случувања и со секоја промена на шаблонот следува напињање, ама не е физика во прашање туку виши ментал :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Чудно, јас пак такви немам сретнато. Пак станува збор за некоја ментална навика, начин на забава. Како на дете кога ќе му забраниш да се забавува со видео игри, ќе плаче, ќе му биде досадно, нервозно ама за кратко време ќе му помине, ништо страшно и сериозно.

Животот се состои од навики, сите сме зависни9 од одреден начин, шаблон на случувања и секоја промена на шаблонот следува напињање ама не физика во прашање туку виши ментал :)
Како што кажав се е до личноста, се зависи до карактерот, ако имаш цврст карактер се се откажува, како што везилка ги оставила цигарите по страшна главоболка, така се може да се батали, другар ми батали хероин после смртта на неговиот најдобар другар од истата работа дури тогаш се освести, ама тоа е друга прича за тоа да баталиш ти треба надчовечки напори!
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Освен дека е "порта" кон други зависности, друго не напишав..
И не знам зошто ставаш жар во огнот, и ме етикетираш како комунистичко затруена особа, а појма немаш кој е на другата страна од мониторот. :)
А за скептиците кон фактот дека марихуаната е статистички докажана одскочна даска за други видови зависности - немам што да дискутирам.
Јас кажав дека се работи за % (ПРОЦЕНТ) на корисници кои се сега на потешки дроги а почнале со марихуана. Па има едно 1,000,000,000 исповеди на корисници.. барајте по интернет базите и форумите за таа намена.
бај да веј, прочитајте и нешто овде
Со „портата“ во пакет одат и другите епитети погоренабројани, кои се апсолутно неточни (знам пошто тоа ми е струка). Статистиката од друга страна може прелесно да се манипулира, додека википедија можам и јас да ја едитирам како ми одговара, така да: се што лета, не се јаде. ;)

Покрај Везилка и Magus, го имаш и мојот пример кадешто во средношколските денови почнав активно да пушам комерцијални цигари заради дегустаторски куриозитет. Сакав да ги пробам сите достапни марки на цигари во МК. Дегустацијата траеше 2-3 години, со периоди во кои сум пушел и по 2 кутии дневно... Кога немаше веќе нови марки за дегустација, прекинав со пушење. Мисијата и радозналоста ја завршив. Потоа продолжив со пури, па луле но тоа траеше кусо, немаше голем избор тогаш. Денес сепак тоа е минато.

Од тогаш, до ден денес имам пробано канабис едно 10-ина пати. Помеѓу пушењата имало паузи од месеци до години. Никаква зависност, никакви бакрачи не ме пукнале. :) Сега сме тројца на форумов кај кои травата не створила зависност, ниту пак ги одвела на потешки дроги! :свиркам:

Но, еве и да претпоставиме дека е точна зависноста од канабис, кога би бирал да подлегнам на билокаква зависност, тогаш од: шеќер, фармацевтски лекови, алкохол, кафе, цигари, брза храна, тешки дроги, канабис итн итн.... би одбрал канабис. :love:Зашто? Затоа што канабисот не е дрога, ами лек! Да, врати се неколку поста наназад и погледни ја сликата и списокот на болести што канабисот ги лечи без негативни ефекти врз здравјето!

Како ги лечи? Активните состојки во канабисот (канабиноидите) ги поризведува нашиот сопствен организам преку конвертирање на есенцијалните масни киселини во ендо-канабиноиди. Истите тие ендо-кан. се идентични со фито-канабиноидите најдени во марихуаната. И истите се наоѓаат и во мајчиното млеко при доењето на бебињата. Доколку те доење ко мал и ти си примал „нелегални“ супстанци преку млекото на мајка ти, само ќути за ова - да не го забранат и доењето со закон пошто алтернативите се грозни (сојна бејби формула)...

Никој до ден денес не се предозирал од чист канабис, ниту пак е евидентирана директна смрт од консумација на канабисот. Единственитен нус-ефекти при преголемата консумација на фитоканабиноиди е сонот. Значи како резултат на „предозираноста“ телото се гаси и оди да спие „кажувајќи ти“ дека си го надминал лимитот т.е. си претерал. Но во истовреме започнува процесот на лечење на оштетените делови, и евентуалните нарушените системи во организмот.

П.С. Околу шегата со комуњарите: http://www.youtube.com/watch?v=WXs88_LZnyI ;)
 

Smoke_a_lot

НЕСОПИРЛИВ
Член од
16 март 2008
Мислења
707
Поени од реакции
63
ако гледаме порти тогаш има ли некој запалено џоинт без претходно да се има „начукано“?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
ако гледаме порти тогаш има ли некој запалено џоинт без претходно да се има „начукано“?
Не верувам дека има таков човек. Алкохолот е подостапен од било што. Дури и во аптека не оди на рецепт :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
ако гледаме порти тогаш има ли некој запалено џоинт без претходно да се има „начукано“?
Така треба да е според, нивната логика.
Веројатно ако подржувачите на таа логика се доследни, тогаш ќе испадне дека gateway-от во хероинот е водата од чешма. Пошто гарантирам дека секој кој се начукал некад или пие повеќе, пред да почне да пие алкохол, почнал прво со вода.
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 21:25 ---
Во прилог на јапонска телевизија, станува збор за репортажа од некое збутано село во Кина (ваљда у јужните провинции, мислам дека Пама се викаше).
Таму скоро сите живеат 100+ години и скоро све праат од (и со) грас. Не сум сигурен дали го пушат, али сум 100% сигурен дека активно ги јадат семките, плус го употребуваат за многу други нешта.
Има ли нешто у тоа семките?
(знам дека има, него дали би било од корист или штета да се јадат од аспект на погоре кажаното)
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 21:31 ---
Знам дека светскиот бан за грас, започнал од интересите на текстилната индустрија во САД (памучните планажери и индустријалци), али има доста луѓе кои сметаат дека у ствари кога не би бил баниран би бил универзална индустриска култура која многу би им ги поматила сметките на денешната памучни, текстилни, фармацеутски и други лоби групи. Па помеѓу другото, затоа и го вметнуваат банот на грас во теориите на заговор.
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 21:34 ---
Иначе да кажам уште еднашјавно декаја сум ептен против тоа шмркање марихуанче и негово шприцање у вена. Сите кои тоа го прават се џанаци и треба јавно да се обесат, а после и да се стрелаат, заедно со педерите, секташите, педофилите и сезонските работници.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Има ли нешто у тоа семките?
Во семките нема ништо корисно. Ако е феминизирана само насади ја ;)
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 21:37 ---
Иначе да кажам уште еднашјавно декаја сум ептен против тоа шмркање марихуанче и негово шприцање у вена. Сите кои тоа го прават се џанаци и треба јавно да се обесат, а после и да се стрелаат, заедно со педерите, секташите, педофилите и сезонските работници.
За ова шмркање, и шприцање озбилен си или?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Освен дека е "порта" кон други зависности, друго не напишав..
И не знам зошто ставаш жар во огнот, и ме етикетираш како комунистичко затруена особа, а појма немаш кој е на другата страна од мониторот. :)
А за скептиците кон фактот дека марихуаната е статистички докажана одскочна даска за други видови зависности - немам што да дискутирам.
Јас кажав дека се работи за % (ПРОЦЕНТ) на корисници кои се сега на потешки дроги а почнале со марихуана. Па има едно 1,000,000,000 исповеди на корисници.. барајте по интернет базите и форумите за таа намена.
бај да веј, прочитајте и нешто овде
Единствена „порта“ кон други зависности е недоволната информираност и склоноста кон само уништување. Ако некој сакал да посегне кон вистинска дрога не му треба ни трева ни алкохол ни ништо, само желба. Тревата не може да те натера да посегнеш кон ништо што ти не сакаш, баш напротив многу подобро ќе беше агресивниве мајмуни што се дивеат низ државава да пушеа, помалце штета ќе имаше.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Помеѓу пушењата имало паузи од месеци до години. Никаква зависност, никакви бакрачи не ме пукнале. :) Сега сме тројца на форумов кај кои травата не створила зависност, ниту пак ги одвела на потешки дроги! :свиркам:
4, а верувам и уште доста други :свиркам:
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Ma каква зависност со трева не зборите глупости зависност ти е кризи да имаш физички тоа кај тревата никако не е случај ако нема трева јебигааа сеа нема да се траскам од зидови.
А преку кур од ефектот веке демотивира(зборам за мене кај секого е различно)одзима енергија така да пушам поретко ептен коа немам ама баш никакви обврски и кога стварно нема што да се прави па ке се погоди некој топ.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Има ли нешто у тоа семките?

Во женска семка има растителен естроген па сеа ако ги пушиш или јадеш активно мислам дека би можеле мали проблеми да создадат затоа секад се вадат пред виткање.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Хехехехе, не го гледај површно светов што не опкружува молим те :)
За да сме на иста бранова должина...

1) Има луѓе што се генетски склони кон зависност, но има и многу луѓе што се склони кон зависност, но не го знаат тоа - додека не е прекасно.
2) Алтернативната реалност постои во нашите хромозоми како производ на менталната еволуција. (кај некој повеќе, кај некој помалце - но кај сите нас постои тоа чувство на потрага по алтернативна реалност)
3) Не да има куп лекови, туку има ГОЛЕМ КУП лекови што луѓето континуирано ги користат (обично постарите), и добар процент не се ни свесни дека се зависни од истите. (аналгини, кафетини, бензодијазепами).. не мора да се опијати. Сите тие лекови придонесуваат да се чувствуваме не-природно подобро од пред конзумирањето (дури и во случај ние тоа чувство да не го осеќаме - ефектите од конзумирањето егзистираат во нас)
4) Марихуаната како што веќе ти кажав, НЕ ВО "никој случај" - ТУКУ ВО НАЈГОЛЕМ БРОЈ случаи е директен или индиректен катализатор во процесот на постанување зависен (физички и психички) од други психотропни супстанции.
5) Постојат ЕФЕКТИ што ги предизвикува марихуаната и други дроги, и постои Ендорфин. Било каква дрога да конзумираме, таа на крајот ќе биде интерпретирана како зголемен прилив на ендорфин во мозочните клетки и ние ќе ги доловиме тие среќни "high" моменти.
Ако тоа не го стори марихуаната, тогаш изобилството на слаби-карактери ќе посегнат по соодветна замена. Е таа замена е тој чекор на преминување од еден вид зависност на друг.

Се разбираме до некаде? :)

Ок, овде има многу многу погрешни информации.
Прво, ендорфинот, или ендоген морфиум не се лачи при консумирање на дрога. Тоа е невротрансмитер кој се лачи при стрес, оргазам или јадење чоколада и нема апсолутно никаква врска со дрогата.

Второ, сите дроги немаат ист ефект врз организмот. Најопшта класификација на наркотичните дроги е онаа на стимулативни и депресивни, во однос на ефектот врз нервниот систем. Имаат различни дејства поради тоа што имаат различни активни супстанции. Смешно е да се рече дека ТХЦ и морфиум исто ќе дејствуваат врз организмот. Активните супстанции се оние кои ги прават промените што ги чуствуваме, а не некој ендоген трансмитер. По оваа логика, зошто некој кој ужива во депресант на нервниот систем да се префрли на стимулатор кој што има спротивно дејство?
Е сега, една група на луѓе се склони кон зависност, без разлика дали е тоа зависност од храна, лекови, некоја секојдневна навика или пак дрога. Јас имам другар кој долго време пушеше марихуана. Тој е склон кон зависност. За среќа, зависноста од марихуана (која што не е физичка туку е само поради неговата психичка потреба да биде зависен од нешто) ја замени со зависност од вежбање. Сега вежба повеќе пати на ден, секој ден во неделата, прима тестостерон, кој што воопшто не припаѓа во каква и да е класификација на дроги, може да го купи петгодишно дете во аптека, и се му е ок. Тој е склон кон консумирање или правење работи кои имаат благопријатен ефект за кратко време. Сега вежбањето и хормоните му даваат пријатно чуство кое што некогаш му го давала марихуаната.

Накратко сакам да кажам дека не е марихуаната она што ги поттикнува луѓето на зависност, туку е самата природа на личноста. Вистина е дека голем број од лицата кои се на посилни дроги започнале со марихуана, но ако размислиме подобро и надвор од некој ограничен шаблон ке забележиме дека тие луѓе предходно најверојатно биле зависни и од цигари а можеби и од алкохол, или пак од некоја навика или личност, сеедно. Тие луѓе имаат предиспозиција за зависност, само се менува средството. Марихуаната е прва од нелегалните (бар кај нас) средства поради тоа што е лесно достапна.

Се надевам дека ми ја сфати поентата.
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 11:53 ---
марихуаната со пушење била здрава и имала свои придобивки-
Сосема неточно, марихуаната можеби е здрава но за медицински потреби но со пушење воопшо не е здрава или како некои што ја опишуваат лековита билка!!!
Марихуаната е лековита билка. Многу доктори ја препорачуваат кај серија болести поврзани со намален апетит и анорексија, особено кај пациентите со рак. И да, здрава е со пушење. Пушењето на чиста марихуана, без тутун, не создава ризик за развивање на рак на бели дробови, или каков и да е тумор. Единствени штетни манифестации што ги има е ослабување на меморијата и оштетување на мисловниот капацитет доколку се почне со консумирање на многу млада возраст.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ок, овде има многу многу погрешни информации.
Прво, ендорфинот, или ендоген морфиум не се лачи при консумирање на дрога. Тоа е невротрансмитер кој се лачи при стрес, оргазам или јадење чоколада и нема апсолутно никаква врска со дрогата..
Не реков дека тој се лачи како директна последица од конзумирањето, туку ефектите на дрогата - мозокот ги кулминира со лачење на Ендорфин. Мислам, апсурдно е да се рече дека човек не е посреќен после земање на било каков вид дрога. :)

Смешно е да се рече дека ТХЦ и морфиум исто ќе дејствуваат врз организмот..
Не е исто, но имаат исти стимулативни карактеристики, што ги прави "соодветна замена" кај послабите карактери.

Накратко сакам да кажам дека не е марихуаната она што ги поттикнува луѓето на зависност, туку е самата природа на личноста. Вистина е дека голем број од лицата кои се на посилни дроги започнале со марихуана, но ако размислиме подобро и надвор од некој ограничен шаблон ке забележиме дека тие луѓе предходно најверојатно биле зависни и од цигари а можеби и од алкохол, или пак од некоја навика или личност, сеедно. Тие луѓе имаат предиспозиција за зависност, само се менува средството. Марихуаната е прва од нелегалните (бар кај нас) средства поради тоа што е лесно достапна.
Се надевам дека ми ја сфати поентата.
.
Ја сфатив.
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Во семките нема ништо корисно. Ако е феминизирана само насади ја ;)
--- надополнето: 9 февруари 2012 во 21:37 ---

За ова шмркање, и шприцање озбилен си или?
Ммм, НЕ! :cautious:

Не прашува дечкото за пушење на семките, ами за нивно јадење - а во тој случај имаме: :cool:

1. Никулци од семки (сеедно дали машки/женски) од канабис се превкусни и прездрави;
2. Ладно цедено масло е исто така прездраво и полно со есенцијални масни киселини, всушност соодносот на Омега 6 со Омега 3 е 3:1, што е оптимално за човековите потреби!
3. Слични бенефиции дава и млекото добиено од семките од канабис.
4. Додека за козметичка употреба постои растителното масло од семките, но овојпат рафинирано (неладно цедено) кое го имаме достапно во форма на сапуни, шампони, лабела, креми и сл.

Едноставно нема ништо некорисно кај билкава. Едино за корењата немам инфо дали имаат некаков индустриски/хранлив/лековит потенцијал... ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom